Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki - zapoznam się, tylko chwilowo dźwięk z kompa mam odłączony.
W temacie ekstrudera - zrobiłem własną instrukcję kalibracji. Muszę ją tylko doszlifować i zapodać na forum do oceny czy jest ok.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Gmeracz »

Artu pisze:Czego się do mnie przypiął :x
To tak z sympatii. Artu... Może mam zbyt wyrazisty humor, ale to zawsze z sympatii :) :) :)
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Skorygowałem wczoraj ilość kroków dla ekstrudera (raz wyszło 100.21, drugi raz 100.22), kostka do kalibracji flow wydrukowana, ustawiona szerokość 0.46 * dwie ścianki = 0.92, wyszło mi na każdej ściance podobnie, ale mnie tak samo 0.87/0.89/0.90/0.88, tu się raczej kłania ponownie ustawienie retrakcji bo mi farfocle w środku się wydrukowały i ściany wewnętrzne nie są idealnie równe, stąd różnice o 0.02mm. Korekta flow na 93-94% (wcześniej miałem 86.5).

Dla pojedynczej ścianki 0.46mm zastanawiałem się czy tego nie wydrukować w trybie wazy, wtedy mam pewność, że niczego nie nadleję i grubość ścianek wszędzie powinna być zbliżona.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Wczoraj na wydruku pojawiły się niezbyt ciekawe zniekształcenia, szczególnie widoczne na zewnętrznej stronie klapki oraz nieco lepiej na wewnętrznej. Detale na spodzie wyszły nawet fajnie i warstwa górna, ale coś nie tak przy drukowaniu zewnętrznego obrysu, obstawiam problem z ekstruderem, ale dowiem się jak zapuszczę kolejny wydruk, wczoraj wymieniałem śrubę z ramienia na gładką w miejscu gdzie jest sprężyna i sprawdziłem czy "coś" nie blokuje przejścia filamentu, przesunąłem silnik aby naciskał lekko na filament, wcześniej był konieczny większy nacisk ramienia z łożyskiem. Wieczorem sprawdzę jak to wyjdzie. Uwzględnię też oczywiście nową wartość dla flow, który po zmianie ekstrudera znacząco się zmienił.
Załączniki
Klapka z wewnątrz - zdeformowany obrys z jednej strony.
Klapka z wewnątrz - zdeformowany obrys z jednej strony.
Klapka z zewnątrz
Klapka z zewnątrz
Detale - napis
Detale - napis
Klapka - problem z obrysem na zewnętrznej stronie
Klapka - problem z obrysem na zewnętrznej stronie
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Po zabawach z ponowną kalibracją ekstrudera skończyło się na 102,22 (w poprzednim poście źle napisałem) kroków i flow 93%. Wydrukowałem ponownie klapkę z poprzedniego postu z warstwą 0.2mm, ale na samej górze z lewej strony parę warstw od góry tak jak na pierwszym zdjęciu dalej mam ten ubytek, tego poniżej z lewej nie ma, ciekawe, że zawsze wychodzi to w tych samych miejscach - czy to nie wina Cura. Tym razem klapka drukowana była bliżej tyłu drukarki (przesunąłem wydruk w osi Y, ale efekt ten sam). Po powrocie "travel" z prawej strony na lewo drukarka zaczyna nanosić ścianę zewnętrzną gdzie występuje opisany problem, ciekawe, że wszystkie poniższe warstwy są poprawne - od wewnętrznej strony klapki jest nieco lepiej niż poprzednio (drugie zdjęcie - zniekształcenia widać na 0,5cm od krawędzi, potem równo), w tamtym przypadku też tam głowica zaczyna drukować obrys.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Gmeracz »

Możesz łatwo potwierdzić, czy to wina Cury - po prostu obróć wydruk na stole.
Jeżeli to się powtórzy na innych ściankach, to masz winną mechanikę.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Gmeracz pisze:Możesz łatwo potwierdzić, czy to wina Cury - po prostu obróć wydruk na stole.
Jeżeli to się powtórzy na innych ściankach, to masz winną mechanikę.
Dzięki za podpowiedź, tak zrobię. Nie pamiętam dokładnie poprzednia klapka była obrócona o 180 stopni wg tej ostatniej, czas obrócić o 90 stopni.
Wczoraj pierwszy raz uruchomiłem Slic3r, jak w Cura po obrocie problem nie ustąpi, wydrukuje to w Slic3r, wczoraj udało mi się go z grubsza ogarnąć, dwa wydruki testowe kostki forum, parę opcji nieco inaczej nazwanych ale do wszystkiego dojdę z czasem.

