Strona 1 z 1

Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 11:07
autor: emartinelli
W sumie nie było chyba na ten temat wątku a jestem ciekaw waszych spostrzeżeń i opinii.
Z tego co widzę drukarki kosmicznie tracą na wartości będące już jako "używane". W dużej części winne są ceny kitów z Chin ale ciekawi mnie, że jednak (chyba) większość woli kupić nowy kit niż używaną, skalibrowaną i zmodowaną drukarkę.
Parę miesięcy temu sprzedawałem klona prusy i3 na stalowej ramie i całkiem ładnie drukującej, poszła dopiero jak cena zeszła do 500zł.
Patrząc na ogłoszenia na forum, to ceny też spadają do żenująco niskich poziomów biorąc pod uwagę nakład pracy i koszt części użytych do zbudowania/modyfikacji drukarki. Sam bym je kupował po takich cenach ale ile można mieć drukarek do hobby i nie prowadząc działalności. Aż żal bierze, że często nie ma na nie chętnych :(

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 11:10
autor: FlameRunner
Popatrz na to ze strony kupującego. Skąd wiesz, czy drukarka jest zrobiona dobrze?
Może taki - na przykład - "skalibrowany i zmodowany" Ender-3 to jest ledwo działający, krzywo poskładany grat ze szparą w głowicy, z zastosowanymi trzema randomowymi modami znalezionymi w pierwszym z brzegu poradniku? ;)
A dla nieobeznanego, to zwłaszcza starszawy klon-samoróbka może być miną. Zauważ, jakie ludzie mają parcie na Ender-3 (i dawniej Anet A8) "bo wsparcie".

Z drugiej strony wydawałoby się, że jak zamówisz tanią drukarkę w Chinach, poczekasz aż przyjdzie, złożysz ją, przetestujesz, zrobisz najpotrzebniejsze poprawki i mody, to znacznie zwiększasz jej wartość...

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 11:39
autor: olo2000pm
To chyba zakorzenione jest w naszej mentalności, że wolimy kupować nowe, a nie używane rzeczy. Ja osobiście z używanych rzeczy kupuję tylko samochody, bo mnie po prostu nie stać na nowe. I tak samo jest z drukarkami. Taki klient który szuka drukarki patrzy z reguły na cenę i jak widzi przyzwoite wydruki z tanich drukarek to ma tylko dylemat którą wybrać. Nie patrzy na to z jakich podzespołów jest zbudowana taka używana drukarka, bo się na tym najzwyczajniej nie zna. To dla nas, ludzi siedzacych w branży ma to znaczenie. Doskonałym tego przykładem jest moja Riva, która zbudowalem za blisko 2k i jeden z kolegów zapytał w moim wątku, po co buduje drukarki skoro chińczyki są takie tanie. W moim przypadku odpowiedź jest prosta, gdy zaczynałem budować pierwszą drukarkę to na rynku były dostępne tylko drukarki Krzyśka na które czekało się 4 tygodnie i kosztowały 4500zl. Wtedy nie było mnie stać na zakup i tak to się zaczęło. Teraz buduje bo lubię :)

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 11:53
autor: shortdestiny
Stałem niedawno przed właśnie takim wyborem czy kupić nową czy szukać w używkach, dlatego może się wypowiem. Myślę, że rynek porządnych używanych samoróbek jest bardzo mały i ciężko czasami znaleźć coś spełniającego oczekiwania: wymiary, jakieś "ważne" parametry, na które należy zwrócić uwagę przeczytane na pierwszej lepszej stronie, czy sam wygląd drukarki, nie wspominając o jakości druku. To wszystko musi się mieścić w cenie maksimum X (mało) zł. Przecież nie wyda grubych pieniędzy, żeby sprawdzić czy mu się to spodoba. Szuka się wtedy naprawdę okazji, które i tak szybciej lądują w rękach osób z większą wiedzą w branży. Człowiek wchodzi wtedy na Ali lub coś chińczyko-podobnego widzi Endera 3 ze szklaną szybą, magazyn z Polski, cena 700 zł i go kupuje. Przesyłka dochodzi po 3-4 dniach i jest szczęśliwy, daje opinię dalej w świat i kula śnieżna staje się coraz większa i szybsza. :)

