Strona 1 z 1

[Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 26 mar 2021, 11:10
autor: Michał_L
Podpowiedzcie proszę jak połączyć te trzy elementy. Czy moduł Wifi (oparty jak rozumiem na ESP8266) trzeba uprzednio zaprogramować? Jeśli tak to jakich narzędzi użyć (mam Arduino IDE i Platformio) i jak to fizycznie połączyć do programowania?
Widziałem instrukcje dla oryginalnego oprogramowania od Makerbase ale wolałbym Marlina...

Z góry dziękuję.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 26 mar 2021, 15:02
autor: azael
Nie chciało mi się Arduino szukać, więc zrobiłem to na około. Wgrałem stockowy soft w drukarkę za jego pomocą wgrałem ESP3D, potem marlina i śmiga.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 26 mar 2021, 20:30
autor: Michał_L
azael pisze:Wgrałem stockowy soft w drukarkę za jego pomocą wgrałem ESP3D.
Podpowiesz jak to się robi?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 26 mar 2021, 21:41
autor: azael
Ja nie masz Marlina tylko oryginalny soft, to kompilujesz sobie https://github.com/luc-github/ESP3D, zmieniasz nazwę pliku firmware.bin na MksWifi.bin, kopiujesz na kartę i ładujesz do drukarki, restart i wciąga się soft do modułu WiFi.
Jak masz marlina to najprościej przez Arduino w linku powyżej masz wszystko albo na YT jest od metra filmików. Ew. wgrywasz oryginalny soft, programujesz moduł i wracasz do Marlina.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 27 mar 2021, 08:43
autor: Michał_L
Bardzo dziękuję,
mam dwa dalsze pytania - czy nazwa MksWifi.bin jest obowiązkowa czy może być dowolna z rozszerzeniem .bin?
i drugie - mój moduł ma na obudowie ESP-12S, niestety wśród dostępnych w Arduino modułów takiego nie ma. Najbliższe są dwa ESP-12 i jeden ESP-12E, program kompiuje się dla wszystkich trzech. Który powinienem wybrać?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 27 mar 2021, 14:42
autor: Michał_L
wgrałem oryginalny soft drukarki w wer 2. ESP3D ostatecznie skompilowałem dla "generic 8266" (taką sugestię znalazłem gdzieś w opisie programu), zmieniłem nazwę i skopiowałem do root karty SD. restart i na ekranie pojawia się splashscreen Makerbase, nie ma śladu informacji o updacie oprogramowania modułu WIFI.
przez menu wchodzę do ustawień WIFI i mam komunikat że trwa knfiguracja modułu. Po chwili mogę wybrać dostępną sieć i wpisać hasło dostępu. I tu pierwszy zonk - hasło do mojego access pointa jest dość długie, a firmware pozwala mi wpisać tylko około połowy. Tak się dzieje pod oryginalnym oprogramowaniem drukarki.
Wgrywam Marlina i w ustawieniach nie ma opcji wyboru sieci. Czy to oznacza ze Marlin skompilowany jest bez obsługi WIFI?
Z drugiej strony pojawiła się nowa sieć o nazwie MKSWIFIxxxx (xxxx to jakieś litery) w której dostępny jest host o adresie 192.168.4.1 serwujący taką stronę:
screen1.JPG
Kiedy próbuję przez tę stronę zrobić update firmware'u dostaję komunikat "file error". I tu się koończy zabawa...
Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 27 mar 2021, 18:36
autor: azael
Jaki masz dokładnie moduł WiFi?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 27 mar 2021, 19:43
autor: Michał_L
Kupowałem oryginalny. Od spodu napisane ma:

Makebase Robin WiFi v1.1 alo jakoś podobnie)

na tym metalowym dekielku przykrywającym kostki: ESP-12S

Ale chyba doszedłem co jest źle - zrobiłem błąd zmieniając nazwę skompilowanego pliku i w nazwie zabrakło mi jednej literki, nie zauważyłem a bootloader ignorował plik ze złą nazwą.
Wygląda, że operacja się udała teraz nie ma już tej poprzedniej sieci MKSWIFIxxxx, za to jest nowa ESP3D. Tak chyba powinno być.

