Strona 1 z 1

Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 21:49
autor: atom
Czy istnieje przezroczysty filament, z którego można by wydrukować soczewkę?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 21:56
autor: S3b
Do soczewki raczej tylko żywica...

Temat całkiem nieźle zbadał Tomasz: https://www.youtube.com/watch?v=QkfQri2B0PY

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 22:07
autor: FlameRunner
Czy istnieje przezroczysty filament - tak, na przykład PET-G.
Czy dałoby się wydrukować soczewkę (z filamentu, a więc metodą FFF) - ścieżki i warstwy psują efekt, musiałbyś opracować sposób na pozbycie się ich celem uzyskania jednorodnej struktury wydruku.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 22:28
autor: dziobu
Ja kombinuje z wydrukowaniem szybki przed ekran TFT. Na chwile obecną - kicha. ABS-T + jedna warstwa + aceton + szczęście = są prześwity sukcesu. Ale do seryjnej produkcji odpada. O czymś grubszym w ogóle zapomnij w FDM.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 22:33
autor: atom
ang nie znam - nie rozumiem co On tam mówi.
A taką żywicę gdzie można kupić?

I co lepsze? żywica, PET-G czy ABS-T ?

Grubość mała kilka mm.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 25 sie 2017, 22:37
autor: dziobu
atom pisze:ang nie znam - nie rozumiem co On tam mówi.
A taką żywicę gdzie można kupić?
A masz drukarkę do żywicy?

Żywica = SLA. To coś innego niż FDM; inna technologia, inne materiały, inne możliwości.
atom pisze:I co lepsze? żywica, PET-G czy ABS-T ?
Grubość mała kilka mm.
FDM do soczewki się w ogóle nie nadaje. PET jest tak samo beznadziejny, jak ABS-T, ale się nie kurczy ;p

Ale w skrócie: w FDM - zapomnij.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 13:13
autor: virgin71
Soczewka i FDM na pewno nie.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 13:28
autor: FlameRunner
dziobu pisze:PET jest tak samo beznadziejny, jak ABS-T, ale się nie kurczy ;p
Nie no, PET(-G) jest bardziej przejrzysty od "przejrzystych" ABS-ów i można z niego zrobić soczewkę - po prostu nie metodą FFF. ;)

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 15:08
autor: G4ever
Pmma od spectrum

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 15:45
autor: pyblo
Jest pewien sposób żeby zrobić soczewkę, ale nie bezpośrednio. Wydrukuj sobie najpierw formę dla soczewki, następnie wykorzystaj tę formę do odlewu z żywicy epoksydowej. Dzięki temu uda ci się uzyskać działająca soczewkę o porządnej geometrii.

W sumie to nawet ciekawy pomysł na cały projekt. Wykonać parametry ceny model w CAD'zie i udostępnić makerom na całym świecie ;)

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 16:01
autor: Kopytko

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 16:54
autor: FlameRunner
G4ever pisze:Pmma od spectrum
Ale co "Pmma od spectrum"? Można z niego wykonać soczewkę metodą FFF?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 17:56
autor: TDI-CAD
PMMA od Spektrum nie zrobisz soczewki.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 21:11
autor: G4ever
FlameRunner pisze:
G4ever pisze:Pmma od spectrum
Ale co "Pmma od spectrum"? Można z niego wykonać soczewkę metodą FFF?

Jest przeźroczysty ale soczewki nie zrobi ;)

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 21:43
autor: FlameRunner
G4ever pisze:
Reg. forum, II.4. mówi: "Dozwolone jest polecanie sprzedawanych przez siebie produktów o ile są one zgodne z oczekiwaniami klienta dotyczącymi w szczególności ceny i parametrów technicznych."
Potraktuj to jako ostrzeżenie.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 26 sie 2017, 22:13
autor: atom
Ale do odlewu forma musi być chyba silikonowa, aby ładnie po zastygnięciu się odczepiła żywica od formy?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 01:04
autor: pszczelaszkov
Mozesz wysmarowac scianki silikonem ki innym czyms.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 09:07
autor: G4ever
FlameRunner pisze:
G4ever pisze:
Reg. forum, II.4. mówi: "Dozwolone jest polecanie sprzedawanych przez siebie produktów o ile są one zgodne z oczekiwaniami klienta dotyczącymi w szczególności ceny i parametrów technicznych."
Potraktuj to jako ostrzeżenie.

