Strona 1 z 1

Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 19:57
autor: tomek_3100
Witam ponownie.
Po drukarkach przyszedł czas na coś innego.
Konkretnie zmontowałem eggbot czy też spherebot.
Tyle że nie chce ruszyć...
Elektronika arduino uno R3, CNC shield, 2x a4988.
Kilka wersji arduino ściągniętych pod te projekty, kompilacja i zapis ok... I na tym koniec.
Zasilanie podłączone, stepstick sprawne.
Tyle wiem na pewno xD
Programy widzą port podłączenia, łączyć próbują i nic więcej.
Czy to uno albo shield uszkodzone? Kupione na Alle... Pod ten projekt...

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 20:21
autor: TDI-CAD
Kupiłem samochód. Niestety nie chce ruszyć. Ma silnik i jego sterownik. Sterownik Bosch, multiinjection. Akumulator sprawny. Silnik sprawny ale nie wiem na pewno. Komputer pod CAM widzi sterownik. Co może być w moim samochodzie?

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 20:44
autor: tomek_3100
Zatankuj... XD
A co do mojego problemu co dokładnie mam ci podać jeśli chcesz pomóc?

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 20:51
autor: TDI-CAD
Nie to, że jestem jakiś zgryźliwy. Potrzebujemy minimum diagnostyki z Twojej strony. Sprawdzenie zasilania,Vref na stepstikach, czy jest możliwość podłączenia hosta. Coś co nas naprowadzi.

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 21:00
autor: Zepco
Podrzuć też link do projektu z którego korzystałeś. Rozumiem, że udało Ci się wgrać FW i próbujesz się podłączyć? Jakie masz ustawienia portu w FW?

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 21:12
autor: tomek_3100
Ok ;)
Mów co trzeba i wykonam...
Napięcie dochodzi, bezpiecznik w płytce ok, na stepstickach 0,83V.
Pronteface wyświetla connecting... I tyle.
Spherebot control {załączony w paczce że strony} pokazuje connected ale nic więcej. Nie przekazuje g-code ani nic więcej.
Na uno dioda 1 z lewej (patrząc od strony zasilania) świeci cały czas, dioda 4 jak kliknę connect kilka razy mrugnie.

Elektronika stąd zaczerpnięta.
https://www.thingiverse.com/make:133867

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 21:34
autor: tomek_3100
Tak. Wyświetliło ładowanie zakończone...
Portu w fw nie widzę. Przy wgrywaniu com3 miałem. Baudrate 11520 czy jakoś tak za komentowany.
Wgrywałem 3 różne na próbę z innych stron.
Ten sam efekt.
Kabel USB do kompa też inny podłączyłem

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 21:58
autor: Zepco
Zastosowałeś się do rad z readme.md?

Re: Eggbot i problem...

: 14 mar 2020, 22:10
autor: tomek_3100
Ok... Dzięki. Tego wyłączenia autoresetu nie widziałem. Z innych stron też szukałem i nigdzie nie było czegoś takiego. Reszta zrobiona dokładnie tak jak w opisie.
Jutro ogarnę i dam znać

Re: Eggbot i problem...

: 15 mar 2020, 13:22
autor: tomek_3100
Zrobione.
Metoda z https://forum.arduino.cc/index.php?topic=363128.0
Niestety nic nie zmieniło

Re: Eggbot i problem...

: 16 mar 2020, 15:20
autor: tomek_3100
Ktoś jeszcze coś?
Zmierzyć, sprawdzić, podać?
Bo mi pomysłów brak

Re: Eggbot i problem...

: 16 mar 2020, 16:35
autor: emartinelli
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zacząć od samego początku i np. wgrać na Uno coś zupełnie innego i sprawdzić czy działa poprawnie np coś z diodą migającą lub coś innego prostego, później podłączyć sam silnik i sprawdzić działanie samego UNO i silników.

Re: Eggbot i problem...

