Strona 1 z 1

TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:05
autor: Adrian202
Chciał bym wiedzieć co sądzicie o takim wynalazku ??
https://www.banggood.com/5PCS-TL-Smooth ... 23201310AJ
Wygląda to na diodowy mostek prostowniczy zabezpieczający przed zwrotnym napięciem wiec pewnie da radę zrobić samemu an szybszych diodach.
Trochę to wynalazek ale opinie o markowych są dobre chociaż zapewne zależny od drukarki.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:09
autor: dziobu
Na sąsiednim forum był o tym wątek.
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.ph ... t=smoother

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:13
autor: Adrian202
Ciekawi mnie jedna rzecz.
na schematach używają dwóch diod 1N5405, które mają spadek 1,2v co oznacza, ze silnik dostaje niższe napięcie.
W układzie z linku używają dwóch diod na kierunek S3G, które mają 1,15v ale łącznie to 2,3v !! więc silnik pewnie zaczyna gubić kroki ??

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:17
autor: dragonn
Nie o to w nich chodzi, właśnie ten spadek napięcia jest po to żeby driver miał wygenerować wyższe napięcie do sterowania silnikiem (driver jest źródłem prądowym nie napięciowym). Ten wynalazek ma sens tylko przy driverach DRV, a nawet przy nich jest tą wątpliwe - lepiej je wywalić i wsadzić lepszy driver.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:22
autor: MosfetN
Adrian202 pisze:Ciekawi mnie jedna rzecz.
na schematach używają dwóch diod 1N5405, które mają spadek 1,2v co oznacza, ze silnik dostaje niższe napięcie.
W układzie z linku używają dwóch diod na kierunek S3G, które mają 1,15v ale łącznie to 2,3v !! więc silnik pewnie zaczyna gubić kroki ??
Silnik nie dostaje niższego napięcia bo sterowniki silników krokowych pracują w trybie CC (źródło prądowe). A co za tym idzie średnia wartość napięcia wynikająca z wypełnienia PWM po zastosowaniu diod ulegnie podwyższeniu o wartość spadku napięcia w kierunku przewodzenia. Dzięki temu układ scalony ma trochę większe pole do manewru przy dzieleniu prądu na mikrokroki przy zastosowaniu silników o niskim napięciu nominalnym.

EDIT: dragonn byłeś szybszy :)

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:24
autor: Adrian202
na extruderze mam A4988 a reszta to DRV8825 czy warto zmienić resztę na A4988 ??
Przebudowuję połowę drukarki więc co mi szkodzi zmienić resztę steperów :D

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:43
autor: kapi
Te 8825 w vertexie były bardzo głośne i też szukałem co można z nimi zrobić i ... je wymieniłem za poradą @rafaljot na LV.

Temat stepsticka poruszalem pierwszego maja w wątku vertexa k8400. Tam jest trochę informacji.


tapatalk

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 22:44
autor: virgin71
Jak a4988 obsłużą Ci drukarkę to pewnie, że warto. Natomiast sam wynalazek już chwilę ma i jest użyteczny nawet przy a4988 - co dziwne, bo powinien mieć znaczenie tylko przy DRV Są testy na necie, gdzie widać różnicę nawet na allegro.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 03 gru 2017, 23:09
autor: Adrian202
kapi pisze:Te 8825 w vertexie były bardzo głośne i też szukałem co można z nimi zrobić i ... je wymieniłem za poradą @rafaljot na LV.

