Strona 1 z 1

3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 18:50
autor: wilkoman
Więc tak,
posiadam {gówno}3dKreator Motion. Po wydrukowaniu jednego modelu, dodam, że wydruk wyszedł okej, przestał działać silnik od osi Y. Sprawdziłem: silnik działa, stepstick działa. Czy może być to problem oprogramowania? Drukarka działa na Repetier 0.92.3. Chciałbym zainstalować firmware na nowo, niestety 3dkreator nie udostępnia firmware, więc czy da się jakoś ściągnąć ustawienia? Próbuje coś zdziałać na Repetier Host, ale nic się nie dzieje. Oś Y nie działa przy druku i przy ręcznej próbie przestawienia.

Będę wdzięczny za pomoc.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 18:57
autor: dragonn
a może to problem uszkodzonego endstopu który cały czas blokuje oś?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 18:59
autor: wilkoman
Czy w takim przypadku nie pozwalałby tylko na ruch w jedną stronę? odłączyłem krańcówkę i efekt ten sam. Raz na jakiś czas, podczas próby ruchu, silnik wydaje jeden krótki dźwięk, jakby się blokował.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 19:06
autor: dragonn
To zależy od software, niektóre nie pozwalają na ruch zanim nie zrobisz home. A czy sama oś chodzi lekko?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 19:40
autor: wilkoman
o! kiedy "silniki sa wylaczone" os chodzi lekko, kiedy ręcznie spróbuje zrobić ruch osi, to wtedy silnik się blokuje...ciekawe

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 19:58
autor: dragonn
czyli silnik prąd dostaje, a połącz się z drukarką przy pomocy pronterface i jak dasz komendę ruchy po Y to wyrzuca w konsoli coś typu hit endstop?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:06
autor: wilkoman
X:106.00 Y:84.80 Z:1.500 E:0.0000
ok 1448
ok 1448

Tylko taka informacja wyskakuje... eh

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:14
autor: Berg
mówisz o tej drukarce? http://3dkreator.com/pl/nagrody-i-wyroznienia - wow ile nagród....
Nie na gwarancji ?
a mógłbyś przy okazji coś więcej o niej napisać, co to za mechanika jest, jakieś fotki elektroniki, szczeg. konstrukcyjnych, no i oczywiście realnych wydruków

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:25
autor: wilkoman
Jasne, odradzam- NIGDY NIE KUPUJCIE TEGO BADZIEWIA.

Historia prosta- używałem Zortraxa i wszystko było okej, ale męczył trochę zamknięty system, więc chciałem coś jak Zortrax ale z otwartym system. Kupiłem tego 3Dkreatora - niby do biznesu. Generalnie całość sklepana jest na Chinskich podzespołach. Jedyne co jest okej to obudowa... reszta?
- z 10 x pękły kable
- z 3x popsuł się silnik od ekstrudera
- 3 x walnął termistor od ekstrudera
- 1x rozwalił się termistor od stołu
- i z 20 różnych małych usterek.

a To wszystko w 1 rok :) Oczywiście wszystkie usterki szły na gwarancje, ale to 2 tygodnie czekania za każdym razem, a drukarki używam do biznesu, więc zależy mi na czasie, kiedy projekt goni. Dowiedziałem się od nich samych, że na początku produkowali to w Krakowie i te sztuki były felerne, więc potem zaczęli produkować w Łodzi. Po tych wszystkich usterkach, poprosiłem o nową drukarkę, z tej serii z Łodzi. I mi wysłali... prawdopodobnie używaną, źle złożoną, nie działającą... a miała być nowa. Poprosiłem więc o zwrot kasy, bo mam dość i mówiąc w skórcie odpisali mi abym się wypchał i kasy mi nie oddadzą. Co było nie tak? Rozjechana oś Z, ale naprawiłem, więc drukowało całkiem przyzwoicie, bo głąby niewyosiowali jej i sprzęgło było źle założone. Po drodze złożyłem sprawę do UOKiK, ale to wszystko trwa, a ja mam zobowiązania. Więc... ehh. Teraz ta usterka. Jestem załamany.

