Strona 1 z 1

Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 08:56
autor: tomek_3100
Kolejny problem mnie dopadł.
A że pierwszy raz wrzucam softa na 32 bit, nie wiem czy to moja wina, czy sprzęt walnięty.
Próba wrzucenia softu na płytkę...
Marlin skompilowany, na kartę wrzucony, reset i działa pięknie...
Do momentu kolejnego resetu kiedy soft jakby znika.
Próbowałem restartu z kartą, bez karty, zasilanie zworką 5v i zasilacz... zapis przez m500 i z poziomu drukarki Save to eeprom.
Po resecie zamiast ruchu tylko pisk silników...
I znów kompilacja na kartę, reset i działa i tak w kółko...
Płyta BTT SKR1.3
Czy to może płyta walnięta czy ja coś źle robię?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 13:04
autor: artusiek
Może głupie pytanie .... ale inicjowałeś EEPROM ? Albo masz Autoinit odkomentowny w kompilacji ?
SKR 1.3 - 1.4 ( nie wiem jak inne nie doczytywałem) nie mają "prawdziwego" eepromu ... u siebie miałem podobnie, nie zapamientywał mp. poziomowania stołu ... w konfiguracjia włączyłem i dziala
O ten frgament mi chodzi

#define EEPROM_SETTINGS // Persistent storage with M500 and M501
//#define DISABLE_M503 // Saves ~2700 bytes of PROGMEM. Disable for release!
#define EEPROM_CHITCHAT // Give feedback on EEPROM commands. Disable to save PROGMEM.
#define EEPROM_BOOT_SILENT // Keep M503 quiet and only give errors during first load
#if ENABLED(EEPROM_SETTINGS)
#define EEPROM_AUTO_INIT // Init EEPROM automatically on any errors.
#endif

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 13:20
autor: tomek_3100
artusiek pisze:Może głupie pytanie ....
Głupim pytaniem byłoby jakiego koloru miałem skarpetki w czasie kompilowania;)
A każde inne może jednak na trop jakiś naprowadzić.
M500 na pewno było. Z poziomu Pronteface potwierdził zapis po tej komendzie.
Co do reszty sprawdzę po robocie.
A czy jakoś można uploadować soft przez kabel bezpośrednio? Tak jak w ramps na przykład?
Podałem port com drukarki, ale błędy wywalało

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 13:45
autor: JGFTW
Po wrzuceniu karty z plikiem firmware.bin i zresetowaniu płyty; Marlin powinien wgrać się na uC, po tym nawet można wyciągnąć kartę i powinno działać.
Jeżeli po resecie Ci wywala to może coś nie tak skonfigurowałeś w Marlinie? Może wrzuć pliki konfiguracyjne + platformio.ini.

Może coś jest nie tak z bootloaderem?
Albo kartą sd?


Jak najbardziej można wgrać przez kabel tak jak w Rampsie - dodając w pliku platformio.ini fragment:

Kod: Zaznacz cały

upload_port = COM[12345]
https://docs.platformio.org/en/latest/p ... pload.html

Jakie miałeś błędy kompilacji?
Może brak dostępu do portu?

Cura/Pronterface wyłączony?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:05
autor: tomek_3100
Wrzucę wieczorem po robocie jak nie ogarnę.
Sprawdzę sugestie.
Błędów przy kompilacji brak...
Właśnie próba podania portu com wywalała błąd, ale przy wgrywaniu dopiero. Niestety nie pamiętam jaki dokładnie...
Port na pewno nie blokowany przez nic.
Na kartę wrzuca się bez problemu(z czytnika albo po kablu w gnieździe drukarki) . Po restarcie drukarki plik. Bin znika z karty, zostaje tylko plik configuration.cursor. Czy tak powinno być? Próbowałem też z inną kartą, moją. To samo.
Wgrywa się i działa nawet po wyjęciu karty. Ale tylko do momentu resetu drukarki. I nie ważne, czy reset przyciskiem, czy wyłączenie zasilania...

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:16
autor: Stanley_B
tomek_3100 pisze:M500 na pewno było. Z poziomu Pronteface potwierdził zapis po tej komendzie.
Jak już pronterface to najpierw M502 a potem M500.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:28
autor: seler1500
Wrzuć kartę do kompa i zobacz czy jest we właściwym formacie (fat32), a także czy plik po uruchomieniu drukarki zmienił nazwę z firmware.bin na FIRMWARE.bin

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:37
autor: Berg
artusiek pisze:Może głupie pytanie .... ale inicjowałeś EEPROM ?
Głupio pytaniem na pytanie ale czy skr 1.3 ma EEPROM ?