: 16 mar 2020, 19:44
autor: tomek_3100
Nie pocieszyłeś... Ale ok.
Skoro innych pomysłów brak to zamówię zestaw do zabawy i zobaczymy

Coś takiego na start?
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... m62AIWx46U

Się poduczymy;D

Re: Eggbot i problem...

: 16 mar 2020, 20:56
autor: emartinelli
A na tym arduino co masz nie możesz testować? Jak sam pisałeś wgrywać przez arduino ide programy możesz. Powypinaj wszystko, wgraj jakiś inny program testowy itd. krok po kroku.

Re: Eggbot i problem...

: 16 mar 2020, 21:20
autor: tomek_3100
W sumie mogę. Ale diód nie posiadam, przewody by się zrobiło tylko końcówek brak, płytki też nie.
I w razie zakupu pierwsze co to testy czy na tym ruszy program :P
Po prostu zakup na przyszłość można powiedzieć. Tylko nie wiem czy ten czy większy od razu

Re: Eggbot i problem...

: 19 lut 2021, 13:31
autor: adam-opole
Koledzy ja w temacie eggduino.

Mianowicie nie działają mi silniki krokowe, zaś serwomotor bez problemu.
Gdzie mam szukać przyczyny ?
Ale może od początku:
Eggduino zbudowałem na Arduino uno z wgranym Eggduino ze strony: https://github.com/plex3r/EggDuino, następnie wg instrukcji zamieniłem 3 pliki pobrane ze strony https://github.com/plex3r/plotink, w pliku ebbserial trzeba było zmienić nazwę poszukiwanej płyty na "Arduino" oraz "USB\VID_2341&PID_0043" :
if comports:
comPortsList = list(comports())
EBBport = None
for port in comPortsList:
if port[1].startswith("Arduino"):
EBBport = port[0] #Success; EBB found by name match.
break #stop searching-- we are done.
if EBBport is None:
for port in comPortsList:
if port[2].startswith("USB\VID_2341&PID_0043"):
EBBport = port[0] #Success; EBB found by VID/PID match.
break #stop searching-- we are done.
return EBBport


Kondensatorem 10uF zatrzymałem restartowanie się pamięci Arduino, wg instrukcji zwierając piny GND+RST.

To umożliwiło mi bezproblemowe połączenie się Arduino z komendami z INKSCAPE ver. 0.92.4 ale z wyjątkiem:
Serwomotor otrzymuje komendę i ją wykonuje, natomiast silniki krokowe ani drgną (17PM-K345-G2VS), nie wydają żadnych dźwięków jak również nie czuć by pole elektromagnetyczne trzymało wirnik.
Podłączyłem je zgodnie ze schematem scheetdata tj. 1A 1B, 2A 2B początek i koniec uzwojenia potwierdzam, że ma ciągłość i wykazuje opór 0,57ohm.
Sprawdzałem piny jakie zostały wpisane w pliku EggDuino:
#define initSting "EBBv13_and_above Protocol emulated by Eggduino-Firmware V1.6a"
//Rotational Stepper:
#define step1 2
#define dir1 5
#define enableRotMotor 8
#define rotMicrostep 16 //MicrostepMode, only 1,2,4,8,16 allowed, because of Integer-Math in this Sketch
//Pen Stepper:
#define step2 3
#define dir2 6
#define enablePenMotor 8
#define penMicrostep 16 //MicrostepMode, only 1,2,4,8,16 allowed, because of Integer-Math in this Sketch

#define servoPin 4 //Servo


Potwierdza się to z pinami w Arduino, gdzie typowo steruje się osią X i Y.

Proszę o radę, pomoc gdzie lub co powinienem jeszcze sprawdzić, bo wyczerpałem już wszystkie pomysły.

Pozdrawiam
Adam

Re: Eggbot i problem...