Co do jakości druków (jeżeli wszystko działa)
Porównując do Zortraxa? Masakra, parę leveli niżej. Jedyny plus to to, że bardzo dobrze radzi sobie z dziwnymi materiałami.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:35
autor: wilkoman
Nawiązując do mojego problemu, czy jest jakiś program, który pokaże mi dokładne logi tego co się dzieje w drukarce, ew. pozwoli zmienić zaawansowane ustawienia firmwaru, albo pozwoli sciągnąć ustawienia firmwaru ? Firmware to Repetier 0.92.3

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:39
autor: dragonn
Pewnie Repetier Host pokaże najwięcej. Tak w ogóle nawiążę do tego że producent nie daje softu - muszą dać, Repetier jest na GPL

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:42
autor: wilkoman
Niestety Repetier Host pokazuje, że wszystko jest okej, że oś Y się porusza tak jak być powinno.

Nie daje ustawień do Repetiera. O ile większość rzeczy ustawie sam, to nie mam rozłożenia pinów...

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:51
autor: Berg
Repetier, normalnie na wyświetlaczu pokazuje która krańcówka jest wciśnięta. pełny albo pusty kwadracik.
Niestety To tyle. żaden firmware nie pokaże nic więcej.

mógłbyś wrzucić zdjęcie elektroniki ?
Może jest jedno wolne gniazdo stepstika na przykład i będzie można przełożyć i przekonfigurować repetiera by go używał.
Nie da rady... no to wyminimy elektronikę.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:51
autor: skmskm
Można by skonfigurować Marlina najnowszego i wgrać, jaka płyta tam siedzi?(nie umiem znaleźć w sieci zdjęcia).

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:53
autor: Berg
a co za róznica Marlin, czy repetier w kontekście nie działającego silnika :D ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:55
autor: wilkoman
Jest wolne miejsce, jak przekonfigurować Repetiera?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:58
autor: wilkoman

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 20:58
autor: skmskm
Trzeba skompilować i wgrać od nowa by to zmienić.
Bez znaczenia który tylko bardziej znam marlina.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:00
autor: wilkoman
No i tu jest problem... bo nie mam ustawień do tej gównianej drukarki. Kiedy prosiłem o firmware, to dostałem odp., że nie i tyle

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:01
autor: Berg
no trzeb będzie rozkminić co i jak. Najpewniej nie wymyślili Ameryki, bo po co i to jest zgodne z RAMPSEM.

Słabo widać na fotce. ale te stepstiki są wlutowane. nie da się wyjąć, tak ?

PS: fotki możesz wklejać bezpośrednio tu na serwer, tylko widok sobie przełącz przycikiem poniżej okna edycji [Pełen edytor i podgląd]

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:07
autor: skmskm
Silniki na zaciskach, może któryś jest luźny, spróbuj pomierzyć kable z silnika powinny dwa pierwsze i dwa ostatnie mieć przejście(kilka ohm).

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:08
autor: wilkoman
Da się wyjąc. Są w podstawkach więc można wyciągać.

Silnik działa- zamieniałem z osią X
Stepsticki też działają, zamieniałem je między osiami.

Zaciski też sprawdzałem, wszystko jest okej.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:14
autor: Berg
zamieniałeś:
- stepstiki miejscami,
- przełożyłeś silniki X z Y

czyli nie sprawdzone są:
- połączenie procesora ze stepstikiem
- kabel od płyty głównej do silnika

czy stan krańcówek prawidłowo wyświetla się na wyświetlaczu?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:18
autor: skmskm
Czyli padło wyjście w cpu.
Płytka jest całkowicie niestandardowa łatwiej kupić gotowca np. swothiware lub inną.
Odnalezienie konfiguracji wymagało by wyszukanie gdzie idą poszczególne sygnały na atmege.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:21
autor: wilkoman
W ich wersji Repetiera nie widać tego, ale krańcówki pracują dobrze. Po ustawieniu "pozycji 0" jest czas kiedy oprogramowanie czeka na info z krańcówki. Jak nie robię tego ręką, to czeka na oś Y. Jak klikne krańcówkę to od razu reaguje. Sprawdzałem jak działa to na X i ze zblokowaną krańcówką, nie można przesuwać tylko w jedną stronę. Czyli, zostaje płyta główna-dobra rozbiorę to gó%no.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:21
autor: Berg
najprościej było by napisać do producenta i poprosić o pliki:

configuration.h
userpins.h - o ile różni się od oryginału
pins.h - o ile różni się od oryginału

