Strona 1 z 1

Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:33
autor: Marcin.KnD
Mam stół 300x300. Jest szyba 3mm + blacha dachowa 0.55mm. wszystko złożone w ramę ze starej kabiny prysznicowej. Do tego od spodu grzałka silikonowa 600W 220V z termistorem ntc 3950. Grzałka klejem do gory przyklejona do blachy i na to położona szyba.

Problem polega na tym że szyba na wierzchu ma 50 stopni gdy termistor pokazuje 90.

Myślałem o przyklejeniu grzałki do szyby, ale w przypadku pęknięcia, będzie problem z odklejeniem.

Jutro sprawdzę czy w ogóle osiągalne są temperatury powyżej 100 stopni. Gdy testowałem grzałkę bez ramy to 130 osiągała po 2 minutach. Ale wtedy leżała na stole, a tutaj mam 30mm luzu pomiędzy aluminiową konstrukcją stołu.

Jak rozwiązać problem? Korek pod grzałkę pomoże?
ObrazekObrazekObrazek

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:35
autor: anraf1001
Może daj termistor pod szybę?

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:37
autor: Marcin.KnD
Termistor jest na samym spodzie. Mogę spróbować odwrotnie dać grzałkę. Blacha, grzałka kkehem do dołu termistor do góry na to szyba, ale boje się że przez wypukły termistor będzie strzelać szyba

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:39
autor: dziobu
Temperaturę szyby sprawdzasz pirometrem? A nie ma w instrukcji do niego, na pierwszej stronie, że nie nadaje się do pomiaru powierzchni błyszczących?

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:39
autor: anraf1001
Marcin.KnD pisze:Termistor jest na samym spodzie. Mogę spróbować odwrotnie dać grzałkę. Blacha, grzałka kkehem do dołu termistor do góry na to szyba, ale boje się że przez wypukły termistor będzie strzelać szyba
Bardziej chodziło mi o to żeby dać termistor między szybę a blachę a tego od grzałki nie używać.

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:40
autor: anraf1001
dziobu pisze:Temperaturę szyby sprawdzasz pirometrem? A nie ma w instrukcji do niego, na pierwszej stronie, że nie nadaje się do pomiaru powierzchni błyszczących?
No to może buć problem. Też się dziwiłem bo ja mam taką grzałkę z alu 4mm + 4mm lustra i nie mam takiego problemu.

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:41
autor: Marcin.KnD
dziobu pisze:Temperaturę szyby sprawdzasz pirometrem? A nie ma w instrukcji do niego, na pierwszej stronie, że nie nadaje się do pomiaru powierzchni błyszczących?
Nie wiem. Kto by czytał... [emoji23]

Spróbuję dać dodatkowy termistor pod szybę, bez kaptonu, poprostu wsunięty


No to jak mierzycie temperatury?

Re: RE: Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:43
autor: anraf1001
Marcin.KnD pisze:
dziobu pisze:Temperaturę szyby sprawdzasz pirometrem? A nie ma w instrukcji do niego, na pierwszej stronie, że nie nadaje się do pomiaru powierzchni błyszczących?
Nie wiem. Kto by czytał... [emoji23]

Spróbuję dać dodatkowy termistor pod szybę, bez kaptonu, poprostu wsunięty
A może najpierw sprawdź co z tym pirometrem? Bo nie moge uwierzyc ze masz az taki problem z grzalka.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:43
autor: dziobu
Najlepszy sposób to pobrudzenie szyby czymkolwiek. Sprawdź jaką masz plamkę z tego pirometru i posmaruj taką (+zapas) powierzchnie klejem, dimafixem lub pastą termoprzewodzącą. I tak będzie przekłamanie związane z niedopasowaną emisyjnością, ale nie takie.

Do takich pomiarów są pirometry dwubarwowe, ale to raczej nie jest taki ;p

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:44
autor: Kopytko
Pomiedzy szyba a grzalka nie powinno byc szczeliny. Czy tak jest?

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:46
autor: Berg
czy dobrze zrozumiałem, że od grzałki do szyby jest 30mm odstęp ? Mozna przykleić kawałek taśmy i na niej mierzyć temperaturę pirometrem.

