Strona 1 z 1

Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 00:07
autor: Fcek
Witajcie

Jako że na własnej skórze chce poznać historie Leszka :tease: mam dylemat co wybrać na początek. Teorie znam, nawet widziałem każdą z nich na własne oczy i wydruki z nich również. Lecz było to na targach i mam pewne watpliwości co do obiektywizmu udzielonych mi informacji. A na filmikach i testach w necie wszystkie wypadają dobrze.

Teraz konkrety.

Drukarkę(i) chciałbym wykorzystywać do drukowania elementów które bedą częścią innych projektów (produktów) wiec nie nastawiam się na zyski z samego drukowania. Oczywiście fajnie jeżeli trafiałby sie jakieś fuchy i mozna by było przy ich pomocy dorobić. Wiadomo bedą też wykorzystywane jako zabawki hobbystyczne.

Mogę wydać nawet około 15-20k zł lecz chciałbym za to mieć 2 drukarki.

Chciałbym drukować w zasadzie ze wszystkiego, jednak w większości bedą to niewielkie aczkolwiek bardzo zróżnicowane (zarówno bardzo proste jak i bardziej skomplikowane) elementy z czegoś wytrzymałego, wiec pewnie ABS lub PET-G (chyba, że macie inne ciekawe propozycje?). Powinny być one jak najlepszej jakości. Nie wykluczam też większych wydruków i innych materiałów.

Chciałbym poznać różnice pomiędzy Prusą, m200 a UM2(+) znam podstawowe typu stół, średnica filamentu, wielkość pola roboczego, konieczność dorobienia obudowy do Prusy ...
Czy jest duża różnica miedzy jakością wydruku?
Czy faktycznie UM jest dużo szybszy?
Co przemawia za UM co za Zortraxem, a co za Prusą?
Która z nich jest cichsza?
Która bedzie najbardziej powtarzalna?
Czy każdą z nich można bez obaw zostawić pracująca na noc w innym pomieszczeniu (czasami zupełnie bez nadzoru?)
Która z nich bedzie najbardziej bezobsługowa?

A może za kwotę którą musiałbym przeznaczyć na jednego UM lub Zortraxa kupić np. trzy Prusy Mk3 które dam radę złożyć samemu? Jakie to przyniesie korzyści, jakie bedzie miało wady?

Byc może są też inne drukarki spełniające w/w wymagania a o nich nie wiem, dlatego chętnie wysłucham propozycji.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 00:57
autor: dziobu
Witaj,
Fcek pisze:Jako że na własnej skórze chce poznać historie Leszka :tease: mam dylemat co wybrać na początek. Teorie znam, nawet widziałem każdą z nich na własne oczy i wydruki z nich również. Lecz było to na targach i mam pewne watpliwości co do obiektywizmu udzielonych mi informacji. A na filmikach i testach w necie wszystkie wypadają dobrze.
Wiem że jako ktoś nie będący w temacie nie "czujesz" co i jak.
Ale oszczędzę Ci pierdół: kup Prusę i ją złóż.
Między teorią a praktyką jest przepaaaaaść. Prusa na pewno Ci nie zaszkodzi i na pewno CI się przyda. Jak podrukujesz troszkę to zrozumiesz o co mi tu chodzi i dokupisz sobie to co faktycznie bedzie Ci potrzebne. Wtedy pytania m200 vs UM nie będą potrzebne.

Robię to samo co Ty byś chciał (druk dla siebie, ze wszystkiego co się da) i zapewniam CIę że jedna drukarka to stanowczo za mało. A umiejętność grzebania w sprzęcie zwróci Ci się szybciej niż Ci się wydaje.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 08:29
autor: Fcek
Umiejętność grzebania już mam, nie ważne czy to drukarka czy inne urządzenie. Także złożenie drukarki lub kilku to żaden problem, Wiem, że istnieje przepaść między teoria a praktyką. To że jedna drukarka to za mało - domyślam się. Dlatego zapytałem tutaj licząc na odpowiedź ludzi którzy mają doświadczenie. Jest jeszcze jeden haczyk o którym zapomniałem napisać. Cały sprzęt muszę kupić w jednym momencie. Nie mogę sobie niestety pozwolić aby kupić Prusę, złożyć i podrukować chwilę i wtedy ocenić. Jeżeli miałbym taką możliwość pewnie nie było by pierwszego posta.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 08:45
autor: Berg
to kup od razu 2 prusy. Jeśli musi być drożej, to jedna z nich złożona a drugą złóż sam by lepiej poznać.
Do tego trzecią drukarkę jakąś ze stołem w Z i zamkniętą komorą, najlepiej polską, jak ta:

http://ubot3d.pl/wp-content/uploads/201 ... BOT_3D.pdf tylko wersja z grzanym stołem.
czy ta
UBOT 3D DUAL http://ubot3d.pl/drukarki-3d/

