Strona 1 z 1

Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 13 paź 2016, 00:03
autor: virgin71
Rzućcie okiem na najnowszy wpis na moim fabrykatorze: http://fabrykator.pl/virgin71/czy-ultim ... -zortraxa/
Wiem, że niektórzy oczekują tam rozwoju w zakresie budowy mojej drukarki - to niebawem. Najpierw jednak pojawi się kilka wpisów w temacie drukarek, z którymi mam do czynienia.

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 09:36
autor: FlameRunner
Szczerze to na razie więcej nie wiadomo niż wiadomo. To co pokazano równie dobrze mogłoby być teaserem Dual Extrusion kit dla UMO.

A może pokażą rozwiązanie składające się z drukarki z grzaną komorą, DOBREGO materiału podporowego działającego z ABS i ładnie ogarniającego to slicera? Kto wie. ;)

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 10:22
autor: Kopytko
Chyba będą 2 dysze , na supporcie widać kilka nitek tego czarnego.

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 10:30
autor: FlameRunner
Równie dobrze mogło ścieknąć z niedostatecznie dobrze wyczyszczonej jednej dyszy. ;)

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 10:39
autor: virgin71
Zobaczymy. Możliwe, że faktycznie 2 dysze zostaną wprowadzone, tak samo jak Olson Block teraz jest w standardzie. Wszak Dual też jest produktem "comunity": http://ulti.creatr.it/en/2x/index.html

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 10:46
autor: oskar
Chyba jednak wersja 3 ultimakera https://ultimaker.com/en/made-by-the-new-ultimaker
I na głównej stronie jest wzmianka.

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 10:50
autor: FlameRunner
To że to nowy model drukarki będzie to chyba nie ulega wątpliwości. Cały czas rozchodzi się o to, jaka to będzie drukarka, z jakim wyposażeniem w standardzie.

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 11:19
autor: marek91
Znowu nie rozumiem o co ta cała podnieta... Druk dwiema dyszami to żadna nowość, różnica jest TYLKO, a może AŻ taka, że ultimaker może zrobi to lepiej niż inni :)

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 11:49
autor: FlameRunner
No właśnie - liczymy na różnicę AŻ taką.
Niby na RepRapach od dawna można drukować kilka materiałami (i z użyciem kilku dysz, i z użyciem głowic mieszających), a jakoś mało powszechne to jest, podczas gdy na Stratasysach to jest norma od wielu, wielu lat.

Re: Holenderskie nowości...

: 13 paź 2016, 11:51
autor: virgin71
Tak właśnie jak prawi @FR. Czekamy na aż taką zmianę. Może oni pokażą jak porządnie używać SM-310.

Re: Holenderskie nowości...

: 16 paź 2016, 09:22
autor: FlameRunner
Jeszcze jeden teaser: https://www.youtube.com/watch?v=VM1_QwL3pis

To już pojutrze!

Re: Holenderskie nowości...

: 16 paź 2016, 09:27
autor: Kopytko
Ale podkrecaja atmosfere.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 16 paź 2016, 20:07
autor: emartinelli
Ja jestem ciekaw recenzji użytkowników, slogany i materiały reklamowe oraz targowe wydruki w druku 3d już dawno przestały na mnie robić wrażenie.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 16 paź 2016, 20:53
autor: DVJCODEC
2000 wyświetleń reklamy, więc mogę śmiało napisać, że druk 3D (niskobudżetowy) to mega nisza, skoro już takie nowości nie ruszają.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 08:55
autor: FlameRunner
Najnowszy teaser: https://www.youtube.com/watch?v=v8aab4pxGok
Wrzucony 16h temu i już 85k wyświetleń. ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 10:05
autor: FlameRunner
Warto też rzucić okiem na ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=x5iJ0-J5UDE
Widać, jak wygląda mocno nachylona powierzchnia po usunięciu supportu.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 12:45
autor: emartinelli
Będzie to po prostu Inverture w wydaniu holenderskim.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 13:00
autor: FlameRunner
Myślę, że wszyscy coś takiego podejrzewamy. ;) Czy masz już jakieś konkretne informacje na ten temat?

