Strona 1 z 1

Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 00:17
autor: xAWx
Witam. Wczoraj wydrukowałem model na 0.1, który wyszedł świetnie. Dziś gdy próbowałem coś wydrukować dysza nie dawała filamentu. Czasem załapała, ale ciągnęła wyrzut na pole robocze wydruku. Zawsze podczas rozgrzewania przy ok. 120 stopniach filament wyciekał, a teraz albo nie wycieka wcale, albo bardzo cienki, krótki kawałek. Próbowałem kalibrować stół, ale skończyło się to jedynie kolejnymi zdarciami na ultrabase. Rozgrzewałem dyszę do 260 stopni, filament lekko wyciekał, ale wciąż cienką stróżką. Gdy automatycznie dopycham filament dopiero po chwili wychodzi z dyszy i pierwszą partię wystrzeliwuje, a po wyłączeniu dopychania leci znów cienka stróżka. Ekstruder podczas podawania co chwile jakby cofa filament. Czy to zapchana dysza? Anycubic i3 mega

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 00:23
autor: dragonn
Najprawdopodobniej tak. Po prostu spróbuj wyczyścić.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 00:41
autor: xAWx
W jaki sposób? Dłubać, czy rozmontowywać? Próbowałem przepchać końcówką szczypiec ale bez skutku.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 00:44
autor: dragonn
cold plug lub rozebrać. A najlepiej rozebrać i zrobić wtedy coś jak cold plug, przydatny jest hotair do tego. Bierzesz kawałek filamentu, rozgrzywasz dyszę hotairem, wkładasz ten filament do środka i próbujesz przepchać. Jak się lekko schłodzi wyrywasz filament żeby wyciągnął cały brud, procedurę trzeba powtórzyć zazwyczaj kilka razy.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 02:22
autor: virgin71
najlepsza do tego jest guma

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 13:02
autor: xAWx
Dyszę puki co wypaliłem i przepchałem. Momentami drukowało, ale przy kolejnych próbach albo nie wypuszczało filamentu wcale, albo po czasie. Myślę, że to może być wina ekstrudera, bo gdy ręcznie wsuwałem filament- wyciekał normalnie.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 14:37
autor: artur_n
Radełko masz czyste? Silnik nie gubi kroków?

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:29
autor: xAWx
Raczej czyste, co jakiś czas cofa filament, jakby odbijało.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:32
autor: dragonn
Tak się zachowuje silnik jak gubi krok. W jakie temperaturze drukujesz?

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:33
autor: xAWx
200 stopni

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:35
autor: Kopytko
A podpytam , jak wypaliles dysze? Wyjmowales ja? Oczysciles spalony nagar?

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:40
autor: FlameRunner
Że też jeszcze nikt nie zalinkował...
Problemy z ekstruzją - lista kontrolna

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:41
autor: dragonn
Spróbuj zwiększyć o 10-15C.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 15:41
autor: xAWx
Najpierw próbowałem zwyczajnie zwiększyć temp. do 260 i nic to nie dało, później dokręciłem dyszę i nad kuchenkę, wyczyściłem igłą.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 16:34
autor: xAWx
Teraz ekstruder bierze filament, ale dopiero nawet po ponad minucie zaczyna się cokolwiek drukować. Próbuje drukować jeden projekt za drugim i każdy to samo.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 18:10
autor: chemik72
Rurka PTFE w łączniku :idea: z tego co pisałeś to chyba walczysz z samą dyszą. A często dzieje się tak że filament dostaje się miedzy łącznik a rurkę PTFEi zmniejsza średnicę i blokuje filament :good: A nawet jeśli jest to full-metal to też potrafi się pozaklejać łącznik filamentem.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 18:39
autor: xAWx
Możesz mi mniej więcej napisać jak mam się za to zabrac?

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 19:32
autor: chemik72

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 20:24
autor: xAWx
Mam problem z odłączeniem rurki. Odciąłem zabezpieczenie i nic nie idzie. Kółko słabo sie wciska.

Re: Zapchana dysza?

: 11 mar 2018, 21:59
autor: chemik72
Do wywalenia to standard :good: Zakup sobie złączkę z obrączką zaciskową , są wieczne :git:

Re: Zapchana dysza?

: 12 mar 2018, 13:10
autor: StudioKamar
xAWx pisze:Raczej czyste, co jakiś czas cofa filament, jakby odbijało.
U mnie się tak zachowuje ekstruder jak dysza jedzie pierwszą warstwę przy samym stole a nie przy prawidłowym odstępie.