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 09:07
autor: Fcek
Wolę sam złożyć nawet kilka Prus. Dla mnie to zabawa jak dla dzieci lego. Nie musi być drożej, powinno być lepiej. Poczekam aż ktoś odpowie stricte na pytania z pierwszego posta.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 09:22
autor: McKee
Ultimaker vs reszta świata (a raczej naszego rodzimego rynku) to 3mm vs 1,75mm - mnie to 3mm zniechęciło do UM-a jako 2-giej drukarki.
(Nie, żeby to była jakaś duża przeszkoda, po prostu nie chciałem trzymać 2 różnych rodzajów szpulek filamentów).
Też popieram Prusę / 2 Prusy + coś ze stołem ruchomym w pionie (to naprawdę robi różnicę - poczytaj - między innymi prędkość - tak, są szybsze ale nie demonizowałbym tego (mi np 8h vs 18h nie robi różnicy - puszczam i zapominam, zresztą 3 Prusy wydrukują więcej niż 1UM w tym samym czasie).
Prusa jest najcichsza.
Prusa jest prawdopodobnie najbardziej awaryjna z tej 3-ki (ale bije na głowę chińskie klony)
Prusa jest najczęściej ulepszana przez producenta (drukarka i slicer) i ma największą społeczność (to też istotne).
Wszystkie 3 mają dedykowane slicery ale ten w Zortraksie jest "closed source" i ma najgorsze możliwości własnej "customizacji".
Nie zamykaj się tylko na tych 3-ech drukarkach - stąd (IMHO) nie widzę dużego sensu na porównanie tylko tych 3-ech (ale pytałeś).

PS.: Każdą z nich możesz zostawić na noc.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 09:40
autor: Fcek
Dziękuję za rzeczową odpowiedź, dla mnie 8h vs 18h to już spora różnica. Poszukam informacji o stole i poczytam. Nie ukrywam, że zortrax jakoś przypadł mi do gustu. Fajny bo polski, ponoć prawie bez obsługowy i powtarzalny. Z tym filamentem też słuszna uwaga! Po co dublować materiały. Wybrałem te trzy dlatego że najbardziej przypadły mi one do gustu, jest o nich dość sporo informacji w necie.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 09:46
autor: Berg
rzecz w tym, ze to pytanie i niemal identyczne odpowiedzi i argumenty sa w tym dziale co pare dni. wystarczy tam zaglądać by dowiedzieć się jakie jest zdania na temat jakosci druku, wsparcia i wszystkie argumenty o które pytasz i inne, których na razie nie wziąłeś pod uwage a które są istotne.
Prusa jest cichsza od zortraxa i UM. Jakość druku ma perfekcyjną.

Zortraxy sa fajne ale raczej nie pasujesz swoim profilem osobowym, ktory rysuje się na podstawie wczesniejszych postow :D, do tej drukarki. Nic obraźliwego, głównie chodzi mi o zamiłowania techniczne. Poza tym to forum ma w nazwie reprap to zobowiązuje do udzielania specyficznych odpowiedzi . Co do polskosci Zortraxa to też zdania są podzielone. Co do jakości i powtarzalnosci również ( znajdziesz gdzies wątek zortrax vs cos tam ze zdjeciami wydruków)

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 10:03
autor: Julian
Będę nie obiektywny, więc możesz mojej opinii nie brać pod uwagę.

Jako użytkownik UM Original, Um 2+, UM3, UM3E, bardzo polecam te urządzenia. Zwłaszcza jestem zakochany w rodzinie UM3..Kompletnie bez obsługowe użytkowanie. Klik klik i dalej. Wydruki po 170 godzin w ostatnim czasie leciały bez jakiego kolwiek problemu. Świetny system poziomowania.

O Prusie się wypowiadali koledzy. Zortraxa nie lubię - ciężko mi się z nim pracowało.

Warto zwrócić uwagę na FlashForge. Byłem naprawdę zaskoczony gdy pobawiłem się Flashforge Dreamer.
Zamknięta komora, dwie głowice i oczywiście grzany stół.

Platforma mogła by býć większa ale IMHO jak za 4999 zl brutto to naprawdę świetna oferta.

Korzytaliśmy także w firnie z Flashfor Guider IIs. Świetnie wykonana. Ma dość duże pole robocze 28x25x30 cm.

Zamknięta komora i jedna głowica. Cena :7999 zl brutto.


Moim.zdaniem wygrywa z Zortraxem.

