Strona 1 z 1

Na czym drukować z PLA?

: 18 mar 2017, 20:43
autor: FlameRunner
// Temat wydzielony stąd: viewtopic.php?f=34&t=554


JAK SIĘ DRUKUJE Z PLA?!
Nakleiłem żółtą taśmę papierową, nie bardzo się chce wydruk na niej trzymać. :(

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 18 mar 2017, 20:48
autor: Kopytko
Na zimnym stole drukowałem na przyklejonym kaptonie posmarowanym klejem szkolnym lub z coropad. A na grzanych to już więcej opcji.
Taśma przereklamowana, ale można mega mocno w nią wprasować , wówczas trzyma.

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 18 mar 2017, 20:59
autor: FlameRunner
Na grzanym to czysta szyba wystarcza. Ale bez grzania to zgłupiałem... Zapomniałem na śmierć o kaptonie!

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 20 mar 2017, 22:45
autor: virgin71
FlameRunner pisze:Jak wrócę ze sklepu.

W międzyczasie pytanie:
JAK SIĘ DRUKUJE Z PLA?!
Nakleiłem żółtą taśmę papierową, nie bardzo się chce wydruk na niej trzymać. :(
na niebieską taśmę malarską lub CoroPad

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 21 mar 2017, 09:33
autor: Berg
Wczoraj robiłem jakieś zakupy w wielopowierzchniowym budowlanym. No i wpadła mi w ręce niebieska Tesa. 30zł :O. No ale skoro już wpadła.
Drukowałem wcześniej na pomarańczowej taśmie, coś tam się trzymało ale słabo. Za to ta niebieska jest na prawdę spoko. Puściłem na jednym kawałku tej taśmy już z 10 małych takich samych wydruków, tak, że za każdym razem w tym samym miejscu musiała trzymać. Akurat zależało mi na tym by nie grzać stołu, bo miałem już jakieś mosty bardzo nisko i sobie pomyślałem, że poza tym, że dobrze chłodzić, to może lepiej też nie grzać.
@Kopytko, powiedział bym, że nawet nie tyle najważniejsze jest by dobrze wsmarować ale by to zrobić wolno i na chłodnym PLA. 170'C i podnieść dopiero na drugiej warstwie.

Wydrukowałem na niej Marvina bez brimu, nawet trzeba było przyłożyć się lekko do oderwania. A piszą, że Blue Tape jest lepszy od Tesy. Do tego stopnia jestem zadowolony z tego eksperymentu, że pewnie w najbliższym czasie będę głównie na niebieskiej jechał.

Obrazek

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 21 mar 2017, 10:07
autor: Kopytko
Eeee ale trafiłęś na TESA :) Filip wspominał o jakiejś noname:P NA tesa ( słyszałem) ,że naprawde git się drukuje:) JA niestety testowałem tylko niebieskiego dolphina z PSB i było słabo , bez wprasowania nic....

PS. Rafał, bardzo ładny marlin :) JEst na tej TESa jakieś oznaczenie kodowe produktu itp ?

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 21 mar 2017, 10:45
autor: Berg
jak był za ciepły PLA i za szybko to nie trzymało. Ale wolno 170°C jest fajnie.
wyjąłm z kosza etykietkę od taśmy.

PS Marvin tak na szybko 0.2 ;) ciągle z tunelu od wentylatora nie jestem zadowolony
Obrazek

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 21 mar 2017, 10:54
autor: Sokoli
Naprawdę dobry ten marvin ;)
a możesz zrobić fotę od spodu?

Muszę sobie kupić taką taśmę na testy.
Mimo że nie będę raczej używał bo mam krzywy stół (PCB).
Dlatego raft jest u mnie obowiązkowo.

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 22 mar 2017, 00:12
autor: Berg
@Sokoli, proszę:
Obrazek

Re: [worklog] FR ogarnia UMO

: 23 mar 2017, 13:05
autor: Berg
Kopytko pisze:Eeee ale trafiłęś na TESA :) Filip wspominał o jakiejś noname:P NA tesa ( słyszałem) ,że naprawde git się drukuje:) JA niestety testowałem tylko niebieskiego dolphina z PSB i było słabo , bez wprasowania nic....

PS. Rafał, bardzo ładny marlin :) JEst na tej TESa jakieś oznaczenie kodowe produktu itp ?
@Kopytko, widzę, żę Tomek użył dokładnie tej samej, pewnie leżała w markecie obok tej płyty OSB :D:
2:25:51 u dołu ekranu
https://youtu.be/-n9t4GOeF64?t=2h25m51s

Re: Na czym drukować z PLA?

: 25 mar 2017, 14:35
autor: kapi
U mnie jest buildtak, bez grzanego stołu, ciekawe jak dlugo wytrzyma.
Drukuję tylko z PLA.

tapatalk

Re: Na czym drukować z PLA?

