Strona 1 z 1

Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 16:49
autor: tomekLW
Witam wszystkich,
Z racji że to moja pierwsza drukarka 3D i probuje jakoś drukować metodą prób i błędów zwracam się do Was o pomoc bo z każdym wydrukiem dzieje się to samo a mianowicie jakieś dziury w wydruki i to nie jest jeden twardy kawałek plastiku tylko taki miekki jakby był zrobiony z siatki, wygina się na boki i jest zbyt elastyczny... Zdjęcia do podglądu i może ktoś z Was mógłby naprowadzić mnie na to co robię źle? Czy to wina drukarki czy coś nie tak jest z plikami? Ściągałem gotowce z neta, wrzucałem do programu Cura i przenosząc na kartę wrzucałem do druku... Drukowane PETG 230-235° dysza, stolik 73-80°, wentylator na 10-20%

Bardzo proszę o pomoc co muszę zmienić żeby druki były takie jak trzeba czyli twarde i wytrzymałe.

Dziękuję za każdą informacje, która z racji tego że się uczę jest dla mnie bezcenna.

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 17:13
autor: Andrzej_W
Co to za drukarka?
Wygląda jak zapchana dysza lub problem ze szparką.

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 18:10
autor: Fest
Ewidentnie przegrzane, obniż temperaturę wydruku do 220, stół ustaw na 60. Wentylator przy 20% to się nawet nie załączy. Ustaw 35.

I wydruki 3d mają wypełnienie zależne od tego co ustwiłeś, to nie będzie jednolita bryła. 90% to za dużo, zacznij od 30.


Edit.

I tak jak koledzy piszą za mało materiału, może być nie skalibrowany ekstruder. Retrakcja 6,5 mm również może powodować problemy z zatykaniem dyszy.

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 18:19
autor: denior
Drukarka podaje za mało materiału, albo coś z extruderem albo zapchana dysza

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 18:57
autor: tomekLW
Drukarka to Ender 3 Pro

Dzięki Panowie, zamówiłem dziś nowe dysze, we wtorek zmienię i podeślę fotki czy coś to zmieniło czy dalej to samo. Nie spodziewałem się aż takiej aktywności na tym forum i pomocy od innych ale mile zaskoczenie... raz jeszcze dziękuję zastosuje się do wszystkich wskazówek i we wtorek zdam relacje z wydruku

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 19:32
autor: Andrzej_W
To jeszcze łącznik do wymiany na taki https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319
Wykręć sobie dyszę wypal na palnikiem. Zrób coldpull
Sprawdź jak wygląda końcówka rurki PTFE w miejscu styku z dyszą.
hotEndGap.png
Ma być tak jak z lewej strony.

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 19:42
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 04 lis 2023, 19:32 To jeszcze łącznik do wymiany na taki https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319
Wykręć sobie dyszę wypal na palnikiem. Zrób coldpull
Sprawdź jak wygląda końcówka rurki PTFE w miejscu styku z dyszą.
hotEndGap.png
Ma być tak jak z lewej strony.
We wtorek przyjdą mi nowe dysze to przy okazji rozbierania spróbuję wyczyścić ile się da tego co pod dyszą i zobaczę jak wygląda ta rurka. Dziękuję Ci bardzo za foto do podglądu jak to ma wyglądać

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 22:41
autor: diablok6
Andrzej_W pisze: 04 lis 2023, 19:32 To jeszcze łącznik do wymiany na taki https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319
To od razu niech kupi z bimetalu, nie będzie się później martwił o zwęgloną rurkę przy dyszy.
Najlepiej zacząć od tego czy robiłeś kalibrację extrudera?,
6.5mm długości retrakcji, nie jest trochę za dużo, te 5 by wystarczyło.
Ja z pet-g sporo czasu spędziłem, ja na początku zmienił bym kilka opcji, dysza 235-240, stół 70-75, bez nawiewu tylko używany na mostach, prędkość druku 40, prędkość rozładowania/załadowania retrakcji 60/40, w tedy nie robią się nitki.
A żeby mieć pewność że to nie jest wina programu(coś ustawione że sam nie wiesz) to na próbę zrób innym programem np.PrusaSlicer

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 22:53
autor: Andrzej_W
No tak wymieni na fullmetal to przy wentylatorku z endera zaraz będzie temat czemu mu się blokuje filament.

Re: Miekki wydruk

: 04 lis 2023, 23:45
autor: loosac
Od siebie dodam, ze jeszcze bym dodatkowo obnizyl predkosc druku do 30mm/s, a retrakcję w ogóle wyłączył. Nitki z gumy mozna dociąć a wypełnienie powinno być lepsze.

Ostatnio przypomniałem sobie to odgrebując z dna szafy TPU o twardości 20.

