Strona 1 z 1

Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 11:11
autor: exotic86
Witam, potrzebuję pomocy.

Drukarka Ender-3 v2 posiadana od stycznia, przedrukowane do tej pory kilkanaście kg – do ubiegłego tygodnia żadnych problemów.

Problem:
Pierwszy przypadek – jednorazowy piankowy wydruk, niepełne wypełnienie - kolejne wydruki idealne.
objaw.jpg
Około tydzień temu zablokował się filament. Winowajca to przepalona rurka – jak na zdjęciu.
stara.jpg
Wymieniłem na Capricon PTFE https://www.aliexpress.com/item/33023176061.html
Drukarka podrukowała 3-4 dni, filament ponownie się zablokował. Rozebrałem ją ponownie, przy okazji wymieniając ekstruder na podwójny https://allegro.pl/oferta/ekstruder-alu ... 8996393602 bez zmian 3-4 godzinne wydruki kończyły się zablokowaniem filamentu.

Posprawdzałem z listą kontrolną viewtopic.php?f=70&t=68

1. Szpula – Filament bardzo dobrze nawinięty. OK
2. Między szpulą a ekstruderem – OK
3. Ekstruder - OK
4. Między ekstruderem a głowicą – na orginalnej Capricon PTFE jest lekki opór, testowo założyłem taszą PTFE 2/4 jest luźniej.
5. Głowica:
- przez nagrzaną głowicę da się ręcznie przepychać filament.
- problem z ekstruzją występuję czasem po kilkudziesięciu minutach czasem po kilku godzinach.
- filament przed zatkaniem wylatuje w dół.
- głowica oryginalna, żeberka radiatora po kilku godzinach druku letnie. (profilaktycznie wymieniłem oba wentylatory na nowe).

Oczywiście kilkukrotnie sprawdzałem szparę między rurką teflonową a dyszą. Składałem wszystko wg filmu. https://www.youtube.com/watch?v=30qqKUwviww

Dodatkowo sprawdzałem:
Różne rodzaje filamentu PLA / PET-G (różnych firm: DD, PF, Fiberlogy).
Zmiana temperatury na większą (PLA od 200-230).
Wymieniałem dyszę na inną z różnych źródeł niestety mam tylko 0.4.
Różne złączki bowdena / 3 różne rurki PTFE, wszystko jest sztywno zamocowane rurka się nie przesuwa.
Silnik ekstrudera podobna temperatura do reszty.

Przeskakiwanie ekstudera /blokowanie: https://www.youtube.com/watch?v=2exMSuW ... FuScgQRUVB

Drobne przedmioty typu kostka kalibracyjna zazwyczaj drukują się bez problemu. Co dziwne po "zatkaniu" i wystudzeniu drukarki, gdy włączę wydruk ponownie zaczyna drukować bez żadnego czyszczenia!

W jakim kierunku iść dalej. Czy to może być problem z hotendem? Kupić inny? Może problem z radiatorem, chłodzeniem? Czy jednak spróbować jeszcze z łącznikiem. https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake?search=ender

Z góry dziękuję za wszelkie porady, uwagi itp...

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 12:14
autor: Raven
Łącznik na pewno nie zaszkodzi. Co do opisanego problemu, to sprawdż, czy przypadkiem dyszą nie zgniatasz PTFE. Dopóki drukarka jest zimna będzie ok, ale po rozgrzaniu rurka trochę mięknie i wtedy może się odkształcać blokując filament. Ważne też jest aby przy montażu zapewnić równe ustawienie otworów rurki i dyszy (do tego zdecydowanie wygodniejszy będzie łącznik.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 13:10
autor: FlameRunner
exotic86 pisze:Wymieniłem na Capricon PTFE https://www.aliexpress.com/item/33023176061.html
Mam kilka wątpliwości co do tej rurki.
1. Serio to oryginał?
2. Rozumiem, że wsadziłeś ją do końca w głowicę, do samego gorącego bloku. Czy ta rurka na pewno to toleruje?
3. Upewnij się eksperymentalnie, że filament normalnie przez nią przechodzi. W sensie: czy średnica wewnętrzna nie jest za mała.
exotic86 pisze:spróbować jeszcze z łącznikiem. https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake?search=ender
Tak.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 13:22
autor: Raven
FlameRunner pisze: Mam kilka wątpliwości co do tej rurki.
1. Serio to oryginał?
Powinien być, podawałem kiedyś link do strony producenta, który informował, że współpracują z Creality i ich produkt trafia do części drukarek. Zakładałbym więc że w sklepie Creality nie sprzedają więc podróbek, ale kto ich tam wie.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 13:32
autor: exotic86
1. Wydaje się oryginalna, przyszła hermetycznie zapakowana - dołączona była tekturka z potwierdzeniem ze są oficjalnym dystrybutorem Capricon.
2. Rurka z oporem przechodzi przez całą głowicę przy odkręconej dyszy. Wsadziłem ją do końca na rozgrzanym boku, oparła się o dyszę.
3. Gdy rurka jest w głowicy, dysza odkręcona filament przechodzi z wyraźnym oporem. Na tanim PTFE jest o wiele luźniej.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 13:47
autor: Raven
Capricorn z założenia ma mniejszą średnicę wewnętrzną czyli 1,9 mm
Podajac za stroną Captubes.com:

"1.9mm ± 0.05mm Inner Diameter A tighter inner diameter tolerance than traditional tubing reduces the "wiggle room," or buckling, inside the tube, allowing you to print flexible filaments even on the longest Bowden systems."

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 23 mar 2021, 17:38
autor: exotic86
Kolejne podejście, rozebrałem i wszytko wyczyściłem. Dałem świeżą pastę między radiatorem, a łącznikiem, składając upewniłem się, że nie zgniatam PTFE.
Po 2 godzinach prostego wydruku filament zablokowany. Łącznik już zamówiony, a nawet wysłany :shock: Jutro po pracy sprawdzę z nowym łącznikiem.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 08:33
autor: Kopytko
Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
Dodatkowo dobrym nawykiem jest skręcanie bloku łącznika z dysza z włożonym np prętem 1,9 lub 2mm ( jak wchodzi) i skręcanie wszystkiego z takim prętem, ptfe wówczas lepiej się układa i nie tworzą się "schodki" w miejscu przejścia materiałowego.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 09:24
autor: Raven
Kopytko pisze:Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
No to praktyka przeczy teorii, bo w łączniku używam od dłuższego czasu właśnie Capricorna (temp druku do 245 st.) i od tej pory nie miałem ani jednego problemu. Mam też wrażenie, że właśnie Capricorn jest twardszy od innych rurek (przynajmniej tych które do tej pory przerobiłem), ale jak to przy każdym badaniu "na oko", odczucie może być subiektywne.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 09:49
autor: tapy
Jak już wszelkie sposoby zawiodą, to wróć z ekstruderem do oryginalnego, bo mam niejasne przeczucie, że problemem może być ta zmiana której dokonałeś.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 10:07
autor: Raven
tapy pisze:Jak już wszelkie sposoby zawiodą, to wróć z ekstruderem do oryginalnego, bo mam niejasne przeczucie, że problemem może być ta zmiana której dokonałeś.
Albo zainwestuj w jakiegoś klona BMG. Po kilku nieudeanych eksperymentach ze zwykłymi ekstruderami jestem niemal pewien, że dla E3 to mod typu "must be".

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 10:52
autor: exotic86
Rozumiem, że chodzi o taki? https://allegro.pl/oferta/ekstruder-bmg ... 7983474977
Jeśli łącznik nie pomoże to Hotend V6 od Trianglelab zamówiony już jakiś czas temu. Docelowo chciałem go założyć wraz z modyfikacją chłodzenia. Tylko bez sprawnej drukarki nie wydrukuję mocowania na v6 :sad:

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 11:02
autor: Raven
Dokładnie taki

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 24 mar 2021, 12:59
autor: Kopytko
Raven pisze:
Kopytko pisze:Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
No to praktyka przeczy teorii, bo w łączniku używam od dłuższego czasu właśnie Capricorna (temp druku do 245 st.) i od tej pory nie miałem ani jednego problemu. Mam też wrażenie, że właśnie Capricorn jest twardszy od innych rurek (przynajmniej tych które do tej pory przerobiłem), ale jak to przy każdym badaniu "na oko", odczucie może być subiektywne.
Przerobiłem już chyba większość dostępnych rozwiązań i capricon jest wytrzymały i super sprawdza się do prowadzenia filamentu, bardziej ślizgi i ma jednak mniejszy otwór, co pozwala na większa kontrolę. To tylko moje spostrzeżenia , wiele zależy też od temp druku, użytych materiałów, i choćby długości retrakcji, wszytko wpływa na jej żywotność.
Nie mówie ,ze to nie zadziała jak prawidłowo się wszytko skręci, ale wymaga to dokładnego dopasowania, zfrezowania również otworu aby nie było ostrego przejścia z otworu np capricon do dyszy z 1,9--> 2mm