Temat stepsticka poruszalem pierwszego maja w wątku vertexa k8400. Tam jest trochę informacji.


tapatalk
Post znalazłem ale ja używam ramps a on ma inną płytę więc pewnie będzie różnica.

virgin71 działką tylko od osi Z piszczą jak trzyma pozycję więc poszukam w necie jakie są lepsze bo polecali 8825 i aż tak nie narzekam ale skoro rozbieram drukarkę to mogę je wymienić albo dołożyć te tl-smothery

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 07:14
autor: tig33r
Kto polecał 8825? 0_o

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 07:29
autor: McKee
tig33r pisze:Kto polecał 8825? 0_o
Może nie "kto" tylko "kiedy".
TMC2208 pojawiło się wcale nie tak dawno.
W artykułach z zeszłego roku informacji o nim nie znajdziesz :rotfl:

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 08:15
autor: Berg
@Adrian202 - weź nie kombinuj, Poszukaj jakiegoś sprawdzonego setupu. Albo po prostu zapytaj kogoś tu na forum jak ma zrobione. Jaka elektronika, silniki, stepy. i tak zrób, bo inaczej przekrój każdego pojedynczego kabelek będziemy dyskutować.

"Inteligencja wymaga poddawania wszystkiego w wątpliwość. Poddawanie wszystkiego w wątpliwość nie wymaga inteligencji"

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 13:48
autor: Adrian202
tig33r pisze:Kto polecał 8825? 0_o
W internecie jak szukałem to są to dwa najbardziej popularne stepsticki ale z tych dwóch częściej polecają 8825

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 14:19
autor: Adrian202
rafaljot pisze:@Adrian202 - weź nie kombinuj, Poszukaj jakiegoś sprawdzonego setupu. Albo po prostu zapytaj kogoś tu na forum jak ma zrobione. Jaka elektronika, silniki, stepy. i tak zrób, bo inaczej przekrój każdego pojedynczego kabelek będziemy dyskutować.

"Inteligencja wymaga poddawania wszystkiego w wątpliwość. Poddawanie wszystkiego w wątpliwość nie wymaga inteligencji"
To niby dlaczego drukarka drukuje ?? sam z głowy ją składałem ?? skoro kilka stron i forów polecało to sprawdziłem o nich informacje i porównania i takie wybrałem.
http://reprap.org/wiki/A4988_vs_DRV8825 ... ver_Boards
Widzicie tutaj inne stepsticki ?? bo ja mam okulary +3 i nie widzę !!
Przynajmniej McKee napisał normalnie i podał TMC2208 szacun dla ciebie a przyznaje, ze to coś nowego, ze mnie też nie skrytykował.
Trochę drogi ale wykonalny.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 14:29
autor: tig33r
Tmc2208, lv8729, tmc2130, a4988.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 14:43
autor: McKee
Adrian202 pisze:Widzicie tutaj inne stepsticki ?? bo ja mam okulary +3 i nie widzę !!
Przynajmniej McKee napisał normalnie i podał TMC2208 szacun dla ciebie a przyznaje, ze to coś nowego, ze mnie też nie skrytykował.
Skoro już o wzroku, i o krytyce to: w pierwszym zdaniu cytowanego artykułu masz: "is presently (December 2014) widely available"
Nowe / mocniejsze okulary są ci potrzebne :cool2:, bo to jakiś przedpotopowy artykuł jest! :rotfl:
Nie ma co się dziwić, że tylko starocie są wymienione.
:devil: :D