Zgodnie z licencją Repetiera GPL v3 mają obowiązek udostępnić konfigurację, wszystkie zmienione pliki, jeśli nie wykorzystują jej wyłacznie na własne potrzeby.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:26
autor: Berg
jak chcesz się sam bawić, no to musisz spisać które wyjścia mikrokontrolera, pewnie Atmel atmega2560 do czego są podpięte.

chwilę z tym zabawy ale daje radę. Najprościej wziąć opis konfiguracji, schemat RAMPSA i najpewniej wszystko się będzie zgadzać

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:29
autor: wilkoman
Wspominałem, że ich support leży? Jakcała firma? :D nie dają takich informacji... ehh

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:31
autor: dragonn
wilkoman pisze:Wspominałem, że ich support leży? Jakcała firma? :D nie dają takich informacji... ehh
Chcesz ich dobić? Za nieudostępnienie źródeł softu można ich poddać do sądu a jako że nie jest to jakaś chińska firma tylko polska to można to naprawdę zrobić :lol: .

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:33
autor: wilkoman
Oczywiście, że to zrobię:) jak tylko dokończę ważny projekt to się za nich biorę..

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:35
autor: Berg
tyle, że raczej pin w atmedze tak sam z siebie nie pada. jeszcze gdy stepstick jest sprawny.... Jakby był uwalony, to by miał zwarcia i mógłby uszkodzić atmegę. JEdnak jeśli stepstkiki są dobre.... to raczej nie spotykane.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:39
autor: wilkoman
Wiesz co ja podejrzewam? Ta drukarka wpada w jakiś rezonans.Wypadające śruby to standard i coś mi się wydaje, że coś się odpięło. dobiorę się do płyty głównej i zobacze co się dzieje.

Myślałem, że może coś ominąłem.

Firmware raczej nie może być przyczyną?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:43
autor: Berg
zdarzało mi się, że iskrzenie uwalało pamięć losowo a atmega8 ale wtedy całkiem nie działał soft. Takie uszkodzenie pamięci by jedna specyficzna funkcja nie działała raczej jest nieprawdopodobne.

Wrzuć dobre zdjęcia tej płytki

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:47
autor: Berg
a mógłbyś zrobić jeszcze zrzut ekranu z Repetier-Host Menu Printer/EEPROM Settings zanim rozbierzesz ;) ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:56
autor: wilkoman
takie zdjęcie jest okej?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 21:58
autor: Berg
1. a co tam jest odpięte przy X ? Kabelek wisi.
2. miałęm na myśli, że jak ją wyjmiesz, to zrób fotki. ;)
3. ale najpierw sprawdź co jest w tym EEPROM

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 22:01
autor: wilkoman
1. To jest kabel zaznaczony jako "G", idzie on do zbrojenia kabla (podłączałem nic nie zmieniło)
2. okej :)
3. Już za późno, ale sprawdzałem EEPROM i wszystko było okej, ale jak złoże potem w całość i nadal będzie problem to wrzucę

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 22:05
autor: Berg
liczba kroków na mm, w Y
prędkość, Y
przyspieszenie w Y
travel w Y
prędkość homeingu


skrajnie błędne wartości w sumie mogły by powodować to że się nie rusza.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 22:31
autor: wilkoman
Screeny

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 23:48
autor: Berg
wygląda ok

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 23:53
autor: wilkoman
NIE MAM POJĘCIA! Zostaje mi tylko zlecić druk jutro i tyle... masakra.

W każdym razie, dzięki za próbę pomocy.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 09 lut 2018, 23:55
autor: wilkoman
Dodam jeszcze ciekawostkę.

program do update'u tej drukarki łyka tylko pliki ..hex. Więc nawet gdybym miał wszystkie ustawienia do drukarki, to nie wgram firmwareu...

