Strona 1 z 1

Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 03 lis 2018, 16:22
autor: dziobu
Może warto by było zebrać w jednym miejscu użyteczne ciekawostki, czy inne mniej lub bardziej przydatne rzeczy dotyczące Photona.

Szpachelka nie rysująca folii FEP: viewtopic.php?f=9&t=1090&p=55997#p55994

Sterowanie ręczne:
Photon potrafi odpalić plik gcode z klucza. Oczywiście nie obsługuje wszystkich rozkazów (podstawowe jak G28 czy G1 działają).
Przykładowy plik mieszający żywicę w zasobniku:
Mieszanie_Zywicy_x20.rar
(229 Bajtów) Pobrany 317 razy
(z tego wątku: viewtopic.php?f=35&t=3226)

Parametry pracy:
Plik .photon zawiera jedynie zawartość ekranu, czasy naświetlania i grubość warstwy. Czyli wszystko co zadaje się w oryginalnym slicerze i nic więcej. Pozostałe parametry, jak szybkości osi Z czy odległość odjazdu są pamiętane w drukarce. W sieci można znaleźć dokument opisujący te wartości:
Photon_gcode.txt
(4.28 KiB) Pobrany 339 razy
(źródło: https://github.com/altLab/photon-resin- ... mode.gcode)
i komendy którymi można je zmienić ;) Trzeba sobie stworzyć plik .gcode i uruchomić z panelu.
Jeśli chodzi o ich zachowanie - sprawdziłem i wyszło mi że działa to normalnie, tj:
- bez zapisania konfiguracji (M8500) zestaw nastaw obowiązuje do restartu,
- po zapisaniu nastaw takie zostają.

Na przyszłość: nastawy domyślne są takie:
parameterFactory-default.rar
(2.55 KiB) Pobrany 301 razy
(https://github.com/Photonsters/anycubic ... ault.gcode).
Gdzieniegdzie są też uwagi że nieodpowiednie modyfikacje parametrów mogą uszkodzić urządzenie; dotyczy to chyba tylko kalibracji osi Z ale i tak ostrzegam że trzeba tu grzebać z głową. Mój Photon w każdym razie przeżył :)

Firmware:
Firmware (nowsze niż dostępne obecnie na stronie) które zadziałąło m.in w tym wątku: viewtopic.php?f=35&t=3198 można pobrać stąd: https://github.com/Photonsters/anycubic ... Fix-181024
Nie sprawdzałem czy działa.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lis 2018, 00:23
autor: dziobu
Kontroler: w środku siedzi młodszy brat płyty ChiTu D; STM32F407 + Altera Cyclone IV.
Znalazłem domyślny konfig dla tej płyty; większość (wszystkie?) komendy powinny w Photonie działać:
chitu_D.txt
(7.84 KiB) Pobrany 323 razy
Teraz by wypadało dorwać odkodowane fw...

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lis 2018, 00:31
autor: dragonn
Wpakowali tam FPGA oO? Driver do ekranu pewnie?
Ciekawe, może się nie znam ale nie spodziewałbym się FPGA w takim sprzęcie.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lis 2018, 00:33
autor: dziobu
Tak, do generowania obrazu.

[OT] Mam taki zestaw: https://kamami.pl/zestawy-uruchomieniow ... aster.html i faktycznie tym da się wygenerować obraz ;)


edit.
I chyba rozbiore Photona i sprawdzę czy może przypadkiem jtag nie jest zablokowany... :D No chyba że ktoś ma uwaloną PCB na zbyciu ;)

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 lis 2018, 19:45
autor: anatemis
Witam. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość jeśli piszę nie w temat.
Od jakiegoś czasu też jestem posiadaczem takiej drukarki i chciałbym się dowiedzieć, czy może ktoś wymieniał źródło światła na mocniejsze lub 460 nm.
Znalazlem fajne i całkiem niedrogie żywice photocentric, ale tam jest właśnie 460 nm lub coś około.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 lis 2018, 19:57
autor: dziobu
A te 460 to nie są przypadkiem daylight?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 lis 2018, 20:26
autor: anatemis
No tak. Tam jest właśnie światło dzienne. Mam w pracy drukarkę liqid precision na te żywice i powiem szczerze że robi robotę. Zastanawiam się czy da się w photonie wstawić takie światło.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 lis 2018, 21:13
autor: dziobu
W sumie to trochę grzebałem po forach i nie pamiętam żeby ktoś ją tak modyfikował. Ani tą ani podobne modele.
Zawsze możesz być pierwszy.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 lis 2018, 21:35
autor: anatemis
A może ktoś wie jakie napięcie idzie na podświetlenie?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 01 mar 2019, 20:35
autor: dziobu
Z braku odpowiednich części to podpada pod tuning a nie serwis ;)