Nie zgadzam sie z tym bo nie przeszło mi przez myśl żeby reklamować produkt który sprzedaje, było pytanie o przeźroczysty filament to PMMA jest jednym z najbardziej przeźroczysty, a o taki było pytanie. Ale już wcześniej stwierdziliśmy ze na fdm się nie da. Czepiasz się.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 12:43
autor: FlameRunner
1. Rozmowa była o metodach druku, o materiałach ogólnie, o obróbce wydruków. Jak sam przyznajesz, ustalone było że metoda FFF nie jest odpowiednia.
2. Bez żadnego wyjaśnienia wskazujesz konkretny produkt (filament do druku FFF) który masz w ofercie.
3. Bez skrępowania przyznajesz, że autor tematu nie uzyska pożądanego efektu korzystając z tego produktu.
Dokładnie takim sytuacjom ma zapobiegać punkt regulaminu, na który się powołałem.

Zresztą temat reklamy już przerabialiśmy: viewtopic.php?f=27&t=443
Widzę, że nic z tamtej rozmowy sobie nie przyswoiłeś.
Przejrzałem teraz wypowiedzi, które umieściłeś na forum w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Niewiele się od grudnia zmieniło.

To że dostałeś teraz tylko słowne ostrzeżenie w związku z jedną sytuacją, a nie bana za całokształt i recydywę, uznaję za popełniony przeze mnie błąd w sztuce.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 13:24
autor: G4ever
FlameRunner pisze:1. Rozmowa była o metodach druku, o materiałach ogólnie, o obróbce wydruków. Jak sam przyznajesz, ustalone było że metoda FFF nie jest odpowiednia.
2. Bez żadnego wyjaśnienia wskazujesz konkretny produkt (filament do druku FFF) który masz w ofercie.
3. Bez skrępowania przyznajesz, że autor tematu nie uzyska pożądanego efektu korzystając z tego produktu.
Dokładnie takim sytuacjom ma zapobiegać punkt regulaminu, na który się powołałem.

Zresztą temat reklamy już przerabialiśmy: viewtopic.php?f=27&t=443
Widzę, że nic z tamtej rozmowy sobie nie przyswoiłeś.
Przejrzałem teraz wypowiedzi, które umieściłeś na forum w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Niewiele się od grudnia zmieniło.

To że dostałeś teraz tylko słowne ostrzeżenie w związku z jedną sytuacją, a nie bana za całokształt i recydywę, uznaję za popełniony przeze mnie błąd w sztuce.

To jest Twoja interpretacja. Dziękuję i przepraszam że się w ogóle oddziałem.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 14:23
autor: dziobu
To może ja się rozpiszę co i jak bo wcześniej pojechałem tylko podsumowaniem ;)

PET-G (DD):
- stół - czyste szkło; 90 stopni,
- ekstruder: 235,
- przepływ: 110%,
- 20mm/s,
- komora zamknięta,
- nadmuch chłodzący wyłączony (!!!).

Wydruk to jedna warstwa (0.25mm) 40x40mm.
Na końcu (jeszcze na ciepłej szybie) przejechałem opalarką (~240 stopni) żeby jakoś podtopić połączenia ścieżek. Efekt nie był zły (przeźroczyste szkiełko z rozmyciami na połączeniach. Niestety co bym nie robił to te rozmycia zostały. I to wciąż tylko jedna warstwa (ze wszystkimi konsekwencjami).

ABS-T:
Jak powyżej (240°, 100°) ale bez opalarki. Całość potem w opary acetonu. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności (nie mam żadnego z nich) może się udać. wydruk jest lichy i cieniutki więc łatwo się rozpada czy rozciąga. JAK się komuś uda to będzie (powinien być) przeźroczysty. Myślę że przy odrobinie prób dało by się uzyskać coś przeźroczystego z kilku warstw. Ewentualnie DA się skleić acetonem dwa takie szkiełka. Zabawne jest tylko to że można skleić je tak żeby nie było widać połączenia, a ślad po ścieżkach zawsze jakiś zostaje ;) Jeśli wystarczy soczewka z tych 3-4 warstw to można spróbować (i to warstwy drukowane równolegle!). Ale zabawy więcej niż to wszystko warte.
Próbowałem grzać opalarką ale chyba stół zabierał całe ciepło bo efektów nie było.

