Strona 1 z 1

Detrakcja

: 16 kwie 2018, 00:25
autor: porlock
Ewidentnie problem detrakcja po retrakcji , tyle że retrakcje mam 2mm i 50mm/s
Jestem pewien że nigdy wcześniej tak nie miałem, wymieniłem dysze i rurkę teflonowa ale to nie pomogło, ustawień slicera nie zmieniałem, nie rozumiem ki diabeł :(

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 05:11
autor: McKee
porlock pisze:retrakcje mam 2mm i 50mm/s
Dlaczego tak dużo?
Ja mam 0.7mm i 40mm/s i jest OK
(ale to nie są jedyne parametry - tam jest tego więcej - może ci np. podawać więcej lub mniej diamentu niż cofnęło).
Te ustawienia są w zasadzie pod konkretny filament - może masz inny, który wymaga innych ustawień?

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 09:16
autor: porlock
prędkość retrakcji sprawdziłem od 20mm/s do 80mm/s ale to nic nie dało, tak wiem ze można dać dodatkową detrakcję, tylko ze małych elementach gdzie wydruk zwalnia do powiedzmy 20mm/s problem nie występuje tu by mi się bloby robiły. Sprawdzałem na kilku filamnetach, a przede wszystkim na takim na którym problem wcześniej nie występował.

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 10:53
autor: porlock
a teraz nalepsze, bo wylaczylem retrakcje w ogole... i problem dalej występuje .. wtf

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 11:02
autor: FlameRunner
Pokaż model, pokaż g-code.
Może na przykład jedna ścieżka generuje się bardzo cienka (z bardzo małym podawaniem).

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 13:41
autor: porlock
Hej, stl i gcode w załączniku (pliki.zip)

generalnie problem wykryłem na modelu z thingverse, obudowy do wyświetlacza, pozniej zaprojektowałem sobie coś mniejszego co pozwoliłoby mi odtworzyć problem, bo przecież nie będę za każdym razem drukował obudowy takiej dużej :)

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 14:16
autor: porlock
dodam ze gdy wydruk jest wolniejszy tak powiedzmy poniższej 30mm/s to problemu nie ma, na moją logikę to może zmniejszyć acceleration lub jerk tylko który z tych parametrów, druga opcja to acceleration lub jerk dla extrudera zmienić, i tu to już nie wiem czy zwiększyć czy zmniejszyć. No i jeszcze jest feedrate, które defacto nie wiem za co odpowiada.. czy to jest to samo co extrusion multipler co sie w slicerze ustawia ?

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 14:36
autor: McKee
Ale ja pytałem: dlaczego retrakcji tak dużo, bo 2mm to bardzo dużo moim zdaniem.
Prędkość to zupełnie inna sprawa, ale 50mm/s mnie nie dziwi.

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 15:03
autor: porlock
McKee to nie ma w tym momencie znaczenia, przy wyłączone w ogolę retrakcji problem również występuje.

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 17:20
autor: dziobu
Po retrakcji podaje Ci za mało plastiku (albo raz podał za mało - kolejne warstwy leciały w powietrzu stąd cała fala).
Radełko masz czyste?
Nie "klika" przy retrakcji?
Dodaj minimalną ilość plastiku po retrakcji i zobacz co Ci wyjdzie.
Ewentualnie zwiększ temperaturę o 5 stopni.

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 17:46
autor: porlock
tak jak juz pisalem :) teraz 3ci raz.. problem występuje nawet gdy retrakcja jest WYŁĄCZONA. :)

Dodatkowo nagrałem filmik z pracy ekstrudera, ale nie widzę tu żadnych problemów.
https://www.youtube.com/watch?v=-o4V1o2r_ic

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 18:00
autor: dziobu
To się nie zrozumielismy ;) Jeśli dobrze widzę na filmiku to podczas jazdy do początku plastik z dyszy leci. Dobrze widzę?
To włącz retrakcję (może być 0.0mm) ale ustaw extra distance on restart czy jak to się u Ciebie nazywa - żeby skompensować to co Ci wyleciało podczas jazdy.

Pisałeś że wymieniłęś PTFE - rozumiem że masz ją w hotendzie. Czy jesteś pewien że rurka którą dałeś ma dobrą długość?

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 21:00
autor: FlameRunner
Zanim zacznie drukować ten wybrakowany fragment, dużo jeździ od wyspy do wyspy. Przy wyłączonej retrakcji, w takich warunkach wytracasz ciśnienie w dyszy (oozing). Jeśli masz włączoną retrakcję, ale korzystasz z przejazdów wewnątrz modelu bez robienia retrakcji, efekt będzie taki sam.