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 00:18
autor: Andrzej_W
Ale on drukuje z PETg
TPU na bowdenie też się da.
W tym przypadku to w 90% to ta nieszczęsna szparka będzie sprawcą wielu ̶c̶i̶ą̶ż̶ problemów :D

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 07:44
autor: tomekLW
Mówiąc o kalibracji extrudera co masz na myśli? Ustawiałem tylko głowice drukujacą na karteczkę w każdym z narożników i starałem się żeby w każdym był mniej więcej jednakowy opór. Zamówiłem też te żółte sprężynki pod stolik i szklo na górę to może będzie trochę stabilniej i równiej😃
Andrzej_W masz na myśli zapchaną dyszę jak rozumiem? Że to właśnie ona będzie głównym winowajcą tego zamieszania?

Nie wiem Panowie jak ja Wam się odwdzięczę jak to już ruszy ale na te chwile naprawdę bardzo Wam dziękuję za wszystkie porady i że każdy dorzuca coś od siebie! Na przyszłość człowiek będzie może trochę mądrzejszy i nie będzie zaśmiecał forum takimi głupotami🙈

Edit

A powiedzcie mi Panowie czym różni się ten łącznik

https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319

Od tego łącznika

https://allegro.pl/oferta/gardziel-z-wk ... 2200645280

Poza ceną oczywiście bo to sam zauważyłem😃

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 08:02
autor: tomekLW
Nie mogłem już edytować poprzedniego posta więc zapytam jeszcze czy tą rurkę przy okazji też wymienić na nową czy wystarczy jak lekko skrócę tą która jest założona?

Znalazłem coś takiego

https://allegro.pl/oferta/rurka-teflono ... 1895636196

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 09:10
autor: loosac
Andrzej_W pisze: 05 lis 2023, 00:18 Ale on drukuje z PETg
TPU na bowdenie też się da.
W tym przypadku to w 90% to ta nieszczęsna szparka będzie sprawcą wielu ̶c̶i̶ą̶ż̶ problemów :D
Wybaczcie, najwyrazniej cos przeoczylem czytajac.

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 10:16
autor: Andrzej_W
tomekLW pisze: 05 lis 2023, 07:44
A powiedzcie mi Panowie czym różni się ten łącznik

https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319

Od tego łącznika

https://allegro.pl/oferta/gardziel-z-wk ... 2200645280

Poza ceną oczywiście bo to sam zauważyłem😃
Nie wiem czym się różnią może materiałem czy jakością wykonania. Ten od TDI-CAD to większość użytkowników enderów na forum ma łącznie ze mną :D
Sam go robi nie sprowadza z chin jest nawet na forum zawsze można do niego napisać.
Kalibracja ekstrudera viewtopic.php?t=5414
Tak możesz odciąć kawałek rurki tylko równo żeby miała dobre połączenie z dyszą.
Najlepiej jak ja już wyrównasz wsuwasz ją przez cały hotend aż zacznie wystawać przez łącznik tak pół milimetra. Pamiętaj o jej zablokowaniu w złączce pneumatycznej tym plastikowym dynksem.
Wkręcasz potem dyszę. Jak już dojdzie do łącznika to odkręcasz ja o pół obrotu i nagrzewasz do temperatury wyższej niż drukujesz tak 240 250 stopni i dokręcasz z wyczuciem.
Odkręcanie i dokręcanie robimy na gorąco żeby nie urwać gwintów.
Co do szparki przyjrzyj się obrazkowi to w czerwonym kwadracie to właśnie szparka czyli szczelina która tworzy się pomiędzy rurką PTFE a dyszą.

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 12:13
autor: denior
loosac pisze: 04 lis 2023, 23:45 Od siebie dodam, ze jeszcze bym dodatkowo obnizyl predkosc druku do 30mm/s, a retrakcję w ogóle wyłączył. Nitki z gumy mozna dociąć a wypełnienie powinno być lepsze.

Ostatnio przypomniałem sobie to odgrebując z dna szafy TPU o twardości 20.
On drukuje z PET-G

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 12:16
autor: tomekLW
Andrzej_W jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy w tym temacie chłopie🙉 w takim razie nie będę kombinował i zamówię polecany przez Ciebie łącznik... Dziękuję za podesłanie linku do kalibracji ekstrudera a nie tekst "na forum jest opcja szukaj..." Bardzo doceniam i raz jeszcze dziękuję Panowie za wszystkie porady! Poczekam ażprzyjdą mi te zamówione elementy, poskładam to do kupy i postaram się starannie zrobić wszystko co było tu podpowiedziane, mam nadzieję że to ruszy i będzie drukować jak trzeba💪

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 12:21
autor: Andrzej_W
tomekLW pisze: 05 lis 2023, 12:16 Andrzej_W jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy w tym temacie chłopie
Jaka wiedza :shock: to doświadczenie zdobyte na ender3

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 12:22
autor: diablok6
Andrzej_W pisze: 04 lis 2023, 22:53 No tak wymieni na fullmetal to przy wentylatorku z endera zaraz będzie temat czemu mu się blokuje filament.
To zależy, u mnie ten zwykły metalowy potrafił się zatykać ale bimetal(miedź/tytan) już nie, ale to zależy od autora czy go wymieni.
tomekLW pisze: 05 lis 2023, 08:02 Nie mogłem już edytować poprzedniego posta więc zapytam jeszcze czy tą rurkę przy okazji też wymienić na nową czy wystarczy jak lekko skrócę tą która jest założona?
Nie ma takiej potrzeby, nawet jeżeli oryginalnie jest krzywo ucięta to skróci się dwa-trzy milimetry, a jak chcesz kupować to kupuj oryginalną, te tanie mają problemy.

