Glowica drapie plastik

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 9
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: Raven »

KrisM pisze:
Raven pisze: No chyba tak niezupełnie...
Szukam i nie moge znalezc takiego parametru do ustawienia . Jestes pewien ze to parametr a nie nazwa profilu materialu "Generic PLA 0.4mm Nozzle" ?
Ustawiasz to właśnie w tym okienku tzn powinieneś mieć tam do wyboru typ filamentu i gr. dyszy.
FlameRunner pisze:To jest w ustawieniach drukarki.

Pytanie, co Cura robi z podaną tam wartością? Poważnie pytam, bo sam nie wiem.
Szerokość ścieżki jest już ręcznie nadpisana.
Też jakoś nie zwracałem na to uwagi, bo rzadko zmieniam dyszę, ale jakbym miał strzelać, to może też chodzić o podanie większej ilości filamentu (jakiś dodatkowy mnożnik do flow), aby np dysza 0,4 mogła zrobić ścieżkę 0,8.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: FlameRunner »

Raven pisze:Też jakoś nie zwracałem na to uwagi, bo rzadko zmieniam dyszę, ale jakbym miał strzelać, to może też chodzić o podanie większej ilości filamentu (jakiś dodatkowy mnożnik do flow), aby np dysza 0,4 mogła zrobić ścieżkę 0,8.
Eee, bez sensu.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 9
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: Raven »

FlameRunner pisze:Eee, bez sensu.
W zasadzie tak, bo jak się zastanowić, to za to powinny odpowiadać gr. warstwy, gr. linii i gr.filamentu. W takim razie oprócz tego, że ma to wpływ na podświetlenie (ostrzeżenie) wartości w profilu, przy zbyt niskiej gr. linii w stosunku do grubości dyszy (mniej wiecej gr.linii > 1/2 rozm. dyszy o parzystym rozmiarze), to nie wiem po co to jest.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: FlameRunner »

Raven pisze:za to powinny odpowiadać gr. warstwy, gr. linii i gr.filamentu.
Dokładnie tak jest. W Cura jest po prostu:

Kod: Zaznacz cały

objętość materiału, który trzeba podać = szerokość ścieżki * wysokość warstwy * długość ścieżki
A z objętości w sposób oczywisty wylicza się długość potrzebnego filamentu.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 9
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: Raven »

Tak z ciekawości, pogrzebałem na forach i znalazłem jedną ciekawostkę (chyba, że...... właśnie odkryłem powszechnie znany fakt :) :) :) ) . Przygotowałem model składający się z trzech, równoległych ścianek o grubościach 0,41 mm, 0,4mm, i 0,39mm. Przy rozm. dyszy 0,4mm i gr.lini 0,4mm (i poniżej), pocięta została tylko ścianka o gr. 0,41 mm. Zmieniłem rozm. dyszy na 0,3 mm i pocięło wszystkie trzy ścianki. Wygląda na to, że rozm. dyszy ma jakieś znaczenie dla slicera i jeżeli w projekcie ktoś zrobi ścianki o grubości równej rozm. dyszy w Cura to się trochę zdziwi.

Tak to wygląda w praktyce: kwadratowy profil ma gr. ścianki 0,4 i dodatkowa ścianka z boku gr. 0,41
Załączniki
cura2.jpg
cura1.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: FlameRunner »

A to już jest szerszy temat, zaczynający się od jakiegoś błędu zaokrąglenia w STL.
KrisM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 19
Rejestracja: 23 paź 2020, 17:35

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: KrisM »

Raven pisze:Przy rozm. dyszy 0,4mm i gr.lini 0,4mm (i poniżej), pocięta została tylko ścianka o gr. 0,41 mm. Zmieniłem rozm. dyszy na 0,3 mm i pocięło wszystkie trzy ścianki.
Tak to wygląda w praktyce: kwadratowy profil ma gr. ścianki 0,4 i dodatkowa ścianka z boku gr. 0,41
Nie da się uformować ścianki cieńszej niż średnica dyszy . Zakładając że prędkość nakładania może być w pełni dowolną.

Cieńszej warstwy niż głowica to już ekwilibrystyka na pograniczu lepkości filamentu i jego bezwładności podczas układania i dziwnych wynalazków. (Może kiedyś ktoś opanuje tą metodę)
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 9
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: Raven »

Tu bardziej chodziło o to , że Cura pozwala ustawić gr. linii 0,3 dla dyszy 0,4, ale po pocięciu, nawet fragment modelu o grubości zgodnej z rozmiarem dyszy też jest "niedrukowalny" (przy gr linii 0,4 tez jest to samo).
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: Bemko »

Drukowanie ścianek cieńszych niż średnica dyszy powinno dać się wymusić za pomocą opcji "Print Thin Walls" (Drukuj cienkie ściany?).
KrisM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 19
Posty: 19
Rejestracja: 23 paź 2020, 17:35

Re: Glowica drapie plastik

Post autor: KrisM »

Bemko pisze:Drukowanie ścianek cieńszych niż średnica dyszy powinno dać się wymusić za pomocą opcji "Print Thin Walls" (Drukuj cienkie ściany?).
Dobra moze sie troche zagalopowalem ( da sie wydrukowac sciezke troche wezsza od srednicy dyszt) nie wiem tylko czy nie pod jakimis warunkami.
Generalnie mozna drukowac sciezki szersze niz srednica dyszy (o ile dysza ma plaski koniec)

tu ciekawy material o gradientowym wypelnieniu (czyli dynamicznej zmianie grubosci)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=hq53gsYREHU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”