Z jakiego slicera korzystasz?

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 21:19
autor: Berg
ja bym zrobił po prostu test retrakcji na tym samym filamencie i temperaturze.
na przykład ten
https://www.thingiverse.com/thing:909901

bo to co widzę, to może być też zupełnie co innego. Na przykład strasznie cieknie z dyszy, nie robi retrakcji przed przejściem do zewnętrznego obrysu i zanim do niego przejdzie, to spora część filamentu wypływa w postaci nitki. Potem gdy startuje obrys to po prostu brakuje tego wyciekniętego wcześniej filamentu. Zwłaszcza jeśli tniesz np Slicerem i ten zewnętrzny obrys jest domyślnie cieńszy.

Innymi słowy ilość retrakcji, detrakcji nie ma znaczenia bo obstawiam, żę w tym miejscu całkiem nie robi retrakcji.

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 21:26
autor: FlameRunner
Widzę, że Slic3r PE.
Spróbuj:

only_retract_when_crossing_perimeters = 0
retract_length = 1
wipe = 0

Re: Detrakcja

: 16 kwie 2018, 21:44
autor: Berg
albo robi retrakcję tylko masz poluzowaną śrubkę przy radełku albo innego rodzaju luz na ekstruderze, czy za szybka retrakcja/detrakcja - w detrakcji, która zazwyczaj idzie trudniej gubi kroki.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 14:23
autor: porlock
właczylem retrkacje ale to nic nie pomogło, tak wyglada pracujacy ekstruder z retrkacją na i wylączonym wipem.

https://youtu.be/9EnKRZK8KRU

Juz tracę siłe powoli :(

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 14:25
autor: FlameRunner
FlameRunner pisze:only_retract_when_crossing_perimeters = 0

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 16:31
autor: porlock
Mam te opcje wyłączoną.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 16:35
autor: FlameRunner
Załącz g-code. Około dwudziestej sekundy następuje coś, co wygląda na dość długi przejazd bez retrakcji.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 16:48
autor: porlock
załączałem już jest parę postów wyżej.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 17:43
autor: FlameRunner
Przecież od tego czasu zmieniałeś parametry? Załącz g-code, z którego drukowałeś to, co uwieczniłeś na najnowszym filmiku.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 17:56
autor: porlock
oto i gcode ostatni

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 18:20
autor: FlameRunner
Czy to na pewno jest g-code, z którego drukowałeś tu:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=9EnKRZK8KRU
?

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 20:03
autor: porlock
Tak mi się wydaje, ale już tyle tego było... dla pewności nagram jeszcze jeden filmik.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 20:32
autor: Berg
mam dwie uwagi. Troche nie zwiazane.
1. ta nakrętka nad blokiem jest szkodliwa. moze byc ale wyżej, dokrecil bym ją w górę
2. to radelko jest strasznie kiepskie. Polecam wymienić na dobre MK7 (np od @TDI-CAD a) i płaskie łożysko dociskowe.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 21:59
autor: porlock
OK, to filmik
https://youtu.be/6RJnntx5cNo
i gcode w załączniku.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 22:04
autor: FlameRunner
Jak teraz wygląda problematyczne miejsce? (Spróbuj zrobić wyraźniejsze zdjęcie niż poprzednio.)

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 22:22
autor: Berg
@FlameRunner - zauważ na filmie, że tuż przed przejściem do rozpoczęcia nowego obrysu i tak robie te krótkie retrakcje w narożnikach wypluwając tam pewnie minimalną ilość filamentu - lub nie. Zatem akurat pechowo ten parametr może nie dać spodziewanego efektu.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 22:26
autor: porlock
Oto fotki

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 22:49
autor: Berg
linia 499:
G1 X110.060 Y114.200 E6.52485. <-- extruder w pozycji 6.52mm
G1 X109.801 Y114.547 F4800.000
G1 E4.52485 F2400.00000 <-- extruder do pozycji 4.52mm czyli retrakcja -2mm z prędkością 2400/60=40mm/s
G92 E0 <-- reset licznika pozycji
G1 Z1.380 F4800.000
G1 X76.034 Y106.128 F4800.000
G1 Z0.980 F4800.000
G1 E2.00000 F300.00000 <-- ekstruzja z prędkością 300/60=5mm/s

czemu retrakcję robi 40mm/s a potem wraca z prędkością 5mm/s ?



przykładowo analogiczny fragment w czymś co ostatnio drukowałem, tylko z Cury:
G1 X85.631 Y93.611 E10.5775
G1 F3000 E8.5775
G0 F3600 X87.785 Y95.138
G0 X88.389 Y96.182
G0 X90.746 Y98.858
;TYPE:WALL-INNER
G1 F3000 E10.5775
G1 F1200 X90.598 Y100 E10.61939

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 23:14
autor: porlock
celowo tak ustawiłem, myślałem ze jak detrakcja będzie wolniejsza niż retrakcja to może nie będzie tego problemu, ale nic to nie zmineiło.