Żarty, żartami, ale teraz w modzie jest TMC2208.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 15:24
autor: Adrian202
Drukarka chodziła, więc temat był poprawny. Nie patrzałem na datę ale w większości stron na jakich byłem te dwa polecali nie licząc tych wielkich zewnętrznych.
Tak, do większości lutowania używam lupy nagłownej ale to przy małych elementach.
Kupię te TMC2208 i tu jest pytanie zgodnie z tematem czy warto tl-smother złożyć do tego ?? czy ktoś próbował takie połączenie ??
https://www.youtube.com/watch?v=QdrxFfpa0gg&t=741s
na tym filmie koleś wspomina o problemie zaczynania warstwy w Cura z tymi modułami i pokazuje jak to rozwiązać w ustawieniach :)
Dziękuję za normalne wytłumaczenie.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 15:27
autor: morf
Krotko: "smoother" nie warto/nie ma zastosowania.
Gdzies na forum jest moj topic z testow2208 + Koledzy dopisywali swoje doswiadczenia.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 15:37
autor: Kopytko
Przecież koleś pokazuje, na filmie, problem z innymi stepstickami. Znowu nie czytasz co do Ciebie piszą inni :( I na sile wynajdujesz problem.
Nikt Ci nie da gwarancji ,ze drukarka zacznie drukować pięknie jak wsadzisz nowe stepsticki, wygląd wydruku zależy od drukarza w 80%.
I krótkie zwięzłe wytłumaczenie:
Do TMC2208 nie potrzebne smoothery.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 15:43
autor: Berg
Adrian202 pisze:Drukarka chodziła, więc temat był poprawny. Nie patrzałem na datę ale w większości stron na jakich byłem te dwa polecali nie licząc tych wielkich zewnętrznych.
Tak, do większości lutowania używam lupy nagłownej ale to przy małych elementach.
Kupię te TMC2208 i tu jest pytanie zgodnie z tematem czy warto tl-smother złożyć do tego ?? czy ktoś próbował takie połączenie ??
https://www.youtube.com/watch?v=QdrxFfpa0gg&t=741s
na tym filmie koleś wspomina o problemie zaczynania warstwy w Cura z tymi modułami i pokazuje jak to rozwiązać w ustawieniach :)
Dziękuję za normalne wytłumaczenie.
Napisałem, z premedytacją, "zapytaj tu na forum" a nie "w Internecie".
Jak zapytasz, opiszesz swoją konfigurację i to co chcesz osiągnąć przerabiając elektronikę, to zapewne dostaniesz tak rzetelną i wyczerpującą odpowiedź, jak rzetelne i szerokie będzie pytanie i to pewnie od kilku osób. Tak jak dostałeś rzetelną odpowiedź na pierwotne pytanie dotyczące diód. Na razie to ja nie wiem o co Ci chodzi. Wrzucasz linki z neta, które znalazłeś i nie wiadomo do czego to zmierza.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 15:55
autor: McKee
Adrian202 pisze:Dziękuję za normalne wytłumaczenie.
Za leniwy jestem na normalne wytłumaczenie, ale nie na tyle żeby odkopać artykuł, który dokładnie wyjaśnia skąd się bierze problem z DRV8825 (i tylko z nimi): https://hackaday.com/2016/08/29/how-acc ... ng-really/ (zwróć uwagę na 2-gi wykres).
A gdybyś chciał takie testy przeprowadzić samodzielnie (dla TMC2208 np), to z tego co pamiętam w komentarzach autor podawał dodatkowe informacje jak je przeprowadzić. Miała być część druga, ale nie zauważyłem.

Będziemy ci pokłony bili jak przetestujesz TMC :clap: (choć chyba tylko za siebie mogę się wypowiadać ;)).
I obiecuję być miły przez jedną minutkę :blush:
:DD :DD :DD


PS.: "Smoother" na prawidłowych diodach powinien dawać ok 3.8V (?) spadku napięcia - artykuł gościa, który go wymyślił jest do znalezienia na Internecie (i tu na forum też był kilka razy podawany, ale wybacz, nie chce mi się szukać). Chińczycy jak zwykle sprzedają coś lekko innego.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:00
autor: Adrian202
Spokojnie czytam sobie temat Morf i chyba zakupię sobie 2208 i zobaczę, tym bardziej że mam zasilanie 12v a silniki 1,5A ale z tym spokojnie bardziej bym wolał tytana ale z tym aliexpress mam same problemy więc czekam aż się pojawi coś bardziej dopracowanego niż:
https://www.banggood.com/3D-printer-Ext ... rehouse=CN
ale to już inna sprawa więc mam informacje o jakie mi chodziło
Artykuł fajny, koleś fajnie to pokazał.
Tak czekaj, już buduję kwantowy tester mikrokrokowy z wykorzystaniem pulpawki do blubulatora :D
Ps. na forum jestem od jakiegoś czasu to jak miałem tutaj szukać skoro nawet nie wiedziałem że takie forum istnieje jak budowałem drukarkę :D Paradox :D