Jakbym ja mial budować farmę pod produkcję czy usługi w tym budźecie a potrzeba by kilka maszyn, wybrałbym:

- Prusę i3 mk2s/mk3 - do druku z PLA
+
-Flashforge Dreamer - do druku ze wszystkiego i druków z rozpuszczalnym supportem
+
-Flashforge Guider iis - z racji na większe pole robocze.

Łącznie ok 16 tys zł brutto.

Niniejsza opinie nie ma na celu autoreklamy a chęć pomocy koledze.
Polecam to co sprzedaję bo sprzedaję gdyż jest poprostu dobreni sprawdzone :)

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 10:16
autor: Fcek
rafaljot pisze: Zortraxy sa fajne ale raczej nie pasujesz swoim profilem osobowym, ktory rysuje się na podstawie wczesniejszych postow :D, do tej drukarki. Nic obraźliwego, głównie chodzi mi o zamiłowania techniczne. Poza tym to forum ma w nazwie reprap to zobowiązuje do udzielania specyficznych odpowiedzi . Co do polskosci Zortraxa to też zdania są podzielone. Co do jakości i powtarzalnosci również ( znajdziesz gdzies wątek zortrax vs cos tam ze zdjeciami wydruków)

Masz rację, zamiłowania swoją drogą a brak czasu swoją. Tak jak napisałem - nią nastawiam się na utrzymywanie się z samego drukowania, będzie to spore ułatwienie oraz nowe możliwości. Fajnie jeżeli można będzie coś na tym dorobić.

Czytałem chyba wszystkie podobne wątki lecz ciężko dojść samemu do jakiegoś konkretnego wniosku.

Wiem że to forum reprap lecz myślę że doświadczenie i poziom wiedzy użytkowników pomoże mi w podjęciu decyzji.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 10:32
autor: Fcek
Julian pisze:Będę nie obiektywny, więc możesz mojej opinii nie brać pod uwagę.

Jako użytkownik UM Original, Um 2+, UM3, UM3E, bardzo polecam te urządzenia. Zwłaszcza jestem zakochany w rodzinie UM3..Kompletnie bez obsługowe użytkowanie. Klik klik i dalej. Wydruki po 170 godzin w ostatnim czasie leciały bez jakiego kolwiek problemu. Świetny system poziomowania.

O Prusie się wypowiadali koledzy. Zortraxa nie lubię - ciężko mi się z nim pracowało.

Warto zwrócić uwagę na FlashForge. Byłem naprawdę zaskoczony gdy pobawiłem się Flashforge Dreamer.
Zamknięta komora, dwie głowice i oczywiście grzany stół.

Platforma mogła by býć większa ale IMHO jak za 4999 zl brutto to naprawdę świetna oferta.

Korzytaliśmy także w firnie z Flashfor Guider IIs. Świetnie wykonana. Ma dość duże pole robocze 28x25x30 cm.

Zamknięta komora i jedna głowica. Cena :7999 zl brutto.


Moim.zdaniem wygrywa z Zortraxem.

Jakbym ja mial budować farmę pod produkcję czy usługi w tym budźecie a potrzeba by kilka maszyn, wybrałbym:

- Prusę i3 mk2s/mk3 - do druku z PLA
+
-Flashforge Dreamer - do druku ze wszystkiego i druków z rozpuszczalnym supportem
+
-Flashforge Guider iis - z racji na większe pole robocze.

Łącznie ok 16 tys zł brutto.

Niniejsza opinie nie ma na celu autoreklamy a chęć pomocy koledze.
Polecam to co sprzedaję bo sprzedaję gdyż jest poprostu dobreni sprawdzone :)
Dzięki za odpowiedź!

Możesz rozwinąć dlaczego ciężko Ci szło z zortraxem?

Może nie farmę ale 2-4, chyba że lepiej np. UM3 samego i będzie też wystarczająco a nadrobi prędkością. Chcę min dwie ponieważ każdy powtarza że tak lepiej. Poza tym dwie drukarki to fajne udogodnienie. Podczas gdy jedna będzie zajęta drukiem, to na drugiej zawsze jest możliwość puścić coś co np. wydrukowałem wcześnie ale uszkodziłem przy montażu i jest pilnie potrzebne itp

Flashforge nie brałem pod uwagę ale przyjże się jemu (tak samo ubota) Dzięki za alternatywy.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 10:47
autor: Julian
Mi nie pasuje platforma perforowana. Najpierw sie niechce przykleić a.potem odkleić. I ten raft który trzeba używać aby to.miało sens. Weź to później usuń...



UM3 moim zdaniem jest najlepszą drukarką FDM na rynku. O najnowszej się nie wypowiem bo nie "macałem".