Jak się pochwaliłem tu: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=30&t ... 240#p69436, uszkodziłem szybkę ochronną (jak się okazało LCD był prawdopodobnie uwalony wcześniej; mniejsza z tym).
Wymiana skomplikowana nie jest = o ile ma się tą szybkę w całości, a moja była pęknięta. Efekt:
w2.jpg
Tu pierwsza uwaga - to jest ostre...
I druga - wspomniana szybka ochronna jest przyklejona (???) do LCD i jako część zamienna sprzedawane są razem jako komplet gotowy do wsadzenia. Chyba że ktoś kupi taki wyświetlacz: Strasznie długi link gdzie trzeba sobie odciąć panel dotykowy i resztę nieznacznie przerobić (jakby kogoś interesowało - nic trudnego). Ale ten panel nie ma szkiełka ochronnego. Generuje to dwa problemy:
  • nie ma jak przymocować panelu do szyby na której leży,
  • po bokach zostaje margines przez który prześwituje światło UV, a mieści się on w granicach zasobnika.
Także jeśli to czytasz i planujesz wymienić panel to UPEWNIJ się że masz jakiś w zapasie. Albo pełny zestaw do wymiany, albo osobną szybkę (o jak tu: Jeszcze dłuższy link)
W przeciwnym razie czeka Cię to:
w1.jpg
Brakujące szkiełko miało ~0.5mm (0.5 lub 0.6; nie wiem które trociny mam zmierzyć bo rozpadło mi się razem z panelem) grubości, a przyklejona taśma ma tylko 0.1mm (zwykłą taśma izolacyjna; mam nadzieję że mi klej z niej nie wypłynie :D). O brakujące 0.4mm poprawiłem "zero" i, o dziwo, wszystko działa.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 13 kwie 2019, 18:34
autor: dziobu
W formie tuningu drukarki proponuję:
  • wywalic wewnętrzny wentylator (wystarczy wypiąć wtyczkę z PCB); poza rozprowadzaniem smrodu nie robi chyba niczego pożytecznego,
  • wymienić dolny wentylator na cokolwiek innego (ja wstawiłem SUNON KD1206PFS2.G, https://www.tme.eu/pl/details/kd1206pfs ... s2-g-9-gn/).

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 14 kwie 2019, 00:24
autor: dziobu
To jeszcze dwa detale:

1. Anycubic na stronie umieścił nowy firmware (4.2.12). Próżno szukać changeloga (można na stronie ChiTu jak się komuś chce). Jedyna (?) zmiana jaką zauważyłem, to wolniejszy początek odjazdu stołu w górę podczas drukowania. Teraz FEP nie strzela co powinno przełożyć się na jej trwałość.

2. Jeśli komuś nie przypadł do gustu firmowy slicer, a nie chce kupować Formware, to może warto spróbować któryś z tych: Oba są darmowe, a do pierwszego jest nawet kod źródłowy.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 00:39
autor: dziobu
Jest nowe firmware! 4.2.17. Co ważniejsze - w paczce jest również nowy slicer! (który obecnie nie jest dostępny do pobrania osobno).

Jedną z ważniejszych zmian jest dodanie aliasingu. W zasadzie to jedyna zmiana o której wiem :P Poza tym to firmware jest w wersji Beta ale (ponoć) da się wrócić do poprzedniego w razie problemów. U mnie działa, to nie wracam.

Tutaj wstawię kilka słów o nowym slicerze:
Na wstępie wygląda średnio:
a1.png
Ale wystarczy z menu wybrać opcję zmiany języka:
a10.png
i teksty się pojawią. Przy okazji - nowość - zapis/odczyt projektu! XXI wiek zagląda.