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:07
autor: Kopytko
JAk poczytasz dokłądnie temat Morfa to znajdziesz moj wpis o tytanie i 2208 :) A tak ogólnie skaczesz z tematu na temat. z smootherow , na stepsticki, z stepstickow na ekstruder a później ,ze jeszcze jest niedopracowany :/ Choc jeszcze go nie masz?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:11
autor: Adrian202
Dobra temat zamykam bo znowu zaczyna sie nieprzyjemna rozmowa.
Czas poczekać innego forum

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:17
autor: Kopytko
Zauważ ,ze gdyby była nie przyjemna to inaczej by się potoczyła.
Chodzi o to ,ze nie słuchacz co inni Ci doradzają ( dobrze) i szukasz dziury w całym niepotrzebnie. Juz Ci to tłumaczyłem wcześniej.
Polecam jak byś szukał 2 w PL na temat druku 3d : mojreprap.pl ( chyba juz umarło) i fabrykator.pl ( tu bardziej zaawansowanie i nie tylko druk)

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:21
autor: Berg
Adrian202 pisze:Spokojnie czytam sobie temat Morf i chyba zakupię sobie 2208 i zobaczę, tym bardziej że mam zasilanie 12v a silniki 1,5A ale z tym spokojnie bardziej bym wolał tytana ale z tym aliexpress mam same problemy więc czekam aż się pojawi coś bardziej dopracowanego niż:
https://www.banggood.com/3D-printer-Ext ... rehouse=CN
a czemu uważasz, że ten jest niedopracowany?
w dziale Ciekawostki z aliexpresu znajdziesz dwa artykuły na temat chińskiego Titana. Conajmniej jeden, od Trianglelabs jest super dopracowany, drugi, już nie pamiętam też conajmniej nie jest zły. Ten, co podałeś to nie wiem, czy jest jakiś jeszcze trzeci, czy jeden z wymienionych. Jakkolwiek conajmniej dwa zostały przetestowane przez ludzi tu z forum.

Jeśli jednak postanowiłeś i tak nabyć jakiś trzeci, nie sprawdzony do tej pory, to super i jeśli jest z nim coś nie tak, to napisz w tamtych wątkach by ktoś się nie pomylił i go nie kupił.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 16:39
autor: Adrian202
ten chociażby nie ma ramienia, za które dało by się odchylić by odblokować filament :D mały szczegół a cieszy :D
A swoją drogą to ten jest fajny:
https://www.banggood.com/1_75mm-Aluminu ... mywishlist
ale poczekam za tym tytanem.
Ja sie nie znam wiec poco mam zakładać temat ??

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 18:38
autor: morf
Ale to co teraz podałeś to zwykły ekstruder z opcją bowdena a nie tytan.
Co w nim "fajnego" jest?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 19:37
autor: kapi
Adrian202 pisze: Ja sie nie znam wiec poco mam zakładać temat ??
po to, by inni - jak np. ja - dowiedzieli się od bardziej doświadczonych, jak inni rozmówcy w tym temacie, jak rozwiązać problem którego jeszcze nie miałem. ( takie egoistyczne podejście)

uważam, że zakładanie tematów jest jak najbardziej wskazane. :piwo:

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 20:52
autor: Adrian202
morf pisze:Ale to co teraz podałeś to zwykły ekstruder z opcją bowdena a nie tytan.
Co w nim "fajnego" jest?
No tak ale jest ;lepiej zbudowany niż te G.... co mam teraz
Ten drugi koło tytana też nie stał :D

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 20:55
autor: Adrian202
kapi pisze:
Adrian202 pisze: Ja sie nie znam wiec poco mam zakładać temat ??
po to, by inni - jak np. ja - dowiedzieli się od bardziej doświadczonych, jak inni rozmówcy w tym temacie, jak rozwiązać problem którego jeszcze nie miałem. ( takie egoistyczne podejście)

uważam, że zakładanie tematów jest jak najbardziej wskazane. :piwo:
A widzisz to znaczy, że jesteś bardziej doświadczony :)
Miło poznać kogoś miłego :P
Ja nei chcę zakładać bo nerwica mi się pogarsza ilekroć o coś zapytam to zawsze jest źle ale cóż takie życie