(SKR 1.1 PRO na pewno nie ma, dołożyłem sobie na i2c)

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:40
autor: JGFTW
seler1500 pisze:Wrzuć kartę do kompa i zobacz czy jest we właściwym formacie (fat32), a także czy plik po uruchomieniu drukarki zmienił nazwę z firmware.bin na FIRMWARE.bin
Dobry trop, ale chodziło chyba o FIRMWARE.cur

https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/15326

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 15:55
autor: seler1500
Dokładnie, sam miałem z tym problem, dlatego pytam, a objawiało się długim oczekiwaniem na ekran startowy po włączeniu i resetowaniem zapisanych danych.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:00
autor: artusiek
Z tego co mi wiadomo w SKR1.3 , 1,4 i 1.4T - bo tymi sie interesowałem nie na EEPROMu w sensie fizycznym , ale ma jakąś sztuczkę , która go emuluje ( nie dochodziłem jak )
Można dokupić od BTT EEPROM podłączany pod I2C ( czekam właśnie aż dopłynie ) .
Jest taki wątek https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... issues/127 - dotyczący EEPROM-u
U mnie ( Marlin 2.0.7) zapisuje dane ...
Może szkoda się męczyć i przesiąść się na reprapfirmware - port Dueta ?
Może ktoś się pokusi o napisanie takiego poradnika SKR 1.3 -1.4 + Duet ... trochę jest w sieci , ale nie wszystko

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:07
autor: seler1500
Tak, albo w pamięci flash (jeśli ma odpowiednio miejsca), albo na karcie SD. Stąd problem znikania zapisanych ustawień, jeśli zapis na karcie sd z jakiegoś powodu jest blokowany i wgrywa fw od nowa co restart.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:19
autor: dragonn
karta microSD czy full SD?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:24
autor: tomek_3100
Gdzieś chyba musi zapisać konfigurację bieżącą. Więc jakąś pamięć mieć musi...
Nie ważne jaka to sztuczka, niech nawet w chmurze zapisze, ale żeby pamiętała, gdzie to jest przy kolejnym wydruku...
MikroSD takie gniazdo w płycie . Pełną i usb mam w wyświetlaczu (TFT24 V1. 4). W sumie tamtędy nie próbowałem

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:27
autor: seler1500
Sprawdź to o czym pisałem.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 17:32
autor: artusiek
z tymi kartami , czytnikami .... coś w tym jest ... jak walczyłem s kompilacja Marlina 2.0.6 to miałem takie dziwne zjawisko ... jeśli karta SD była włożona w czytnik w wyświetlaczu to się resetował samoistnie - tak w pętli , ale jak wyciągnąłem to startował normalnie i potem już mogłem z z czytnika korzystać .
Za cienki jestem by dość o co chodziło , ale przy zmianie na 2.0.7 ( wydaje się , że konfiguracje zrobiłem taką samą ) problem sam zniknął .

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:25
autor: Berg
dokupić eeprom za $1. fajnie zwrócić uwagę by miał piny w tej samej kolejności co złącze i2c wtedy można wpiąć płytka w plyke.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:28
autor: Mati
rafaljot pisze:dokupić eeprom za $1. fajnie zwrócić uwagę by miał piny w tej samej kolejności co złącze i2c wtedy można wpiąć płytka w plyke.
Tylko po co? To ma działać bez tego, coś musi być źle w konfiguracji.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:34
autor: artusiek
Ja kupiłem z ciekawości , fizyczny eprom jakoś bardziej do mnie przemawia niż emulacja ... ale statek z Chin płynie pod górę ... :D
Mimo tego zgadzam się ... powinno działać bez tego .

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:39
autor: Berg
No właśnie nie. kto powiedział że ma działać bez...
musi być EEPROM albo trzeba wkompilowac przemyślane, sprawdzone ustawienia i wyłączyć funkcje zapisu.
atrapa w postaci zapisu ustawień na kartę SD to jedynie eksperymentalna możliwość. Wystarczy wyjąć kartę by zapisać gcode i zapomnieć, że w międzyczasie się zresetowało drukarkę by potem wydruk szlag trafił.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:41
autor: artusiek
rafaljot pisze:No właśnie nie. kto powiedział że ma działaś bez...
Skoro zrobili bez ... i sprzedają ... i nawet dają możliwość pobrania konfiguracji pod Marlina ... to chyba testowali ...
Chyba , że poszli na żywioł ... :smile2:

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:48
autor: dziobu
Skoro po załadowaniu program działa to znaczy że jest we flashu u pracuje poprawnie.