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 12:06
autor: DoktorM
FlameRunner pisze:Popatrz na to ze strony kupującego. Skąd wiesz, czy drukarka jest zrobiona dobrze?
Może taki - na przykład - "skalibrowany i zmodowany" Ender-3 to jest ledwo działający, krzywo poskładany grat ze szparą w głowicy, z zastosowanymi trzema randomowymi modami znalezionymi w pierwszym z brzegu poradniku? ;)
A dla nieobeznanego, to zwłaszcza starszawy klon-samoróbka może być miną. Zauważ, jakie ludzie mają parcie na Ender-3 (i dawniej Anet A8) "bo wsparcie".

Z drugiej strony wydawałoby się, że jak zamówisz tanią drukarkę w Chinach, poczekasz aż przyjdzie, złożysz ją, przetestujesz, zrobisz najpotrzebniejsze poprawki i mody, to znacznie zwiększasz jej wartość...
Dodatkowo do Twoich słów dodałbym, że jako świeży użytkownik drukarki nie jestem w stanie ocenić zużycia części. Nie jestem też w stanie zweryfikować prawdy czy osoba, która sprzedaje drukarkę faktycznie podaje jej prawdziwy "przebieg".

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 12:24
autor: virgin71
Absurdalne wydaje się to co piszecie, ale to z perspektywy kogoś, kto drukuje. Wam musimy uwierzyć na słowo, że świeżaki kierują się takimi kryteriami.
Dopowiem, że nie raz widzieliśmy tu na forum takie wybrzydzanie...
- kupiłbym od Ciebie, ale masz pole 300x300x300. To zdecydowanie za mało. Na dodatek szkoda mi 1500zł na drukarkę. Muszę coś szybko zacząć drukować, a Twoja konstrukcja nie jest popularna.
- ok, a co zamierzasz kupić i ile wydać?
- jak najlepiej, za jak najmniej!
- coś już wybrałeś?
- tak, jedzie do mnie z Anetka a8 z chin :) będzie za miesiąc.
- wiesz, że jest tam pole 200x200 i szybko nie zaczniesz?
- dobra, idź się udław swoją drukarką.
- Luz, nie moja sprawa
- Ej, ludzie pomóżcie! Moja Aneta drukuje tak: (zdjęcia), co jest do poprawy?
- WSZYSTKO!

W ten sposób szybki biznes druku staje się niedochodowym hobby, które nie jest hobby opartym o wydruki, tylko o usprawnianie drukarki. Przecież dokładnie to samo widzimy przy zakupie Endera, ale jak już @Olo wspomniał, to nasza przywara: nowe>używane, a ja dodam jeszcze "jak tanie, to biere". A tanie mięso jedzą psy...

Nie wspomnę, że niektórzy na usprawnianie Anety wydali grubo ponad 1k PLNów.

Cieszę się, że napisaliście wasz punkt widzenia!

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 12:26
autor: Berg
w przypadku drukarki praktycznie "przebieg" jest bez znaczenia. Silniki krokowe, elektronika, dobrej jakości wałki są niezniszczalne.
Wręcz przeciwnie, najpewniej jeśli coś jest nowe i kiepskie to padnie w ciągu kilku tygodni miesięcy. JEśli zasilacz pracuje rok to pewnie będzie pracował kolejnych 5 lat.

Dobra drukarka jest jak przedwojenna maszyna Singera a nawet lepiej bo łatwiej naprawialna i udokumentowana.

No ale to trzeba wiedzieć a nowi użytkownicy nie wiedzą i mają doświadczenia z AGD itp itd gdzie powyższe stwierdzenia kompletnie nie działają.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 12:51
autor: marek91
Nic dziwnego. Sam wolę kupić nową drukarkę niż używkę, składaną przez kogoś z jego patentami. Taki przykład, w jednym z moich samochodów mam z tyłu przerobione oświetlenie US->EU, ktoś jednak tak to spierniczył że teraz muszę wszystko rozłączyć i zrobić zgodnie ze sztuką bo trąci pożarem, ilość zastosowanych patentów jest porażająca, nie mam żadnych szans żeby zrozumieć koncepcję autora. O użyciu cienkich jak włos kabelków nie wspomnę.