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 20:57
autor: tig33r
Niech moderatorzy posprzątają wątek z tych śmieci, bo temat jest o wygładzaczu do drv8825, a rozmawiamy o ekstruderze tytan LOL. Tym sposobem robi się śmietnik i powstają nowe tematy o rzeczach, które już są na forum, ale nie można ich znaleźć przez właśnie takie coś.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:06
autor: FlameRunner
Niech użytkownicy trzymają się tematu. :P

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:24
autor: Adrian202
FlameRunner pisze:Niech użytkownicy trzymają się tematu. :P
To proszę o kasację tematu bo wychodzi na to, że nie ma sensu albo zostawić link do tego innego forum a resztę skasować

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:29
autor: McKee
tig33r pisze:Niech moderatorzy posprzątają wątek [...]
Tak, najlepiej zwalić na innego .... tylko na tym forum nie ma moderatorów (nie wiem jakim cudem nie zauważyłeś do tej pory).
:yahoo:

Proszę, proszę, proszę ...
Nie róbcie śmietnika to nie będzie administrator rozstawiał was (nas) po kątach ... niestety autor wątku skacze po tematach ... a my się dajemy podpuszczać ...
Nie ma co się obrażać... trzymamy się tematu od tej chwili ..

A wie ktoś może która godzina? :cool2:

PS.: mój link na poprzedniej stronie jest wartościowy - proszę nie kasować.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:50
autor: Adrian202
A administrator nie ma takiej możliwości ??
No to wracając do tematu na te chwilę zostanę przy moich DRV ale czy jest sens robić taki układ samemu ?? jak np by wpłynęły szybsze diody a jak wolne ?? Np mam mnóstwo diod 1N4007 ale mają wolny czas reakcji i co by to zmieniło ??

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:52
autor: morf
A ja mam drukowany i też daje rade:) wszystko zależy w sumie od konkretnej konstrukcji drukarki.
A co Ty masz w ogóle u siebie? Pokaz jakieś zdjęcia / wydruki
tematu na te chwilę zostanę przy moich DRV

Cytując filmowego klasyka

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=4K7a3wRpaP0 :rotfl: :rotfl: :rotfl:

A rób Waść co chcesz :) ja wysiadam

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 21:59
autor: Adrian202
I jak tu nie śmiecić !!
Chwilę bo nie mam kasy :D
nie mogę bo będę śmiecił jest w powitalni i możliwe, że założę nowy wątek co jeszcze warto zmienić podczas przebudowy

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:05
autor: McKee
Liczy się spadek napięcia a nie szybkość diod (tzn wolne też będą OK).
Tylko jeżeli to prostownicze to daj 5-6 w szereg żeby te ~4V spadku uzyskać.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:09
autor: Adrian202
na schemacie są max 2 w jednym kierunku i to 1,2v każda to daje jakieś 2,4v chyba, że łącznie z diodami w przeciwnym kierunku.
Moje mają 0,8v

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:23
autor: McKee
Czytaj proszę dokładnie - pisałem przecież że Chińczycy zje..chali oryginalny projekt (cena czyni cuda). Znajdź źródłowe informacje (gość dokładnie pisał jakie diody) a nie chiński schemat.

PS.: albo testuj (jak masz czas) - miernik w ręce i rób pomiary - musisz "wyskoczyć" poza obszar nieliniowej pracy stepsticka (przy małym napięciu).

(Ale IMHO szkoda czasu - lepiej TMC kupić).