Podeślij pliki. Możemy zrobić wydruki testowe.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 11:02
autor: Fcek
Właśnie też mam obiekcje co do tego stołu, lecz skłonny jestem iść na kompromis. Właśnie się przyjrzałem twoim propozycjom i ten dreamer to całkiem fajny jest! Szkoda że pole ma tak dziwne wymiary, z drugiej strony powinno być wystarczające. Idealne było by połączenie dreamera z guilderem(2 glowice)! Chyba najwięcej wydruków widziałem z Zortraxa i poza tym raftem były dla mnie w zupełności wystarczające. Jak się ma do tego Flashforge? Jak z prędkością druku, czy jest zbliżona do Zortraxa? Chętnie coś bym podesłał do wydruku lecz najpierw muszę to wymodelować a chwilowo nie mam na to czasu. To z czym mam na codzień do czynienia i mam mnóstwo plików nie nadaje się do FDM. BTW możesz coś więcej powiedzieć o eksploatacji Huntera?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 11:49
autor: McKee
Zwróć uwagę na fakt, że z tym (albo innym) kompromisem będziesz potem miał do czynienia codziennie. I codziennie będziesz przeklinał chwilę w której poszedłeś na kompromis :lol:.
Raft cię ogranicza: ładnego spodu nie zrobisz.

FlashForge: kolejny (inny) slicer - warto sobie "poklikać" wcześniej / przed wyborem drukarki. Jest to chyba najbardziej egzotyczne oprogramowanie z istniejących.
Konstrukcja tych drukarek (mam FlashForge Creator Pro - starszy/solidniejszy brat Dreamer-a) bazuje na MakerBot-cie (OpenSource więc Chińczycy kopiując konstrukcje i tworząc swoje wersje).
Spora baza użytkowników. Z podobnych jest też Dremel (plastik) i CTC Bizer (sklejka). Oczywiście klasa urządzenia zależy od użytych materiałów i dokładności wykonania, więc nie należy porównywać FlashForge Creator Pro do CTC (mam obie: różnica między nimi to jakby VW Passat do Poloneza porównywać).

Jeżeli cię stać to bierz 2szt UM, i w całości wchódź w 3mm.
Jeżeli nie, to jak pisałem wcześniej: Prusa (multimaterial?) + coś ze stołem w osi Z.

Jakość wydruków zależy w największym stopniu od drukującego i jego umiejętności ustawienia parametrów druku - tu w przypadku rozważanych drukarek (poza ubot - tego nie znam) masz łatwiej, bo dostajesz gotowe profile (ale na Prusa czy UM masz na 100% znakomitą jakość i 100% powtarzalność).

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 12:58
autor: Fcek
Właśnie o jakość i powtarzalność się rozchodzi najbardziej. Kolega @Julian trochę mi namieszał tym flashforge! Bardzo mi się spodobała jego propozycja. W cenie jednego np. Zortraxa moge mieć dreamera który posiada 2 głowice oraz Prusę. Moim zdaniem warto chyba się nad tym porządnie zastanowić. Co do UM to mam zasadnicze 2 pytania :
Jak jest z różnorodnością i dostępnością filamentów?
Czy UM2+ jest znacznie szybszy od innych drukarek?

Co do flashforge czy ktoś ma/miał z nim do czynienia?

Wiem że najwięcej zależy od umiejętności drukarza lecz czy przykładowo z takiego np. Flashforge da się wycisnąć to co z ultimakera? Jeżeli tak to jakim/czego kosztem?
Czy na takim flashforge włączając wydruk bez żadnych kombinacji otrzymam to samo co z UM ale np w dwa razy dłuższym czasie?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 13:38
autor: Julian
Generalnie wydruki z UM2+,Prusy, Zortraxa, Guidera oraz UM3 są bardzo podobne przy tych samyh predkosciach.

Wada zortraxa - Raft
Wada Prusy - jak dla mnie otwarta komora i robienie zabudowy z stolika z ikea gdy chce się seryjnie produkować , mija się z celem.

UM2 i UM3 - brak wiekszych wad poza wielokolorowością materiałow.

Pytaleś o materialy do UM.
Jest tego bardzo duzo. Zwlaszcza producent dostarcza kilka fajnych. Np. Nylon czy PC.
Jakis czas temu, kolega @FlameRunner zakupił ode mnie Nylon do UM 3 i zadzwonił po kilku dniach powiedzieć:
" on działa. Wkładam i działa. Bez suszenia itp działa "

Ponadto to tylko PL rynek jest ubogi w 2.85 mm. Na zachodzie jest tego niemalże tyle co 1.75. Fakt tylko taki że tych kolorów jest np. 10 a nie 20 jak w 1.75.


