Strona 1 z 1

Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:13
autor: Pajacyk0v
Któregoś pięknego wieczoru na shoutboxie (zanim nie dostałem bana za zbyt merytoryczną dyskusję) przewineła się zajawka czegoś co jeszcze chyba nie było grane... 3D pinting aggroo AGD!
rng085gjtj93r.JPG
54nj5hj984gwe4g9rg.JPG
Kilka osób pytało "#$%#^%$! dlaczegóż"?

Bo chcę! I mogę! :ugeek:

A poważniej... bo jest okazja (nowa namiastka kuchni) oraz bo muszę (totalny brak miejsca na reprapa w zajmowanej klitce).

Dobrze przemyślałem sprawę i oto co sobie założyłem:

- drukarka wraz z 3kg szpulą ma być w dużej komorze (docelowo grzanej)
- elektronika ma być w dedykowanej komorze odizolowanej od w/w komory "wykonawczej"
- ma być CICHO!
- ma być BEZWONNIE (wpięcie w komin)!
- ma być NIEWIDOCZNIE!

Słowem technologia Stealth!!!

Zrobiłem projekt w CAD, zleciłem dziś cięcie płyt i przygotowuje instalację...
Tym razem nie będzie miękkiej gry!

Na początek półtorametrowe kanały wentylacji :DD
i0hj5485gyhj.JPG

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:19
autor: artur_n
Tak jak piszesz, może i można ale sens takiej zabudowy biorę pod wątpliwość. Tym bardziej pod reprapa. Nie lepiej zrobić wszechobecny projekt na stolikach z Ikei?

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:19
autor: dragonn
A mi się pomysł podoba ale moim zdaniem koniecznie powinna być ta konstrukcja na stole w osi Z :P

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:21
autor: Pajacyk0v
Robię komorę maksymalnie dużą (na tyle ile pozwalają warunki). Będzie mieć ~550x550x1100cm. CoreXY powinna pomieścić.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:27
autor: kurczak
Świetny pomysł, jeśli nie masz innego miejsca na zabudowę. Ja wykorzystałem pawlacz, wyklejony gąbka stosowana w komorach silników maszyn budowlanych, oraz kanałem wentylacyjnym. Jest cicho, nie pachnie.jedyny minus, że drabina musi stać jak do drukarki zaglądam.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:29
autor: dragonn
A nie myślałeś żeby komora już była elementem konstrukcyjnym drukarki?

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:33
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:A nie myślałeś żeby komora już była elementem konstrukcyjnym drukarki?
Po walce z Lackiem i ilością rezonansu (tym samym hałaku) jaki on przenosi raczej nie.

Pełna wiórowa pewnie będzie mieć lepsze tłumienie ale to i tak tylko zwykła płyta wiórowa (na cud się nie nastawiam).

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:52
autor: dragonn
Pajacyk0v pisze: Po walce z Lackiem i ilością rezonansu (tym samym hałaku) jaki on przenosi raczej nie.

Pełna wiórowa pewnie będzie mieć lepsze tłumienie ale to i tak tylko zwykła płyta wiórowa (na cud się nie nastawiam).
Hmmm tutaj trzeba byłby się zastanowić czy czasem takie przestrzenie wtedy nie działają jak pudło rezonansowe i czy czasem jak by elementy które generują wibracje były przymocowane bezpośrednio do obudowy nie byłby czasem lepiej.
Ale to tylko taka moja teoria, generalnie jak masz problem z rezonansem to moim zdaniem musisz dołożyć masy i to takiej typu piasek/beton/żywica :D.

EDIT

A i jeszcze taka uwaga, z prędkościami, moja też rezonuje przy około 50-60mm/s ale powyżej 70mm/s znowu przestaje :P.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 01 gru 2018, 22:58
autor: Pajacyk0v
dragonn pisze:
Pajacyk0v pisze:
dragonn pisze:A nie myślałeś żeby komora już była elementem konstrukcyjnym drukarki?
Po walce z Lackiem i ilością rezonansu (tym samym hałaku) jaki on przenosi raczej nie.

