PLA zamiast PET-G?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: kaluza »

Kormoran pisze: 08 mar 2023, 09:46
Pjoter pisze: 08 mar 2023, 09:40 Dla PETG chłodzenie na 0, mosty na 25-30% mam
Ja w Curze ustawić wentylator tylko na mosty?? Jakoś tutoriala nie znajduję... Ustawiłem najpierw wszystko na 0, to mosty spadały.
odpal w curze w zawansowanych widok na wszystko. Wyłącz całkowicie chłodzenie w zakładce "chłodzenie". przewiń na sam dół i zakładka eksperymentalne: i tam masz ustawienia mostów. ustaw sobie około 20-25mm/s prędkości ścian i wentyl na 100%. <- dobierz eksperymentalnie przy krótkich odcinkach nie zdąży osiągnąć 100% na długich osiągnie.
Jak coś pisz na priv z curą pomogę :)
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: kaluza »

kaluza pisze: 08 mar 2023, 15:58
Kormoran pisze: 08 mar 2023, 09:46
Pjoter pisze: 08 mar 2023, 09:40 Dla PETG chłodzenie na 0, mosty na 25-30% mam
Ja w Curze ustawić wentylator tylko na mosty?? Jakoś tutoriala nie znajduję... Ustawiłem najpierw wszystko na 0, to mosty spadały.
odpal w curze w zawansowanych widok na wszystko. Wyłącz całkowicie chłodzenie w zakładce "chłodzenie". przewiń na sam dół i zakładka eksperymentalne: i tam masz ustawienia mostów. ustaw sobie około 20-25mm/s prędkości ścian i wentyl na 100%. <- dobierz eksperymentalnie przy krótkich odcinkach nie zdąży osiągnąć 100% na długich osiągnie.
Jak coś pisz na priv z curą pomogę :)
bukszpryt pisze: 08 mar 2023, 10:08 procent procentowi nierówny. wymieniłem niedawno chłodzenie i że 100% na mostach zszedłem na 70, a i to jest za dużo i w trakcie druku ręcznie zmniejszałem na 60, bo taki nagły start nadmuchu za mocno chłodził dyszę. jeden wydruk mi się przez to wywalił, bo temperatura za mocno spadła i wywaliło błąd grzania. przy stałym nadmuchu nie ma takiego problemu, ale z nagłą zmiana problem już jest.
Zrób PID z chłodzeniem wydruku na 80% i załóż porządną skarpetę na blok + obróć stronę bloku z termistorem tak ,żeby nie wiało bezpośrednio i nie będzie problemu.
bukszpryt
Postów w temacie: 13
Posty: 337
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: bukszpryt »

kaluza pisze: 08 mar 2023, 16:00
kaluza pisze: 08 mar 2023, 15:58
Kormoran pisze: 08 mar 2023, 09:46
Ja w Curze ustawić wentylator tylko na mosty?? Jakoś tutoriala nie znajduję... Ustawiłem najpierw wszystko na 0, to mosty spadały.
odpal w curze w zawansowanych widok na wszystko. Wyłącz całkowicie chłodzenie w zakładce "chłodzenie". przewiń na sam dół i zakładka eksperymentalne: i tam masz ustawienia mostów. ustaw sobie około 20-25mm/s prędkości ścian i wentyl na 100%. <- dobierz eksperymentalnie przy krótkich odcinkach nie zdąży osiągnąć 100% na długich osiągnie.
Jak coś pisz na priv z curą pomogę :)
bukszpryt pisze: 08 mar 2023, 10:08 procent procentowi nierówny. wymieniłem niedawno chłodzenie i że 100% na mostach zszedłem na 70, a i to jest za dużo i w trakcie druku ręcznie zmniejszałem na 60, bo taki nagły start nadmuchu za mocno chłodził dyszę. jeden wydruk mi się przez to wywalił, bo temperatura za mocno spadła i wywaliło błąd grzania. przy stałym nadmuchu nie ma takiego problemu, ale z nagłą zmiana problem już jest.
Zrób PID z chłodzeniem wydruku na 80% i załóż porządną skarpetę na blok + obróć stronę bloku z termistorem tak ,żeby nie wiało bezpośrednio i nie będzie problemu.
skarpeta założona jest taka, jaką dostałem z drukarką. blok może obrócę jak będę zmieniał dyszę. nie chcę tego ruszać, jak nie muszę, już raz uszkodzkodzilem kable przy grzebaniu przy tym.
pid z chłodzeniem mogę odpalić, chociaż wczoraj czytałem, że nie ma to znaczenia. Zresztą, jak pisałem wcześniej, że stałym nadmuchem nie było problemu, tylko z nagła zmianą z okolic 0-20 na 70.
Kormoran
Postów w temacie: 39
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Kormoran »

Od rana dzisiaj robię próbne wydruki... Jakaś załamka. Z PLA była wieża temp. i retrakcja i jedziemy, a tu z PET-G nic nie wychodzi.

