Wałki chińskie a "nasze"

kaloria
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 43
Rejestracja: 15 wrz 2016, 19:00

Re: Wałki chińskie a "nasze"

Post autor: kaloria »

marek91 pisze:Ja wyskoczę z innym tematem, ciągle czekam aż ktoś wsadzi zamiast tych badziewnych łożysk z wyjącymi kulkami łożyska ślizgowe igusa i zda relację :)
Nie dość że zrobi się cicho to wałki nie powinny tak bardzo obrywać...
Hmmm, druknij je sobie z ABSu. Akurat tak się składa, że ABS współpracując ze stalą akurat taką jaka jest stosowana na pręty nie wypada tak źle. Igildury w porównaniu do PLA wypadają wspaniale, w przypadku ABSu można tylko powiedzieć - lepsze. Jeśli wykona się całość jako wkład do metalowej tulejki z filcową nasączoną olejem wkładką, to różnica pomiędzy, to lepszość ślizgów z igildurów powinna jeszcze bardziej zmaleć.
Jednakże w bramowej konstrukcji - Z zostaw normalne łożyska. W CoreXY - Y normalne łozyska. Wszystkie informacje na stronie igusa.
Im mniejsze Ra tym przewagi igusów maleją. Testy ścieralności podają dla prętów o chropowatości 0.8Ra. Typowe prowadnice liniowe są w 0,3 -0,2Ra.

@McKee

"Chłopaki: Skupcie się na temacie: 0.05 mm różnic pomiaru tego samego wałka"
Wiem w jaki sposób są one szlifowane. Ba, za młodu robiłem na bezkłówkach i moja praktyka skutecznie blokuje wyobraźnie jak to jest możliwe. Przy tych średnicach da się utrzymywać wymiar bez dodawania przez co najmniej godzinę w małych kilku um. Aby coś takiego się działo, to musi być wykrzywione prowadzenie na wejściu lub wyjściu, ale tego nie trzeba mierzyć, bo widać po pracy maszyny.
// Użytkownik zbanowany permanentnie.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Wałki chińskie a "nasze"

Post autor: S3b »

marek91 pisze:Ja wyskoczę z innym tematem, ciągle czekam aż ktoś wsadzi zamiast tych badziewnych łożysk z wyjącymi kulkami łożyska ślizgowe igusa i zda relację :)
Nie dość że zrobi się cicho to wałki nie powinny tak bardzo obrywać...
Tomek nagrał kiedyś ciekawy materiał odnośnie IGUS,ow. https://www.youtube.com/watch?v=ZGBipbgwgME
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 4
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wałki chińskie a "nasze"

Post autor: marek91 »

Kaloria, kiedyś drukowałem je z materiału igusa i nawet pisałem artykuł na ten temat, jednak przez pewien splot sytuacji nigdy nie wysłałem do publikacji tak jak i kilka innych treści :D
Podsumowując, wydrukować można i będzie chodzić całkiem cacy, jednak jeśli założysz stół to już będzie pracować ze znacznymi oporami.
Na drukowane łożyska szkoda zachodu.
kaloria
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 43
Rejestracja: 15 wrz 2016, 19:00

Re: Wałki chińskie a "nasze"

Post autor: kaloria »

Marek
Tu trzeba inteligentnie podejść. Łożysko to łożysko i trochę kombinacji z wykonaniem jest potrzebnych. Rozumiem że chodziło to ciężko w wyniku braku równoległości obu prowadnic. To pozostaje za mocne ściśnięcie/przekoszenie po montażu. Jak już bawić się z wydrukami, to wsadzać takie łożyska w metalowe rurki. Unika się później w ten sposób punktowych nacisków mogących łatwo takie łożysko odkształcić.
Pod ósemki jest rurka 15x1 w marketach budowlanych. Do fi 10 da się zastosować rurkę fi19 od karniszy, lub przetaczać podobnie jak dla fi12 z rurek o "przemysłowych" wymiarach z Pa38.
// Użytkownik zbanowany permanentnie.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 4
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Wałki chińskie a "nasze"

Post autor: marek91 »

Kaloria, proszę, nie rób ze mnie debila :P
Artykuł na ten temat miał 2 strony A4 a nie dwie linijki jak powyżej, kwestii technicznych nie musisz mnie uczyć kilka drukarek już poskładałem :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”