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 14:11
autor: Kopytko
Oglądaliście może w niedziele transmisje na żywo Thomasa Sanladerer?? Była tematyka nowego ultimakera, analiza filmów promocyjnych itp.
Fajnie pokazał po rozjaśnieniu i wyostrzeniu wydruki z tych filmików- krótko- nie robią szału. Jedynie fakt będzie naprawdę dobry materiał podporowy, ale sam wydruk nie odbiega od poprzedniej wersji.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 15:31
autor: Sokoli
Za godzinę się dowiemy trochę więcej ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 16:17
autor: emartinelli
Kopytko pisze:... ale sam wydruk nie odbiega od poprzedniej wersji.
Przecież to nadal FDM ze swoimi wadami i zaletami. Rozpuszczalne podpory jedynie poszerzają zakres możliwych modeli do druku bez dzielenia ich na części itp. zabawy aby coś bardziej skomplikowanego wydrukować.
Jaracie się jakby to miała być jakaś rewolucja w technologii.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 16:31
autor: Sokoli
hahah, padła im strona :D

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 16:48
autor: FlameRunner
Ultimaker 3

Professional 3D printing made accessible

Build volume of 215 x 215 x 200300 mm
Layer resolution up to 20 micron for 0.4 mm nozzle
Print temperature up to 280 ˚C
Dual extrusion with a soluble support material
Swappable print cores
Heated build plate with active leveling
Download spec sheet
€ 2.995 *excl. VAT
Ultimaker 3

€ 3.695 *excl. VAT
Ultimaker 3 Extended

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 17:03
autor: FlameRunner
Pojawia się już w ofercie niektórych sklepów:
http://www.becoming3d.com/ultimaker-3/

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 17:18
autor: WillingMagic

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 17:27
autor: Kopytko
emartinelli pisze:
Kopytko pisze:... ale sam wydruk nie odbiega od poprzedniej wersji.
Przecież to nadal FDM ze swoimi wadami i zaletami. Rozpuszczalne podpory jedynie poszerzają zakres możliwych modeli do druku bez dzielenia ich na części itp. zabawy aby coś bardziej skomplikowanego wydrukować.
Jaracie się jakby to miała być jakaś rewolucja w technologii.
Właśnie się nie jaram, :P
Bo wg mnie to będzie nowa obudowa z tym samym a rozszerzona o dobre supporty.


o już jest , nawet nie zauważyłem.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 17:30
autor: FlameRunner
Najważniejsza zmiana to, oczywiście, druk z dwóch materiałów, z użyciem podnoszonych dysz. "Rdzenie drukujące" mają być łatwe w wymianie. Są dwa rodzaje - inny do właściwego materiału, inny do supportu.

Udogodnienia w postaci tagów NFC na szpulach i EEPROM-ów w "rdzeniach drukujących". Co ważne - to faktycznie tylko udogodnienia, można drukować z filamentów producentów trzecich.

Tzw. "autopoziomowanie", czyli pomiar krzywizny stołu i kompensacja przy drukowaniu pierwszych warstw.

Materiał podporowy to, przynajmniej na tę chwilę, tylko PVA i zalecane połączenia to PLA+PVA oraz Nylon+PVA.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 17:36
autor: MosfetN
Zapowiada się ciekawa drukarka , fajnie rozwiązali ten 2 głowicowy mechanizm podnoszący . Czekam na pierwsze testy ;) .
P.S A Inventure dalej nie ma :lol:. Jak tak dalej pójdzie to z czasem inne firmy ich całkiem z rynku wygryzą...

