Strona 1 z 1

automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 01:04
autor: Michał_L
Dobry wieczór,

Czy istnieje jakiś standard wyłączania drukarki po zakończeniu druku czy trzeba to zmajstrować samemu? Na przykład wysyłanie karetki w określone miejsce przez end g-code, gdzie czeka jakiś czujnik?

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 01:46
autor: JGFTW
Standard na pewno nie istnieję, co najwyżej dobre praktyki jak odsunięcie dyszy od wydruku, wyłaczenie grzałek i silników pod koniec druku.
Zależy co chcesz osiągnąć - zazwyczaj wystarcza parę komend w slicerze (gcode końcowy), przykładowo:

Kod: Zaznacz cały

M107    ; wyłącz wentylator

M104 S0 ; ustaw głowice na 0
M140 S0	; ustaw stół na 0

G28 X0  ; X na poz 0
M84     ; wyłącz zasilanie silników


Jeżeli chciałbyś po wydruku wyłączać zasilacz to musisz mieć w nim taką funkcję (np ATX) lub zainstalować dodatkowy moduł (https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... lay%20V1.2) podpinasz go do pinu PS_ON na płycie (chyba może to być obojętnie jaki wolny) i musisz w Marlinie mieć to odblokowane (opisane w instrukcji).

Wtedy sterowanie zasilaczem jest z gcodu (on/off):
https://marlinfw.org/docs/gcode/M080.html
https://marlinfw.org/docs/gcode/M081.html

(możesz to dodać do kodu końcowego/początkowego)
Michał_L pisze: [...] wysyłanie karetki w określone miejsce przez end g-code, gdzie czeka jakiś czujnik?
Nie ma sensu instalować żadnego dodatkowego czujnika, gdzieś na jednej z osi; powyższy moduł powinien wystarczyć, jeżeli nie masz tej funkcji w zasilaczu.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 05:59
autor: Janek_Porzycz
Tylko przy wylaczaniu drukarki po wydruku w taki sposob nalezy poczekac az hotend wystygnie z wlaczonym wentylatorem

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 07:24
autor: gromki_86
Janek_Porzycz pisze:Tylko przy wylaczaniu drukarki po wydruku w taki sposob nalezy poczekac az hotend wystygnie z wlaczonym wentylatorem
Można też trochę po chamsku - u góry ramy dać krańcówkę i przez nią puścić zasilanie drukarki.

Po skończonym wydruku pauza dla ostygnięcia:
M1 S30
I jazda w osi Z na samą górę.

Minusem jest niestety to, że aby włączyć drukarkę trzeba ten mikrostyk "puścić" obniżając fizycznie lekko karetkę w dół.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 07:46
autor: bryan
Przy zwykłym zasilaczu można zastosować zewnętrzny moduł MKS PWC lub Bigtreetech Relay. Wtedy on przejmuje sterowanie zasilaczem.
Mozna wtedy używać GCode M80 /M81
Wcześniej trzeba jednak wydać polecenie
M109 R50 zeby zaczekało aż hotend będziem miał 50stopni.

Mam Relay zamontowany w enderze z skr mini e3 i działa to bardzo sprawnie. Daje jeszcze jeden plus - jak wystąpi błąd maszyny np zadziała thermal protection to tez odcina zasilanie w ramach obsługi sygnału kill();

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 08:18
autor: dragonn
gromki_86 pisze: Można też trochę po chamsku - u góry ramy dać krańcówkę i przez nią puścić zasilanie drukarki.
Absolutnie nie! Krańcówki które używam w drukarkach zdecydowanie nie są stworzone pod taką ilość prądu jaka drukarka pobiera i napięcie 230V :roll: .

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 08:27
autor: gromki_86

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 08:48
autor: Janek_Porzycz
Ja Wam powiem tak. Uzywam swojej drukarki zdalnie przez octoprinta. Wylaczam przekaznikiem wifi SonOff z apki w telefonie.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 08:55
autor: Michał_L
Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 10:49
autor: 1kamil
Ja używam https://www.komputronik.pl/product/6474 ... sp111.html z OctoPrintem lub Klipperem.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 10:56
autor: cyfron
1kamil pisze:Ja używam https://www.komputronik.pl/product/6474 ... sp111.html z OctoPrintem lub Klipperem.
Jak to spiąć z Klipperem bez OctoPrinta?