: 19 lut 2021, 15:55
autor: Zepco
Jakie masz płytki ze sterownikami do silników krokowych?
Może zrób zdjęcie całości i elektroniki.

Re: Eggbot i problem...

: 19 lut 2021, 16:08
autor: adam-opole
Sterowniki silników krokowych to A4988.
Całość spięta jak na foto

Re: Eggbot i problem...

: 19 lut 2021, 17:14
autor: Zepco
Masz stepy wpiete w gniazda osi X i Y, a przewody sterujące pod Z i A?

Re: Eggbot i problem...

: 19 lut 2021, 17:50
autor: adam-opole
Ależ skąd:) stepy wpięte są pod X i Y a obok nich w piny 4 przewody od silników

Re: Eggbot i problem...

: 23 lut 2021, 21:29
autor: adam-opole
Koledzy...
Aż wstyd mi pisać, ale postanowiłem zacząć poszukiwania od najprostszych czynności i zacząłem węszyć wśród kabli.
Skoro Arduino łączy się i Inkscape nie zgłasza problemów a silniki się nie kręcą.. to może komunikacja.
I faktyczne ! uszkodzony (przełamany) okazał się przewód zasilający 12V przed płytką SHIELD, po jego wymianie silniki śmigają aż miło patrzeć !
Masakra... tyle spędzonych godzin i szukanie po różnych dziwnych wpisach rejestrach i plikach... szok...
Zainteresowanym i ochoczo pomocnym bardzo dziękuję za sugestie i podpowiedzi. ! :)

Re: Eggbot i problem...

: 23 lut 2021, 21:42
autor: Zepco
A miałem się pytać czy dociera Ci 12V, ale założyłem, że jak dotarłeś tak daleko, to taka bzdura Ci nie umknęła.
Dlatego servo działało, bo było zasilane z płytki przez USB, a silniki to już potrzebują dodatkowego zasilania.

Re: Eggbot i problem...

: 24 lut 2021, 08:09
autor: adam-opole
Jak to zwykle bywa, szuka się wśród takich szczegółów a tu czasami temat kładzie prosta sprawa.
Ale mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników eggbot:

Czy macie sprawdzone ustawienia (prędkości dla silniczków) przy których linie rysunków są gładkie, bez widocznych uderzeń i rozjazdów linii przy zmianach kierunku...

Wczoraj do zabawy ustawiłem silniki na 3000stesp/s to po minucie silniki były okropnie gorące (nie dało się ich utrzymać w dłoni), jak puściłem na nie jakiś przykładowy wzór, by kręciły się w powietrzu. Stepstiki regulowałem na 0.96V, tak wychodziło mi z obliczeń dla moich silników krokowych 1.2A

Re: Eggbot i problem...

: 20 mar 2021, 17:20
autor: Marcin258
Witam
walczę z EggDuino i mam problem z komunikacją w Inkscape ( Failed to connect to Eggbot.)
Płytka arduino uno (nie oryginał),
programik wgrany od plex3r ,
auto-reset zablokowany przez rezystor "+"do RST na shield.
Rozszerzenie zainstalowane
Plik Ebb_serial zmieniony (dane o płytce pobrane z Arduino ide z tym że tutaj mam "BN: Nieznana płytka VID: 0403 PID: 6001". Dałem nazwę Arduino VID i PID jak podał program.

ESTLCAM po wgraniu RGBL all działa silniki kręcą po wyłączeniu luzuje silniki.
Bez komunikacji z Inkscape nawet nie trzyma momentu enable nie działa martwica.

Inscape 1.0.2-2 (e86c870879, 2021-01-15) (nie sprawdzałem starszych wersji

Re: Eggbot i problem...

