Strona 1 z 1

Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 18:07
autor: JGFTW
Fajnie jakbyśmy doszli do jakiegoś ujednolicenia ustawień dla tych przyłbic. Oczywiście każdy ma różne drukarki, dlatego raczej retrakcji, temperatury, prędkości, szer. ścieżki raczej nie ma co poruszać. Jednak wypełnienie, ilość obrysów i optymalne ułożenie modelu dla stołu już raczej tak. Jeżeli coś pominąłem to mam nadzieję, że razem wypracujemy na jakich parametrach się powinniśmy skupić.
Docelowo moglibyśmy spróbować zoptymalizować zużycie materiału i znaleźć jakieś ogólne wytyczne dla w/w parametrów.

Wklejam już kolejny raz zalecenia drukowania dla Prusy:
Supports are not necessary.
Print with at least 3 perimeters, about 30% infill.
https://www.prusaprinters.org/prints/25 ... LxVRBAlKLg

Zrobiłem test i wygląda na to, że przy 30% wypełnieniu (Rectlinear ) oraz 2 ściankach detal wychodzi wystarczająco wytrzymały, więc chyba 2 obrysy są wystarczające.

Dodając jeden obrys więcej (2->3) zużycie materiału wzrasta o 3g.

W zależności od wybranego rodzaju wypełnienia waga detalu całkiem mocno zmienia się:
- Triangular 47g
- Grid 43g
- Rectlinear 39g
- Fast honeycomb 39g

Ja korzystam z Simplify3D, więc jak ktoś biegle włada Curą to mógłby podzielić się jak nazywają się najbardziej optymalne rodzaje wypełnienia ?


Dodatkowo zauważyłem, że przy drukowaniu dwóch sztuk podwijają się fragmenty przy skroniach od mocowania gumek.

Przy drukowaniu jednej sztuki zdarzyło mi się również podwinięcie, więc chyba będę drukował na rafcie, albo spróbuję wciśnąć model niżej. Mam wrażenie, że te zaoblenia na dole nie pomagają.

Moje ustawienia dla raftu to:
Top layers : 2
Base layers : 2
Raft Offset : 1.8mm

Raft dodaję 6g wagi.

Także z 2 ściankami, 30% wypełnienia (rectlinear) i raftem wychodzi mi 45g na komplet.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 18:11
autor: FlameRunner
Ja jestem za tym, żeby każdy drukował tak, jak mu dobrze wychodzi. ;)

Każdy ma inną drukarkę, inne profile, inne wypracowane "myki" żeby mu się dobrze drukowało. IMO nie ma sensu teraz w tym grzebać.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 18:42
autor: McKee
Może jestem nieco przewrażliwiony ale jeżeli chodzi o top i base layers to staram się żeby po wydrukowaniu miały koło milimetra (czyli 3-4 warstwy).
Jakoś mi nie pasuje że ścianka boczna ma ~1.2mm (przy 3 obrysach) a dolna miałaby mieć 0.5mm (przy warstwie 0.25).
Zawsze zakładam że szkoda żeby się wydruk kilku godzinach rozpadł. Dlatego też sądzę że 3 obrysy to nie przesada. (A jeszcze pytanie jakie naprężenia będzie powodowała folia grubości 1mm).

PS.: Trochę przyznaję rację FR-owi - ma być "dobrze" ale nie ma sensu drukować jeżeli potem nie będzie się to do niczego nadawało lub się uszkodzi i plastik kogoś podrapie.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 20:05
autor: Zepco
Pierwszą sztuke wydrukowałem z 6 ściankami, kolejną z 3 i dużej różnicy nie ma, ale tak jak McKee pisze 2 to jednak trochę za mało.
Niestety u mnie to jest równo 3h na sztukę, bardziej nie przyspieszę bo ekstruder nie wyrabia.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 20:32
autor: kamilxxg
To ja zapytam inaczej, czy macie jakieś ustawienia slicera niezależne od przyśpieszenia, zrywu, retrakcji, które mogą przyśpieszyć wydruk jednocześnie zakładając zalecane 3 ścianki + 30% wypełnienia? Ja na pewno jutro od rana zwiększam prędkości bo przecież nikt na ringing czy tam ghosting patrzył nie będzie.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 20:33
autor: JGFTW
Ja jestem za tym, żeby każdy drukował tak, jak mu dobrze wychodzi.
Ja również ;) przy czym jak można coś zoptymalizować pod kątem wagi i czasu druku to dlaczego nie próbować, jeżeli nie będzie to się negatywnie odbijało na detalu oczywiście.

Może faktycznie na wszelki wypadek wrócę do drukowania 3 obrysów i podniosę ilość top/bottom layers na 4.

Właśnie po to jest ten temat, żeby poprawić kogoś jak błądzi ;)

W takim wypadku czas 3h i 50g na sztukę :D

@kamilxxg : u mnie rodzaj wypełnienia wpływa na wagę i czas (w mniejszym stopniu, ale przy druku kilku na raz jest zauważalna różnica ;) )

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 22:59
autor: emartinelli
Jak ktoś ma dopracowane podpory można lecieć jedna na drugiej.
Przetestowałem i trzymają się ładnie, u mnie podpory schodziły przyzwoicie. Niestety pierwszy wydruk poszedł z podporami także tam gdzie nie potrzeba ale już sobie poprawiłem. Jutro lecą kolejne partie 3 szt na raz.
20200323_200156.jpg
20200323_224801.jpg

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 23:09
autor: seler1500
U mnie na 90 mm/s, 3 obrysach i po góra/dół 1,2 mm udało się zejść z czasem poniżej 2 godzin, wydruk wygląda "akceptowalnie" i co najważniejsze kupy się trzyma, więc chyba mogę trzaskać po 12 dziennie :D

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 23:32
autor: Zepco
@emartinelli jaką odległość dawałeś między kolejnymi elementami? Możesz wrzucić screen ze slicera z poprawionej wersji?

