Strona 1 z 1

Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 14:28
autor: amidar
Dzień dobry.

Zacznę od tego, że mam stosunkowo niewielkie doświadczenie z drukarkami 3d.

Ostatnio musiałem wymienić w końcu oryginalną dyszę z Tarantuli, swoje przeżyła. Kupiłem kilka nowych zarówno mosiężnych jak i stalowych z otworem 0,4mm. Czyli powinno być dokładnie to samo co było oryginalnie dołączone do drukarki.
Filament który używam to w większości pet-g i do tej pory nie miałem takiego problemu.
Chodzi mianowicie o to, że po wydruku powiedzmy prostokątu o grubości 3mm, pomiędzy kolejnymi "liniami" nakładanego materiału jest niewielka przestrzeń. Bez większego problemu przedostaje się przez to woda. Na tą chwilę zakładam, że materiał powinien być gęściej upakowany i teraz najważniejsze pytanie. Który parametr w Repeater-Host i ustawieniach CuraEngine za to odpowiada?

Temperatura filamentu przy wydruku to 245 stopni, stołu 70 (choć to drugie jest raczej nieistotne).

Z góry dziękuję za odpowiedź

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 14:39
autor: dragonn
Zdjęcia wrzuć. I jaki rodzaj filamentu oraz jego producent.
Wrzuć tez zdjęcia tych dysz oraz jak są zainstalowane.

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:01
autor: jakubperson
Być może masz szparkę między dyszą a rurką PTFE. Dokręcałeś na gorąco dyszę?

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:03
autor: amidar
Dołączam kilka zdjęć, są tam dysze jak i wydrukowany element tak by było widać o co chodzi.
A filament kupiony na allegro na tej aukcji
https://allegro.pl/oferta/filament-3dac ... 0188627853

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:03
autor: amidar
Dysza była dokręcana gdy głowica miała 240 stopni.

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:05
autor: amidar
Poglądowo wysyłam jeszcze linka do allegru na aukcje na której kupiłem dysze
https://allegro.pl/oferta/dysza-do-e3d- ... 0513581477

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:11
autor: dragonn
Rozumiem że masz tak faktycznie głowicę Vulcan? Nie widać przez skarpetę na bloku.
Co do dyszy to miewam duże wątpliwości że za taką cenę to on ma faktycznie 0.4 Oo.... wtf 2zł za dyszę?

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 15:18
autor: amidar
Tak głowica to Vulcan. Otwór raczej wydaje się ok.
To pytanie z innej beczki, ile powinna kosztować dobra dysza?

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 16:28
autor: amidar
Zamówiłem na necie 4x droższe głowice, może jutro/pojutrze będą. Zmieniłem filament na teki którego wcześniej używałem i sprawdziłem to na czymś co wcześniej drukowałem. Efekt taki sam. Wydruk jest ażurowy. Wygląda więc na to, że to wina dyszy.

Re: ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 16:34
autor: dragonn
amidar pisze:Tak głowica to Vulcan. Otwór raczej wydaje się ok.
To pytanie z innej beczki, ile powinna kosztować dobra dysza?
Ja zawsze sugeruję się cenami oryginalnych:
https://blackfrog.pl/httpsblackfrogplsz ... p-911.html
Jak coś kosztuje 10x mniej to brzmi podejrzanie...

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 17:33
autor: morf
Ej a to nie jest po prostu tak że po zmianie dyszy Autor nie zweryfikował czy pierwsza warstwa nie drukuje się za wysoko?

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 11 sie 2021, 21:24
autor: Jarewa
To są grubości 3mm czyli około 10 warstw raczej po 4 by się już wyrównało kiedy dostanie nadmuch...

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 07:54
autor: amidar
Teraz przynajmniej wiem czego i gdzie szukać, tak więc domówiłem kolejne dysze, tym razem oryginały. Będzie okazja to sprawdzić.

Zostaje jeszcze pytanie numer 2. Jak zagęścić wydruk? Na ile jest to możliwe, bo w końcu są dysze np. 0.2 nie przypuszczam by były tylko po to by produkować sitka. Po prostu ciaśniej nakłada się kolejne linie na warstwie i gęściej upakowuje warstwy.

