Strona 1 z 1

Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 20:29
autor: marek91
No właśnie... jak w temacie... czy są jakieś proste i skuteczne metody łączenia końcówek filamentu...?

Pewien pan drukuje modele o wadze 0,8kg i za każdym razem zostaje mu 200g... Konkretnie chodzi o HIPS...

Ja w zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem bo u nie nie ma takiego problemu :lol:

Jakieś pomysły? Sugestie? :piwo:

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 20:43
autor: Germi
Prosta i skuteczna metoda jest do wymyślenia bez problemu. Gorzej będzie ze zrobieniem tak, żeby miejsce łączenia miało średnicę i kształt jak należy...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 20:55
autor: marek91
A może przeciąć pod skosem i skleić d-limonenem? (który w tym przypadku zadziała jak rozpuszczalnik)
Choć ten pomysł może okazać się słaby... bo stawiam że w kluczowym momencie łącznie puści...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 20:59
autor: Germi
Dociśniesz i "rozciapciasz" te końcówki albo się rozjadą po tym misternie przyciętym skosie...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 21:04
autor: FlameRunner
Jedyna sensowna metoda to jakieś zgrzewanie/spawanie.
Tylko jak to zrobić bez jakiejś znaczącej skazy? Szlifować potem? Obcinać? Trzeba by jakieś specjalne narzędzie do tego opracować, dwa półokrągłe ostrza o odpowiednich promieniach dociskane do siebie?

No i kwestia jak miałaby procedura wyglądać? Bierzemy dwie szpule, zgrzewamy końce, obrabiamy spoinę i... przewijamy te 200 g z jednej na drugą? I potem kolejną szpulę, łączymy i... znowu przewijamy? I tak trzy albo i dla pewności cztery razy żeby uzyskać jedną pełną szpulę do dalszego użytku?
Znaczy nawet mając wszystko opracowane nie będzie to robota lekka i przyjemna. No, chyba żeby nie tylko opracować metodę łączenia, ale i jakąś wygodną i szybką przewijarkę zbudować?

Da się? Jasne.
Warto? Hmm...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 21:05
autor: marek91
To może coś na gorąco?

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 21:13
autor: Germi
Proponuję zupełnie inne podejście. Może po prostu zrobić temu klientowi trochę szpulek z 800g materiału?

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 21:32
autor: Meryler
Połączenie tego materiału, umieszczenie w rękawie próżniowym i podgrzanie (np. PLA w gorącej kąpieli)? Materiał powinien zostać złączony, kształt nie powinien zostać zanurzony

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 21:53
autor: PanWiesio
Nie rozumiem ostatniej propozycji. Chyba nie z powodu piwa, dopiero jedno wypiłem...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:04
autor: Kopytko
Zgrzewarka do światłowodów:P Ale to chyba będzie taniej kupować do końca życia filament i wyrzucać:P
A tak serwio to rurka o średnicy 1,75 i w środku np poteflonowana , rozgrzewać i chłodzić w rurce.

Jak czyście się dyszę na ciepło przy 105 stopniach to w ekstruderze ładnie się to łączy więc taka rurka mogłaby spełnić zadanie, ale to tylko wymysły.

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:07
autor: FlameRunner
Teflon mówisz. Czyli grzałka i termistor i może nawet PID? :D

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:07
autor: virgin71
Cyślę że należałoby zrobić wycinarkę nadającej kształt z zębem. Filamenty by się zaczepiało o siebie i delikatnie podgrzewało. Inaczej nie widzę tego. Wiele razy próbowałem i nic z tego nie wyszło.

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:10
autor: Kopytko
FlameRunner pisze:Teflon mówisz. Czyli grzałka i termistor i może nawet PID? :D
no tu źle się określiłem chodziło mi o powlokę teflon ( jak patelnia:P ) , aby po rozgrzaniu nie przykleiło się nic do ścianek przy studzeniu.
A sterowanie już wiadomo jakieś musi być.
Pomysł to pomysł, zbierze się dwudziestu i będzie rozwiązanie:)

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:15
autor: FlameRunner
Czy rurka, czy powłoka - przegrzać nie można, zapalniczka odpada. ;)

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:19
autor: Kopytko
Rurka metalowa z powłoką teflonową wewnątrz:)

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:20
autor: FlameRunner
Jak wewnątrz to nie da rady całości przegrzać? :P

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 28 kwie 2016, 22:24
autor: Kopytko
O przegrzanie mi nie chodzi, a tylko o przyklejenie się topionego plastiku do wnętrza rurki po ochłodzeniu. Taka warstwa miała by po prostu ułatwić wyciągnięcie spoiny , no ale 200g filamentu trzeba przeciągać.

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 29 kwie 2016, 10:48
autor: emartinelli
Jak to nie jednorazowa sprawa, to warto zrobić sobie zgrzewarkę np. taką:
https://www.youmagine.com/designs/filam ... 3d-objects
lub coś innego prostszego :)

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 29 kwie 2016, 10:53
autor: Germi
Ile tych resztek by musiało być żeby się to opłacało? Grube kilogramy, dziesiątki sztuk?

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 29 kwie 2016, 11:00
autor: emartinelli

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 29 kwie 2016, 20:16
autor: Germi
I tak...

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 29 kwie 2016, 20:21
autor: marek91
Emartinelli, fajnie to wygląda, niektóre pomysły wydają się być sensowne... :) Podeślę te linki klientowi :) Dzięki.

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 03 maja 2016, 23:59
autor: sc00by
A jakby tak trochę po macgyweryzować i wziąć blok grzejny z hotendu wraz z chińskim łącznikiem(takim z teflonem w środku).
Wkręcić łącznik w blok żeby wystawał z obu stron. Grzałka, termistor na swoje miejsca w bloku i podpiąć to do elektroniki z drukarki.
Byłoby coś co ogrzewa filament po całym obwodzie wraz z dość precyzyjnym sterowaniem temperaturą.

Co prawda trzeba by było w jakiś sposób oszlifować miejsce łączenia i przewinąć 200g filamenty przez ostudzony łącznik, ale to zawsze początek :P

Re: Łączenie końcówek filamentów w całość... jakieś pomysły?

: 25 maja 2016, 18:07
autor: oskar
emartinelli podał właśnie przykład richrapa, który miałem podlinkować. Na jego blogu jest to opisane dokładnie :) i to chyba najtańsze rozwiązanie