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 00:02
autor: dragonn
Jak kompilujesz soft łatwo zrobić plik hex tak że nie jest to żaden problem. Zresztą dam głowę że ta płytka widziana jest jak każdy inna płytka drukarki jak Arduino w systemie i wystarczy wgrać soft jak do każdej drukarki.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 00:10
autor: wilkoman
Jak skompliować hex w repetierze?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 00:36
autor: Berg
nie dodałeś w opisie z jakiego miasta jesteś

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 00:51
autor: wilkoman
Poprawione- Warszawa

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 11:50
autor: Berg
dragonn pisze:Jak kompilujesz soft łatwo zrobić plik hex tak że nie jest to żaden problem. Zresztą dam głowę że ta płytka widziana jest jak każdy inna płytka drukarki jak Arduino w systemie i wystarczy wgrać soft jak do każdej drukarki.
Tak. Skoro da się wgrać hex, to znaczy, że da się wgrywać. Arduino IDE nic innego nie robi jak właśnie kompiluje do hex i od razu go wgrywa. Jest wgrany bootloader. Gdyby nie było to też nie jest jakiś specjalny problem. trzeba by podpiąć programator.

A jakim programem polecają wgrywać tego hexa,

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 12:30
autor: wilkoman
Używają własnego programu do wgrywania firmware.

Sprawdziłem elektronikę od dołu, wszystko czyste, nie ma spalenizny, a kondensatory całe.

Na 80% moim zdaniem kondensator skończył swoją żywotność. Patrząc na charakterystykę tych kondensatorów w temp. 50 stopni przetrwają rok, więc biorąc pod uwagę, że sprzęt jest używany - no to ma sens. Sam nie wiem.


Jutro zlecam druk na zewnątrz, a od poniedziałku walczę z kreatorem.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 13:22
autor: Berg
jakby kondensator szlag trafił, to by coś tam może było gorzej ale nie tak że całkiem się nie rusza.
skoro silnik trzyma mocno tak samo niezależnie od wydawanych poleceń ruchu to znaczy, że po włączeniu jest generowany prawidłowy sygnał PWM tylko o stalej długości impulsów, stepstik nie reaguje na sygnały zmiany sterujące zmianą tej długości bo:
1. stepstick nie dostaje tych sygnałów - uszkodzenie na linii uC - stepstick,
2. uszkodzenie wyjścia uC sterujące sygnałem STEP,
3. błąd programowy, konfiguracji pinów, liczy kroków
4. uszkodzenie wejścia STEP w stepsticku

1-3 da się szybko sprawdzić oscyloskopem albo diodą LED z rezystorem
4 da się sprawdzić wymieniając/zamieniając stepstick

inne uszkodzenia, kabli, silników da się sprawdzić zamieniając kable, silniki miejscami.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 17:24
autor: wilkoman
Wgranie softu nic nie dało. Udało mi się ogarnąć plik od serwisu ze USA, którzy byli przez chwilę resellerami tej drukarki, teraz prowadzą serwis. Zostawie ten plik, może ktoś będzie szukać kiedyś

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 10 lut 2018, 20:37
autor: dziobu
Imho to tak na 99% problem między uC a stepstickiem na linii kroków (Step).
Możesz mieć przerwę (od zimnego lutu po pękniętą ścieżkę) lub zwarcie (ch*jowa cyna - pełzająca (*1)) czy wpadl jakiś opiłek i zwiera do sąsiedniej linii (rzucenie drukarką może pomóc ;p).

(*1) To sie chyba nazywa "wąs cynowy".

Skoro silniki po zamianie działaja (zakładam że zamieniłeś je przy płycie kontrolera) to są OK. Jeśli po włączeniu jazdy silnikiem nie da się ruszyć to znaczy ze stepstick go prawidłowo zasila. Nie reaguje tylko na kroki. Skoro zmiana stepsticka nic nie dała to problem musi być pomiędzy tymże a uC.

