Strona 1 z 1

Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 12:27
autor: dysydent
Cześć,
szukałem, być może nieumiejętnie, opcji zmiany kierunku druku – jest to możliwe, czy drukarka automatycznie zawsze będzie drukowała "po długości"?
Na screenie widać położony element – chciałbym wydrukować go w osi Y, a nie X jak ma to miejsce aktualnie. Sposobem na to jest ustawienie obiektu w pionie (jak drugi widoczny element na zrzucie), jednak ilość materiału na support jest podobna do zapotrzebowania samego obiektu, a usuwanie supportu (opcja build everywhere) jest ryzykowne dla projektu.

Pozdrawiam
Screen Shot 2019-09-13 at 12.15.36.png
Screen Shot 2019-09-13 at 12.21.06.png

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:03
autor: FlameRunner
Nie rozumiem pytania.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:16
autor: dysydent
Obawiałem się, że moje pytanie może być niezrozumiałe, postaram się bardziej :)

Chciałbym, aby filament był nakładany w poprzek obiektu a nie po długości. Na zrzutach ekranowych, które zamieściłem (są dla Ciebie widoczne?) jeden z obiektów jest położony (aktywny jest na nim widok osi XYZ). Drukarka nakłada filament w osi X (czerwona), chciałbym zmusić ją do nakładania wzdłuż osi Y (zielona).

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:23
autor: FlameRunner
Nadal nie rozumiem.

Czy chodzi Ci o obrócenie modelu na stole?
Czy chodzi Ci o kierunek nakładania linii wypełnienia?
Czy chodzi Ci o to, żeby powierzchnie boczne wydruku były drukowane jakoś inaczej niż po obrysie?

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:28
autor: dysydent
Jako lajkonik ;) w temacie obstawiam, że chodzi mi o kierunek nakładania linii wypełnienia. Wieczorem wrzucę zdjęcia tego samego projektu wydrukowanego w dwóch różnych wariantach ułożenia na stole, myślę że to powie więcej niż moich 10 pytań :)

Póki co wrzucam "wizualizację"
Screen Shot 2019-09-13 at 12.12.28.png

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:34
autor: FlameRunner
Nie jesteś w stanie tego pokazać na wizualizacji wydruku dostępnej w karcie PREVIEW?

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:41
autor: dysydent
Tak jest:
Screen Shot 2019-09-13 at 13.38.24.png
Tak chciałbym aby było:
Screen Shot 2019-09-13 at 13.39.22.png

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 13:49
autor: FlameRunner
Zaczynam podejrzewać, że Ty chcesz wydrukować warstwy w płaszczyznach prostopadłych do stołu?

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 14:07
autor: dysydent
Bynajmniej. Druk ma się odbywać równolegle do płaszczyzny stołu, ale w innym kierunku. Przód–tył zamiast lewo–prawo jeśli to pomoże rozjaśnić sytuację.
Zdanie na wizualizacji "tak chciałbym nałożyć warstwę" faktycznie jest mylące – chciałbym aby tak wyglądały warstwy po wydrukowaniu.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 14:16
autor: dragonn
Nie da się, warstwy w drukarce mogą układać się tylko wzdłuż osi Z. Fizycznie jest to nie możliwe.
Albo obracasz element i godzisz się na supporty (wcale ich nie jest tam dużo) albo drukujesz płasko.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 14:51
autor: dysydent
Zjadłem obiad, namyśliłem się, popodglądałem w slicerze proces nakładania warstw i faktycznie wychodzi na to, że moje marzenie jest nierealne :)
Mea culpa, dziękuję za odpowiedzi i chęć pomocy tak czy inaczej.
Poszukam w takim razie sposobów na wzmocnienie wydruku, ponieważ problemem są pękające warstwy w momencie łączenia elementów wydrukowanych w ten sposób za pomocą śruby.

Jeszcze raz dzięki!