Pełna wiórowa pewnie będzie mieć lepsze tłumienie ale to i tak tylko zwykła płyta wiórowa (na cud się nie nastawiam).
Hmmm tutaj trzeba byłby się zastanowić czy czasem takie przestrzenie wtedy nie działają jak pudło rezonansowe i czy czasem jak by elementy które generują wibracje były przymocowane bezpośrednio do obudowy nie byłby czasem lepiej.
Ale to tylko taka moja teoria, generalnie jak masz problem z rezonansem to moim zdaniem musisz dołożyć masy i to takiej typu piasek/beton/żywica :D .
Rama Tatary (~11kg netto) ma otwory na 6 stóp.
Myślałem ostatnio czy nie wylać płyty z betonu pod nią. Sześć zatopionych gwintowanych prętów przykręconych na sztywno do ramy może poprawiłoby sprawę.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 02 gru 2018, 10:15
autor: kapi
dragonn pisze:moja też rezonuje przy około 50-60mm/s ale powyżej 70mm/s znowu przestaje :P.
każdy przedmiot / urządzenie, ma zakres drgań własnych, i w jednych warunkach się objawią a w innych w ogóle ich nie zauważymy,

przykładowo - źle wyważone koła w aucie najczęściej dają znać w przedziale prędkości 100-120 kmh, ale w jeździe miejskiej nikt na to nie zwraca uwagi ;)

tutaj, w przypadku drukarki masz zakres prędkości druku. a weź i postaw na ramie 1kg np cukru. - zakres się zmieni :)

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 02 gru 2018, 10:32
autor: Pajacyk0v
Moja rama jest wyklejona matami bitumicznymi. I to dało dużo jeżeli chodzi o rezonowanie.

Ale wracając do tematu co byś nie wytłumił to jednak jestem za opcją izolowania drukarki od komory.

Spód szafki będzie z standardowej płyty wiórowej 18mm, na to pójdzie na klej i śruby sklejka 18mm, a na sam wierzch 10mm mata z mielonej gumy o której pisałem tutaj: viewtopic.php?f=51&t=1027&start=20#p58819

Druga kwestia to filament! Ilość rezonansów jakie się przez ten cienki drut przenosi na obudowę jest masakryczna. Najgorsze jest sztywne PLA. Dlatego tutaj filament będzie W komorze, a nie poza nią. Zero dziur, przepustów i innych punktów styku. Tylko czujnik filamentu i gąbka zamontowane na poprzeczce.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 03 gru 2018, 08:38
autor: McKee
Pajacyk0v pisze:na shoutboxie [...] dostałem bana za zbyt merytoryczną dyskusję
I bardzo dobrze :DD
Jeżeli z bana wynikają takie dyskusje jak powyższa, to się bardzo cieszę (bo na shoutbox nie zaglądam), a projekt jest ciekawy.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 04 gru 2018, 15:59
autor: Pajacyk0v
Przywlokłem do domu belę mat kauczukowych

https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... izolacyjna

-tył 6mm
-boki 20mm
- drzwi 32mm

Boję się że to będzie mało ale z drugiej strony nie chcę zabierać objętości z komory. No nic. Zaryzykuję, najwyżej będę rwać :crazy:

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 08 gru 2018, 18:20
autor: Pajacyk0v
Dziś odebrałem płyty z nowoczesnej, zautomatyzowanej stolarni. Wszystko pięknie pocięte, oklejone gdzie trzeba, każdy element z własną etykietą.
I to wszystko psu w dupę bo ktoś nie odczytał "WYMIARY NETTO" wymalowane na pierwszej stronie zamówienia i zrobił wymiary brutto! :twisted:

Teraz mam 19 płyt o 2mm za długich :problem:

Z rzeczy drukowanych. Powstają kolejne elementy wyposażenia komory. Przykładowo mocowanie duetu cichych Zenonów Vapo zapewniających chłodzenie elektroniki.
gy85h878y4fgu.JPG

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 08 gru 2018, 21:12
autor: Pajacyk0v
Kolejny klamot - nowy panel do przedziału elektroniki.

Porzuciłem JST (zbyt delikatne gawno) na rzecz złącz Molex Mini-fit (znane m.in. z ATXów). Wiem że prądowo to overkill ale liczy się wygoda i trwałość.