Żadne kondensatory raczej Ci nie padły; czasy aż takiej chały minęły w latach '90 i wątpie żeby przy obecnych cenach dobrych podzespołów ktoś odważył się używać jakiś leżaków (swoją drogą - kondensatory się starzeją). Obstawiam też że program i sam uC jest OK. Wybiórcze uwalenie programu w uC oczywiście jest możliwe i AVR jest wystarczająco chłamowaty żeby dało się to w nim zrobić, ale szanse że padło tylko coś zwiazane tylko z jazdą jest raczej znikome. Zwłaszcza że jak leci to przynajmniej cały blok we flashu. Jeśli już masz tyle szczęscia że to CIę spotkało, to zagraj w jakieś gry liczbowe ;)
Podobnie z uwaleniem wyjścia: mimo szczerych chęci w działajacym projekcie nie jest o to łatwo. Oczywiście opcja taka jest możliwa, ale...bądzmy realistami :)

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 22:40
autor: wilkoman
To teraz ciekawostka

Połaczenie
Kontroler - STEPSTICK - DIR jest - Step jest(nawet 2x), nie mogę znaleźć ENABLE (do czego to służy?)

Połaczenie

STEPSTICK gniazda na kable - jest


Mógł paść kontroler?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 22:40
autor: wilkoman
Drugie pytanie - jak rozbroić hexa, aby zobaczyć kod? albo ustawienie pinów?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 22:43
autor: dziobu
Deassembler i masz kod (w assemblerze rzecz jasna). Oczywiście bez komentarzy ani niczego.
Potem czytasz dokumentację uC, analizujesz użycie rejestrów odpowiedzialnych za wybrane peryferia (np linie i/o czy adc) i masz "ustawienie pinów".
Wymaga to jeszcze sporej wiedzy, szczęścia i czasu.
Niestety.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 23:10
autor: Berg
wolał bym już prześledzić ścieżki na płytce niż bawić się disassemblerem, NA 99% większość jest jak w ramps, więc wystarczy tylko sprawdzić, czy faktycznie tak jest i nie trzeba szukać. 15-30 minut roboty.

EN włącza stepstika. jesli po zadaniu ruchu zaczyna blokować silnik ale się nie rusza. to EN działa.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 23:35
autor: wilkoman
Okej, jest połączenie - więc mógła się zwalić ATMEGA? Ktoś tak miał? pracowałem z tym kontrolerem ale nigdy nie miałem sytuacji aby w taki sposób padł...

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 17 lut 2018, 23:58
autor: dziobu
Połączenie jest, ok, a sprawdziles to na okoliczność zwarcia z inna linią?

Też nie spotkałem się z padem jednego pinu. I to byle i/o. Nie cenie AVRów wysoko no ale bez jaj :)

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 00:36
autor: wilkoman
w takim razie czy mogą być 2 wyjścia na STEP z ATMEGI ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 00:50
autor: wilkoman
MAM

STEP zwiera się z UZIEMIENIEM - fuckkkk

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 09:13
autor: Berg
nie rozumiem co to są 2 wyjścia STEP... fotka ?

Jak z uziemieniem ? do kabla dotyka ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 09:15
autor: dziobu
Zapewne chodzi o zwarcie między dwoma nóżkami w uC.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 09:52
autor: Berg
no ale "uziemienie", na uC ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:04
autor: wilkoman
Tak, wczoraj posprawdzałem łączenia- to RAMPS.

Idąc dalej - STEP od uszkodzonej OSI Y ma zwarcie z masą. Wszystko to odbywa się w płytce PCB. Wczoraj wyczyściłem całą płytkę z kalafonii i kurzu - obejrzałem dokładnie całą ścieżkę. Co ciekawe jest tylko jedne miejsce, gdzie linia od kontrolera do stepsticka na linii STEP jest w okolicy masy i nie ma tam żadnych artefaktów. Może być zwarcie między warstwami płytki PCB ale nie mogłem znaleźć charakterystycznych zmian dla tego typu uszkodzeń.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:07
autor: Berg
zazwyczaj jak pada wyjście uC to jest wewnętrznie jakby zwarte w uC do masy.

tak że moim zdaniem trzeba rozpisać piny by dało się skonfigurować soft i użyć dodatkowego gniazda na stepstika Y. Można też wymienić megę, ale musi to zrobić ktoś kto potrafi to zrobić.