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 23 mar 2020, 23:44
autor: emartinelli
Miałem ustawiony dystans 2mm ale zwiększyłem do 3mm, wydaje mi się, że teraz będzie łatwiej oddzielać:

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 06:47
autor: KiTek
Czy ktoś drukuje z peta na anycubic i3 mega? Mi wszelkie próby nie wyszły z tego materiału.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 07:03
autor: Pjoter
Tak, Stefek96 z forum wydrukował z PETG na anycubic i3 medze. Najlepiej załóż nowy temat że zdjęciami i opisem parametrów.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 07:05
autor: SQ9KRD
Tak .
Z czym masz problem. Co nie wychodzi. ??

https://www.dropbox.com/s/jpeylogam48bi ... gcode?dl=0

Warstwa 0.2 lecz na początek sprawdź na niej nim pójdziesz w górę.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 07:26
autor: KiTek
Robiłem kilka podejść, różne prędkości, temperatury, wiatr. I ciągle jest kicha.
20200324_071336.png

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 07:32
autor: Pjoter
1. Lepiej nie wysyłać sobie gcodów. wystarczy mieć różnie skalibrowany ekstruder aby wynik wydruku był zupełnie inny (wystarczy overflow i szybsze ruchy jałowe aby wyłamać niektóre elementy wydruku).
2. Dziękuję koledze KiTek za zrobienie tego o co poprosiłem. Czyli W NOWYM temacie zapostowanie zdjęć, OPISU PROBLEMU oraz PARAMETRÓW.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 08:06
autor: SQ9KRD
Pjoter nie rób problemów gdzie nie trzeba.
Owszem nowy temat by się przydał dla potomności lecz w końcu jest to wątek - "USTAWIENIA DRUKU PRZYŁBIC...."
- Kolega KiTeK jest nowy na forum i ciężko zakładać jaki jest jego poziom zaawansowania.
- Jeżeli nie wykonał większych przeróbek gcode powinien ruszyć od strzału a zawsze jest to pomoc i baza wyjściowa. I3Mega to maszyna seryjna i kalibrowana w jeden ten sam sposób. Mam 2 z różnych serii kolejna jest u mojego brata w domu. Każda z innych lat ba nawet na innych sterownikach ( ( 16/32 bit ) i gcode wychodzi tak samo na każdej z nich.
- Bardzo wiele czynników składa się na prawidłowy wydruk - sam nie przepadam za PET-G lecz na potrzeby tego co drukujemy wystarczy - my nie robimy modeli wystawowych tylko użytkowe. Jeśli w którymś miejscu będzie skaza nie wpływająca na użyteczność model wciąż jest wartościowy.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 08:07
autor: dragonn
https://www.prusaprinters.org/prints/26 ... ode-printi tutaj ciekawe rozwiązanie. Szczególnie jak ktoś nie umie kilka na raz. Pytanie tylko jak z wytrzmałością

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 08:30
autor: Cosik
Tak to jest waza, trzeba sprawdzić jak to działa, jak jest ok, to tylko problem z szybkością zmiany stołu :D

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 08:52
autor: Abys
Powinno wystarczyć, tylko podbić temperaturę aby warstwy się dobrze trzymały.
Wazy nie są wcale takie kruche/łatwe do złamania i nikt tym rzucać nie będzie.
Akurat pracować to będzie prawidłowo bo z warstwami, więc ryzyko rozwalenia małe.
Moim zdaniem świetna opcja.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 24 mar 2020, 08:56
autor: Cosik
Hej, odnośnie parametrów druku 3 obrysy i 30% są bo, cytuję "Te ustawienia są zalecane aby mocowanie folii miało odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Chcemy uniknąć problemów takich jak u Prusy czyli pękanie elementów w czasie pracy."

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 03 kwie 2020, 10:21
autor: kamilxxg
Jaką dyszę polecacie żeby zwiększyć szybkość druku vs prostota przejścia z 0.4mm. Czy lepsza będzie 0.5mm czy 0.6mm?

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

: 03 kwie 2020, 10:27
autor: emartinelli
Moim zdaniem przy dyszy 0,5 prawie nie zauważysz różnicy, jak już to wymień na 0,6 i leć druk warstwą 0,4.

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC3 dla dyszy 0.6

: 08 maja 2020, 08:58
autor: bryan
A może się ktoś podzielić sensownymi ustawieniami
dla dyszy 0.6? Będę taka wstawiał do
E3 i planuje:
warstwa 0.4
Szerokość ścieżki (120%)
Ścianki 2
Warstwy zwarte góra/dół 3
Wypełnienie 20%
Prędkość ???

Na dyszy 0.4 mam Wysokość warstwy 0.28 ścianki góra i dół 3 szerokość ścieżki .45 i przy prędkości drukowania 90mm/s czas mam nieco poniżej 3h.