PLA-T - nic szczególnego.
RS Pro Clear Flexi (glassbend?) - jw.
PC - jw (nie pamiętaj czyje; miałem próbkę więc wszystkiego nie sprawdziłem, ale obiecujące w tym temacie nie było)

Po tamtych testach dorobiłem się dyszy 0.6mm co pozwala pluć grubszą warstwę (pewną wadą powyższych wydruków była ich lichość), ale nie miałem jeszcze czasu żeby to sprawdzić.

Aha - tutaj taki detal: cały czas piszemy o soczewce ale nikt nie napisał o jaką chodzi (i do czego). Drukowałem (PET-G) maskownice do dwukolorowych LEDów które miały coś w formie soczewki rozpraszającej wewnątrz (ten LED jest R-G i ma pół-przeźroczystą obudowę; chodził o oto żeby nie było widać że raz świeci jedna a raz druga połówka a zwykła maskownica tego nie daje).

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 27 sie 2017, 19:51
autor: marek91
Konto G4ever zostało skasowane na życzenie. Posty zostawiliśmy dla zachowania ciągłości wątków.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 21 wrz 2017, 19:07
autor: McKee
Tu macie filmik pokazujący soczewkę drukowaną na Ultimakerze:
https://www.youtube.com/watch?v=f7WRGKOHnw0
Można? Można.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 21 wrz 2017, 19:35
autor: Zepco
Szok! Aż z ciekawości spróbuję z PET od DD. Tylko mnie zależy na płaskiej płytce ok 3-5mm jako szkiełko ochronne. WIem, można kupić pleksę, ale nie byłoby zabawy. :D

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 21 wrz 2017, 19:41
autor: atom
Daj foto jak wykonasz

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 21 wrz 2017, 21:24
autor: MaxXxi47
Wychodzi na to że się da ale po odpowiedniej obróbce papierami ściernymi z wodą oraz pastą polerską i filcem/flanelą (kto polerował kiedyś ranty felg na lustro ten wie co mam na myśli :D).
Ten filmik też sporo mówi o metodach drukowania żeby pozbyć się bąbelków powietrza uwięzionych między poszczególnymi warstwami.
https://www.youtube.com/watch?v=KesvLciE8rw&t=567s

Ale fajnie wiedzieć że da się to zrobić tez zwykłym czystym filamentem a nie tylko "specjalnym".

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 24 wrz 2017, 16:55
autor: Zepco
Próbny wydruk elementu 30x30x5mm:
20170924_160915.jpg
20170924_161046.jpg
Dolna warstwa jakby była bardziej wbita w lustro to prawdopodobnie nie wymagałaby w ogóle szlifowania. Z drugiej strony jak widać na zdjęciu tak złapało, że kawałek lustra odeszło razem z wydrukiem. :D

i wstępny test przezroczystości :
20170924_161122.jpg
20170924_161959.jpg
Jak widać prześwit jest dość spory i wydaje mi się, że w środku jest w miarę przejrzyście. Wstępnie oszlifowałem boki żeby zobaczyć co i jak i niestety zakończenie na papierze wodnym 2500 wymaga dodatkowego polerowania a na to niestety nie mam miniszlifierki i pasty (pożyczyłem koledze do odnowienia plastików), ale w tygodniu postaram się je zdobyć i pochwalę się efektami. Póki co jest obiecująco. W międzyczasie wydrukuję drugą wersję, bo zauważyłem, że przy ściankach od razu pięknie widać i chcę spróbować z wypełnieniem concentric, co niestety będzie się wiązało z brzydkim paskiem od środka do rogu, ale do testów nie będzie przeszkadzać. Trzymajcie kciuki! :)

Drukarka: Anet A8
Warstwa: 0,04 mm
Dysza: 0,4mm (standardowa anetki)
Ścianek: 2
Wypełnienie: 100%
Ekstruzja: 107%
Temperatura dyszy: 220st
Temperatura stołu: 100st.
Prędkość: 40mm/s