Co do slicera z Flashforge. FlashPrint. Jest prosty w obsłudze. Nawet mega. Wydaje mi się że prostszy niż np Cura.
Pozwala na wybieranie miejsc gdzie ma być support.

Ciekawostka co do Flashforge.
Wyświetlacze pozwalają a podgląd pliku przed włączeniem drukarki.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 13:48
autor: Fcek
Julian pisze:Generalnie wydruki z UM2+,Prusy, Zortraxa, Guidera oraz UM3 są bardzo podobne przy tych samyh predkosciach.

Wada zortraxa - Raft
Wada Prusy - jak dla mnie otwarta komora i robienie zabudowy z stolika z ikea gdy chce się seryjnie produkować , mija się z celem.

UM2 i UM3 - brak wiekszych wad poza wielokolorowością materiałow.

Pytaleś o materialy do UM.
Jest tego bardzo duzo. Zwlaszcza producent dostarcza kilka fajnych. Np. Nylon czy PC.
Jakis czas temu, kolega @FlameRunner zakupił ode mnie Nylon do UM 3 i zadzwonił po kilku dniach powiedzieć:
" on działa. Wkładam i działa. Bez suszenia itp działa "

Ponadto to tylko PL rynek jest ubogi w 2.85 mm. Na zachodzie jest tego niemalże tyle co 1.75. Fakt tylko taki że tych kolorów jest np. 10 a nie 20 jak w 1.75.


Co do slicera z Flashforge. FlashPrint. Jest prosty w obsłudze. Nawet mega. Wydaje mi się że prostszy niż np Cura.
Pozwala na wybieranie miejsc gdzie ma być support.

Ciekawostka co do Flashforge.
Wyświetlacze pozwalają a podgląd pliku przed włączeniem drukarki.
A czy dreamer też im dorównuje? Strasznie wpadł mi w oko i te 2 głowice... Jak z głośności są porównywalne do reszty?
Pytałem Cie też przy okazji o eksploatacje Huntera, jakie ceny żywic, można zamienniki stosować?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 14:07
autor: kkk
Jako użytkownik Zortraxa mam nieco inne odczucia, w mojej ocenie jedyną wadą raftu jest to, że jego wydrukowanie zajmuje czas.
Nie mam problemu ani z trzymaniem wydruków, ani z odklejaniem. Przy mniejszych/średnich wydrukach nie nakładam niczego na platformę, przy dużych, daję sok z ABSu (swoją drogą zrobiony właśnie z raftów). Drukuję z ABSu, HIPSu i Ultratu.

Mimo tego Zortrax swoje wady ma, ale raftu bym do nich nie zaliczył

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 14:38
autor: Fcek
A jakie? Jeżeli można wiedzieć z punktu widzenia użytkownika?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 15:45
autor: kkk
Przy niektórych wydrukach wadą jest np. sposób budowania wypełnienia, który skutkuje delikatnym "zgrubieniem" na powierzchni druku. Niby nic wielkiego, ale czasem denerwuje a obejść się tego nie da, bo brak opcji w Z-Suite.
Minusem jest też brak kontroli nad szwem, można wybrać tylko między rozrzuconym a skupionym. Ale nie wiem czy inne slicery potrafią tym sterować.
Na fabrycznym hotendzie nie można drukować z PLA czy PET-G, trzeba zainwestować w microswiss

Mimo wszystko trzeba przyznać że poza tymi niedogodnościami nie ma większych minusów. Z-Suite pozwala na ustawienie kilku parametrów dzięki którym bezproblemowo można drukować na tańszych materiałach. W 90% przypadków drukarka jest praktycznie bezobsługowa, wrzucam plik i zdejmuję wydruk, nie myśląc przy tym zbyt wiele.

Na Prusie uzyskałbyś pewnie lepszą jakość druku, jednak kosztem czasu poświęconego na dostosowywaniem ustawień itd.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 17:46
autor: Fcek
Kłopot w tym, że tego czasu na ustawienia i próby nie mam za wiele. Myślałem że zortrax drukuje że wszystkiego. Ile taka modyfikacja kosztuje i z czym się wiąże?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 18:08
autor: Julian
Czas będziesz potrzebował zawsze.
W UM3 drukuje z materiałow Fiberlogy i Devil Design na profilach do materiałow Ulitmakera więc jest to kwestia dopasowania.

Żywice do Huntera nie są droższe niż konkurencja. Możesz używać zamienniki. Napewno wyjdziedrożej niż FDM.