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:30
autor: mcxmcx
Ale chińskie diody dają ten sam efekt, odcinają od spodu ileś V

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:37
autor: Berg
ja użyłem dokładnie tych diód co trzeba. Liczyłem, że uda mi się wykarmić Wantai 2.5A, że może do czegoś się przyda sterta tych silników i DVRów. Niestety w zasadzi nie zauważyłem różnicy a koszt czasu i dalszych eksperymentów przekraczał wartość tych silników i sterowników.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:37
autor: Adrian202
Wszystkie schematy pokazują !n5404 więc nie wiem o czym ty piszesz.
Na początku pisałem jakie dali Chińczycy ale ja tam zawsze wolę zwykłe bo nie muszę mieć specjalnego układu.
Chociaż pewnie skrytykujecie to tu jest fajny artykuł:
http://www.engineerination.com/2015/02/ ... steps.html
Co ciekawe widziałem, jak ktoś podłączał takie dwa układy zamieniając przewody po drodze tak by na każdym przewodzie były diody ale to można zrobić na jednym większym albo dwustronnie

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:42
autor: McKee
mcxmcx pisze:Ale chińskie diody dają ten sam efekt, odcinają od spodu ileś V
Ale napięcie przewodzenia mają niskie - właśnie to ileśtam jest ważne. Takie prostownicze np tylko/aż 0,7-0,8V a z tego co pamiętam gość użył jakichś co miały 1,8V - 2 szt,to prawie 4V spadku
Normalnie na diodzie ma być jak najmniejszy spadek ale w tym wypadku odwrotnie.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:47
autor: Adrian202
Dokładniej to według artykułu chodzi o spadek mocy obliczany ze spadku napięcia:
What about losses?, this game of the diodes is similar to the resistors idea we had before and there were a lot of losses there. Let's calculate it with the same 1Arms that we had before. It is simple, lets say we use a 1N5404 diode, which can stand up to 3A. In each diode we have about 0.9V and with 1A current that would make 0.9W losses, such diode has a Rthja of 15K/W, so it will heat 15C above ambient temperature, pretty safe. If you had 3A, it would mean a temperature of around 45C above ambient temperature.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:51
autor: virgin71
Ja jeszcze dołożę dwa linki. Projekt wyszedł z tego: http://www.engineerination.com/2015/02/ ... s.html?m=1
A z a4988 współpracuje tak (link z 2017): https://ultimaker.com/en/community/5064 ... mo-um2-um3

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 22:56
autor: Adrian202
Skomplikowana matematyka bo wychodzi na to, że wstawienie czegokolwiek nie zda egzaminu a trzeba policzyć jaki powinien być spadek napięcia na diodzie by spadek mocy był odpowiedni. zgroza :D

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 04 gru 2017, 23:24
autor: mcxmcx
Ja tam widzę w tym drugim linku zwykłe smoother-y od chińczyka za $2.5 sztuka.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 05 gru 2017, 00:01
autor: virgin71
mcxmcx pisze:Ja tam widzę w tym drugim linku zwykłe smoother-y od chińczyka za $2.5 sztuka.
I robią robotę...

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 05 gru 2017, 00:08
autor: Adrian202
Możliwe, że spadek napięcia jest lepiej dopasowany do 4988 niż do drv8825

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 10:31
autor: cyfron
Złota łopata dla mnie - jednak nie widzę sensu zakładania nowego wątku.

Dla osób które zastanawiają się ile daje TL-Smoother. Bliźniaczy wydruk na Alfawise U30: https://www.thingiverse.com/thing:2421704.
Po lewej stronie z TL-Smoother'em po prawej bez:
IMG_20190508_235031051.jpg
IMG_20190508_235428665.jpg
IMG_20190508_235549255.jpg

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 11:17
autor: Berg
to do kompletu dodaj trzeci wydruk na stepstikach tmc2208 a potem czwarty na dobrych 400 krokowych i tmc2208.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 11:29
autor: cyfron
Nie porównuję tutaj stepsticków między sobą. Napisałem na czym drukowałem i doskonale wiesz (chyba, że nie wiesz?), że są tam na stałe przylutowane a4988. Nie twierdzę, że TL-Smoother jest dobry na wszystko, jednak jest to tani ($4.62 za 3 szt) i prosty sposób na zredukowanie efektu łososiowej skóry przy używaniu niektórych stepsticków - w moim przypadku a4988.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 11:43
autor: Holgin