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 14:56
autor: dziobu
  1. Supporty nie są złe. Spróbuj przynajmniej. To że drugie tyle plastiku idzie do wyrzucenia no to cóż - tak technologia. Chyba nie drukujesz po to żeby oszczędzać... Może warto sprawdzić czy wtedy to by miało sens.
  2. Nie wiem co to i do czego, ale może masz możliwość przeprojektowania detalu tak żeby drukować podstawę jak teraz, ale pierścienie które Ci się rozpadają...drukować osobno i wklejać.
  3. Zmień materiał na taki który się lepiej trzyma na warstwach (Nylon, PET-G) lub nadlej trochę plastiku bo może problemem jest kalibracja a nie projekt.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 14:59
autor: Berg
pewnie chodzi o to, żeby zawias nie pękał między warstwami. Tak najlepiej wydrukować go w pionie, tak jak pokazałeś na drugim ekranie. Nic tu mądrzejszego nie da się wymyślić. Ew podzielenie elementu na fragmenty i potem sklejenie. Choćby na pół. będzie mniej supportu i zewnętrzne części ładniejsze.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 15:06
autor: dziobu
Tutaj obrazkowo przedstawię jak to może mieć sens:

Żeby uzyskać taki detal:
d1.png
Drukujesz to i sklejasz:
d2.png

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 15:56
autor: dysydent
dziobu pisze:
  1. Supporty nie są złe. Spróbuj przynajmniej. To że drugie tyle plastiku idzie do wyrzucenia no to cóż - tak technologia. Chyba nie drukujesz po to żeby oszczędzać... Może warto sprawdzić czy wtedy to by miało sens.
  2. Nie wiem co to i do czego, ale może masz możliwość przeprojektowania detalu tak żeby drukować podstawę jak teraz, ale pierścienie które Ci się rozpadają...drukować osobno i wklejać.
  3. Zmień materiał na taki który się lepiej trzyma na warstwach (Nylon, PET-G) lub nadlej trochę plastiku bo może problemem jest kalibracja a nie projekt.

ad 1. Nie twierdzę, że są złe – stosuję je tam gdzie nie mam wyjścia, ale zawsze staram się używać ich jak najmniej, próbując przeprojektować, inaczej ułożyć – bądź jak w tym przypadku, kiedy trafiam na ścianę zapytać mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie . Nie chodzi o oszczędności a bardziej o ekologię – wiem że brzmi to trochę kuriozalnie pisząc o ekologii przy przetwarzaniu plastiku, ale wolałbym ograniczyć odrzuty ABS do minimum – póki co chomikuję i w słoiku przerabiam na sok, który później wykorzystuję – wiem, że całego nie przerobię, ale na brak miejsca nie narzekam, więc nic w koszu nie ląduje (jeszcze:P)

ad.2 Sklejanie w tym przypadku na niewiele się zda – problemem nie są "zawiasy", które mają bardzo dobrą wytrzymałość a podstawa, która pęka wzdłuż w momencie dokręcania śruby (to dwuczęściowe mocowanie dla kamery go pro do kasku – śruba musi być mocno dokręcona, żeby kamera nie zmieniła kąta), stąd mój pomysł aby warstwy przebiegały prostopadle do siły działającej przy skręcaniu:
IMG_8825.JPG
ad3. stół jest dobrze skalibrowany, co do materiału to potrzebuję czegoś mocnego jak... właśnie ABS ;) więc póki co przy nim zostanę

Wrzucam jeszcze kilka zdjęć na podsumowanie.

Tak wyglądają oba elementy po wydrukowaniu w poziomie
IMG_8821.JPG
Tak po wydrukowaniu w pionie (po kilkugodzinnej kąpieli w oparach acetonu, ale myślę że ułożenie warstw, które chcę uzyskać jest widoczne nadal). Problemem jest to, że przy usuwaniu suportów wydruk rozsypał się – widać ślady po klejeniu rano na szybko jakimś klejem w rodzaju Pattex.
IMG_8822.JPG
IMG_8823.JPG

Tak czy inaczej tytułowy wątek został wyjaśniony, więc myślę że temat jest do zamknięcia.

jeszcze raz dzięki za zainteresowanie!