Na zortraxie aby było ok, trzeba drukować z ich plastików. Ani dobre, ani tanie ani ładne.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 18:17
autor: Fcek
@Julian powiedz mi jaka jest różnica między dreamerem a inventorem I? UM3 rewelacja tylko pochłonie praktycznie cały budżet.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 18:25
autor: Julian
Muszę spojrzeć bo nie pamiętam. Chyba wysokość w osi Z.

UM3 możesz szukać używki. Czasem resellerzy sprzedają DEMO. My też takie sprzedawaliśmy. Będziemy mieli kolejnego za chwilę.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 18:45
autor: Zepco
Rozważałeś 3DGence? Jako drugą do prusy.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 18:53
autor: Pajacyk0v
Fcek pisze:Kłopot w tym, że tego czasu na ustawienia i próby nie mam za wiele. Myślałem że zortrax drukuje że wszystkiego. Ile taka modyfikacja kosztuje i z czym się wiąże?
Jak nie masz czasu to lepiej w ogóle nie pchaj się w druk 3D. Zastanawiam się czy Ty tak na poważnie z tą swoją zajawką czy tylko trolujesz :]

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 19:20
autor: Fcek
Pajacyk0v pisze:
Fcek pisze:Kłopot w tym, że tego czasu na ustawienia i próby nie mam za wiele. Myślałem że zortrax drukuje że wszystkiego. Ile taka modyfikacja kosztuje i z czym się wiąże?
Jak nie masz czasu to lepiej w ogóle nie pchaj się w druk 3D. Zastanawiam się czy Ty tak na poważnie z tą swoją zajawką czy tylko trolujesz :]
Na trolowanie nie mam czasu, nie mam też czasu żeby siedzieć i grzebać non stop lub puszczać każdy wydruk kilkukrotnie zanim wyjdzie. Dlatego zwróciłem się tutaj, nie sztuka kupić drukarkę - ale kupić mądrze już tak.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 19:21
autor: kkk
Julian pisze:Na zortraxie aby było ok, trzeba drukować z ich plastików. Ani dobre, ani tanie ani ładne.
No i to jest kompletną bzdurą. Raz, że nie wiem co jest "nieładnego" i "niedobrego" w materiałach Zortraxa (to, że nie są tanie zgadzam się) a dwa, jest dużo filamentów na których Zortrax bezproblemowo drukuje. Ja akurat używam Spactrum i nie widzę różnicy w jakości miedzy z-filamentami, za to w cenie tak.

Koszt modyfikacji, żeby drukować na PLA to ok 300-400zł, gdzieś jest wątek na forum o microswiss do Zortraxa. Ja osobiście go nie mam, drukuję głównie ABSem i HIPSem

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 19:29
autor: Fcek
Zepco pisze:Rozważałeś 3DGence? Jako drugą do prusy.
Widziałem lecz nie rozważane że względu na otwartą konstrukcje. No i cena... W tej kwocie bardziej przemawia do mnie UM2+

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 22:19
autor: virgin71
Tylko Ultimaker Original. Namawianie na UM3 jest niepoważne. Jakość druku UM2 i UM3 jest świetna, ale nie przewyższy nigdy UMO, ze względu na budowę bloków grzejnych.
W UMO pogrzebiesz i poznasz drukarkę. Jak będziesz chciał koniecznie 1.75, to tanim kosztem możesz założyć. Na niej są niższe marże i UM je chce zakończyć - są za dobre i za tanie.
Pisanie o podobnych prędkościach w Zortrax i UM2 trochę mnie dziwi i zastanawia. U mnie Zortrax drukował jakieś 30% dłużej, co przy moich wydrukach oznaczało kilka-kilkanaście godzin. To jest całkiem bez sensu. UMO/UM2/UM3 to wdzięczne drukarki, tylko trzeba chwilę przy nich posiedzieć, bo bezobsługowość jest sprzeczna z wydajnością. Domyślne profile są jak ajfony i Maki - dla idiotów (dla mnie, sam owych używam - jabłek), nie do zepsucia. Jak poklikasz chwilę to wyciągniesz z drukarki dużo więcej niż w wielu innych.
Co do Prusy, są rzeczy, które na nich zrobisz, są takie, w których nie są takie doskonałe. Generalnie drukarka jest świetna, ale fizyki nie przeskoczysz. Ekstruder bezpośredni i jeżdżący stół, to nigdy nie będzie najlepsze rozwiązanie.