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 24 wrz 2017, 17:22
autor: S3b
Wyszło Ci to lepiej niż bym przypuszczał po druku FDM'em. :good:

Zastanawiam się, jakby to wyglądało jakby po każdej wydrukowanej warstwie odpalić przejazd ironingu (nowa funkcja Cury 2.7) - potem pełna polerka i na sam koniec tryśnięcie lakierem bezbarwnym (ten myk sprawdza się np. przy polerowaniu reflektorów w aucie - bez lakieru po samej polerce "szkło" jest matowe - po warstwie lakieru bezbarwnego jest idealnie przeźroczyste)

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 24 wrz 2017, 18:49
autor: Zepco
Jeśli chodzi o szlif to zacząłem od 320, potem 600, 1000 i na koniec 2500. Najwięcej trzeba się pobawić 320 żeby zupełnie pozbyć się kresek. Ja u siebie zostawiłem kilka z jednej strony, żeby zobaczyć efekt po polerce.
Sam jestem pod ogromnym wrażeniem i to nie tylko przezroczystości. Sam fakt, że wydruk wygląda jakby był z wtryskarki. Zastanawiam się czy to też byłaby metoda na wytrzymałe wydruki. Wydaje mi się, że przejście rozgrzanej dyszy przy tak małych warstwach robi swoje. Pytanie tylko jakby się sprawdziło przy innych, bardziej skomplikowanych kształtach.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 28 wrz 2017, 22:24
autor: Zepco
Mała aktualizacja.
Szlifowanie idzie mi dobrze, natomiast na polerowaniu się kompletnie nie znam i mimo usilnych prób nadal wychodzi lekko matowe co przy trzymaniu go z większej odległości daje marne efekty. Za to jako szkiełko położone blisko już się dobrze sprawdza, nawet bardzo.
Oto efekt:
20170926_200027.jpg
20170926_200034.jpg
Próbowałem go maznąć bezbarwnym lakierem do paznokci, ale słabo to wyszło, może cieniutka warstwa z aerografu dałaby lepszy efekt.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 28 wrz 2017, 22:35
autor: dragonn
A może by tak po szlifowaniu prysnąć jakimś lakierem przezroczystym?

EDIT

A widzę że o tym piszesz, myślę że nawet nie aerograf, zwykły jakiś lakier w sprayu mógłby dać radę.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 28 wrz 2017, 23:03
autor: Zepco
Nie mam takowego, ale może jutro spróbuję zakupić i przetestuję jeszcze.
Jakby miał ktoś doświadczenie w temacie polerowania to może polecicie jakiś dobry środek i narzędzia do tego.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 28 wrz 2017, 23:55
autor: MaxXxi47
Dremel z filcem, niskie obroty i nawet "Tempo" z makretu, no i duuużo cierpliwości :D

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 29 wrz 2017, 12:25
autor: Kopytko
Zadne tempo. Tempo jest mega agresywna pastą ! Tutaj pasta poleraka do szybek telefonow lub plastiku.masa tego na allegro.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 01:43
autor: MarCiu
Dość dobrze polerowało mi się szybki kabin w modelach samolotów zwykła pastą po zębów. Ale nie żadnymi wynalazkami, typu blask wymiata czy inne zdrowe zęby, tylko zwykłą najtańszą pastą typu biała i żeby zęby nie wypadały od niej za przysłowiową złotówkę.
Srebra też się taką pastą czyści.
A wracając do szybek i polerowana, to najpierw jakieś grubsze papiery, A końcówka coś koło 3-4k(właściwie to nie były papiery a takie kwadraciki z gąbki) i na końcu własnie pasta do zębów. Niestety to wymaga trochę cierpliwości.
Jak nie miałem tych "papierów" w powyżej 2.5k To w drogeriach i innych supermarketach, na stoiskach z pilnikami do paznokci, można takie pilniki kupić, jak by to nazwać, 4stronne. Są tam cztery gradacje ścierne do polerowania paznokci. Tym najdrobniejszym też dobrze się wybłyszczało plastik, paznokcie też :)
Polecam zerknąć na wieszak "babski", przy jakiejś wizycie na zakupach lub podpytać żony, babcie, teściowej, siostry czy innej lubej :)