Jak miał bym wymieniać uC , to już bym wolał wymienić całą elektronikę na jakoś normalną.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:16
autor: wilkoman
Foty jakby co

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:20
autor: wilkoman
Na pewno nie na nóżkach w Atmedze, bo GND od Pin6 dzieli parę nóżek. Wymiana ATmegi to nie problem i temat za "piwko", ale zastanawiam się nad wymianą całej elektroniki...czy w płytkach ramps jest od razu slot na kartę?


Pytanie za milion- czy uszkodzona ATmega nie pozwoliła by na wgranie poprawnie softu ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:35
autor: artur_n
Ramps nie ma wyjście na slot ale jako takiego nie ma. Sloty są zazwyczaj w wyświetlaczach.
Np: https://pl.aliexpress.com/item/2017-New ... 69864.html

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 11:36
autor: Berg
jeśli układ wyjść jest jak w RAMPS, to
1. sprawdź jeszcze jak z wyjściami na wyświetlacz. Jaki to wyświetlacz?
2. kartę SD - róznice nieraz bywają z pinem od tego czy karta jest włożona. niektóre elekrtoniki mają niepodpięte
3. wejdź na stronę z konfiguratorem repetiera 1.0 https://www.repetier.com/firmware/v100/index.php
- General - nic nie zmieniaj, powinien być RAMPS domyślnie next
- Stepper - tu możliwe, przyglądnij się endstopom. JEśli w Y masz maxa zainstalowanego a nie min, to zmień min na "not installed" a max tak jak pozostałe ("switch do GND normaly open")
- Tools - next
- Features - next
- User Interface - Display Controller - "Smart Controller from RepRapDiscount on RAMPS or RUMBA"
- next
- save download complate

4. potem otwierasz plik repetier.ino w Arduino. wyberasz płytke mega2560 port USB i wgrywasz

pewnie nie będzie działać wszystko, silniki X/Z mogą chodzić w złą stronę - więc uwaga, i o niewłaściwą ilość kroków, stół nie grzać, trzeba będzie to dopieścić.

JEśli powyższe się uda to znaczy że warto się wziąć za wlutowanie podstawki pod stepstika E1 i jumpery
Jedynie potem załadujesz jeszcze raz na w/w stronie wcześniej wygenerowany plik configuration.h (nie trzeba wpisywać wszystkiego od nowa) przestawisz na zakładce Stepper że "Y axis stepper motor" to "Extruder 1"


Jeśli się nie uda... to mała strata :D :D :D

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 12:02
autor: Berg
aha. jeszce po drugiej stronie te elementy.
- większy kondensator - powinno działać bez niego ale lepiej wlutować, do dostania w każdym sklepiku el - PCB 100uF 35V
- rezystorek "104" - 100KOhm - nie potrzebny
- rezystorek "103" - 10KOhm - potrzebny
- mały kondensatorek obok dużego - żółty - pewni 100nF - będzie działać bez

lepiej skoczyć do sklepu i kupić elementy niż przylutowywać z Y - 3zł za wszystko. bo pojedynczych rezystorów nie sprzedają.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 12:42
autor: mcxmcx
Ja na miejscu kolegi bym odciął ścieżkę trochę za atmega i przed stepem od tego nieszczęsnego step i kynarem doprowadził do gniazda stepsticka.

Też jest opcja przemapowac w software tylko step z następnego E i kynarem do obecnego gniazda, ale to już trudniej.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 12:49
autor: wilkoman
Generalnie chciałbym ograniczyć pracę własną i marnowanie czasu - bo i tak za dużo już na to zmarnowałem. Gdyby nie fakt, że nie mam zamiaru kupować drugiej drukarki, a potrzebuje jakiejkolwiek by móc zarabiać, obliczyłem, żeczas poświęcony na tą firmę w sądach itp, to nie opłacalny biznes, więc naprawię ją sam.