Program w końcu jakoś wygląda:
a2.png
Ale co ważniejsze - ma jakieś użyteczne opcje:
a3.png
a3.png (13.44 KiB) Przejrzano 4741 razy
a4.png
a4.png (13.61 KiB) Przejrzano 4741 razy
a5.png
a5.png (9.72 KiB) Przejrzano 4741 razy
I obsługę supportów:
a6.png
Nawet konfiguracja się rozrosła - może bez jakiś rewelacji, ale zawsze coś:
a7.png
Tutaj ciekawostka - program obsługuje więcej drukarek (firma ChiTu - co i jak, pisałem wcześniej) w tym Photona i nowego Photona-s; staremu modelowi dostała się opcja antyaliasingu:
a8.png
podczas gdy nowy Photon-s jej nie ma:
a9.png
W dziwny sposób się rozwijają, ale zawsze coś. Slicer bije na głowę poprzednika. (Jeśli ktoś nie jest na bieżąco - tak wygląda poprzednik:)
a11.png

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 11:05
autor: virgin71
Mam pobrać FW i tam będzie slicer?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 11:35
autor: dziobu
@virgin71: Odrobina samodzielności nie zaszkodzi :D
photon firmware 4.2.17
1. photon firmware 4.2.17

1.The firmware is a Beta version that adds anti-aliasing function.

2. The zip file also includes the corresponding slice software which supports Windows and Mac computer system.

Please click on it to download.
Swoją drogą to Chińczyków ciężko zrozumieć.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 12:20
autor: virgin71
dziobu pisze:
Swoją drogą to Chińczyków ciężko zrozumieć.
Myślałem, że to błąd w tłumaczeniu/danych na stronie.

Przecież to się kupy nie trzyma.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 13:59
autor: FlameRunner
@dziobu
O ile dobrze pamiętam, Ty kupiłeś nietaniego (względem ceny sprzętu) slicera do tej drukarki - czy w tym momencie taki zakup nadal ma sens?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 maja 2019, 14:22
autor: dziobu
Zdecydowanie.
Dodanie spojlera do starego Golfa nie zrobi z niego Ferrari :D

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 21 cze 2019, 14:30
autor: kometes
Mam od pół godziny Photona, czy istnieje jakiś slicer obsługiwany przez WinXP?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 21 cze 2019, 18:20
autor: Berg
@kometes tego z OLX?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 21 cze 2019, 19:35
autor: dziobu
@rafaljot
Pewnie ten o którym pisał tutaj: viewtopic.php?f=35&t=4531

@kometes
Wątpie. XP jest dość stary i mało kto go już wspiera. A tutaj mamy rzeczy które w zasadzie powstały jak już był to system leciwy.
Oidp darmowy slicer działał, tylko i tak było mało użyteczny.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 02:58
autor: kometes
dziobu pisze:Jest nowe firmware! 4.2.17. Co ważniejsze - w paczce jest również nowy slicer! (który obecnie nie jest dostępny do pobrania osobno).
Niestety na stronie Anycbic, nie ma nic już na temat firmware. Strona z tym FW o którym piszesz, nie istnieje.
Skąd można pobrać ten slicer? Nigdzie nie mogę znaleźć, a w komplecie z drukarką mam stary.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 08:09
autor: dziobu
kometes pisze:Niestety na stronie Anycbic, nie ma nic już na temat firmware.
No bez przesady. To na prawdę nie jest skomplikowana strona...

https://www.anycubic.com/collections/an ... 3d-printer

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 10:27
autor: kometes
Dziękuję. Szukałem z poziomu google i szukajką na stronie anyca. Nic nie znalazłem

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 12:24
autor: dziobu
kometes pisze:(...)szukajką na stronie anyca(...)
Krążą legendy o ludziach którzy takimi wyszukiwarkami znaleźli cokolwiek :D

Swoją drogą nie wiem po co zmieniali schemat strony. Był czytelny support gdzie było co ma być, a teraz wszystko jest w kupie. Bez sensu.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 19:40
autor: TDI-CAD
No właśnie nie mogę znaleźć filmów z suportu photona :-(

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 27 cze 2019, 19:56
autor: dziobu

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lip 2019, 14:32
autor: kometes
Jak sprawdzić, czy wyświetlacz dobrze wyświetla i odpowiednio blokuje światło?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lip 2019, 16:02
autor: dziobu
Zobacz co wyświetla. Tu cudów nie ma.
Tak wygląda uwalony:
viewtopic.php?f=30&t=189&start=240#p69436