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 07:56
autor: amidar
morf pisze:Ej a to nie jest po prostu tak że po zmianie dyszy Autor nie zweryfikował czy pierwsza warstwa nie drukuje się za wysoko?
Sprawdza, z reguły szczelinomierzem, zawsze 0,1mm odstępu dyszy od stołu było wystarczające.

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 08:29
autor: jakubperson
amidar pisze:Teraz przynajmniej wiem czego i gdzie szukać, tak więc domówiłem kolejne dysze, tym razem oryginały. Będzie okazja to sprawdzić.

Zostaje jeszcze pytanie numer 2. Jak zagęścić wydruk? Na ile jest to możliwe, bo w końcu są dysze np. 0.2 nie przypuszczam by były tylko po to by produkować sitka. Po prostu ciaśniej nakłada się kolejne linie na warstwie i gęściej upakowuje warstwy.
Zależy co masz na myśli.
Można:
1. Zwiększyć % wypełnienia.
2. Zwiększyć % flow (domyślnie jest 100%).

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 08:30
autor: amidar
%wypełnienia mam ustawiony na 100% za to Flow nie ruszałem

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 08:41
autor: Bemko
amidar pisze:Zostaje jeszcze pytanie numer 2. Jak zagęścić wydruk? Na ile jest to możliwe, bo w końcu są dysze np. 0.2 nie przypuszczam by były tylko po to by produkować sitka. Po prostu ciaśniej nakłada się kolejne linie na warstwie i gęściej upakowuje warstwy.
Żeby drukować z dyszą o innej średnicy trzeba ustawić w slicerze inny rozmiar dyszy/szerokość ścieżki. Wtedy dla dyszy np. 0.25mm linie będą drukowane odpowiednio bliżej siebie, żeby się stykały.

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 12 sie 2021, 08:59
autor: amidar
A mógłbyś wskazać które to parametry? Jedyne co mi się rzuciło w oczy to "Jakość" na pierwszej zakładce, ale tam pisze "wybrane ustawienia" i wysokość warstwy.
Kopiąc dalej znalazłem coś w ustawieniach drukarki - Diameter 0,4 - wygląda że to może być to.

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 13 sie 2021, 08:29
autor: Bemko
W Cura powinien być jeszcze parametr szerokości ścieżki, ale na nie widzę go nigdzie na Twoich screenach. Może jest przyjmowany jakiś domyślny na podstawie średnicy dyszy. Możesz spróbować jeszcze zrobić dwa wydruki z "First Layer Extrusion Width" ustawionym na 50 i 200% i zobaczyć jak będzie wyglądać pierwsza warstwa.

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 13 sie 2021, 20:58
autor: morf
Czekaj bo ja czegoś nie ogarniam:
Jaka miałeś wcześniej dyszę? Czy takie samo fi?

Re: Ażurowe wydruki po wymianie dyszy w Tarantuli Pro

: 17 sie 2021, 13:46
autor: amidar
Tak na zakończenie tego wątku...
Dysze dotarły... w zasadzie dwa rodzaje, pierwszy to zamiennik w cenie około 8zł i oryginały w cenie około 30zł.

Wszystkie jakie kupiłem powinny mieć parametry takie jak dysza dostarczona z Tarantulą Pro. Tzn materiał 1.75mm, 0.4mm otwór dyszy.

Dyszę na której drukowałem (za 2zł) wymieniłem na inną z tego samego pakietu (dysz po 2zł) i okazało się, że problem wydruku rozwiązał się. Przejrzałem te dysze i 2 z nich miały otwory na materiał nawiercone nieco z boku. Tzn były przesunięte o 0,5mm, może nieco mniej. Faktem jest, że ich jakość wykonania nieco odbiega od oryginału.

Do tego wątku dołączam zdjęcia 3 dysz.
Po lewej dysza za 2zł
w środku dysza za 8zł
po prawej oryginał za 39zł.

Jakość wykonania (fazowania, nawiercenia) tych za 8zł i oryginałów wydaje się taka sama, za to tych za 2 zł jak wspomniałem jest różna i zależy od egzemplarza. Może gdy z czasem będę zmieniał kolejne dysze (przekręcanie ich tylko na potrzeby testu, mija się z celem), postaram się wrzucić jakieś spostrzeżenia z ich używania.