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 25 mar 2021, 10:24
autor: exotic86
Łącznik jeszcze nie dotarł.
Obserwowałem wieczorem drukarkę przy wydruku, chciałem pomierzyć temperatury silników, hotendu, elektorniki itd pirometrem.
Okazało się, że blokowanie jest jedynie przy retrakcji-wycofywaniu. Gdy ręcznie poluzowałem ekstruder by drukarka wycofała zębatki po zablokowaniu w powietrzu, po kilku sekundach wydruk idzie dalej...
Po zabawie ustawieniami w Cura, zmieniłem Maximum Retraction Count na 10 (domyślne było chyba 100). Kilkugodzinny wydruk na razie idzie bez problemu... - przed zmianą ten sam wydruk blokowało kilka minut po zakończeniu raftu.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 25 mar 2021, 12:07
autor: Mati
Jaki masz dystans retrakcji? Jak będzie zbyt duży to też będzie się blokować filament w łączniku.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 25 mar 2021, 12:29
autor: exotic86
Przy drukowaniu z PLA o ile dobrze pamiętam 5mm, prędkości nie pamiętam chyba 40. Do tej pory na takich ustawieniach drukowało idealnie.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 30 mar 2021, 20:51
autor: exotic86
Po długiej walce skończyło się na nowym hotendzie + łącznik od tdi. Wydruki jak na razie super, lepiej niż przed awarią. Poszła rolka filamentu bez żadnego zacięcia.

Planuję teraz zmienić chłodzenie na coś innego, koszyczek oryginalnego przytopiłem odrobinę zahaczając o rozgrzaną głowicę.

Znalazłem film z porównaniem https://www.youtube.com/watch?v=s2jR92SX_Zg
Myślałem o Hero Me Gen5. Czy to dobry wybór?

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 30 mar 2021, 21:03
autor: Raven
Jest niezły, choć osobiście używam tego https://www.thingiverse.com/thing:4337266 ze względu na kompaktowe rozmiary. Istotna wada w tym moim to wentylator30x30 chłodzący radiator. Dmucha wystarczająco, ale jest głośny.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 09:42
autor: malyhenio1
Kopytko pisze:
Raven pisze:
Kopytko pisze:Rurkę ptfe najlepiej dać mleczną biała. Nie capricon, Capricon jest bardziej elastyczny i szybciej mięknie, nie nadaje się do łącznika( Nawet ori capricon).
No to praktyka przeczy teorii, bo w łączniku używam od dłuższego czasu właśnie Capricorna (temp druku do 245 st.) i od tej pory nie miałem ani jednego problemu. Mam też wrażenie, że właśnie Capricorn jest twardszy od innych rurek (przynajmniej tych które do tej pory przerobiłem), ale jak to przy każdym badaniu "na oko", odczucie może być subiektywne.
Przerobiłem już chyba większość dostępnych rozwiązań i capricon jest wytrzymały i super sprawdza się do prowadzenia filamentu, bardziej ślizgi i ma jednak mniejszy otwór, co pozwala na większa kontrolę. To tylko moje spostrzeżenia , wiele zależy też od temp druku, użytych materiałów, i choćby długości retrakcji, wszytko wpływa na jej żywotność.
Nie mówie ,ze to nie zadziała jak prawidłowo się wszytko skręci, ale wymaga to dokładnego dopasowania, zfrezowania również otworu aby nie było ostrego przejścia z otworu np capricon do dyszy z 1,9--> 2mm
Czym sfrezować taką rurkę?

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 10:02
autor: konradsdev1
malyhenio1 pisze:Czym sfrezować taką rurkę?
Najlepiej takim fazownikiem (nawiertak, frez, pogłębiacz) z kątem 60°.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 10:27
autor: virgin71
Popieram, ale jak masz frez 45' to też się świat nie zawali. Ja tylko taki mam i zawsze robię fazę takim.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 11:06
autor: malyhenio1

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 12:14
autor: konradsdev1
Tak, chociaż można znaleźć też tańsze - nie musi być mega wytrzymały bo raczej od samej rurki się nie stępi.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 18:49
autor: malyhenio1
Coś konkretnego?