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:02
autor: Blazi
rozpuszczalne podpory jedynie poszerzają zakres możliwych modeli do druku bez dzielenia ich na części itp. zabawy aby coś bardziej skomplikowanego wydrukować.
To JEST różnica. Żadnego przystosowywania pod druk 3D, szukania dużej płaskiej powierzchni, męczarni z trudno dostępnymi supportami. Drukujesz co chcesz w dowolnej orientacji. Kto bawił się kiedykolwiek w druk usługowy wie o czym piszę.
"Rdzenie drukujące" mają być łatwe w wymianie
To pachnie niską żywotnością...
Materiał podporowy to, przynajmniej na tę chwilę, tylko PVA
...a to problemami z niezawodnością. Coś mi mówi, że ich marketingowe hasła o "najbardziej niezawodnym systemie dwugłowicowym" nie uwzględniają Stratasysa. :) Chociaż w tej cenie nie ma co oczekiwać cudów (taniej od sporo mniejszego Inventure w preorderze - z drogimi materiałami, do tego tylko Ultrat.

Maszyna może wygląda fajnie, może i ma fajne rozwiązania - ale najważniejsze są wydruki. A tu jak narazie szału nie ma. Zobaczymy co powiedzą użytkownicy - bo testom portali branżowych i dystrybutorów jakoś tak mało ufam.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:08
autor: FlameRunner
Powiedziałbym, że UM3 to drukarka "umiarkowana" - rozsądna ewolucja w rozsądnej cenie.
Jeśli te wszystkie nowe bajery okażą się po prostu działać poprawnie, to będzie to bardzo ciekawa propozycja.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:10
autor: FlameRunner
Ceny w złotówkach z oficjalnej strony UM:
Ultimaker 3: 130007,32 zł netto
Ultimaker 3 Extended: 16178,05 zł netto

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:14
autor: FlameRunner
Blazi pisze:
Materiał podporowy to, przynajmniej na tę chwilę, tylko PVA
...a to problemami z niezawodnością. Coś mi mówi, że ich marketingowe hasła o "najbardziej niezawodnym systemie dwugłowicowym" nie uwzględniają Stratasysa. :)
Myślę, że nie bez powodu głowice do PVA są inne. ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:20
autor: emartinelli
Blazi pisze:
rozpuszczalne podpory jedynie poszerzają zakres możliwych modeli do druku bez dzielenia ich na części itp. zabawy aby coś bardziej skomplikowanego wydrukować.
To JEST różnica. Żadnego przystosowywania pod druk 3D, szukania dużej płaskiej powierzchni, męczarni z trudno dostępnymi supportami. Drukujesz co chcesz w dowolnej orientacji. Kto bawił się kiedykolwiek w druk usługowy wie o czym piszę.
Nie pisze z punktu widzenia usług płatnych tylko domowego użytkownika. Wydrukuję to samo co z supportem rozpuszczalnym, ale oczywiście większym nakładem pracy i czasami z trochę gorszymi efektami wizualnymi. Wszystko to jest kwestia potrzeb i ceny ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 18:31
autor: Blazi
@emartinelli, mamy końcówkę 2016 roku - "domowy użytkownik" kupuje drukarkę/kit za 1500zł a nie 3500 Euro netto. Nawet na zachodzie to spora sumka.
Wydrukuję to samo co z supportem rozpuszczalnym, ale oczywiście większym nakładem pracy i czasami z trochę gorszymi efektami wizualnymi
Ee-e. :) Wystarczy jeden niezbędny support w środku modelu tak, że nie da się go wyciągnąć szczypcami (np głęboki otwór o zmiennym kształcie w ściance) i nawet dzielenie na części niewiele pomoże (a wiele popsuje). Albo chociażby łuk na całym modelu - rozbierz mysz komputerową i spróbuj wydrukować części tak, żeby do siebie pasowały. 3/4 modeli z grabcada jest kompletnie niedrukowalna na jednogłowicówkach.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 21:01
autor: Julian
FlameRunner pisze:Ultimaker 3

Build volume of 215 x 215 x 200300 mm
To akurat zależy od ilości dysz.
Generalnie jest kilka fajnych rzeczy o których nikt nie napisał, np. podgląd z kamery podczas druku, komunikacja wifi / ethernet, możliwość podglądu przez iOS/Android. Istnieje także możliwość cięcia z komóry - wybiera się plik stl na komórze, wysyła do drukarki ale on wpada do chmury CURA i stamtąd do drukarki.