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 05:39
autor: McKee
Tak się zastanawiam czy urządzenie typu "rock tumbler" (polerka wibracyjna? - nie znam polskiej nazwy) by nie pomogło - w oryginale jest to jakaś puszka ze ścierniwem (śrubki, kamyki piasek, albo dedykowane materiały jubilerskie). Tylko jakieś delikatne ścierniwo trzeba by znaleźć (cukier?). Tak czy inaczej taką "polerkę" można sobie tanio zrobić.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 08:45
autor: Zepco
Ciekawe czy tlenek ceru by się do tego nadawał?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 09:02
autor: tig33r
Zepco pisze:Próbny wydruk elementu 30x30x5mm:
20170924_160915.jpg
20170924_161046.jpg
Dolna warstwa jakby była bardziej wbita w lustro to prawdopodobnie nie wymagałaby w ogóle szlifowania. Z drugiej strony jak widać na zdjęciu tak złapało, że kawałek lustra odeszło razem z wydrukiem. :D

i wstępny test przezroczystości :
20170924_161122.jpg
20170924_161959.jpg
Jak widać prześwit jest dość spory i wydaje mi się, że w środku jest w miarę przejrzyście. Wstępnie oszlifowałem boki żeby zobaczyć co i jak i niestety zakończenie na papierze wodnym 2500 wymaga dodatkowego polerowania a na to niestety nie mam miniszlifierki i pasty (pożyczyłem koledze do odnowienia plastików), ale w tygodniu postaram się je zdobyć i pochwalę się efektami. Póki co jest obiecująco. W międzyczasie wydrukuję drugą wersję, bo zauważyłem, że przy ściankach od razu pięknie widać i chcę spróbować z wypełnieniem concentric, co niestety będzie się wiązało z brzydkim paskiem od środka do rogu, ale do testów nie będzie przeszkadzać. Trzymajcie kciuki! :)

Drukarka: Anet A8
Warstwa: 0,04 mm
Dysza: 0,4mm (standardowa anetki)
Ścianek: 2
Wypełnienie: 100%
Ekstruzja: 107%
Temperatura dyszy: 220st
Temperatura stołu: 100st.
Prędkość: 40mm/s
Drukowałeś tym? https://filasklep.pl/devil-design-petg- ... -1-kg.html

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 10:25
autor: Zepco
Tak, dokładnie tym. Devil Design jest moim faworytem i 99% moich wydruków jest z tego filamentu. Wydrukuj sobie najpierw wieżę temperaturową od dołu wyższe temperatury. Jak się zacznie robić przezroczysty i elastyczny, to wybierasz najwyższą temperaturę.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 30 wrz 2017, 11:39
autor: Artu
Zepco pisze:Devil Design jest moim faworytem i 99% moich wydruków jest z tego filamentu.
Moim również nr.1 wśród filamentów :git:

Sorry za OT :DD

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 31 gru 2017, 09:58
autor: McKee
Wracając do tematu: trafiłem na ciekawe opracowanie jak to robi Taluman3D (renomowany amerykański producent fialmentów):
http://taulman3d.com/t-glase-optics.html

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:11
autor: sprzetowiec90
Odkopie, jaki przezroczysty filament był by dobry do zrobienia sobie tubki do fajki?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:15
autor: FlameRunner
Co to jest "tubka do fajki", jakie ma mieć właściwości, co musi wytrzymać?
Pamiętasz o warstwach?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:26
autor: sprzetowiec90
To szkło na fotce, głównie ma być przezroczyste w miarę aby było widać ile jeszcze jest liquidu, jak i być bezpieczne że bym nie miał niepożądanych dodatków w liquidzie. Ogólnie może być co jest dobre do kontaktów z napojami. Temperatur wysokich nie ma tam gdzie jest szkło więc się nie stopi itp.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:28
autor: Abys
@sprzetowiec90
Zapoznaj się z: viewtopic.php?f=5&t=676
Daj spokój, zainwestuj w szkło.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:31
autor: dziobu
@sprzetowiec90
Wydrukuj z PETa w trybie wazy. Potem pokryj z obu stron lakierem bezbarwnym/żywicą.

Tak w ogóle tez jestem za tym:
Abys pisze:Daj spokój, zainwestuj w szkło.
ale to już jak chcesz.