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 11:21
autor: 1kamil
cyfron pisze:Jak to spiąć z Klipperem bez OctoPrinta?
Moonraker, ma obsługę:

Kod: Zaznacz cały

# Moonraker:
[power wifi_switch]
type: tplink_smartplug
address: 192.168.6.226
restart_klipper_when_powered: true
locked_while_printing: true

# Klipper:
[gcode_macro POWER_OFF_PRINTER]
gcode:
  {action_call_remote_method("set_device_power",
                             device="wifi_switch",
                             state="off")}

[delayed_gcode delayed_printer_off]
initial_duration: 600.
gcode:
  {% if printer.idle_timeout.state == "Idle" %}
  POWER_OFF_PRINTER
  {% endif %}

[idle_timeout]
gcode:
  { action_respond_info('Printer idle. Scheduling power off.') }
  M84
  TURN_OFF_HEATERS
  UPDATE_DELAYED_GCODE ID=delayed_printer_off DURATION=120

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 11:31
autor: cyfron
Chyba muszę się zagłębić w Moonraker'a, bo widzę to całkiem potężne narzędzie.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 12:58
autor: cyfron
... i to mi załatwia wszystkie moje potrzeby:
https://github.com/Arksine/moonraker/bl ... stant.yaml

zostało tylko ogarnąć szczegóły :)

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 13:17
autor: 1kamil
Moonraker jest mega. Ostatnio dodali historię jobów. Pięknie się to integruje z fluiddem i mainsail.

Generalnie potrzebujesz klipper+moonraker zainstalowany, a fluidda i mainsail masz na webie:
- http://app.fluidd.xyz/
- http://my.mainsail.xyz/

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 13:29
autor: cyfron
Mam wszystko zainstalowane - zostało tylko dopieścić integrację z Home Assistant i dokupić więcej gniazdek, bo mam jedno a potrzebuję trzy ;) Wcześniej miałem to spięte integracją z Octoprintem, ale wraz z zainstalowaniem mainsail'a octoprint wyleciał.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 maja 2021, 21:34
autor: mk77
Zerknij jeszcze na coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=cYOdG3WpkiA

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 21 maja 2021, 12:32
autor: Sekal
Może nie najlepszym, ale jakimś rozwiązaniem jest zresetowanie drukarki po przejechaniu w odpowiednie miejsce. Komenda M999 nie każdy firmware obsługuje niestety.

Ja stosowałem kiedyś wyłącznik zegarowy (z zapasem).

Jednak przede wszystkim powinno się zadbać o to by drukarka była tak wykona by nie martwiło nas co się może wydarzyć. Jeśli takie obawy się pojawiają warto rozważyć używanie drukarki tylko w naszej obecności.

ps. doraźnie można jeszcze pomyśleć o kuli gaśniczej

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 22 maja 2021, 00:29
autor: Igor
Można jeszcze zrobić odcięcie zasilania po przekroczeniu zadanej temperatury w komorze. Z ciekawostek - kiedyś używalo się do tego wyłaczników rtęciowych. Działało to jak termometr, tyle że zamiast skali były dwa pierścienie metalowe, które słupek rtęci zwierał. Chodziło o minimalizację ilości zawodnych elementów.
Oczywiście krańcówki czy inne wyłaczniki zasilania nie po to aby przez nie puszczać zasilanie, tylko żeby sterowały przekaźnikiem/stycznikiem.

O gaszeniu pogadajmy tutaj viewtopic.php?f=44&t=7922 , bo temat gaśnic automatycznych ciekawy nie tylko w kontekście drukarki.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 22 maja 2021, 00:37
autor: Igor
dubel

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 25 maja 2021, 12:41
autor: waletko
Ja do obudowy zasilacza wsadziłem za włącznikiem Sonoff-a mini a pod styki sterujące podpiąłem krańcówkę wg projektu https://www.thingiverse.com/thing:3744808 . Zintegrowane przez HomeBridge z HomeKitem, dzięki czemu mam powiadomienia i kontrolę, oprócz tego działa samodzielnie bez wifi :)

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 25 maja 2021, 12:54
autor: Janek_Porzycz
Mozna wlutowac sie w microswitcha sonoffa krancowka. Tylko ze nie idzie moim zdaniem uruchomic przekaznika jezeli krancowka bedzie trwale wcisnieta. Przycisk na sonoffie jest chwilowy.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 25 maja 2021, 14:31
autor: cyfron
Ja już ogarnąłem - integracja Moonraker'a z Home Asisstant załatwiła temat :)