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lip 2019, 16:06
autor: kometes
dziobu pisze:Zobacz co wyświetla. Tu cudów nie ma.
Tak wygląda uwalony:
viewtopic.php?f=30&t=189&start=240#p69436
Widziałem właśnie. Ale jak to zrobić, by pokazał cały ekranik podświetlony, a nie tylko prostokąt jak z menu drukarki?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 04 lip 2019, 16:11
autor: dziobu
Wydrukuj taki prostokąt i puść wydruk. Przecież drukarka nie wie że nie ma zasobnika z żywicą ani stolika; nawet krańcówkę możesz śrubokrętem przesłonić żeby Ci uchwyt nie jeździł za nisko..

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 13 lip 2019, 18:25
autor: TDI-CAD
Zkąd mogę pobrać
photon workshop v1.0.0basic edition

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 13 lip 2019, 18:56
autor: TDI-CAD
Chyba się pisze "skąd" ...

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 16 sie 2019, 17:46
autor: corristo25

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 16 sie 2019, 20:26
autor: TDI-CAD
Tak ale właśnie pod linkami są slicery typowe photona a ja chciałem workshop v1.0.0basic edition.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 16 sie 2019, 20:40
autor: TDI-CAD
A dobra mam, workshop v1.0.0basic edition jest w sekcji photona S i jest już w wersji v2xx

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 17 sie 2019, 23:36
autor: corristo25
Nie wiem czy do tego 2.0 nie musisz zrobić również update firmware w drukarce.
Pamiętam jakieś info o niekompatybilności starych plików z 2.0 czy coś :)

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 sie 2019, 17:45
autor: dziobu
Nie wiem czy ktoś to śledzi, ale staremu Photonu się firmware nowe dostało (4.2.19).
https://www.anycubic.com/collections/an ... 3d-printer

Zmiany:
1. Solve the problem of no exposure
2. Solve the problem of Frame Sheering

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 15 gru 2019, 19:53
autor: Drunk_ZoZol
Hejo! No właśnie doswiadczyłem "frame Sheering". I to dwa razy - dokładnie w tym samym miejscu - pierw pomyślałem że włos mi się dostał do drukarki - bo takowy znalazłem jak płukałem nieudany wydruk - ale musiał spaść na wydruk podczas płukania... - Tak czy inaczej oczyściłem drukarkę, wydrukowałem raz jeszcze i błędy były dokładnie takie same jak na poprzednim wydruku - pomyślałem że to wina pendrive. Ale odszukałem program który zwie się Photon File Validator, i plik który faktycznie był z błędem na pendrive pokazał go w tym programie, zaś figurka sama błędu nie miała - okazuje się że to właśnie Frame Sheering i parę osób zalecało zainstalować wersję 4.2.18 (ostatnia jaką miałem to 4.2.17 - wprowadzająca AA) - a 4.2.19 zapodany przez Dziobu wyżej ponoć ma jeszcze inne problemy. :D Jak dojdzie nowa żywica to wrzucę info jak postęp. ;)

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 15 gru 2019, 21:23
autor: TDI-CAD
A spróbuj pociąć ChiTuBox 1.6.1 (to najnowsza wersjia). Mi to działa bardzo porządnie i nie wracam już do slicerów anycubica.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 15 gru 2019, 21:35
autor: dziobu
Poprzedni slicer też nie był Anycubica ;) Oni tyko logo podłożyli.
Mam 4.2.19; działa bezproblemowo. Coś tam ludzie piszą że wentylator głupieje ale mój i tak jest wypięty także to nie problem ;)

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 16 gru 2019, 01:58
autor: Drunk_ZoZol
No ja teraz zainstalowałem 4.2.18 - jeszcze nie zalewałem, czekam na nową dostawę żywicy, monocure na wyczerpaniu :D