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 12:35
autor: cyfron
Ja proponuję się zapoznać z tym:
https://www.pololu.com/file/0J450/a4988 ... slator.pdf
oraz
https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... ev1.07.pdf

co daje odpowiedź dlaczego w A4988 jest sens stosować TL-Smoother a w TCM222x nie ma sensu.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 13:17
autor: Berg
wałkowane było 100 razy. Akurat powyższe DS nie dają jakoś specjalnie odpowiedzi ;) w tym temacie.
Ale jak Ci się chce. Co jak zdejmiesz diody i obniżysz prąd na a4988 o jakieś 20% ?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 14:24
autor: cyfron
W takim razie oświeć mnie w jaki sposób bez zmiany stepsticków i ingerencji w płytę główną mogę zredukować efekt łososiowej skóry?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 14:30
autor: dragonn
cyfron pisze:W takim razie oświeć mnie w jaki sposób bez zmiany stepsticków i ingerencji w płytę główną mogę zredukować efekt łososiowej skóry?
Przecież napisał :D, zmniejsz prąd na silnikach.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 14:32
autor: cyfron
dragonn pisze:
cyfron pisze:W takim razie oświeć mnie w jaki sposób bez zmiany stepsticków i ingerencji w płytę główną mogę zredukować efekt łososiowej skóry?
Przecież napisał :D, zmniejsz prąd na silnikach.
Jak? Mam zbocznikować go rezystorem?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 14:56
autor: @GUTEK@
Możesz skręcić potencjometr.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 15:04
autor: cyfron
Nie mam dokumentacji od płyty. Te potencjometry służą do regulacji prądu stepsticków?

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 15:05
autor: Holgin
cyfron pisze:Ja proponuję się zapoznać z tym:
https://www.pololu.com/file/0J450/a4988 ... slator.pdf
oraz
https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... ev1.07.pdf

co daje odpowiedź dlaczego w A4988 jest sens stosować TL-Smoother a w TCM222x nie ma sensu.
Co miałeś na celu wrzucając linki do datasheetów? Jak masz coś konkretnego na myśli to powiedz, podaj strony do porównania, czy coś.


Tak, potencjometry regulują prąd.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 15:08
autor: virgin71
Jeśli U30 ma wlutowane a4988, a nie ma trinamic, to chyba czytanie powyższego jest bez sensu.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 15:22
autor: Holgin
virgin71 pisze:
Jeśli U30 ma wlutowane a4988, a nie ma trinamic, to chyba czytanie powyższego jest bez sensu.
Ma sens, bo jest tam wytłumaczone jak i dlaczego diody mogą pomóc lub nie. Zasadniczo jest to obejście problemu istniejącego w danym sterowniku bądź jego konfiguracji.

Poza tym, wiedzy nigdy za dużo :)

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 15:57
autor: cyfron
Holgin pisze: Co miałeś na celu wrzucając linki do datasheetów? Jak masz coś konkretnego na myśli to powiedz, podaj strony do porównania, czy coś.
W dokumentacji TCM jest mowa o interpolacji każdego kroku mającej na celu wygładzić ruch, nic podobnego nie znalazłem w a4988.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 17:46
autor: McKee
Holgin pisze:
virgin71 pisze:
Jeśli U30 ma wlutowane a4988, a nie ma trinamic, to chyba czytanie powyższego jest bez sensu.
Ma sens, bo jest tam wytłumaczone jak i dlaczego diody mogą pomóc lub nie. Zasadniczo jest to obejście problemu istniejącego w danym sterowniku bądź jego konfiguracji.
Nie ma sensu - nie wprowadzaj ludzi w błąd! :devil:
Ten artykuł nic nie mówi o A4988. Nic nie mówi dlaczego diody mogą pomóc, bo goście, którzy go pisali mają klapki na oczach. Znają swoje (dobre) stepsticki i nie opisują (świadomie lub nie, ale nie opisują) wad innych stepsticków.
Przeczytaj sobie to: https://hackaday.com/2016/08/29/how-accurate-is-microstepping-really/, to zrozumiesz w czym problem (nie ma go na TMC).