Przy stosowaniu filamentów dedykowanych, działa skaner NFC, który rozpoznaje materiał i przekazuje info do CURY nt. tego co ma i ile ma i czy wystarczy na dany druk.

Generalnie nie długo będzie działać u mnie w sklepie produkt i będzie można poczytać więcej.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker)

: 18 paź 2016, 22:04
autor: McKee
Blazi pisze:
"Rdzenie drukujące" mają być łatwe w wymianie
To pachnie niską żywotnością...
A mi taki komentarz pachnie szeptanym anty-marketingiem.
Tylko nie rozumiem po co.
Przecież już w 2+ Ultimaker miał "Olsson Block" czyli łatwo-wymienialne dysze. Klienci to pokochali, więc nic dziwnego, że jest to też w nowej drukarce i się tym chwalą. To, że sprzęt z Olsztyna nie ma jakichś rozwiązań nie jest powodem żeby inny deprecjonować zarzutem trwałości.

Z innych rzeczy niewspomnianych: dalej filament 3mm :cry:

I jeszcze odnośnie przemysłowego użycia: gdzieś czytałem, że Ultimaker ma aplikację do zarządzania 50-cioma (?) drukarkami drukującymi jednocześnie - port Ethernet będzie tu na pewno pomocny. Zresztą, w dzisiejszych czasach to powinien być standard we wszystkich urządzeniach i fajnie, że go dodali.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 18 paź 2016, 23:16
autor: Blazi
To, że sprzęt z Olsztyna nie ma jakichś rozwiązań nie jest powodem żeby inny deprecjonować zarzutem trwałości.
Eeee... A co do tego ma sprzęt z Olsztyna (poza Inventure :D)? Bardziej miałem tu na myśli pewien sławny, bardzo prosty w wymianie ekstruder z USA. :)

Sprawa jest taka, że ludzie z całego świata (czytaj Europy zachodniej :) ) donoszą o problemach z tymi drukarkami podczas premierowych prezentacji(!). Może to czysty przypadek, może dolegliwości wieku dziecięcego a może coś więcej - w każdym razie warto mieć to na uwadze.

BTW, marketing szeptany na takim forum? Gdzie zainteresowanych kupnem U3 kiedykolwiek może będzie w porywach kilku użytkowników? Serio? :D

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 00:22
autor: McKee
Blazi pisze:.BTW, marketing szeptany na takim forum? Gdzie zainteresowanych kupnem U3 kiedykolwiek może będzie w porywach kilku użytkowników? Serio? :D
Dlatego pisałem, że "nie rozumiem po co?"
:D

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 21:29
autor: Julian
McKee, w "trójce" nie ma olson bloków.

Wymienne "rdzenie" - Print Core'y są łatwo wymienne przede wszystkim by móc sobie dopasować dysze - szyba zmiana, bez konieczności używania klucza. Drukujemy z dwóch różnych kolorów, a zaraz wymiana, i drukujemy z PVA.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 21:41
autor: FlameRunner
Wyjdzie w praniu jak to jest z tą niezawodnością. ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 21:56
autor: Blazi
Dyszki kosztują ponad 500zł / sztuka. Nieźle. Ciekawe jak szybko pojawią się zamienniki.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 22:10
autor: Julian
FlameRunner pisze:Wyjdzie w praniu jak to jest z tą niezawodnością. ;)
Masz racje. Jak ze wszystkim. Moim zdaniem najważniejsza będzie żywotność samej dyszy - samej dyszy nie mozna wymienić.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 22:12
autor: FlameRunner
Właśnie miałem pisać, że 500 to przecież cena za całą głowicę i nie ma co panikować... Poważnie dysze są niewymienne?