@Abys
Przecież to co on chce i tak jest już szkodliwe :D

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:35
autor: sprzetowiec90
Do mojego atomizera akurat nie ma wersji bubble... Filament może być droższy, dużo mi go nie potrzeba bo taka tubka szklana waży kilka gram.

Reakcji z plastikiem sam liquid nie powinien mieć bo wszystko i tak jest w plastikowych butelkach. Jakiś czas temu suszyłem butelki 120ml przy grzejniku to się powyginały i nie miałem w czym samogona zrobić :fool:

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 19:40
autor: Abys
dziobu pisze: Przecież to co on chce i tak jest już szkodliwe :D
W sumie.. :D
Smacznego! :lol:
sprzetowiec90 pisze:Do mojego atomizera akurat nie ma wersji bubble... Filament może być droższy, dużo mi go nie potrzeba bo taka tubka szklana waży kilka gram.
Nie wiem o czym mówisz nawet, cena tutaj raczej dużo nie zmieni.
Czytałeś temat który zalinkowałem?
Zobacz co kolega napisał wyżej, jest taka opcja.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:00
autor: sprzetowiec90

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:20
autor: FlameRunner
Ale po co? Poważnie pytam, nie siedzę w temacie i nie rozumiem, dlaczego w ogóle chcesz to drukować. Czy takie szkiełko (normalne szklane szkiełko) nie jest tanie i łatwo dostępne?

Formalnie rzecz biorąc, zwykły wydruk z drukarki FFF nie nadaje się do takiego zastosowania. Argumentacja, że jest w porządku, bo PET-G jest dopuszczony do kontaktu z żywnością jest... yyy... dyskusyjna.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:25
autor: sprzetowiec90
Ogólnie do mojego atomizera jest proste 5ml ale chciał bym sobie wydrukować bubble (wypukłe na zewnątrz) o większej pojemności. Niby można kupić gdzieś tam daleko zestaw do zmodowania ale zapłacę wincyj niż za filament z którego będę miał w opór takich tubek. A po co? Żeby się pobawić :rotfl2:

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:39
autor: sprzetowiec90
Kwestia tylko filamentu, chciał bym aby wyszło jak najbardziej przezroczyste, ewentualnie można to sobie potem przegrzać hot air? Aby się ładne zrobiło.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:43
autor: dziobu
To tak bez żadnej obróbki najlepsze efekty daje chyba Glassbend albo coś tego typu.
Ale prościej Ci będzie zalać wydruk lakierem czy czymś co wyrówna ścianki.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:50
autor: sprzetowiec90
Nie chcę żadnych lakierów itp. bo nie wiadomo jak będą reagować. Wystarczy aby było widać ile mam liquidu w środku. Tyle wystarczy.

Coś tańszego i do zdobycia w normalnej cenie? Pet-g będzie najlepszy do tego?

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:54
autor: dziobu
Jakby tyle wystarczyło to bym nic nie pisał.
Spróbuj puścić jedna warstwę PETa; może to wystarczy.

btw.
Możesz to zalać żywicą epoksydową. Jeśli liquid z nią zareaguje to może rozejrzyj się za czymś innym do palenia :D

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 15 cze 2020, 21:59
autor: sprzetowiec90
No właśnie ten atomizer jest bardzo dobry, swoje kosztuje ale dalsza eksploatacja jest bardzo tania. Ma dobrą chmurę jak i smak. Mam też konkurenta i wypada zdecydowanie gorzej, nie ma tak dobrego smaku. Popatrzę gdzie kupić trochę gram przezroczystego filamentu. Może tu na forum będzie ktoś miał do odsprzedaży.

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 18 cze 2020, 20:21
autor: denior
PET-G w trybie wazy grubą dyszą 1mm lub więcej warstwa 0,1 możesz dać 120% szerokości ścieżki
mi takie wydruki wychodzą mocne i szczelne ale przejrzystość jest daleka od szkła
No ale piszesz że tylko ma być widać ile liquidu masz w zbiorniku - na to wystarczy

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

: 18 cze 2020, 20:31
autor: sprzetowiec90
No bo to jest główna funkcja szkła. Są też atomizery które mają białe, matowe szkła. Kupiłem przezroczysty PET-G od DD. Jednak odrazu 1kg bo po te 200g słabo się opłaca brać.