Nigdy nie wiesz na co trafisz.

Druga sprawa koszta... jak wiecie budowałem drona... (taaaaaa...) miałeś emartinelli rację na zlocie - nie warto się za to brać, na tą chwilę koszta ok 7k pln i dalej nie mam latadła xD, gdybym chciał to teraz sprzedać to sytuacja analogiczna jak do drukarek, dostałbym za to w granicach 1500zł. Więc będzie stał i zbierał kurz, chyba że znajdzie się magik który to ogarnie.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 13:40
autor: emartinelli
FlameRunner pisze:Popatrz na to ze strony kupującego. Skąd wiesz, czy drukarka jest zrobiona dobrze?
Może taki - na przykład - "skalibrowany i zmodowany" Ender-3 to jest ledwo działający, krzywo poskładany grat ze szparą w głowicy, z zastosowanymi trzema randomowymi modami znalezionymi w pierwszym z brzegu poradniku? ;)
A dla nieobeznanego, to zwłaszcza starszawy klon-samoróbka może być miną. Zauważ, jakie ludzie mają parcie na Ender-3 (i dawniej Anet A8) "bo wsparcie".

Z drugiej strony wydawałoby się, że jak zamówisz tanią drukarkę w Chinach, poczekasz aż przyjdzie, złożysz ją, przetestujesz, zrobisz najpotrzebniejsze poprawki i mody, to znacznie zwiększasz jej wartość...
Ale właśnie z reguły jak ktoś sprzedaje używkę to pokazuje wydruki z tego konkretnego egzemplarza. Moim zdaniem zdjęcia takich wydruków są bardziej wiarygodne niż to co pokazuje producent na swojej stronie. Dodatkowo kontakt łatwiejszy ze sprzedającym aby o coś dopytać/doradzić niż z Chińczykiem.Większa mina to próba składania chińczyka samemu bez doświadczenia. A gwarancja na chińczyka (nie liczac reklamacji zaraz po zakupie jak coś jest krzywe) to sami wiecie jak wygląda.
Żal się robi jak nikt nie chce np. takiej drukarki od adziaki.

PS.
A może rynek jest tak mały? Są jakieś szacunki ile w Polsce sprzedaje się drukarek?

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 14:28
autor: sp6vgx
Powiedzmy sobie tak... Ceny drukarek owszem są niskie, ale zauważ też że ceny komponentów poszły do dołu jak i ich dostępność jest o wiele większa. Kiedyś trzeba było kombinować, teraz wchodzisz na taki aliexpress itp. i pakujesz do koszyka komplet części na klona Prusy, Ultimakera itp.

Teraz tak popatrzmy sobie na przeciętnego kowalskiego - tutaj jak ma kasę to kupi sobie Zortrax-a, Ultimakera itd. Taki co nie kupuje coś najtańszego i tutaj są w zasadzie trzy opcje... Wciągnie się w druk 3D, zaczyna modyfikacje - potem może buduje coś własnego. Kolejna osoba to taka co jest zadowolona jak jej się wydruk kupy trzyma i nie zwraca uwagi na jakieś prążki i inne ;) Ostatni typ to taki że coś próbuje robić, ale mu nie wychodzi... przy okazji zbeszta trochę osób, obrazi się i sprzeda drukarkę kolejnemu takiemu co chce tani (koło się zamyka).

Więc dla kogo takie drukarki ? Zapaleniec za zwyczaj woli zbudować coś samemu lub zmodyfikować chińczyka - bo ma z tego frajdę i dlatego kupuje. Ten co ma kasę to też nie jest target dla takich drukarek - on wybierze coś znanego gdzie dostaje kompleksowe rozwiązanie.

Od czasu do czasu może się ktoś znajdzie - ale tak to za zwyczaj zostanie sprzedana jak dojdzie do ceny tych najtańszych - czyli klient który chce tanio.