Teraz pytanie - czy sieć można skonfigurować z poziomu Marlina? bo wygląa że domyśny adres koliduje z domowym ruterem. Jeśli nie, to będę musiał przekompilować firmware.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 28 mar 2021, 13:37
autor: azael
Podłącz się do sieci ESP3D i zmień konfigurację z poziomu www modułu. Marlin nie ma wpływu na konfigurację sieci.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 28 mar 2021, 19:32
autor: Michał_L
Uff, udało się. dla wszystkich, którzy ewentualnie będą mieli kłopoty z uruchomieniem modułuu WIFI powiem jedno - RTFM... gdybym czytał choć nieco uważniej, obyłoby się bez problemów...
Jeszcze raz dziękję Ci za pomoc.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 09:22
autor: cyfron
Zadam pytanie z innej beczki - jak to się sprawdza? Czy transfer plików na kartę SD jest akceptowalny czy tragicznie wolny jak na zwykłym ESP3D?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 09:29
autor: Mati
Tak samo tragicznie wolny, bo to jest praktycznie to samo.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 09:52
autor: cyfron
Czyli gra nie warta świeczki ;)

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 12:30
autor: azael
Do transferu plików nie ma sensu z tym podchodzić. Ja używam tego tylko jako bezprzewodowego kabla USB. :)

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 14:22
autor: cyfron
No nie do końca, bo Octoprinta do tego nie podłączysz.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 29 mar 2021, 22:16
autor: azael
cyfron pisze:No nie do końca, bo Octoprinta do tego nie podłączysz.
Nie bardzo rozumiem, wyjaśnij o co chodzi.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 30 mar 2021, 09:44
autor: Mati
Ale można drukować np. z repetier hosta jak po kablu usb. Niemniej - nie polecam.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 30 mar 2021, 15:10
autor: cyfron
azael pisze:
cyfron pisze:No nie do końca, bo Octoprinta do tego nie podłączysz.
Nie bardzo rozumiem, wyjaśnij o co chodzi.
Drukować z Octoprinta bezprzewodowo przez ESP3D dasz radę? Oczywiście czy będzie no przynajmniej porównywalnie niezawodne do drukowania po kablu.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 30 mar 2021, 19:04
autor: azael
Octoprint to Octoprint, ESP3D to ESP3D. Nie jest to medium do transmisji, a uproszczona wersja Octoprinta.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 30 mar 2021, 20:50
autor: cyfron
azael pisze:Octoprint to Octoprint, ESP3D to ESP3D. Nie jest to medium do transmisji, a uproszczona wersja Octoprinta.
Doskonale o tym wiem a moja wypowiedź z octoprintem tyczyła się tego:
azael pisze:Do transferu plików nie ma sensu z tym podchodzić. Ja używam tego tylko jako bezprzewodowego kabla USB. :)
czyli nie można tego traktować jako "bezprzewodowy kabel USB" (kablem USB puścisz wydruki z Octoprinta) a bardziej jako "bezprzewodowy panel LCD" :), bo możesz sobie posterować drukarką i puścić wydruk wcześniej nagrany na kartę SD. Tyle w kwestii wymądrzania się ;) - mam nadzieję, że jasno opisałem o co mi chodziło w temacie ESP3D i Octoprinta.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 30 mar 2021, 22:06
autor: azael
Spoko, spoko. Nie zrozumieliśmy się po prostu. Jest dokładnie tak ja piszesz. :)