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 23:15
autor: Berg
na filmie samą pracę ekstrudera widać wyraźnie, i jakby działa dobrze. Powyższe może takie sobie ale nie powinno powodować tego problemu.
1. Teraz myślę, że coś jest nie tak z głowicą. Czy czasem coś tam nie wypływać spod gwintu od dyszy pod tą czarną osłonką ?
2. zmniejsz retrakcję do 0.5mm
3. znacznie szybszy travel

PS1 - ciekawe jaką temperaturę ma ta rurka zaraz powyżej nakrętki.
PS2 - temperatura extrudera w miejscu, gdzie wchodzi filament
PS3 - Ta nakrętka dotyka bloku grzejnego ?

Re: Detrakcja

: 18 kwie 2018, 23:38
autor: porlock
Dysza i rurka teflonowa była wymieniona na nową, nakrętka nie dotyka bloku grzejnego, wszystko jest szczelne i nic nie wypływa.
Temperatura bloku to 210, tak podaje termistor, termometry na podczerwień nie złapią tak małego obiektu jak dysza, pomiar nie będzie wiarygodny, tylko uśredniony, z okolicy.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 00:13
autor: Berg
nie chodziło mi o dyszę, tylko o rurkę powyżej bloku. Ale widzę, żę tam jest kupą żelastwa - to raczej jest chłodne.

Jeszcze jedynie mogę się przyczepić do tego, żę ten blok masz założony odwrotnie niż zazwyczaj się to robi. Czyli grzałkę i jak się domyślam termistor też jest bliżej góry bloku niż dyszy. To może wpływać na większe przekłamania.
Choć raczej też nie ma związku z opisywanym problemem.

rurka PTFE nowa i dociska ładnie do dyszy - nie jest czasem za krótka? Gdyby była to mógłby się robić "basenik" przy łączenie dyszą.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 00:37
autor: porlock
Zgadza się mam odwrotnie, i jest to celowo, aby założyć nadmuch taki jak na jednej z wcześniejszych fotek, nawet jeśli na dole jest ciut chłodniej, to raczej nie są to jakieś znaczące różnice. Rurkę teflonową przycinałem sam, zostawiłem około 1mm, tak aby wystawała z rurki metalowej, i do niej dokręciłem dyszę, ani górą ani dołem nic nie wycieka.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 01:52
autor: porlock
Oferuje dobre piwo temu kto znajdzie rozwiązanie tego problemu i w cale nie żartuje :-)

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 06:28
autor: McKee
Zmniejsz retrakcję - pisałem o tym w 2-gim wpisie (1-sza strona), że masz za dużą, a teraz widzę, że rafaljot też o tym wspomina.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 07:36
autor: Berg
przy tak krótkiej rurce spokojnie powinna działać mniejsza retrakcji. Gdyby się okazało, że nie. To też by była jakaś wskazówka.
Ewidentnie masz też za wolny travel. Też o tym pisałem wyżej.
jednak myślę, że obrócenie tego bloku może mieć znaczenie. Możliwe, że przez to cieplejszy filament jest w górnej części bloku a potem jest coraz chłodniej i gęściej. To może pogarszać działanie całości,

Jaki to filament? Jeśli nie PLA, to też dobrze by było testować na PLA.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 07:46
autor: Domell
Hej, nie przeczytałem całości a tylko pobieżnie i może się wygłupię ale może zobacz czy po ustawieniu tego elementu w innym miejscu jest to samo?
I np. czy kable z silnika są ok.
(Miałem sytuację w której tylko w jednym miejscu kabel z silnika nie stykał bo był nadłamany przez co na sekundę nie podawał materiału)

A i patrzę po tych zdjęciach jeszcze i nasuwa mi się czy jakiś kabe nie przytrzymuje ekstrudera?

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 07:53
autor: Berg
patrzyłem na radełko z filmiku klatka po klatce, oraz dzięki dobrej jakości widać też ruch łożyska dociskowego. Radełko zostawia mikronacięcia na filamencie i widać jak filament chodzi góra dół mniej więcej o te 2mm. Potem wyciska gdy zaczyna nowy obrys. Tak że @Domell tu raczej jest ok.