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 25 maja 2021, 15:00
autor: waletko
Janek_Porzycz pisze:Mozna wlutowac sie w microswitcha sonoffa krancowka. Tylko ze nie idzie moim zdaniem uruchomic przekaznika jezeli krancowka bedzie trwale wcisnieta. Przycisk na sonoffie jest chwilowy.
Owszem, można. Ewelink przewiduje możliwość ustawienia przekaźnika w trybach NO/NC a także definiowanie rodzaju przycisku i jego zachowania (przycisk schodowy, odwrotny, opóźnienie i inne, w tym sterowanie zboczem, więc fakt wciśnięcia krańcówki i to, że zostanie ona potem w takiej pozycji w niczym nie przeszkadza). Poza tym nie można się wlutowywać w przycisk na płytce, bo on służy do testu a długie przytrzymanie woła hard-reset. Trzeba wejść mikrostykiem w normalne wyprowadzenia na przełącznik.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 25 maja 2021, 15:33
autor: Janek_Porzycz
Piszac to mialem na mysli sonoff basic ktory posiadam :P

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 31 maja 2021, 20:46
autor: wojas_007
Projekt automatu: https://www.thingiverse.com/thing:4852273 - jak zamontuję zdam relację, brakuje mi tylko krańcówki.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 paź 2022, 17:03
autor: Elhape
cyfron jesteś w stanie troszkę więcej powiedzieć na temat integracji moonraker z home assistant ??
Zainstalowałem home assistant supervisor w docker, dodałem do niego gniazdko wi-fi, oczywiście zainstalowane mam moonraker, klipper i mainsail.
I teraz nie wiem czy w plikach moonrakera mam coś dopisywać czy w plikach home assistant ??
Wyczytałem, żeby edytować plik configuration.yaml ale takiego nigdzie nie mogę znaleźć w innym miejscu pisali o moonraker.yaml którego też namierzyć nie mogę. Możesz mnie jakoś nakierować ??

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 paź 2022, 20:48
autor: cyfron
W moonraker.conf w trusted_clients musi być dodana pula adresów lub adres serwera HA. Na samym HA dodajesz moonrakera jako sensor:

Kod: Zaznacz cały

sensor:
- platform: rest
  name: printer_1_sensor
  resource: "http://192.168.0.2:7125/printer/objects/query?heater_bed&extruder&print_stats&toolhead&display_status&virtual_sdcard"
  json_attributes_path: "$.result.status"
  json_attributes:
    - heater_bed
    - extruder
    - print_stats
    - toolhead
    - display_status
    - virtual_sdcard
  value_template: 'OK'
- platform: template
  sensors:
    printer_1_hotend_target:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["target"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_hotend_actual:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["temperature"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_bed_target:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["target"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_bed_actual:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["temperature"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_state:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["state"]}}'
    printer_1_current_print:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["filename"]}}'
    printer_1_current_progress:
      value_template: '{{ (states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"])*100  | round(1) }}'
      unit_of_measurement: '%'
    printer_1_print_time:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"] |timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_time_remaining:
      value_template: '{{ (((states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]/states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]- states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]) if states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]>0 else 0)) | timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_eta:
      value_template: '{{ (as_timestamp(now())+2*60*60+((states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]/states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]- states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]) if states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]>0 else 0)) | timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_nozzletemp:
      value_template: '{{[( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["temperature"]  | float | round(1)| string)," / ",( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["target"]  | float | round(1)| string)]|join}}'
    printer_1_bedtemp:
      value_template: '{{[( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["temperature"]  | float | round(1)| string)," / ",( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["target"]  | float | round(1)| string)]|join}}'
gdzieś na stronie HA jest dokładny opis wszystkich czujników, które można wyciągnąć z moonrakera. Te które są powyżej w zupełności mi wystarczają.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 19 paź 2022, 21:11
autor: Elhape
Ok, ogarnąłem sprawę cały mój problem polegał na tym, że nie mogłem odnaleźć pliku configuration.yaml i dopiero jak zainstalowałem dodatek file editor do HA to udało mi się dodać listę sensorów do tego pliku.
A teraz żeby wyłączyć drukarkę po zakończeniu drukowania to muszę w HA sobie skonfigurować automatyzacje ??
HA pokazuje mi dobrze temperatury itp z drukarki ale w powiadomieniach cały czas wywala taki błąd
Login attempt or request with invalid authentication from 192.168.0.101 (192.168.0.101). See the log for details.
Adres IP należy do drukarki, dziwne.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 09:42
autor: cyfron
1. HA mam na Debianie w docker, więc mam pełny system.
2. Wyłącznie drukarki - tak trzeba zrobić jakąś automatyzację. Korzystam z NodeRed ale to tylko jedna z opcji.
3. Co masz w logach?