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 19 paź 2016, 22:41
autor: Julian
FlameRunner pisze:Właśnie miałem pisać, że 500 to przecież cena za całą głowicę i nie ma co panikować... Poważnie dysze są niewymienne?

Na tą chwilę tak. Nie są wymienne na tą chwilę. I dostępne będą tylko 0,4 - na inne nie było zapotrzebowania w poprzednich wersjach.
Koszt to około 99 Euro - jaka cena w PL, jeszcze chyba nie wiadomo.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 20 paź 2016, 11:10
autor: virgin71
Julian pisze:
FlameRunner pisze:Właśnie miałem pisać, że 500 to przecież cena za całą głowicę i nie ma co panikować... Poważnie dysze są niewymienne?

Na tą chwilę tak. Nie są wymienne na tą chwilę. I dostępne będą tylko 0,4 - na inne nie było zapotrzebowania w poprzednich wersjach.
Koszt to około 99 Euro - jaka cena w PL, jeszcze chyba nie wiadomo.
Śmiechłem:) Na inne nie było zapotrzebowania, więc Andeas Olsson wymyślił blok z łatwo wymienialną dyszą na rozmiary 0.25, 0.4, 0.6 i 0.8. Po czym Ultimaker wprowadził Olsson Block jako oficjalny upgrade, kończąc na dokładaniu go do każdego UM2+, jak i do upgredu z 2 do 2+.

Brak wymiennych dyszy podyktowany jest konstrukcją głowicy, a nie brakiem zapotrzebowania. Po prostu ekonomicznie nieuzasadnione jest kupowanie całej głowicy dla szerszej dyszy. Co więcej, jestem przekonany, że jest to tylko kwestia czasu. Jak za kilka miesięcy, czy też za rok, otworzą projekt UM3, od razu pojawią się głowice z dyszami w najróżniejszych rozmiarach.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 20 paź 2016, 17:11
autor: Julian
Nie zgodzę sie.
Do konstrukcji głowicy a w zasadzie bloku można by dolożyc dysze w różnych średnicach i konstrukcja nie ma tu znaczenia. Technologicznie w glowice można by wstawić dowolną dyszę.

Po prostu producent zdecydował ze bloki beda dostępne tylko z dysza 0.4 mm.
Oficjalnie brak zapotrzebowania na inne średnice a być może nie chcą sie w to rozdrabniać.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 06:40
autor: virgin71
@Julian, z czym się nie zgodzisz? Że jest zapotrzebowanie? W jakim celu zatem powstał Olsson Block? Dlaczego dodają go do UM2+?
Jeśli samą dyszę można wykręcić, to przecież kwestia wkręcenia nowej.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 08:21
autor: Blazi
W jakim celu zatem powstał Olsson Block? Dlaczego dodają go do UM2+?
Stawiam, że po stoktórejś naprawie serwisowej, kiedy to klienci przysyłali im i dystrybutorom drukarki na serwis "bo się chyba zapchało" ktoś w końcu ogarnął, że wymienne dysze to nie jest taki zły pomysł... A Ultimaker jak to Ultimaker, nazwał gwint w głowicy "Olsson Block", rozreklamował jako wielką innowację a ludzie to łyknęli - co z tego, że wprowadzili je chyba jako ostatni z tych bardziej znanych producentów...

I kto tu jest prawdziwym Applem druku 3D? :D

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 10:02
autor: virgin71
Pozwolę sobie zauważyć, że chyba nie wiesz czym jest Olsson Block - to wynika z Twojego wpisu.

Mnie bardziej frapuje, że wracają do starej szkoły - brak łatwej wymiany dyszy.
Z drugiej strony MakerBot też nie wymienia dysz, tylko caly ekstruder.