Wracając do tego bloku.
1. to przecież można założyć nadmuch tak jak masz i blok obrócić. termistor jedynie będzie z drugiej strony.
2. wydaje mi się, że ten blok jest od E3D, od tych krótkich dysz. do tego rodzaju dyszy raczej używa się niższego bloku, z krótszym gwintem.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 11:03
autor: porlock
Po wielu bezsennych nocach doszedłem do wniosku ze to jednak nie wina prędkości detrakcji, blokowania się filamentu w rurce, ekstrudera gubiącego kroki, poluzowanego radełka, czy odwróconego blogu grzejnego, gdy odległość miedzy pkt retrakcji i detrakcji była milejsza to i problem był mniejszy.
Trzeba było utrzymać filament w dyszy, podczas przejazdów tak aby nie wypływał, wiec zrobiłem tak

1) ZWIEKSZYŁĘM retrkacje do 4mm
2) Zmiejszylem temperaturę do 190

Dodam ze samo zmniejszenie temperatury dało poprawę ale nie całkowitą, oto efekt po zastosowaniu tych 2 zmian, szef jest widoczny ale z tym to chyba sie juz nic nie da zrobić.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 11:13
autor: McKee
Coś masz kolego strasznie skopane albo sobie żarty robisz.
4mm retrakcji to w bowdenie, gdzie filament się ciska w rurce prowadzącej a u Ciebie widzę ekstruder bezpośredni.
4mm to o wiele za dużo - rozumiem, że widzisz poprawę na tym jednym wydruku ale spróbuj na innych.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 11:34
autor: porlock
McKee, to jak inaczej sprawić aby filament nie wypływał z dyszy podczas jałowych przejazdów ?

Re: RE: Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 11:50
autor: mcxmcx
porlock pisze:McKee, to jak inaczej sprawić aby filament nie wypływał z dyszy podczas jałowych przejazdów ?
Jeździć szybciej?

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 12:05
autor: porlock
jeżdżę teraz 160mm/s gdy zwiększyłem ze 130 na 160 to nie było żadnej różnicy.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 12:12
autor: Berg
Dlatego w którymś z pierwszych postów pisałem by wydrukować popularny model do testowania retrakcji i podałem linka. Na nim było by widać czy powstają nitki i w jakich ilościach. Ile filamentu gubi się w nitkach . Niestety na Twoim wydruku tego nie widać.

Fajnie, że jest lepiej jednak obawiam się że raczej zamaskowałeś problem obniżając temp niż rozwiązałeś.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 12:25
autor: porlock
Ok, wlasnie leci model testowy ktory podaleś.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 12:56
autor: porlock
temp: 200C
retrakcja: 4mm 80mm/s
detrakcja: jw.
wipe: off
z lift: 0mm
travel speed: 160mm/s

nitki są bardzo delikatne.. musiałem bardzo uważać aby ich nie zniszczyć przy zdejmowaniu modelu, wystarczy dosłownie dmuchnąć i odpadają.

mówiąc szczerze nie wiem jakie wnioski z tego testu wyciągnąć.

swoją droga to jak na 0.2 i taki mały model to całkiem dobre detale :-P nie licząc podwinięcia 1szej warstwy.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 13:06
autor: McKee
Kurde.... jak ja nie lubię oszustów ;) ... retrakcja 80mm/s :shock: ???
Sam siebie oszukujesz, ew. drukarka ciebie oszukuje :rotfl: - mało który ekstruder da radę takiej prędkości.
Efektywnie masz pewnie cofnięcie filamentu o 2-3mm i wypchanie 4mm.
Za dużo rzeczy na raz zmieniasz i nie o wszystkim piszesz.
Jak widzę te parametry to zaczynam rozumieć dlaczego ci to działa choć nie powinno.
Wróć do domyślnych ustawień i zacznij powoli wszystko od początku.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 13:14
autor: FlameRunner
Jeśli taki ekstruder z taką głowicą potrzebuje aż 4 mm retrakcji, to masz coś spieprzone. Bardzo.
W Anet A8, gdzie konstrukcja jest podobna, ustawiłem na oko 1 mm @ 25 mm/s i takie parametry świetnie się sprawdzały. Czy sprawdziłeś już takie wartości?