@tomek_3100
Nie masz przypadkiem zworki na BOOT? (między uC a stepstickami jest miejsce na zworkę). Jak masz to wyjmij.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:49
autor: Berg
@dziobu, właśnie miałem to napisać ;)

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 18:54
autor: Mati
Rafaljot, mam SKR 1.1 z tym samym prockiem (LPC1768) i można powiedzieć, że jest to żywy przykład tego, że wszystko działa bez żadnych dodatkowych modułów. Te dane nie są także zapisywane na karcie SD, gdyż zwykle mam ją wyjętą, a ustawienia są zapamiętywane po restarcie płyty.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 20:11
autor: tomek_3100
dziobu pisze:Skoro po załadowaniu program działa to znaczy że jest we flashu u pracuje poprawnie.

@tomek_3100
Nie masz przypadkiem zworki na BOOT? (między uC a stepstickami jest miejsce na zworkę). Jak masz to wyjmij.
Pracuje poprawnie do momentu resetu, lub wyłączenia zasilania...
Co prawda drukować nie próbowałem ale ruchu osi z wyświetlacza i Pronteface, a także homing jest ok. Po resecie tylko kilka sekund lekkiego szarpania silnika i głośny pisk z niego
Miejsce jest, zworki nie.
Właśnie sprawdzam pomysły wasze

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 20:12
autor: Berg
@Mati używasz FLASH_EEPROM_EMULATION?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 20:41
autor: tomek_3100
Artusiek: dokładnie tak mam.
Seler1500 sprawdzałem. Karta z zestawu i moja. Ładuje, wczytuje i to samo...
Błędów kompilacji brak.
Przy próbie ładowania na COM4 ERROR: PLEASE SPECIFY UPLOAD PORT. w menadżerze urządzeń COM4 widoczny jako urządzenie szeregowe usb. Może tu błąd.
Co nie zmienia faktu, że z karty się nie udaje
Po podłączeniu pod kompa bez karty w czytniku płyty pojawia się w antywirusie"podlaczono dysk zewnętrzny Marlin SDcard 01 USB device", ale nie widzę go ani w komputerze, ani w zarządzaniu dyskami.
Po włożeniu karty widzę ją jako dysk wymienny

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 20:55
autor: dziobu
tomek_3100 pisze:Po podłączeniu pod kompa bez karty w czytniku płyty pojawia się w antywirusie"podlaczono dysk zewnętrzny Marlin SDcard 01 USB device", ale nie widzę go ani w komputerze, ani w zarządzaniu dyskami.
Po włożeniu karty widzę ją jako dysk wymienny
Czyli sprzęt jest sprawny. I Marlin też, bo znikąd takich rzeczy PeCet nie weźmie.
Jaką masz wersje Marlina i skąd?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 20:56
autor: artusiek
A jak masz ustawioną zworkę do zasilania ( tę na środku płyty ) ? INT-5V czy 5v-USB ?
Jak jak kolega powyżej Marlin - wersja , dołącz pliki konfiguracyjne .

P.S.
A jak to wszystko czytam to mam coraz większa ochotę postawić reprapfirmware ...

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:01
autor: tomek_3100
Próbowałem kompilację gotową pod D-bot, 2.0.7.2 i BIGTREETECH 1.3. Wszystko z githuba
zworka w obu pozycjach testowana

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:03
autor: Mati
rafaljot pisze:@Mati używasz FLASH_EEPROM_EMULATION?
Nie. EEPROM jest włączony tak jak w płytkach na atmegach, nie ma do tego żadnych dodatkowych ustawień, ani w configuration, ani w configuration_adv, ani w pins-ach.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:05
autor: seler1500
tomek_3100 pisze:Artusiek: dokładnie tak mam.
Seler1500 sprawdzałem. Karta z zestawu i moja. Ładuje, wczytuje i to samo...
Błędów kompilacji brak.
Przy próbie ładowania na COM4 ERROR: PLEASE SPECIFY UPLOAD PORT. w menadżerze urządzeń COM4 widoczny jako urządzenie szeregowe usb. Może tu błąd.
Co nie zmienia faktu, że z karty się nie udaje
Po podłączeniu pod kompa bez karty w czytniku płyty pojawia się w antywirusie"podlaczono dysk zewnętrzny Marlin SDcard 01 USB device", ale nie widzę go ani w komputerze, ani w zarządzaniu dyskami.
Po włożeniu karty widzę ją jako dysk wymienny
Jaki system plików na karcie?
Czy plik firmware.bin zmienia nazwę na FIRMWARE.CUR?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:09
autor: tomek_3100
Fat32.
Seler1500: Tak dokładnie się dzieje.
Chyba o te pliki chodzi...

Artusiek dodano...
Powtórzę: plik się ładuje, osie pracują:)
Po resecie drukarki(z kartą czy bez) silniki tylko buczą/piszczą i lekko drgają

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:16
autor: artusiek
Odważnyś jest :D
Osobiście pobierałem "czysty" Marlin i niestety ręcznie edytowałem konfigurację ... jakoś zaskoczyło , ale ja mam SKR 1.4 T

Configuration_adv.h dołącz

Jeśli plik zmienia nazwę to został załadowany ... po tym karta SD jest niepotrzebna ... można ja usunąć .