Re: RE: Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 22:40
autor: mcxmcx
virgin71 pisze:Tylko Ultimaker Original. Namawianie na UM3 jest niepoważne. Jakość druku UM2 i UM3 jest świetna, ale nie przewyższy nigdy UMO, ze względu na budowę bloków grzejnych.
W UMO pogrzebiesz i poznasz drukarkę. Jak będziesz chciał koniecznie 1.75, to tanim kosztem możesz założyć. Na niej są niższe marże i UM je chce zakończyć - są za dobre i za tanie.
Pisanie o podobnych prędkościach w Zortrax i UM2 trochę mnie dziwi i zastanawia. U mnie Zortrax drukował jakieś 30% dłużej, co przy moich wydrukach oznaczało kilka-kilkanaście godzin. To jest całkiem bez sensu. UMO/UM2/UM3 to wdzięczne drukarki, tylko trzeba chwilę przy nich posiedzieć, bo bezobsługowość jest sprzeczna z wydajnością. Domyślne profile są jak ajfony i Maki - dla idiotów (dla mnie, sam owych używam - jabłek), nie do zepsucia. Jak poklikasz chwilę to wyciągniesz z drukarki dużo więcej niż w wielu innych.
Co do Prusy, są rzeczy, które na nich zrobisz, są takie, w których nie są takie doskonałe. Generalnie drukarka jest świetna, ale fizyki nie przeskoczysz. Ekstruder bezpośredni i jeżdżący stół, to nigdy nie będzie najlepsze rozwiązanie.
A tak całkiem z boku, jakie są zalety UMO (rozumie, że mowa o tym oryginalnym bloku, czyli na grzałkę 6mm i ze śruba dwustronna w peek).

Bo prędkość można ogarnąć i na e3d. Tylko co jest lepszego w tym UMO.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 22:50
autor: Fcek
Też mnie to dziwi bo poza tym forum każdy chwali UM za prędkość. Trochę mnie przeraża ta konstrukcja że sklejki. Im więcej człowiek zgłębia temat, tym bardziej nie wiadomo co wybrać :unknown:

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:02
autor: virgin71
E3d oczywiście też ogarnia prędkość. Ja porównałem UMO do UM2/UM3, które mają małe bloczki i przez to tworzywo gorzej płynie. Jak na UMO założysz E3D to będzie ten sam efekt (z tym, że nie sprzedają już chyba wersji w bowdenie).
UMO rozwala prędkością UM2/UM3. U mnie różnice są na tyle duże (10-15%), że przy masówce, którą dość często wykonuję, ma to ogromne przełożenie na prąd i czas dostawy zamówień.
Sklejka jest materiałem kompozytowym. Poza wyglądem, gorszym niż dibond, nie można jej za dużo zarzucić. Przecież z tego materiału produkowano samoloty. Ba! dzisiaj nadal wykonuje się w samolotach dużo elementów ze sklejki, ze względu na jej właściwości.
Ciekawe, że nikogo nie przeraża gówniany akryl, a już sklejka tak.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:05
autor: FlameRunner
Julian pisze:Na zortraxie aby było ok, trzeba drukować z ich plastików. Ani dobre, ani tanie ani ładne.
Nieprawda, nawet sam Zortrax w końcu oficjalnie zrobił "external materials".

Z tego, co przynajmniej trochę testowałem: Co do oryginalnych Z-filamentów, nie ma w tym jakiejś magii, są po prostu (bardzo) dobre. Cenowo bynajmniej nie odbiegają od materiałów dostarczanych choćby przez Ultimaker. Do tego czy są "ładne" ciężko mi się odnieść, chyba nie do końca rozumiem, co miałeś na myśli.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:10
autor: virgin71
FlameRunner pisze: Co do oryginalnych Z-filamentów, nie ma w tym jakiejś magii, są po prostu (bardzo) dobre. Cenowo bynajmniej nie odbiegają od materiałów dostarczanych choćby przez Ultimaker. Do tego czy są "ładne" ciężko mi się odnieść, chyba nie do końca rozumiem, co miałeś na myśli.
Powiem więcej, jakość tych plastików (Ultimakerowych) wcale nie jest dobra. Colorfabb już na początku to zwęszył. Dzisiaj, przy tych cenach, wyłącznie PC, PVA i Breakaway się opłaca kupić.
Ponieważ Zortrax jest już otwarty, nie ma co się do filamentu odnosić. Drukarka drukuje ładnie - wszak kopiowano Ultimakera.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:17
autor: Fcek
A czy otwarta komora w UMO nie przeszkadza w większych wydrukach z ABS?

Re: RE: Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:22
autor: mcxmcx
Fcek pisze:A czy otwarta komora w UMO nie przeszkadza w większych wydrukach z ABS?
Przeszkadza.

Ja mam boki zabudowane na stałe, przód na magnesy i całość w skrzynce żeby zapach wyciągać.

Po osiągnięciu 55-60 w komorze można delikatnie wentylować bo filament mięknie przed głowica.