Co do slicera - używam chitubox od kiedy mam drukarkę. Zastanawiam się nad tym co Dziobu polecał, ale na razie mnie na to nie stać.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 16 gru 2019, 02:20
autor: dziobu
Formware jest fajny i ma wszystko co jest niezbędne (zwłaszcza ostatnie wersje mają sensowne rozwiązane kwestie profili dla różnych materiałów). Tyle że kupiłem go jak nowego ChiTuBoxa nie było - a poprzedni slicer to była kpina.
Swoją drogą...dziś też bym go kupił.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 gru 2019, 12:15
autor: Drunk_ZoZol
Post z facebooka: Ogólnie pisząc jakiś rosjanin pozbył się szkła chroniącego ekran, chyba również podniósł samo LCD by było bezpośrednio na wysokości folii FEP. Efekt jest całkiem ciekawy - na moje na tych zdjęciach widać lekki efekt overcure - ale to normalne że szyba blokuje część światła UV. Co o tym myślicie? Gdybym miał więcej niż 1 sztukę Photona to bym spróbował to wykonać. :D


Yesterday I made a modification of my Photon S - I separated the display from the protective glass from the bottom and placed it on top of the protective glass, so that the FEP adjoined directly to the surface of the display, and not to the protective glass.
The essence of the modification is to remove any possible distance between the LCD and the photopolymer. The protective glass on Photon S has a thickness of 1.2 mm and this distance gives a rather significant dispersion of the layer pattern.
The result exceeded all expectations!
But there are two minuses:
1. The top polarizing film of the display is now open and must be handled carefully so as not to scratch it.
2. The display now sticks out to its thickness (0.4 mm) above the surface and can be damaged when installing or removing VAT.
But I am ready to put up with these shortcomings with such a clear print - every pixel is visible :)
I bring photographs of the same model from the same polymer, printed with the same parameters before and after modification.
ATTENTION! The display is very fragile, so think carefully before experimenting in this way. Better yet, buy a spare display first
81534856_164724684912433_7615020562481414144_o.jpg
80672877_164724614912440_695321665822785536_o.jpg
80203943_164724608245774_5360972118668345344_o.jpg
80104890_164724624912439_5002817613353451520_o.jpg
79859465_164724691579099_4943837138169888768_o.jpg

EDIT: Zapytałem czy właśnie podniósł jakoś ekran by był na styk z folią, oraz o zdjęcia jeżeli jakieś ma - tutaj odpowiedź:

Here are a couple of photos. The display, which in its original form is glued at the bottom of the protective glass, now lies on top of it. I just grabbed it with narrow strips (about 1 mm wide) of thin double-sided tape on all 4 sides. The electrical tape on the left closes the cutout for the cable in the protective glass so that the UV does not shine through this gap.
I made a cutout in the glass with a dremel with a diamond disk.
80803736_164739664910935_8410360265597517824_o.jpg
79893529_164739938244241_4987023966339072000_o.jpg
75009065_164739774910924_6346012100522934272_o.jpg

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 22 gru 2019, 12:43
autor: dziobu
Ja tak używałem bo rozwaliłem ekran z zintegrowaną szybką a do podmiany miałem tylko LCD.
Różnica w jakości - ja tam nie zauważyłem. Może jakaś tam była ale raczej nieszczególnie warta wzmianki. Pewnie to też zależy od samej szybki bo znając życie to są różne.
Natomiast znacząco rośnie szansa zniszczenia panelu LCD. Jego budowa nie przewiduje nacisków czy delikatnych uderzeń; jeden walnięty wydruk i panel do kosza.

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 05 lut 2020, 00:20
autor: dziobu
Ciekawostka - odpalony normalnie wyświetlacz z Photona.
e1.jpg
e2.jpg
e3.jpg

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 30 cze 2020, 18:59
autor: szecho
Mam pytanie w kwestii wentylacji i rozprowadzania zapachu żywicy w Photonie S. Co robicie aby zminimalizować śmierdzenie żywicy w pomieszczeniu?
Z tego co wyszukałem i wyczytałem to można:
- zastosować (wydrukować) wyższe "pojemniki" na węgiel aktywny i dać go więcej
- w ogóle odłączyć te dwa malutkie wentylatorki, które ciągną powietrze z komory w której jest żywica do dolnej części drukarki
- dorobić podstawkę do drukarki z wyprowadzeniem odciągu
Co Wam się sprawdza i co polecacie, a co raczej nie ma sensu i dużego efektu nie da?

Re: Anycubic Photon - ciekawostki, tuning

: 30 cze 2020, 22:58
autor: dziobu
U mnie najlepszy efekt dało wywalenie wentylatora wietrzącego komorę (stary Photon).
A tak to większość nowych żywic nie ma już intensywnego zapachu, niektóre w ogóle niczym nie waniają.