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 16:02
autor: dziobu
Wszystko co powyżej napisałeś sugeruje że zwyczajnie nie wybrałeś odpowiedniego materiału. To czego szukasz nazywa się ASA ;)

Ewentualnie poszukaj wzmocnionego ABSu, jak HMF ABS-EX czy FormFutura TitanX.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 16:24
autor: dysydent
Widocznie zbyt pobieżnie lub w niewłaściwych miejscach czytałem o materiałach :)
Wielkie dzięki! Już nadrabiam braki :)

Pozdrawiam

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 16:28
autor: dragonn
dysydent pisze: co do materiału to potrzebuję czegoś mocnego jak... właśnie ABS ;) więc póki co przy nim zostanę
Ah ta mityczna "moc" ABS.
https://www.simplify3d.com/support/mate ... ies-table/
ABS wcale nie jest "mocny", jest jedynie mniej sztywny od PLA dlatego nie pęka tak łatwo. W ogóle termin "mocny filament" jest jak określić "mocne auto", w czym mocne? :thumbdown:

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 16:40
autor: dysydent
Ogólny opis dostępny na większości stron sugerował, że będzie to idealny materiał do moich projektów – teraz widzę, że mało dociekliwy byłem :)
Mocny – miał być wytrzymały na uderzenia i naprężenia, wysokie i niskie temperatury, pozwalać na ewentualne wiercenie w gotowym projekcie – tak przynajmniej marketingowcy mi go przedstawili:) poza tym ABS... brzmi znajomo :)
Dopiero wchodzę w temat, więc pewnie niejednym pytaniem podobnym do tego z wątku jeszcze zaskoczę :)

Ale cieszę się, że są tutaj ludzie potrafiący i chcący pomóc. Dzięki!

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 16:49
autor: dziobu
Przy okazji skompletuj sobie zestaw szpul z różnych materiałów i sam oceń ich możliwości.

Ciekawostka: viewtopic.php?f=9&t=1090&start=180#p82163
biały (naturalny) kolor to detal z Nylonu (DD PA12). To zatrzask do szyby w camperze; przenosi spore siły i...jest niemal nie do rozerwania mimo że pracuje wzdłuż warstw.

Re: Zmiana kierunku druku

: 13 wrz 2019, 22:44
autor: virgin71
Jako, że wydrukowałem już kilkadziesiąt mocowań do gopro do kasku motocyklowego, to się wypowiem - to się drukuje pod skosem. To jest przykład niedawno omawianego sposobu drukowania. Ukośne drukowanie elementu wyeliminuje negatywny wpływ sił skręcających i ściskających.

Re: Zmiana kierunku druku

: 14 wrz 2019, 12:21
autor: dysydent
nie mogę znaleźć takiego tematu – chodzi o takie ułożenie na stole?
15 stopni wystarczy?
Screen Shot 2019-09-14 at 12.21.09.png

Re: Zmiana kierunku druku

: 14 wrz 2019, 13:24
autor: FlameRunner
dysydent pisze:nie mogę znaleźć takiego tematu
Chodzi o to: viewtopic.php?f=4&t=4864&start=30#p83272
Ciężko powiedzieć, że to było "omawiane".

Re: Zmiana kierunku druku

: 14 wrz 2019, 13:47
autor: dysydent
:piwo:

Re: Zmiana kierunku druku

: 14 wrz 2019, 13:57
autor: FlameRunner
Swoją drogą, Ender-3 to nie jest dobra drukarka do ABS. Jego konstrukcja nie pozwala na ogrzanie wnętrza drukarki (w ogóle ciężko tu mówić o jakimś wnętrzu) ani nie chroni przed przeciągami. Dużą różnicę zrobi nawet tanie, typowo hobbystyczne rozwiązanie; wstawienie drukarki do szafki zrobionej ze stolików IKEA LACK.

Druga sprawa, pytanie do ogółu: czy ktoś zna KODAK ABS? To jest dobry ABS? Może tu nie trzeba się rzucać na nylon czy coś, tylko kupić po prostu Devil Design ABS+?

Re: Zmiana kierunku druku

: 14 wrz 2019, 14:38
autor: dysydent
Obudowa jest w planach, wczoraj zapuściłem wydruk z opcją shield- drukarkę mam od niedawna i to pierwszy filament jaki kupiłem. Nie mam porównania, natomiast czytałem, że ABS w czasie druku wydaje zapach topionego plastiku - przy Kodaku nic nie czuć.
Póki co zamówiłem Devil Design ASA, a w tygodniu zasięgnę języka w lokalnym sklepie – przynajmniej wiem o co pytać:)