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 31 mar 2021, 19:52
autor: TDI-CAD

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 01 kwie 2021, 09:27
autor: Kopytko
Dokładnie takim jak TDI-CAD podesłał:) tyle że ja mam 2mm front. ale to bez znaczenia , wazne zrobić równe ścięcie.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 01 kwie 2021, 15:23
autor: Speedo
exotic86 pisze:Planuję teraz zmienić chłodzenie na coś innego, koszyczek oryginalnego przytopiłem odrobinę zahaczając o rozgrzaną głowicę.

Znalazłem film z porównaniem https://www.youtube.com/watch?v=s2jR92SX_Zg
Myślałem o Hero Me Gen5. Czy to dobry wybór?
te sobie zobacz:
https://www.youtube.com/watch?v=QvyesgYLwQk
https://www.youtube.com/watch?v=F1mv8yVrS0Q

ja sobie wydrukowałem satsanę, założyłem i zakochałem się w mojej drukarce na nowo - tak pięknie wyglądała ;)
ale tylko na chwilę, bo wydruki wyszły jakbym masło wsadził do mikrofalówki :/
zacząłem przekopywać internet i znalazłem te 2 filmy - że ten wiatrak przedni to on chłodzi wydruk i ukierunkowanie jego strumienia TYLKO na radiator nie do końca pomaga ;) obecnie jadę na fabrycznym secie (zobacz na tych ziomków z kanałów filament friday, piwnica wydrukowanych horrorów itp co mają w szopie tych enderów na pęczki i wszędzie zostawiona fabryka z chłodzenia - coś w tym musi być ;) ), może kiedyś pokuszę się o jakiś mod ale na pewno będę celował w wiatrak do chłodzenia wydruku większy, jakieś 5015 co najmniej

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 28 sty 2022, 13:11
autor: barti14
Mam E3v2 bez modów. Po 1 szpuli wydruków PLA na 215C i zmianie materiału, po kilku h wydruku zauważyłem narastające rozwarstwianie.
Po analizie odkryłem, że extruder obracał się, ale nie pchał filamentu do środka.
Stwierdziłem na szybko, że pewne przypchana dysza.
Zdjąłem dyszę i przepchałem filament ręcznie przez rozgrzany do 230 C hotend ze 3 razy (podcinając to co wyszło pod spodem).
A potem schłodziłem do 130 C i wyciągnąłem cały filament do tyłu.
Widziałem na filmie, że tak też czyścili, to co w hotendzie zalega.
Do słynnej szparki pomiędzy rurką a dyszą nie dobierałem się jeszcze, po dopiero teraz wyczytałem, że powinno się.

Po tym czyszczeniu założyłem nową dyszę. Odgiąłem extruder i włożyłem do rurki świeżo obcięty filament.
Wszedł ładnie do samego końca, czyli prawdopodobnie oparł się na dyszy. Nie czułem żadnych wyraźnych oporów.
Odpaliłem druk i obserwowałem. Na początku szło dobrze, ale już po kilku minutach wyłapałem moment, że filament znowu stanął, a ekstruder kręcił.
I teraz mam w głowie znak zapytania, bo na forum pisze się o przeskakiwaniu extrudera i strzelaniu. Czyli krokowiec stoi w miejscu. U mnie obraca się.

Czy to znaczy, że wystarczy zwiększyć docisk na sprężynie i oczyścić ząbki?
Czy ten łącznik mogę wstawić w ori hotend i ori rurkę i to poprawi słynny problem szparki?
https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake?search=ender

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 28 sty 2022, 16:46
autor: TDI-CAD
Tak, łącznik pomaga i jest łatwy w montażu. Dodatkowo w łącznik wkładam odcinek rurki ptfe pochodzenia europejskiego ze zdeklarowana przez producenta maksymalna temperatura 260C. Eliminuje to problem z roznymi przewodami ptfe.

Re: Ender-3 v2 ciągłe blokowanie filamentu

: 05 lut 2022, 23:15
autor: barti14
Blokowanie filamentu ma jeszcze inne przyczyny, czyli niedokręcona na styk dysza do głowicy.
Szerzej opisałem to tutaj:
viewtopic.php?f=67&t=3805&start=60#p140413