Już to kiedyś pisałem jak była dyskusja o produkcji drukarek - chcesz zaistnieć na rynku musisz jeden oferować pełen support, dwa zainwestować sporo w marketing. Sama konstrukcja już tutaj jest mniej ważna... i wtedy celujesz w takiego co ma kasę na droga drukarkę.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 14:49
autor: FlameRunner
emartinelli pisze:A może rynek jest tak mały? Są jakieś szacunki ile w Polsce sprzedaje się drukarek?
Rynek to się stał przerażająco duży. ;)
https://3dwpraktyce.pl/2019/02/top-10-n ... czen-2019/
Na samym Allegro, w styczniu, pięć najpopularniejszych drukarek sprzedało się w ilości 200 sztuk. Zauważ też, że średnia cena za Ender-3 to prawie 1000 zł.
Gdzie pozostałe drukarki, gdzie zakupy w polskich sklepach, gdzie zakupy na GearBeast i AliExpress?

W świetle powyższego, fakt że drukarka @adziaki się jeszcze nie sprzedała to jest ponury absurd.

Zresztą z nie-chinolem i nie-samoróbką też nie jest różowo: viewtopic.php?f=27&t=3486
Drukarka jak nowa, 230 h to jest komicznie mały przebieg jak na to, jak można M200 eksploatować.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 15:02
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze: W świetle powyższego, fakt że drukarka @adziaki się jeszcze nie sprzedała to jest ponury absurd.
Ale tak szczerze ? Ile z tych osób trafi na to forum, nie okłamujmy się tutaj jest raczej grupa zapaleńców. Czasami ktoś tam trafia przez przypadek i tyle. Do tego to też działa na zasadzie sąsiad kupił endera to i ja kupię endera.

Z drugiej strony chińczyki - ja też nie wiem po kiego w tym owczym pędzie kupiłem sobie delte anycubica i leży w kartonie - nawet nie miałem czasu otworzyć - mam nadzieję że jest tam drukarka :mrgreen: W sumie kupiłem chyba po to że jak mnie dobije jakiś projekt który robię komercyjnie -to będę miał ucieczkę do czegoś innego aby nie myśleć o tym pierwszym ;) Więc na co mi fajna drukarka - by włączyć i tylko drukować bleee

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 15:10
autor: FlameRunner
sp6vgx pisze:Ile z tych osób trafi na to forum
Odpowiem tak: oferta @adziaki wisi od października, ma 3600 wyświetleń, była już kilka razy linkowana w wątkach "co kupić?", a obecna cena jest wręcz uwłaczająco (dla konstruktora) niska. To naprawdę powinno się już dawno temu sprzedać...

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 15:15
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze:Ile z tych osób trafi na to forum
Odpowiem tak: oferta @adziaki wisi od października, ma 3600 wyświetleń, była już kilka razy linkowana w wątkach "co kupić?", a obecna cena jest wręcz uwłaczająco (dla konstruktora) niska. To naprawdę powinno się już dawno temu sprzedać...
Ale to jest nasza opinia ;) przeciętny "kowalski" myśli inaczej. On nie ma pojęcia o druku kupując coś takiego - on chce sobie wazonik itp. wydrukować - lub kupuje by z starszym dzieckiem się pobawić. Jak już tutaj trafia to z tego powodu że ma problem i tak jak to się ostatnio nabijaliśmy ucieka na FB bo tutaj grupy wzajemnej adoracji ;)

3600 - wyświetleń... nie wiem ale o ile pamiętam licznik nie rozróżnia osób... ja przynajmniej kilka razy patrzyłem w ten temat. To jest dalej kropla w morzu.

Niestety tą drukarkę jak wspomniałem może kupić zapaleniec - jak wie o co chodzi... albo jak cena będzie jeszcze bardziej absurdalna jakiś gość co chce tanio i tylko to się liczy ;)

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 15:48
autor: sp6vgx
Zresztą jeszcze jedno - dziwimy się że ludzie kupują endera,a nie drukarkę @adziaki - a tutaj trzeba kliknąć w fora, następnie zjechać do dołu i znaleźć dział "Sprzedam, kupię, zamienię, oddam - drukarkowe" i odnaleźć temat...