Kamerka jest też mega innowacyjna... MakerBot ma ją od dawien dawna.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 10:50
autor: Blazi
Pozwolę sobie zauważyć, że chyba nie wiesz czym jest Olsson Block - to wynika z Twojego wpisu.
A czym jest według Ciebie? Dla mnie to fikuśnie nazwany hotend z gwintem. Łał...
Mnie bardziej frapuje, że wracają do starej szkoły - brak łatwej wymiany dyszy.
Z drugiej strony MakerBot też nie wymienia dysz, tylko caly ekstruder.
Kasa. Bo coś nie chce mi się wierzyć, że dorobienie tam gwintu na dysze jest niewykonalne. Klient który chce drukować a nie grzebać wyda więcej na części zamienne i do tego będzie zadowolony - coś nie bangla z drukowaniem? 100 Euro i wszystkie problemy z ekstruzją rozwiązane. Nie poparzy się rozkręcając na ciepło, nie ukręci gwintu, nie wkurzy się że wydał kasę na nową dyszkę a problemem był czop w hotendzie.

Ba, sam bym tak robił.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 12:12
autor: grzybu
Przy takim a nie innym targecie i cenie samej drukarki 100 Euro za kompletny zestaw nie wydaje się być szczególnie wygórowane. A jak to ma stać w firmie gdzie drukarka ma służyć do drukowania i jest tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie to zaproponowana łatwość wymiany może być naprawdę istotna.
Zresztą nie każdy ma mentalność majsterkowicza i wiele osób po prostu robi tego czego ich nauczyli na studiach/szkoleniach i już wymiana kompletnego zestawu pewnie będzie uchodziła za hardkorową modyfikację ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 21 paź 2016, 13:42
autor: Kopytko
Dla kogoś• kto mieszka i pracuje nie w Polsce i zarabia w euro , to 100 euro jest jak dla nas 100zł. Wiec nic szczególnego.

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 26 paź 2016, 11:03
autor: FlameRunner
No ale nawet przeliczając to na zarobki, nie zdenerwowałbyś się, jakbyś zamiast wymienić dyszę za 20 zł musiał wymienić całą głowicę za 100 zł? Osiem dych piechotą nie chodzi, nieważne czy to w ojro, czy w dolarach, czy złotówkach.

Kolejna sprawa jest taka, że u nas za osiem dych masz jedną szpulkę filamentu od producenta niezależnego, a w NL za osiem dych masz dwie szpulki filamentu od Ultimakera, do którego masz w Curze gotowe profile. Oczywiście waluta inna, ale skoro przeliczamy na zarobki... ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 26 paź 2016, 11:29
autor: Kopytko
No tak ale tutaj bardziej piszemy o tym że My musimy wydać 400 a nie 100. wiec bardziej mi chodzi o taką dysproporcję.
Co do filamentu także racja. Niestety ale patrząc na inne kraje i innych co bawią się drukarkami 3d to w Polsce jest wysyp REPRAP ze względów na ceny x4 .
Gdyby można było kupić ultimakera2 za 1999zl jak w Niemczech za 1999E to czy ktos by składał własny sprzęt? Zapewne przynajmniej połowa mniej.
O takie porównanie Mi bardziej chodziło, że takie 100$ to nie jest wcale tak dużo dla kogoś kto mieszka poza Polską.
I szczerze , gdybyś dostawał 100% pewność ,ze wydruki będą poprawne przy zakupie głowicy za 100 a mieć jakąś tam niepewność ,ze nie wyjdą zmieniając samą dyszę to nie wolałbyś kupić sobie głowicy za 100? Dodatkowo zmiana trwała by minutkę i nie musiałbyś się babrać w rozkręcanie czyszczenie , nagrzewania itp?

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 26 paź 2016, 11:42
autor: FlameRunner
Zastanowiłbym się.
Wymiana dyszy nie jest taka straszna, zwłaszcza jak masz klucz fajkowy. ;)

Re: Holenderskie nowości... (Ultimaker 3)

: 26 paź 2016, 11:48
autor: Kopytko
Filip dla nas nie jest straszna, dla innych już nie:D zwłaszcza jak ktoś kupuje drukarkę do kliknięcia drukuj jak w drukarce na papier:D
Choć i tam są możliwe modyfikacje kardridzy, podajników papieru otp . Ludzie tego nie robią. :D