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 13:41
autor: porlock
FlameRunner pisze:Jeśli taki ekstruder z taką głowicą potrzebuje aż 4 mm retrakcji, to masz coś spieprzone. Bardzo.
W Anet A8, gdzie konstrukcja jest podobna, ustawiłem na oko 1 mm @ 25 mm/s i takie parametry świetnie się sprawdzały. Czy sprawdziłeś już takie wartości?
Moj STL jest trochę hardcorowy, ustawienie szwu na tył i te "kropki" na rogach nie są przypadkowe, to taki stress test dla retrakcji, i rozpoczyniania nowej warstwy, w internetach znalazłem opinie ludzi którzy ustawiają po 8mm i twierdzą ze takie ustawienie w A8 działa idealnie.

a ze mam coś spieprzone to nie przeczę, kwestia tylko co i jak to naprawić.

wróciłem do ustawień względnie początkowych

temp: 200C
retrakcja: 40mm/s (to jest default w slicerPE)
detrakcja: jw.
wipe: off
z lift: 0mm
travel speed: 130mm/s

jedyne co zmieniłem to retrakcje dałem na 4,5mm, zaraz zobaczymy jak to wyjdzie.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 13:50
autor: Berg
i wyłączyć domyślne "Use volumetric E"

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 13:54
autor: porlock
"Use volumetric E" jest domyślnie wyłączone w Slic3rPE, i nie włączałem nigdy.

Tak wyszło na ustawieniach takich jak wyżej podałem, jak do tej pory najlepszy wydruk.

Re: Detrakcja

: 19 kwie 2018, 14:09
autor: FlameRunner
porlock pisze:jak do tej pory najlepszy wydruk.
Powiedziałbym, że wyszło po prostu jak należy.

Retrakcja 4,5 mm wydaje się być absurdalnie długa, ale skoro działa...

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 01:39
autor: porlock
Duża retrakcja działa ale tylko na małe obiekty, większy model niestety miał te same wady, co prawda nie tak tragicznie ale mial :( dodatkowo wymieniłem dziś cała rurkę metalowa na nową z fabrycznie założonym teflonem co oczywiście pomogło jak zmarłemu kadzidło ... nie mam pomysłu co jeszcze mógłbym zrobić :(

A może ktoś mógłby wydrukować mój gcode, jak by było źle to znakiem tego nie kwestia hardware u mnie.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 08:29
autor: Berg
a blok obróciles?

twoj gcode nie jest jakos nadzwyczajnie "hardcorowy"
Na tych 4 slupkach widze ze wyplywa za duzo filamntu.
Killa dni temu testowalem rurki od bowdena i wrzucilem pare zdjęć. zobacz ze na moich slupki sa bardzej zgrabne. Mimo, ze to Bowden.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 10:52
autor: porlock
obrócę ten blok dziś bo co mi pozostało, jak to będzie ta przyczyna to będę w ciężkim szoku mówiąc szczerze, dam znać.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 11:01
autor: Berg
dużo może być przyczyn. na podstawie informacji tu zawartych na przykład mogę spokojnie wnioskować, że znacznie lepiej drukuje na zielonym filamencie. przyczyną problemów był ten biały.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 12:28
autor: Berg
hmmm - nie mam za wiele czasu ale namalowałem sobie szybko podobny model. Wziąłem Slic3ra Prusa Edtition (dawno go nie używałem)
Ustawiłem podobnie:
Seam Position: rear
External perimeters first: yes (czego też nigdy nie robię)

i dostałem efekt trochę podobny do tego co ma kolega.

Zrobiłem to samo w Cura i wyszło idealnie z tym, że w Cura nie potrafię ustawić szwu na środku. ustawiam Z seam X i Z Seam Y ale ma mnie w d. i robi szew w rogu.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 13:25
autor: Berg
to wyżej było na Lume+ Direct. głowica+dysza e3d Lite. ale mam tam za słabe chłodzenie radiatora
Na HyperCube wyszło dobrze.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 13:41
autor: porlock
ja załączałem również STL tego mojego cuda :) z tym ze ja nie mam External perimeters first ustawionego, a mógłbyś zapodać fotkę tego co Ci się wydrukowało ?

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 14:12
autor: Berg
podobnie wyszło w Lume+ co u Ciebie. Tak że przy tym ustawieniu wychodiz słabość konstrukcji głowicy. Najpewniej w zbyt długiej części filament jest miękki.

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 14:48
autor: porlock
bo ja wlasnie przełożylem hotend w 2 ga stone .. no i nadmuch nie pasuje .. no ale drukne w tej kongiguracji zobaczymy

Re: Detrakcja

: 20 kwie 2018, 15:44
autor: porlock
niestety nic to nie wniosło do tematu, dalej jest jak było.

Re: Detrakcja

: 26 kwie 2018, 12:07
autor: porlock
Zrobiłem zgłoszenie.. i jest odpowiedz.
https://github.com/prusa3d/Slic3r/issues/841