24pin (5 motorów + 2 wentylatory)
12pin (krańcówki)
10pin (przyszłościowo BL Touch)
12pin (rezerwa)
10pin (rezerwa)
4pin (termistory)
4pin (rezerwa)

4xXT60 (masa, hotnend, stół, rezerwa)
guh548gy4htgfe.jpg
Ta okrągła dziura to na panelowy port USB3.0 który jest w drodze. Łatwiej będzie robić update bez ściągania przegrody.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 11 gru 2018, 12:23
autor: kurczak
Pajacyk0v pisze:Przywlokłem do domu belę mat kauczukowych

https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... izolacyjna

-tył 6mm
-boki 20mm
- drzwi 32mm

Boję się że to będzie mało ale z drugiej strony nie chcę zabierać objętości z komory. No nic. Zaryzykuję, najwyżej będę rwać :crazy:
Podłogi nie wytłumiasz?

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 11 gru 2018, 13:06
autor: Pajacyk0v
kurczak pisze:
Pajacyk0v pisze:Przywlokłem do domu belę mat kauczukowych

https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... izolacyjna

-tył 6mm
-boki 20mm
- drzwi 32mm

Boję się że to będzie mało ale z drugiej strony nie chcę zabierać objętości z komory. No nic. Zaryzykuję, najwyżej będę rwać :crazy:
Podłogi nie wytłumiasz?
Wytłumiam

viewtopic.php?f=51&t=1027&p=59378&hilit ... nie#p59372

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 11 gru 2018, 16:57
autor: Pajacyk0v
Chopy! Robić instalacje pod grzanie???

Na razie myślałem nad tym żeby wyprowadzić do komory kabel 2x4. Na prawej scianie walnąłbym se w przyszłości radiator z rezystorami. Tylko czy to ma sens :/

Tak dziś zaczynałem,
041201.jpg
, a tak skończyłem.
451202.jpg
Pofrezowana podłoga i grodzie. :crazy:

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 12 gru 2018, 19:41
autor: Pajacyk0v
Drugi dzień i szafka pod drukarkę nadal nie złożona. To jest istne origami. Pszejebane :cry:
251201.jpg
ugr58hgn8g.JPG
Plus taki że już wszystko pofrezowałem. Otwory na kanały wentylacyjne etc.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 13 gru 2018, 16:24
autor: Pajacyk0v
Welcome to the jungle :D
351202.jpg

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 17:00
autor: Pajacyk0v
Dzień 33, zaczyna brakować wody... :crazy2:
221201.jpg

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 18:12
autor: kretu
A co to ma robić?

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 18:18
autor: kurczak
Pajacyk0v pisze:Chopy! Robić instalacje pod grzanie???
jakie temperatury chcesz uzyskać? U mnie ender 2 ze stołem rozgrzanym do 100, głowica 250 + otwarty kanał wentylacyjny pozwala na uzyskanie 39-40 stopni w komorze. U mnie wnęka jest takiej wielkości, że na styk wchodzi cr-10 wraz ze skrzynka z elektroniką.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 18:19
autor: @GUTEK@
Pajacyk0v pisze:Welcome to the jungle :D
351202.jpg
O widzę Fenixa HL55 (lub HL60) :D
Z takim sprzętem to można robić :brawo:

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 18:53
autor: Pajacyk0v
kretu pisze:A co to ma robić?
SSać! :D Kanały zaciągu powietrza z soundtrapem. Lewy do tylnej komory z elektroniką, prawy do komory drukarki.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 18:54
autor: Pajacyk0v
kurczak pisze:
Pajacyk0v pisze:Chopy! Robić instalacje pod grzanie???
jakie temperatury chcesz uzyskać? U mnie ender 2 ze stołem rozgrzanym do 100, głowica 250 + otwarty kanał wentylacyjny pozwala na uzyskanie 39-40 stopni w komorze. U mnie wnęka jest takiej wielkości, że na styk wchodzi cr-10 wraz ze skrzynka z elektroniką.
50-60C. W obecnej komorze prawie 2x mniejszej mam po 2h jakieś 40-45C przy durku ABS.

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 20:27
autor: kurczak
No to sam sobie odpowiedziałeś :) prowadź przewody

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 20:49
autor: kretu
Nie jestem pewny czy to nie będzie generowało więcej szumu od tego co pochłonie ale kombinuj:P

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 14 gru 2018, 21:09
autor: kurczak
To nie odkurzacz, a jak będzie szumieć to na pewno wytlumi wełną xd

Re: Kuchenne Rewolucje (3D aggro AGD)

: 20 gru 2018, 23:09
autor: Pajacyk0v
Tabula rasa...
091201.jpg
Chciałem dać trzy punkty ale potem stwierdziłem że dwa po 350lm to (chyba) świat i ludzie. Oprawy wydrukowane z ABSu.