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 31 mar 2021, 09:20
autor: JohnJames
cyfron pisze:
azael pisze:
cyfron pisze:No nie do końca, bo Octoprinta do tego nie podłączysz.
Nie bardzo rozumiem, wyjaśnij o co chodzi.
Drukować z Octoprinta bezprzewodowo przez ESP3D dasz radę? Oczywiście czy będzie no przynajmniej porównywalnie niezawodne do drukowania po kablu.
Niezawodnie po kablu w MKS Robin Nano 1.2?
Pan raczysz żartować :mrgreen:
Chyba, że może w Klipperze ;)

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 31 mar 2021, 09:25
autor: Mati
Drukowanie po kablu to rak w każdej marlino-podobnej reprapowej płycie.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 11 kwie 2021, 07:51
autor: Leonols
Można wykorzystać ESP3D jako bezprzewodowe medium do drukowania z OctoPrinta, jest do tego plugin.
https://github.com/hellerbarde/OctoPrin ... k-Printing
Podczas drukowania czasami wydruk się na chwilę zatrzymuje albo wykonuje jakiś dziwny ruch, ale do prostych szybkich wydruków może być.
W przyszłym tygodniu będę instalował
https://pl.aliexpress.com/item/4001095471107.html
Umożliwia to przesyłanie plików po WedDev na kartę SD ponoć z przyzwoitymi prędkościami. Jak będzie dobrze działało to nie trzeba będzie już chodzic z kartą.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 13 maja 2021, 11:20
autor: Michał_L
Dzień dobry,

Odświerzam wątek bo zaszły pewne zzmiany w mojej Sapphire Pro.

Było tak: oryginalna karta WIFI zaprogramowana ESP3D i osadzona w gnieździe, podczas startu drukarki na wyświetlaczu pojawiała się informacja o łączeniu do AccessPointa i pokazywany był adres IP drukarki. Drukarka była dostępna przez przeglądarkę pod tym adresem.
Jest: zupełnie nowy firmware z obsługą BLTouch i TMC2209, karta WIFI ta sama (mam nadzieję, że nie została przeprogramowana podczas zmiany firmware'u). Podczas startu drukarki na wyświetlaczu nie ma żadnych informacji o WIFI.

Pytanie: Jak przywrócić poprzednie działanie Marlina i karty WIFI bez utraty obsługi nowych urządzeń?

Dodatkowe informacje: Próba kompilacji z włączoną obsługą WIFI w configuration_adv.h nie udaje się, dostaję komunikat że do odbsługi potrzebna jest płyta esp32 lub że download ESP3D się nie udał. Przepraszam nie zapisałem dokłądnie komunikatów, a teraz nie ma kompilatora pod ręką.

Podpowiecie? Z góry dziękuję.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 13 maja 2021, 11:50
autor: azael
Możesz się podłączyć przez WiFi do tej karty?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 13 maja 2021, 12:06
autor: Michał_L
no niestety nie wiem, i chwilowo nie mogę sprawdzić. Opisałem wczorajsze próby z kompilacją.

Korekta - mogę - okazało się, ze ktoś był w domu i mógł włączyć drukarkę.
Czyli zmiana pytania - jak zrobić żeby Marlin wyświetlał informację o połączeniu do sieci i aktualnym adresie IP?

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 13 maja 2021, 12:29
autor: cyfron
Można ale nie bezpośrednio z poziomu Marlina. Zaloguj się do ESP3D, skonfiguruj go jak należy, ustaw w ESP3D, żeby przy starcie wysyłał komendę M117 z adresem IP.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 14 maja 2021, 14:25
autor: Michał_L
cyfron pisze:ustaw w ESP3D, żeby przy starcie wysyłał komendę M117 z adresem IP.
Dziękuję, o to chodziło.

Re: [Sapphire Pro] moduł WiFi + Marlin 2.0

: 11 sie 2023, 22:03
autor: Marek_Sp
Od jakiegoś czasu leży mi karta Wi-Fi, muszę do niej dorobić druk ale czy jest szansa zapisywać na kartę sd pliki do drukowania ?