Teraz mogę zrobić 220-250 gram ABS w jednym rzucie i nie pęka, nie podwija się.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:32
autor: kkk
Mój dzisiejszy wydruk na Zortraxie - w komorze 43*, stół na 100*, nawiew na 25% i ścianki w druku przegrzane, dopiero po otwarciu komory od góry wszystko wraca do normy.
W jaki sposób drukujesz w temp. 60*? Zmniejszasz temp głowicy? Pytam z ciekawości bo nie wiem jak drukować w takich wysokich temperaturach w komorze

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:34
autor: Fcek
W sumie łatwiej zrobić obudowę niż do prusy. Teraz mam nowy dylemat UMO+ czy z200?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:39
autor: robertm
Na dziś nie kupował bym M200 PLUS z tego co obserwuje na facebooku oficjalny profil już kilka osób zgłaszało problemy z łącznością wifi i wielogodzinne wydruki były przerywane dodatkowo z tego co widzę ten panel to jakiś tablet z androidem :) Do tego wszystkiego nowe Z suite (obsługujące wersje PLUS) ma buga który uniemożliwia odrywanie suportów
z1.jpg
z2.jpg
albo takie kwiatki :)
z3.jpg

Re: RE: Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 03 maja 2018, 23:58
autor: mcxmcx
kkk pisze:Mój dzisiejszy wydruk na Zortraxie - w komorze 43*, stół na 100*, nawiew na 25% i ścianki w druku przegrzane, dopiero po otwarciu komory od góry wszystko wraca do normy.
W jaki sposób drukujesz w temp. 60*? Zmniejszasz temp głowicy? Pytam z ciekawości bo nie wiem jak drukować w takich wysokich temperaturach w komorze
Bez nawiewu, stół 80° temperatura głowicy normalnie.

Ale to na duże wydruki.

Bo mniejsze normalnie, zamykam przód i stół na 100° bez nawiewu.

Trochę trwa aż się całość nagrzeje, wtedy też stół się wygina i na gorącym trzeba po pół obrotu na nakretkach dać.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 06 maja 2018, 13:42
autor: FlameRunner
Fcek pisze:brak czasu
Czy myślałeś o zlecaniu druku 3D?
Cudze drukarki mają to do siebie, że nie musisz mieć czasu na ich wybieranie, kupowanie, obsługę, serwisowanie. ;)

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 06 maja 2018, 18:48
autor: Fcek
Myślałem ale to nie dla mnie. Wiem, że taka opcja ma wiele zalet. Lecz decyzja zapadła, chciałbym zacząć przygodę z drukiem samemu. Teraz pozostało tylko wybrać na czym. Nie sądziłem, że będzie to aż tak trudna decyzja.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 07 maja 2018, 12:38
autor: mobile4you
Fcek pisze:Myślałem ale to nie dla mnie. Wiem, że taka opcja ma wiele zalet. Lecz decyzja zapadła, chciałbym zacząć przygodę z drukiem samemu. Teraz pozostało tylko wybrać na czym. Nie sądziłem, że będzie to aż tak trudna decyzja.
Jedno drugiego nie wyklucza. Kup sobie Prusę MK3 (ewentualnie z MMU) a za oszczędzone pieniądze możesz zamawiać u zawodowców co tylko chcesz. W tym budżecie nie ogarniesz wszystkiego a obsługa przed i po wydrukowaniu dla 2 różnych drukarek zajmie Ci trochę czasu.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 08 maja 2018, 19:26
autor: Fcek
Drążąc dalej temat, czy miał ktoś styczność z drukarkami Craftbot? Wie ktoś coś o nich?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 09 maja 2018, 07:29
autor: virgin71
Jak mówimy o tch węgierskich drukarkach, to są świetne.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 09 maja 2018, 10:19
autor: Fcek
Jakością druku porównywalne do np. Zortraxa?
Zainteresował mnie ten nowy model.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 25 wrz 2018, 23:06
autor: bandinse
I jak się wybór zakończył? Niedługo będę się o dotacje na otwarcie firmy starał i kto wie czy nie będę miał podobnych zagwostek :)

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 26 wrz 2018, 07:06
autor: Fcek
Wybór odbiegł nieco od tematu, żadnej z w/w propozycji nie kupiłem. Choć na Prusę ciągle mam ochotę mimo posiadania "lepszego" sprzętu.

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 26 wrz 2018, 11:08
autor: bandinse
Zdradzisz co wybrał○eś i jak się sprawuje, czy to tajemnica?

Re: Zortrax m200 czy ultimaker 2 lub kilka Prus mk3

: 26 wrz 2018, 12:25
autor: Fcek
Żadna tajemnica, wybrałem UM3 oraz RAISE3D N2PLUS, obydwie spisują się bardzo dobrze.