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 15:55
autor: Elhape
Też mam HA w docker na Debian 11.
Z NodeRed powalczę bo na razie 502 Bad Gateway
W logach mam tyle:
2022-10-20 14:54:41.092 WARNING (MainThread) [homeassistant.components.http.ban] Login attempt or request with invalid authentication from 192.168.8.101 (192.168.8.101). Requested URL: '/api/states/switch.gniazdko_drukarek3d_socket'. (Moonraker)

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 16:52
autor: Dectro
Jak dla mnie HA wraz z NodeRED, który ma tylko wyłączać drukarkę po druku to taka trochę armata na komary.
Ja wykorzystuję prosty skrypt https://github.com/tinntbg/auto-power-off-klipper i klipper sam się wyłącza.
Wyzwalam skrypt G-codem końcowym i czeka on aż drukarka ostygnie i ją wyłącza. Gniazdko mam z softem tasmoty ale inne też są obsługiwane.
Na stronie jest link do dokumentacji moonrakera i pokazane jakie inne softy w gniazdkach obsługuje. Przewagą jest to że jak HA się wysypie to auto-off nadal działa.
Można również zrobić auto-on ale wtedy host np. raspberry musi być cały czas uruchomiony.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 17:50
autor: Elhape
Próbowałem właśnie tego sposobu ale jedyne co uzyskałem to w mainsail w opcjach zasilania dodatkowy przełącznik od niby mojego gniazdka ale za żadne skarby nie chce on wyłączać mojego gniazdka ale chyba powalczę bo ten HA to trochę mnie denerwuje :D np. przed chwilą zapisałem sobie plik konfiguracyjny bez dość ważnych linijek i muszę wszystko od nowa instalować bo nie umiem albo się nie da po prostu skopiować pliku.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 18:44
autor: Dectro
W moonraker.conf podajesz to:
gcode.PNG
Musisz podać swój adres ip oraz port HA oraz nazwę tego gniazdka z HA (device) i token. Token generujesz w swoim profilu w HA w "Tokeny dostępu".
Uważaj przy kopiowaniu go, upewnij się że cały zaznaczyłeś, jest on dość długi i można się pomylić.

W printer.cfg mam tak:
printer.PNG
I na koniec wywołuję to poleceniem z ostatniej linijki ze screenu poniżej:
moonraker.PNG
moonraker.PNG (8.41 KiB) Przejrzano 1499 razy
Jak możesz sterować gniazdkiem z HA oraz poprawnie dodasz to co ci podesłałem to musi zadziałać, oczywiście wszystko musi być w jednej sieci lan ;)

Edit:
Dodaje ci przycisk bo wstawiasz normalne marco a nie ukryte.
Ukryte zaczyna się od _

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 19:45
autor: cyfron
U mnie HA robi dużo więcej rzeczy. Wyłącznie drukarek, to tylko jedna z wielu jego zadań :) Raczej nie zdarzyło mi się, żeby HA wysypał mi się sam z siebie - co najwyżej po jakieś krzywej aktualizacji ale to mam pod kontrolą, bo zawsze aktualizuję ręcznie poprzedzając to backupem.

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 20 paź 2022, 21:21
autor: Elhape
Nie no sam się nie wysypał ja mu w tym pomogłem tylko szkoda, że nie da się tego pliku konfiguracyjnego podmienić jakoś bez działającego HA. Teraz tak namieszałem, że muszę linuxa od nowa instalować ;) Mam nadzieję, że dzięki Waszym propozycją uda mi się to ogarnąć jak trzeba ;) Dziękuje Wam bardzo :)

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

: 31 paź 2022, 15:37
autor: Elhape
Dectro
Przepisałem Twój sposób do swoich plików i otrzymuje taki komunikat:
The value 'POWER_OFF_PRINTER_CHECK' is not valid for ID
Masz jakiś pomysł co zrobiłem źle ??