Zmiana kroków dla ekstrudera od dziobu na 144 kroki/mm
dziobu pisze:
Adinfo pisze:No i przypuszczam, że kroki dla ekstrudera muszę na nowo przeliczyć.
Prosta matematyka + tuning na żywca.
Wzór jest taki:
<czary mary> = 144 kroki/mm ;p
Przetestowałem Twoje ustawienia kroków silnika ekstrudera - to działa ale w moim przypadku: przy takim ustawieniu jest nadmiar filamentu na wyjściu, np. ścianka, która miała mieć 0.96mm ma 1.31mm, przy wydruku testu retrakcji jest lepiej niż przy standardowym ustawieniu kroków ekstrudera (dla 100mm filamentu retrakcja dużo lepsza niż normalnie), ale wydruki nie trzymają wymiarów i głowica przy travel haczy nieco o poprzednie warstwy bo są nieco wyższe niż powinny, po za większą szerokością ścianek (większe ciśnienie filamentu). W takim przypadku skorygowałem flow na 65% co pozwoliło na uzyskanie poprawnych wymiarów i grubości ścianek. Zrobiłem parę testowych wydruków i wyszły podobnie do "standardowych dla 102.22 kroków ekstrudera", moim zdaniem nieco gorzej niż przy "książkowym" ustawieniu kroków dla ekstrudera (choć to minimalna różnica). Zastanawiam się jakim "cudem" u Ciebie masz zarówno poprawne wymiary, grubość ścianek i bardzo dobrą retrakcję jednocześnie, chyba, że przy ustawieniu kroków na 144 zmniejszasz wartość innych parametrów (nie tylko flow), o których zapomniałeś wspomnieć, hmm? - przypuszczam, że jesteś taki dobry w tym co robisz albo ja jestem jeszcze zbyt słabo praktykującym amatorem.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Średnica aktywna radełka MK8: ~7.2mm (nie mam jak dokładnie zmierzyć bo wszystko pozakładane)
Silnik: 200 kroków/obrót i 1/16 kroku.
To daje obwód ~22.6mm mm i na to 3200 kroków.
Prosta matematyka daje z tego ~141.5 kroków/mm. Po kalibracji wyszło mi 144; flow w profilach mam 95-98%. Czyli te 141 też by pewnie pasowało.

Nie wiem jak w tym układzie możesz mieć 102 kroki. Może masz MK7:
radelko.jpg
Dla MK7 wyszło mi ~97 kroków/mm.

(raczej nie jestem tak dobry w tym; za to matematykę mamy wspólną i z czegoś te wartości muszą wynikać)


edit.
Zgadza się. Masz MK7.
radelko2.jpg
Adinfo
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1105
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 250
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

dziobu pisze:Średnica aktywna radełka MK8: ~7.2mm (nie mam jak dokładnie zmierzyć bo wszystko pozakładane)
Silnik: 200 kroków/obrót i 1/16 kroku.
To daje obwód ~22.6mm mm i na to 3200 kroków.
Prosta matematyka daje z tego ~141.5 kroków/mm. Po kalibracji wyszło mi 144; flow w profilach mam 95-98%. Czyli te 141 też by pewnie pasowało.

Nie wiem jak w tym układzie możesz mieć 102 kroki. Może masz MK7:
radelko.jpg
Dla MK7 wyszło mi ~97 kroków/mm.

(raczej nie jestem tak dobry w tym; za to matematykę mamy wspólną i z czegoś te wartości muszą wynikać)
Toś mnie oświecił :angel2: normalnie, jak radełka MK7 i MK8 przyszły po zakupie to do starego ekstrudera stockowego zapakowałem MK7 i łożysko 624ZZ bo ten zestaw pasował - mieścił się- faktycznie po kalibracji wtedy wychodzi 102.21-102.22, a jak to przedkładałem do tego Twojego ekstrudera to nie wymieniłem radełka na MK8 tylko przełożyłem silnik z radełkiem MK7 - skręciłem i gitara, ale gafa jak nic, przyćmienie całkowite mnie dopadło, za dużo cukru przez Święta i problem murowany :oops:

W międzyczasie wkręciłem złącze rurki bowdena i nieco się poprawiła retrakcja bo rurka nie wyjeżdża, no to dzisiaj naprawię swój błąd z MK7-MK8

Jeszcze jedno - wiem, że Ty wymieniłeś rurkę na mniej uciążliwą dla ekstrudera czyli 2/4 (ta stockowa - nie mierzyłem tego jeszcze- ma mniejszą średnicę w środku z tego co się orientuję).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5878
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dziobu »

Jak widzisz po zdjęciach mam też MK7 - ekstruder jest przystosowany do obu radełek, dlatego wszystko pasuje :P

Oryginalnie PTFE jest 2/4. Nie kojarze żebym wymieniał, mam chyba stockową. Nawet jak nie to i tak jest tam 2/4. Mam tyle różnych rurek (wszystkie formalnie 2/4) z tylu źródeł, że nie wiem która konkretnie tam jest.

Poza tym mam jeszcze niebieską 1.9/4 i ją testowałem, ale plastik mi się klinował także chwilowo jej nigdzie nie używam.

A jeśli plastik przepychasz z trudem to zmniejsz docisk rurki w ekstruderze - nie musi być mocny bo powierzchnia styku jest dość duża.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”