Po kolei:

Wieża temperaturowa z ciągłym chłodzeniem 100%. Myślałem, że wszystko będzie źle, a tu nagle przy 215 stopni (sprawdziłem odczytując na drukarce dla pewności) było OK, czym się zdziwiłem.
wieza1.jpg
Skoro tak, to wydrukowałem jeszcze raz także z ciągłym chłodzeniem 100% wentylatora ale ze zmienionymi temperaturami. Tu już most przy 215 nie był taki ładny.
wieza1.jpg
W takim razie jeszcze raz cała wieża w zakresie temperatur jak powyżej, ale przy chłodzeniu ciągłym 30%.
wieza3.jpg
Ponieważ wg mnie wszystkie mosty są złe, zrobiłem jeszcze jeden wydruk przy chłodzeniu ciągłym 30%, ale z temperaturami jak pierwsza.
wieza4.jpg
Tu moim zdaniem najlepiej jest 230 i 225 stopni.


Coś z tych wież Panowie rozumiecie???
kaluza pisze: 08 mar 2023, 15:58 odpal w curze w zawansowanych widok na wszystko. Wyłącz całkowicie chłodzenie w zakładce "chłodzenie". przewiń na sam dół i zakładka eksperymentalne: i tam masz ustawienia mostów. ustaw sobie około 20-25mm/s prędkości ścian i wentyl na 100%. <- dobierz eksperymentalnie przy krótkich odcinkach nie zdąży osiągnąć 100% na długich osiągnie.
Jak coś pisz na priv z curą pomogę :)
Idę drukować kolejną wieżę.

==================================================================================
EDIT, nie wiem skąd ten jeden załącznik się tu wyświetla....
Załączniki
wieza2.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1639
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

Kormoran pisze: 08 mar 2023, 17:57
Coś z tych wież Panowie rozumiecie???

Ze 215stC jest jeszcze za wysoka, spróbuj przedział 190/220
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: kaluza »

Jarewa pisze: 08 mar 2023, 18:14
Kormoran pisze: 08 mar 2023, 17:57
Coś z tych wież Panowie rozumiecie???

Ze 215stC jest jeszcze za wysoka, spróbuj przedział 190/220
Ale w końcu drukujecie z pet-g czy pla ? bo na pet 19/220 stopni jakoś mało nigdy nie schodzę poniżej 230*C na pet-g od DD i to na 3 różnych drukarkach tak temp oscyluje jeszcze kwestia jakie prędkości są. Aż zaraz z ciekawości puszczę wieże temp. na jedną wartość temp :D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1639
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Jarewa »

kaluza pisze: 08 mar 2023, 18:45

Ale w końcu drukujecie z pet-g czy pla ? bo na pet 19/220 stopni jakoś mało nigdy nie schodzę poniżej 230*C na pet-g od DD i to na 3 różnych drukarkach tak temp oscyluje jeszcze kwestia jakie prędkości są. Aż zaraz z ciekawości puszczę wieże temp. na jedną wartość temp :D
Myślisz że wszystkie drukarki są takie same? już nie wspomnę o przekłamaniu temperatury.

Na tych wydrukach musi widzieć przejście matowego (niska temperatura) na połysk (wysoka temperatura) jakoś nie widzę tego po tych wydrukach.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: kaluza »

Jarewa pisze: 08 mar 2023, 18:59
kaluza pisze: 08 mar 2023, 18:45

Ale w końcu drukujecie z pet-g czy pla ? bo na pet 19/220 stopni jakoś mało nigdy nie schodzę poniżej 230*C na pet-g od DD i to na 3 różnych drukarkach tak temp oscyluje jeszcze kwestia jakie prędkości są. Aż zaraz z ciekawości puszczę wieże temp. na jedną wartość temp :D
Myślisz że wszystkie drukarki są takie same? już nie wspomnę o przekłamaniu temperatury.

Na tych wydrukach musi widzieć przejście matowego (niska temperatura) na połysk (wysoka temperatura) jakoś nie widzę tego po tych wydrukach.
toż to oczywiste aczkolwiek mat/połysk to też nie różna ,że warstwy są dobrze zespojone :roll2: jeszcze kwestia jakie mają przyspieszenia i prędkość druku ;p bo jak jadą na niskich prędkościach to nie będzie różnicy widocznej między 190-220 bo i tak cały czas będzie się lał bo spędzi zbyt dużo czasu w dyszy :P
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2484
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 312

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: mcxmcx »

Mniej więcej tak wygląda dobrze wygrany pet (na dole), 130% środek i 170% prędkości góra.
Załączniki
PXL_20230308_180831240.jpg
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 7
Posty: 502
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 175
Kontakt:

Re: PLA zamiast PET-G?

Post autor: Igor »

Zawsze drukuję na najwyższej temperaturze i najniższym nadmuchu przy których dany materiał jest w stanie pracować. Jeśli już muszę zaprojektować detal tak żeby jakiś most się pojawił, od razu w projekcie umieszczam cienkościenną podporę do wycięcia/wyłamania, podobną w założeniach do "organic support". Dzięki temu unikam czaso-, praco- i materiałochłonnych podpór generowanych przez slicer i uzyskuję najlepsze możliwe przyleganie warstw. Na mosty mam alergię.
Możesz spróbować.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”