: 22 mar 2021, 08:08
autor: Marcin258
Napiszę tak już mi szkoda było czasu na walkę z połączeniem w inkscape i zrobiłem tak.
1. Wgrałem z Estlcam program GRBL 0.9-1.1 dla nowszych shieldów żeby mieć PWM do serwa
2. Parametry silników 3200 kroków na obrót
3. Milimetry na obrót 360 na X i Y a Z nic nie ustawiałem
4. Serwo wpięte w zasilanie po lewej stroni stepstick-a osi X a sygnałowy PWM w pin Z- na złączu End Stopów
4. Po naciśnięciu w Estlcam F2 wyskakuje okno kontroli ruchów silników
5. Wpisałem xyz (zerowanie wskazań z ruchem silników, można x=0 y=0 też zeruje wskazania ale bez ruchu silnika) następnie X360 i sprawdziłem czy wykona pełen obrót (u mnie na obrót po ustawieniach kroków i skoku wychodzi 720mm na pełny obrót
6. Osią Y z pisakiem przejechałem ręcznie na początek tzn. dół jajka i komenda y=0 potem przejazd na górę jajka i odczyt wskaźnika u mnie 285
7. Robię grafikę na obszarze 720x285 (jak korzystam z eggbot exemple to skaluje na ten obszar zapisuje jako dxf i reszta w Estlcam.
8. dodałem pisak 0,2mm
9. Opcje postprocesora z zaznaczeniem PLOTER (góra S20 dól S40 zależy jaki serwo zamontowane)
10. Automatyczna generacja pliku CNC z opcjach tylko grawerowanie i można rysować po jajku.
TO SIĘ ROBI NAPRAWDĘ BARDZO SZYBKO z Inkscapa było by może wygodniej ale nie będzie to maszyna używana bardzo intensywnie.

Re: Eggbot i problem...

: 27 kwie 2021, 08:44
autor: adam-opole
Marcin258 pisze:Witam
walczę z EggDuino i mam problem z komunikacją w Inkscape ( Failed to connect to Eggbot.)
Płytka arduino uno (nie oryginał),
programik wgrany od plex3r ,
auto-reset zablokowany przez rezystor "+"do RST na shield.
Rozszerzenie zainstalowane
Plik Ebb_serial zmieniony (dane o płytce pobrane z Arduino ide z tym że tutaj mam "BN: Nieznana płytka VID: 0403 PID: 6001". Dałem nazwę Arduino VID i PID jak podał program.

ESTLCAM po wgraniu RGBL all działa silniki kręcą po wyłączeniu luzuje silniki.
Bez komunikacji z Inkscape nawet nie trzyma momentu enable nie działa martwica.

Inscape 1.0.2-2 (e86c870879, 2021-01-15) (nie sprawdzałem starszych wersji
Kolego zrób te czynności jak opisałem w moim poście z dnia 13 lutego 2021 a wszystko będzie Ci śmigać, oczywiście uważaj na kabelki żeby Ci nie znikło napięcie 12V jak mi ;))

Re: Eggbot i problem...

: 28 mar 2022, 18:17
autor: piteq
Zbliżają się święta, czas więc odkurzyć temat malowania jaj ;) Otóż złożyłem sobie eggbota i mam dwa problemy.
Pierwszy to serwo, które w czasie samego druku pracuje poprawnie.Jednak zarówno przed jak i po jakby żyło własnym życiem.I tak przykładowo przed powinno podnieść pisaka do góry, dojechać do początku "rysunku", następnie opuścić i zacząć rysować.U mnie podniesie (lub nie), ale zaraz opuści i jedzie na początek rysunku zostawiając na jajku piękną krechę.Równie dziwnie zachowuje się po skończeniu pracy.Podniesie, pisak, zjedzie do home i nagle zaczyna "walić" góra-dół" że mało skorupka nie pęknie...
Drugi problem to wielkość rysunku.Wykorzystuje templatke jaka była z rozszerzeniem i mimo zostawienia marginesów na końcach rysunek zachodzi na siebie.Da się to jakoś skorygować rozmiarem templatkli, czy muszę grzebać gdzieś w firmware i zmieniać ilość kroków, itp?