Natomiast "kowalski" trafiający przypadkiem na forum witany jest:
reprap_reklama.JPG
Nie mam nic do reklamy na forum itp. ale nie dziwmy się jak sami do tego wszystkiego dokładamy małą cegiełkę.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 16:18
autor: dziobu
Imho popełniacie błąd w ładowaniu świadomych użytkwoników, firm i "Kowalskich" do jednego wora.
"Kowalski" kupi Endera bo:
  • jest popularny a on się nie zna, więc zawsze ktos pomoże,
  • jest tani
Tu już nie wliczam ludzi żyjących w myśl zasady że drukarka=drukarka, więc po co płącić za znaczek (?) 10k jak za 900zł też są.

Firma kupi przede wszystkim na nowe FV z gwarancją i firmowym supportem. Tu już wychodzimy ponad pułap cenowy reprapów.

A świadomy użytkownik który wie ile to jest faktycznie warte i na co pozwala ma już drukarki. Szansa że trafi się ktoś kto wie co i jak, wie ile to jest warte i akurat będzie taką chciał jest niewielka. Dlatego ruch na giełdzie stoi.

Też uważam że proponowane ceny za to co sprzedajecie są czasem wręcz żenujące, ale tak niestety wygląda rynek tego sprzętu.
(stawiając się na pozycji świadomego użytkownika dodam że mam szczerą chrapkę na dwie pozycje z ogłoszeń, ale obiłem się o zupełnie inny problem... otóż...eeee fizycznie nie mam gdzie ich postawić ;/)

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 17:11
autor: adziaki
Z racji tego, iż drukarka, którą sprzedaję w dziale giełda została w tym temacie wywołana kilka razy chciałem napisać, iż od 5.02.2019 (wtorek) prowadziłem rozmowy odnośnie finalizacji i wysyłki tej drukarki.
Dzisiaj została sprzedana za cenę: 1000 zł.

Jak wspomniał wcześniej @FlameRunner drukarkę sprzedaję od października zeszłego roku i pierwsze zapytania o jej zakup pojawiły się, gdy cena osiągnęła "magiczne" 1 tys. zł. i żeby było mało osoby zainteresowane jej zakupem dalej próbowały się targować...
Cena początkowa była na poziomie 1900 zł., ale włączając w to oryginalny extruder Bondtecha, kamerę YI Home, sonoffa, dimafixy i inne akcesoria, ale jak już tutaj większość z was napisała dla nowicjuszy liczy się tylko niska cena.

Ciekawe jaką cenę osiągnie DZIK (inna drukarka), którego będę się niedługo też pozbywał...

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 19:01
autor: panWiadr0
Tak jak w przypadku wielu innych złożonych "maszyn" jak auta/motory/rowery etc... opłacalna* jest tylko i wyłącznie sprzedaż na części.

* - opłacalna w sensie minimalizacji straty i tak już utopionych w "zabawke" $$$ :?

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 19:22
autor: toomas08
Ale obecnie sprzedaż czegokolwiek używanego to problem. Ja od zeszłego roku próbuję sprzedać opony ściągnięte z auta przy przebiegu 12tys km. Komplet nowych to koszt ok 1600zł. Ja wystartowałem od 1000, teraz już jest 800 i ani jednego zapytania...Auto kiedyś sprzedawałem, 5 latek krajowy przeglądy w ASO. Chciałem ciut więcej niż zagraniczne ale niestety bez szans. Ludzi nie interesowało, że zadbany..ważne, że na otomoto zagraniczne są tańsze...Także troszkę się nie dziwię, że macie problem ze sprzedażą używanych drukarek. Obecnie sprzęt trzeba sobie kupić i użytkować do śmierci technicznej.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 19:50
autor: Julian
Od siebie dodam małą anegdodkę.
Próbowałem ostatnio sprzedać Ultimakera 3 Extended.
Nowy kosztuje 19890 zł brutto.
Wystawilem na allegro i osiągnął cenę 8 000 zł brutto.
Maszyna ma 13 miesięcy i 400 godzin druku. Fizycznie byly to 3 wydruki.

Ostatecznie został.