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:46
autor: Marcin.KnD
Kopytko pisze:Pomiedzy szyba a grzalka nie powinno byc szczeliny. Czy tak jest?
Nie powinno być, właśnie dlatego użyłem profilu aluminiowego z kabiny, jest frez 3.6 mm i powinno być ok. Jutro sprawdzę,

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:49
autor: Marcin.KnD
rafaljot pisze:czy dobrze zrozumiałem, że od grzałki do szyby jest 30mm odstęp ? Mozna przykleić kawałek taśmy i na niej mierzyć temperaturę.
Fakt nie pomyślałem, przykleje papierową taśmę albo izolację elektryczna na szybę

Nie, źle zrozumiałeś. 3mm aluminium konstukcja do posuwu. Do tego rama z profilu aluminiowego 20x20 dla sztywności i źle obliczyłem brakowało mi do głowicy, więc dźwigałem szkło, do tego przykręcona rama z kabiny prysznicowej, i w niej grzalka, blacha, szkło, na sprężynach do regulacji, pomiędzy aluminiową płyta a spodem grzałki ok 30 mm

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:51
autor: Berg
napisałeś 30 :D. no ale jakkolwiek. 3mm to też za dużo. myslę, że to jest problem. powinno przylegać.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:52
autor: dragonn
Dokładnie, musi przylegać. Przecież powietrze to jeden z najlepszych izolatorów.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:54
autor: Marcin.KnD
Nie rozumiem, przecież grzałka grzeje w górę. Jest przyklejona do blachy a ona przylega (chyba, jutro sprawdzę, ale było by widać ) do szyby,

Odstęp jest w dół do aluminiowej konstrukcji posuwu Z

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:56
autor: dragonn
Jak przylega to spoko, po prostu tak zamieszałeś że ja i @rafaljot jak widać się pogubiliśmy :D.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 07 lis 2017, 19:58
autor: Marcin.KnD
Sorki. Jutro zobie więcej Zdjęć żeby było widać. Myślę eby dać steropian w tą szczelinę pod grzałka

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 08 lis 2017, 08:12
autor: Marcin.KnD
Obiecane zdjęcia. Faktycznie może być tak że w ramce wybrzuszyło blachę i zrobiła się poduszka powietrzna między szybą. Spróbuję poprawić a jak nie to, przykleić na paście termoprzewodzącejObrazekObrazekObrazek

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 08 lis 2017, 09:17
autor: Berg
a po co Ci ta cała biała rama? przez nią zapewne też sporo ciepła wypromieniowuje. wywal to.

Re: RE: Re: Grzany stół przekłamania temp

: 08 lis 2017, 12:20
autor: Marcin.KnD
rafaljot pisze:a po co Ci ta cała biała rama? przez nią zapewne też sporo ciepła wypromieniowuje. wywal to.
To jest rama stołu grzewczego, w nią wpuszczona jest szyba i blacha z grzałką, zapewnia sztywność i trzyma wszystko w kupie. Zamówiłem pastę termo.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 08 lis 2017, 12:56
autor: Berg
kombinujesz w złą stronę. zamiast zrobić to tak jak trzeba od razu.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 08 lis 2017, 13:32
autor: krzaku
Nie rozwiążesz tego nigdy do końca. Nie wiem czy w jakimkolwiek sofcie jest taka funkcja a mianowicie doprowadzenie temperatury jednego termistora do danej wartości nie przekraczając jednocześnie temperatury na innym termistorze. Bo tak, jak dokleisz do stołu termistor i ustawisz aby osiągnął temperaturę 100 stopni, to sama grzałka może przekroczyć swoją graniczną temperaturę i się po prostu spalić, a to przez to że ciepło się nie zdąży dobrze rozprowadzić do termistora stołu... Ja robię tak że mam termistor wbudowany w grzałkę i po nim nagrzewam stół w sofcie, i drugi termistor na stole który jest tylko podpięty w sofcie aby wyświetlać temperaturę, i jak przekroczy odpowiednią temperaturę to dopiero wtedy startuję wydruk. Trochę manualne rozwiązanie, ale co zrobić.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 09 lis 2017, 15:38
autor: Marcin.KnD
Ok na razie 50 stopni do PLA wystarczy. Stół trzeba przebudować.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 09 lis 2017, 16:10
autor: anraf1001
A zweryfikowałeś czy przypadkiem różnice temperatur nie wynikają z pomiaru pirometrem (o czym było na pierwszej stronie)? Żeby się nie okazało, że rozwiązujesz problem, którego nie ma.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 09 lis 2017, 18:13
autor: Marcin.KnD
Nakleilem taśmę papierową, pomiary to samo, poza tym ja na szybie mogę rękę trzymać i silniki mają podobną temperaturę

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 21 lis 2017, 10:22
autor: Marcin.KnD
no dobra, stół już przerobiony. Udało się wyciągnąć 130 stopni.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 21 lis 2017, 18:44
autor: MaxXxi47
Daj jakieś foto jak to teraz wygląda.

Re: Grzany stół przekłamania temp

: 21 lis 2017, 20:14
autor: Marcin.KnD
TakObrazek