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 19:44
autor: Holgin
cyfron pisze:
Holgin pisze: Co miałeś na celu wrzucając linki do datasheetów? Jak masz coś konkretnego na myśli to powiedz, podaj strony do porównania, czy coś.
W dokumentacji TCM jest mowa o interpolacji każdego kroku mającej na celu wygładzić ruch, nic podobnego nie znalazłem w a4988.
Ale... w linku który wysłałem, nie ma nic o mikrokrokach. Artykuł ten mówi o trzech fazach przewodzenia prądu przez cewki silnika i wpływie diod w szeregu na każdą z nich. I fakt, TMC są odporne na ten problem, bo aktywnie dopasowują się do parametrów w danej aplikacji, ale zasady, które są tam opisane, są uniwersalne dla wszystkich sterowników. I w tymże artykule jest napisane, że stosowanie TL smoother'ów nie ma sensu w przypadku driverów TMC. Ale ja nie neguję ich działania w przypadku A4988 czy DRV, wierzę w to - lepsze pytanie to dlaczego to pomaga.

Wiem, że TMC mają interpolację do 256 mikrokroków, ale hm, dodanie diod w szeregu z cewkami silnika nic w tej materii nie zmienia jeżeli chodzi o inne układy. Cały czas masz 16 czy tam 32 mikrokroki. Poprawa wynika z czego innego, przynajmniej ja tak to rozumiem.
McKee pisze: Nie ma sensu - nie wprowadzaj ludzi w błąd! :devil:
Ten artykuł nic nie mówi o A4988. Nic nie mówi dlaczego diody mogą pomóc, bo goście, którzy go pisali mają klapki na oczach. Znają swoje (dobre) stepsticki i nie opisują (świadomie lub nie, ale nie opisują) wad innych stepsticków.
Przeczytaj sobie to: https://hackaday.com/2016/08/29/how-accurate-is-microstepping-really/, to zrozumiesz w czym problem (nie ma go na TMC).
Cóż, wydaje mi się, że już to kiedyś czytałem, ale tak czy inaczej, jest to znany mi temat. Z tego powodu wziąłem trapezówki ze skokiem 2mm, żeby mieć 10um skoku co jeden pełny krok, żeby nie musieć polegać na mikrokrokach, które z definicji są "niestabilne". Skalowanie prądu płynącego przez jedną i drugą cewkę silnika (np 75% i 25%) realizuje się przy pomocy PWM, które ma skończoną częstotliwość, jest to proces niedoskonały.

Nie rozumiem trochę jak artykuł o mikrokrokach ma się do diod w szeregu z silnikiem. Jeżeli chcesz mi pokazać, że gubione/niestabilne mikrokroki mogą być przyczyną artefaktów na wydruku - okej, wiem to, nie jest to żadna tajemnica. Prawdopodobnie dodanie diod modyfikuje któryś z punktów pracy, parametrów albo coś takiego, dlatego mikrokroki są stabilniejsze. Możliwe wytłumaczenie tego zjawiska jest w linku, który wysłałem.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 20:08
autor: virgin71
Poprawa wydruków niskim kosztem pozostaje faktem. Przy sterownikach Allegro, ma to sens. Próby sterowania wykonywano na Ultimakerach i nadal TLki miały sens z tego co pamiętam.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 20:15
autor: cyfron
Że ma to sens widać między innymi po wydrukach, które wykonałem.
Skąd taki efekt nie wiem, ważne że jest lepiej.

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 22:14
autor: Berg
no to jak, z ciekawości przetestujesz bez diód i z prądem 20% mniejszym ? No tak na oko przekręć podkówki od X i Y myślę, żę w lewo o 1/3 - 1/4 obrotu.

można sprawdzić na nich vref przy okazji by potem ustawić tak samo (voltomierz na masę i na podkówkę)
Pewnie teraz jest ok 0.4V

Re: TL-Smoother - Nowy wynalazek ??

: 09 maja 2019, 23:39
autor: cyfron
Jak będę miał chwilę czasu to zrobię eksperyment. Może w niedzielę, bo wcześniej nie dam rady.