: 25 mar 2017, 16:16
autor: Julian
50 stC i Dimafix.
I się nie męczę:D

Re: Na czym drukować z PLA?

: 25 mar 2017, 16:21
autor: FlameRunner
Julian, ten temat jest wycięty z tematu o Ultimaker Original. ;)

Re: Na czym drukować z PLA?

: 25 mar 2017, 17:30
autor: Julian
O to sorry. :D

Co nie zmienia faktu że nie mam czasu na meczenie się...

Re: Na czym drukować z PLA?

: 26 mar 2017, 21:38
autor: SteFan
Na zimny stół najlepszy jest klej introligatorski CR np taki:
Obrazek
tylko trzeba uważać bo trzyma aż za dobrze :D
Obrazek

Re: Na czym drukować z PLA?

: 26 mar 2017, 22:12
autor: Kopytko
Tylko coropad lub buildtack. Zero problemow. Ale trzeba sie nauczyc na tym drukowac. Pierwsza nakladka pojdzie szybko w kosz. Druga dluzej posluzy. Mi jedna na pol roku intensywnego drukowania spokojnie wystarcza. Zaznaczam zero grzania.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 06 lis 2017, 21:55
autor: nicrum
Odświeżę temat. Mam na testach podkładkę z firmy Gamplate. Podkładka do PLA i ABS. Osobiście drukuję PLA a podkładki Gamplate mają za zadanie polepszyć adhezję i wyeliminować grzanie stołu. Pierwsze wydruki są całkiem niezłe i podkładka zdaje zadanie jak do tej pory ale podstawą jest prosty stół i idealna kalibracja.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 06 lis 2017, 23:09
autor: Marcin3D
Na czystej szybie PLA trzyma aż za mocno i to jest problem, kupiłem Dimafix i po ostygnięciu z szyby samo odskakuje, stół można grzać nawet tylko na 40 stopni i trzyma niesamowicie mocno, minus to że trzeba mieć dwie szybki żeby nie czekać z następnym drukiem.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 08:17
autor: FlameRunner
Marcin3D pisze:kupiłem Dimafix i po ostygnięciu z szyby samo odskakuje, stół można grzać nawet tylko na 40 stopni
Temat jest o drukowaniu z PLA na stole bez grzałki.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 09:18
autor: Artu
rafaljot pisze:Drukowałem wcześniej na pomarańczowej taśmie, coś tam się trzymało ale słabo.

źródło: http://www.youtube.com/watch?v=OEZD0AS8WWI

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 09:33
autor: Berg
Artu pisze:
rafaljot pisze:Drukowałem wcześniej na pomarańczowej taśmie, coś tam się trzymało ale słabo.
ta. na tej białej taśmie daje radę. Niebieska Tesa jest o tyle lepsza od białej że jest mocniejsza i trudniej ją uszkodzić przy odrywaniu. Niestety jest 4 razy droższa.
Pomarańczowa też jest mocniejsza ale słabo do nie się klei.

PS: ale odgrzebaliście temat z marca...

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 12:41
autor: Marcin3D
FlameRunner pisze:
Marcin3D pisze:kupiłem Dimafix i po ostygnięciu z szyby samo odskakuje, stół można grzać nawet tylko na 40 stopni
Temat jest o drukowaniu z PLA na stole bez grzałki.
Ahh... no to jak do tej pory na zimnej szybie odtłuszczonej tylko drukowałem i problem był z odrywaniem, kombinowanie z kostkami lodu, zimna woda, dość problematyczne, u mnie problem to nie słabe trzymanie tylko za silne i problem z odrywaniem.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 21:02
autor: nicrum
Oglądałem ten filmik z dwa miesiące temu. Potestowałem żółtą i niebieską Tesy z lakierem do włosów i to drugie rozwiązanie jest dużo lepsze. Teraz testuję dwa rodzaje podkładek od Gamplate. Te które są na stronie Gamplate i nową białą której wierzchnia powierzchnia przypomina szybę. Oczywiście obie podkładki stosujemy bez grzania stołu. Potestuję i dam znać.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 07 lis 2017, 23:37
autor: Piro
Do PLA mogę polecić druk na pleksie. Trzyma się ładnie bez grzania, ale niestety samo też nie odpada. Czasem trzeba się namachać nożykiem nim się odklei.

Re: Na czym drukować z PLA?

: 08 lis 2017, 15:30
autor: nicrum
Plexi jest o różnej twardości chyba?

Re: Na czym drukować z PLA?

: 21 lis 2017, 10:27
autor: Marcin.KnD
drukuje od niedawna i dopiero się uczę, ale PLA DD idzie na samej szybie 50 stopni

Re: Na czym drukować z PLA?

: 21 lis 2017, 10:51
autor: FlameRunner
Wątek jest o drukowaniu na zimnym stole.

Zamykam.