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 19:53
autor: panWiadr0
Towar jest tyle warty ile ktoś jest w stanie za niego dać, a nie ile za niego sobie wymyśliłeś.
Za kolejne 13mc będą dawać za nią 4k ¯\_(ツ)_/¯

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 19:53
autor: sp6vgx
toomas08 pisze:Ja od zeszłego roku próbuję sprzedać opony ściągnięte z auta przy przebiegu 12tys km.
Używanych opon też bym nie kupił ;) ale to inny temat (bezpieczeństwo)... Temat aut też jest trochę inny i bardziej złożony - ale tutaj nie jest tak źle. Są jeszcze osoby które szukają auta innego niż "Niemiec płakał jak sprzedawał" - od handlarza... Choć wtedy bardziej patrzy się na faktyczny stan niż na papiery tzn. czy był serwisowany w ASO czy nie (ot Niemcy książki serwisowe już od lat podrabiają - więc tamte auta też często są serwisowane w ASO).

Drukarki to temat bardziej niszowy i jest niewiele osób które tak na prawdę się orientują w tym jakie rozwiązania w drukarce są dobre, jakie kiepskie itd. Tutaj bardziej można by to porównać do sprzedania samochodu/roweru do sportu wyczynowego itp. - rynek zbytu jeszcze bardziej się kurczy.

Inna sprawa to przy prywatnej sprzedaży niezależnie jaki to jest przediot bardzo trudno jest odzyskać środki, zwłaszcza jak robimy np. taką drukarkę jak najlepiej, bez kompromisów dla siebie.

Zarabia się dopiero jak bierzesz się za masówkę i typowe podejście biznesowe ;) niezależnie czy to ściąganie szrotów z zagranicy (samochody), produkcja itp. Kwestia wpasowania się w jakiś target - najlepiej gwarantujący spory zbyt. Jak nie liczysz na spory zbyt to wtedy celujesz w bogatą klientelę (czyli produkt też specyficzny) - gdzie sprzedanie niewielkiej ilości zapewnia ci spory dochód...

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 20:18
autor: Berg
Rynk uzywanych samochodow nie ma nic wspolnego z drukarkami.

Krotko: Dobry reprap musi być tani bo odbiera nabywcy radość składania i dochodzenia memu co jest nie tak. To tak jak z rozwiązaną krzyżówka, wcale nie jest więcej warta :D

Re: Rynek używanych drukarek

: 08 lut 2019, 23:01
autor: Julian
panWiadr0 pisze:Towar jest tyle warty ile ktoś jest w stanie za niego dać, a nie ile za niego sobie wymyśliłeś.
Za kolejne 13mc będą dawać za nią 4k ¯\_(ツ)_/¯
I tak i nie.
Generalnie brakuje serwisu do sprzedaży drukarek 3D. Tylko i wyłącznie.

Sprzedawałem poprzedniego w 2017 roku, to się o niego bili. W końcu poszedł do jednego z forumowiczów za niższą kwotę bo nie chciałem puszczać go w świat (wtedy roczny był sprzedany taniej o około 32% od ceny nowej maszyny).

Tutaj jakbym po próbował to by poszedł, wcześniej czy później. Sam fakt że 400 h robi się w kilka dni. Dodatkowo po serwisie.
Ostatecznie pojechał na wynajem długoterminowy. ;)

Re: Rynek używanych drukarek

: 17 mar 2019, 22:13
autor: bendi
Panowie,

podbiję temat bo jestem tym nielicznym wyjątkiem - coś bym kupił i niekoniecznie kolejnego Endera.
Drukarki nigdy jeszcze nie miałem (uzywam sporadycznie w pracy).

pozdrawiam,
Wojtek

Re: Rynek używanych drukarek

: 17 mar 2019, 22:20
autor: FlameRunner
Witaj na forum!

Myślę, że najlepiej będzie, jak skierujesz się tu: https://reprapy.pl/viewforum.php?f=27, powinny tam być jeszcze jakieś aktualne ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych drukarek. Jeśli nie znajdziesz nic, co by Cię zainteresowało, możesz założyć temat "kupię używaną drukarkę" i określić wymagania.

Re: Rynek używanych drukarek

: 19 mar 2019, 10:43
autor: xyzyx
Filip a może warto pomyśleć i wrzucić gdzieś na pierwszej stronie jakiś moduł pokazujący co aktualnie się sprzedaje? Rzeczywiście trzeba się trochę nagrzebac aby znaleźć dział z ogłoszeniami jak ktoś już wcześniej wspomniał.

Re: Rynek używanych drukarek

: 19 mar 2019, 10:52
autor: FlameRunner
Tak.