Jako, że to RAMPS i mam plik z firmware, to są takie drogi działania

1. Ustalenie czy to zwarcie na płytcę- jeżeli tak, to odcinam linie i łącze te dwa elementy "na krótko" - kablem. Jeżeli to wina ATMEGI to wymieniam atmegę - próbuje ustalić czy zwarcie pinu do GND to charakterystyczna objawa uszkodzenia- ale niestety nie mam żadnych takich informacji.
2. Wymiana całej elektroniki na arduino i ramps

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 13:37
autor: Berg
cóż ja Ci polecam zrobić tak jak opisałem wcześniej bo
- Z wymianą atmegi, jest jednak więcej zabawy.
- jak raz zaprogramujesz sobie sam tego repetiera, to potem będziesz mógł łatwo upgrejdować do nowszych wersji, czy miał rozpisany pewny pinout by przejść na inny soft, Klippera, czy coś
- z odcinaniem jednej czy więcej linii i łączeniem też jest więcej zabawy moim zdaniem niż z eleganckim wlutowaniem gniazda i 3 elementów
- jak odetniesz i przetniesz tylko EN, to będziesz musiał przerabiać plik pins.h, czy jakoś tak za każdym razem a nie elegancko w konfiguratorze.
- jak nie będziesz ciął ścieżek to zawsze ew. kiedyś można wymienić tę megę, np jak będziesz potrzebował jednak dodatkowego stepstika - dla podwójnej osi, czy dwóch ekstruderów


Jak przechodzić na inną elektronikę to raczej nie na RAMPSa. tylko
- MKS gen 1.4
- due3dom , jeśli 32 bity

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 14:36
autor: wilkoman
Uciąłem ścieżkę tuż przy atmedze i nadal jest zwarcie. Walnięty kontroler?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 14:38
autor: Berg
nie wiem po co ucinałeś :D przecież już wcześniej było to do stwierdzenia i pisałem, że najpewniej walnięty :D to nie jest płytka wielowarstwowa

sprawdź, czy nie jest tak samo zwarty ten pin od krańcówki, tej, co była upalona. gniazdek do krańcówek jest więcej miny i maxy ?

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 14:45
autor: Berg
no ale skoro już uciąłeś, to możesz złączyć kabelkiem pin step z tego nie użytego gniazda i tylko ten jeden pin przemapować w repetierze.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 14:57
autor: mcxmcx
Ale co mierzysz?
atmega czy w gnieździe stepsticka?

Jak w gnieździe, to odetnij też przy gnieździe i lutujesz kablem atmege z gniazdem, a jak chcesz przemapowac, to któryś wybrany pin lutujesz też że step w stepsticku.

Najszybciej by było:

zalutować step atmega i stepsticka - działa ok.

Nie działa, mapujesz pin step i lutujesz do gniazda stepsticka.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 14:59
autor: wilkoman
To ostatnie to dobry pomysł! To zarzucę na ten moment, ale jak Atmega sie psuje, to coś musi być nie tak i pewnie za jakiś czas walnie coś innego. co może być powodem takiej usterki?

Upalone gniazdo?

Dlaczego RAMPS + Arduino to zły pomysł?

@mcxmcx - odciąłem przy atmedze i zwarcie było po stronie ATMegi

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 18 lut 2018, 15:04
autor: Berg
musiało być zwarcie.

Re: 3dKreator Motion- problem z ruchem silnika.

: 25 lut 2018, 12:48
autor: sol
mam do czynienia z wczesną wersją tej drukarki i mam terminale kls2 wszędzie
no i się tak nie psuje, 3 rok chodzi i tylko raz mosfet stołu popłynął,
ale zamknięty firmware to zło, też kolega ma problemy z pidem głowicy? jest w stanie się przeregulować o 15 stopni w trakcie grzania, ale potem już się nie chwieje i trzyma dobrze, no ale kp się nie da zmienić z poziomu hmi
mnie fascynuje konstrukcja głowicy tej drukarki, no ale działa i drukuje super :)