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:27
autor: Mati
A jak po restarcie puścisz M502, to dalej silniki tylko piszczą?

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:41
autor: tomek_3100
Mati pisze:A jak po restarcie puścisz M502, to dalej silniki tylko piszczą?
Po wgraniu softa M502 i działa...
Po resecie M502 i pisk
artusiek pisze:Odważnyś jest :D
Osobiście pobierałem "czysty" Marlin i niestety ręcznie edytowałem konfigurację ... jakoś zaskoczyło , ale ja mam SKR 1.4 T
Dziękuję ci o mistrzu za twe słowa:)
Czemu odważny?:P

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 21:52
autor: artusiek
Zworka ... INT_5V_USB ... nieczęsto czytam instrukcje , ale w tej wyraźnie ostrzegają by przed podłączeniem zasilania dokładnie sprawdzić ustawienie ... piszesz "próbowałem na obu " - dlatego uważam , żeś odważny :piwo:

Może coś przeoczyłem ... ale ogólnie to sekcje EEPROM , SD ... mam tak samo .( nie mam teraz dostępu do swojego kompa ) .

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 22:04
autor: tomek_3100
Aaa to:)
Cóż... w czasie pracy/pod zasilaniem nie przekładałem... Jakieś tam zasady bezpieczeństwa zachowane.
Więc nie sądzę, żeby to było przyczyną.
Arduino musiałem kiedyś zasilać dodatkowo z USB, bo przez wypadek z krańcówkami dymek poszedł:P
Przez to drukarka pracowała na ATX ze stacjonarki z dodatkowym przewodem 5v

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 22:21
autor: Mati
W takim razie jestem bardziej skłonny w kierunku uszkodzonej płytki, ewentualnie uszkodzonego samego bootloadera w mikrokontrolerze. Po M502 wszystkie ustawienia powinny wrócić do domyślnych, tzn tych, które są zapisane w Configuration.h, czyli jeśli problem stanowiłby eeprom to i tak silniki ruszyłyby. A inne funkcje działają poprawnie? (lcd, grzałki, karta sd)
Spróbuj może jeszcze sprawdzić, co po resecie wyrzuci komenda M503.

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 22:31
autor: tomek_3100
Nie wiem. Drukarka w fazie budowy, na tą chwilę tylko mechanika osi zmontowana i chciałem sprawdzić czy pracuje bez problemu.
LCD już mam i działa.
Karta w płycie widoczna , gniazda w wyświetlaczu też(przynajmniej na wyświetlaczu).
>>> m503
SENDING:M503
echo: G21 ; Units in mm (mm)
echo: M149 C ; Units in Celsius
echo:; Filament settings: Disabled
echo: M200 S0 D1.75
echo:; Steps per unit:
echo: M92 X100.00 Y100.00 Z400.00 E415.00
echo:; Maximum feedrates (units/s):
echo: M203 X300.00 Y300.00 Z5.00 E25.00
echo:; Maximum Acceleration (units/s2):
echo: M201 X3000.00 Y3000.00 Z100.00 E3000.00
echo:; Acceleration (units/s2): P<print_accel> R<retract_accel> T<travel_accel>
echo: M204 P3000.00 R3000.00 T3000.00
echo:; Advanced: B<min_segment_time_us> S<min_feedrate> T<min_travel_feedrate> J<junc_dev>
echo: M205 B20000.00 S0.00 T0.00 J0.01
echo:; Home offset:
echo: M206 X0.00 Y0.00 Z0.00
echo:; Material heatup parameters:
echo: M145 S0 H180 B50 F0
echo: M145 S1 H240 B110 F0
echo:; PID settings:
echo: M301 P22.20 I1.08 D114.00

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 29 paź 2020, 23:06
autor: mpk
W temacie braku sprzętowego eepromu i tego jak to robi Marlin, to dla LPC1768
to o ile tylko jest zdefiniowane EEPROM_SETTINGS (a widzę, że jest)
i nie jest jawwnie zdefiniowane jedno z
I2C_EEPROM, SPI_EEPROM albo FLASH_EEPROM_EMULATION
to i tak defaultowo idzie fallback do FLASH_EEPROM_EMULATION.

także chociaż ten wątek uznajmy za wykluczony;)

Re: Płyta nie zapisuje softu

: 30 paź 2020, 18:40
autor: tomek_3100
Choć jeden wykluczony... Więc gdzie szukać dalej? Czy odpuścić i czekać aż nowa przyjdzie z chińczykowni?