Co do kalibracji to tu masz filmik https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi4dHY

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 13:33
autor: loosac
denior pisze: 05 lis 2023, 12:13
loosac pisze: 04 lis 2023, 23:45 Od siebie dodam, ze jeszcze bym dodatkowo obnizyl predkosc druku do 30mm/s, a retrakcję w ogóle wyłączył. Nitki z gumy mozna dociąć a wypełnienie powinno być lepsze.

Ostatnio przypomniałem sobie to odgrebując z dna szafy TPU o twardości 20.
On drukuje z PET-G
juz wyzej wyjasnione

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 13:39
autor: tomekLW
Zamówiłem już łącznik z linku od Andrzeja ale polecany przez doablok6 też dodałem do ulubionych, jak ten nie zda egzaminu będę próbował czegoś innego😉 bardzo dziękuję za link do youtube z poradnikiem, dla mnie swieżaka w tym temacie zawsze to lepiej zobrazowane niż tekstowe opisywanie kalibracji😁 a z rurka chyba zrobię jak mowicie Panowie i spróbuję jakoś zreanimować fabryczną bo widzę że jest jej jeszcze sporo

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 14:09
autor: patrzę
A nie masz przestawione w slicerze na "volumetric"?

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 14:31
autor: tomekLW
patrzę pisze: 05 lis 2023, 14:09 A nie masz przestawione w slicerze na "volumetric"?
A możesz mi wytłumaczyć co to znaczy i jak mam to sprawdzić? Drukarkę kupiłem używaną więc tu teoretycznie wszystko jest możliwe..

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 18:49
autor: diablok6
tomekLW pisze: 05 lis 2023, 14:31
patrzę pisze: 05 lis 2023, 14:09 A nie masz przestawione w slicerze na "volumetric"?
A możesz mi wytłumaczyć co to znaczy i jak mam to sprawdzić? Drukarkę kupiłem używaną więc tu teoretycznie wszystko jest możliwe..
W skrócie jest to maksymalna ilość filamentu, które drukarka będzie przepychać przez hotend. petg ma 8, ale gdzie ta opcja w cura jest, to nie wiem. Ja używam PrusaSlicer. Tą opcje ustawia się w programie, kupiona nowa czy używana drukarka nic do tego nie ma, wszystkie informacje znajdują sie w pliku gcode a drukarka się do tego dostosowuje, więc jak kolega wyżej, mógł byś to sprawdzić może przez przypadek inną wartość ustawiłeś

Re: Miekki wydruk

: 05 lis 2023, 21:49
autor: tomekLW
diablok6 pisze: 05 lis 2023, 18:49
tomekLW pisze: 05 lis 2023, 14:31
patrzę pisze: 05 lis 2023, 14:09 A nie masz przestawione w slicerze na "volumetric"?
A możesz mi wytłumaczyć co to znaczy i jak mam to sprawdzić? Drukarkę kupiłem używaną więc tu teoretycznie wszystko jest możliwe..
W skrócie jest to maksymalna ilość filamentu, które drukarka będzie przepychać przez hotend. petg ma 8, ale gdzie ta opcja w cura jest, to nie wiem. Ja używam PrusaSlicer. Tą opcje ustawia się w programie, kupiona nowa czy używana drukarka nic do tego nie ma, wszystkie informacje znajdują sie w pliku gcode a drukarka się do tego dostosowuje, więc jak kolega wyżej, mógł byś to sprawdzić może przez przypadek inną wartość ustawiłeś

Dziękuję za wyjaśnienie, spróbuję też z programem PrusaSliver może też mi bardziej przypadnie do gustu, teraz chyba jest najlepszy moment na szukanie złotego środka w sensie programów i ustawień do tego żeby drukowanie było pdzyjemne a nie uciążliwe. Najpierw poskładam wszystko z nowych części na które czekam a później będzie zmieniał ustawienia i program aby osiągnąć jaj najlepszy efekt. Raz jeszcze bardzo dziękuję za wyjaśnienie i podpowiedź z programem

Re: Miekki wydruk

: 06 lis 2023, 07:24
autor: Mati
Ale to jedynie ogranicza prędkość druku, jeśli określona wartość przepływu jest przekroczona, a nie zmniejsza ilości wytłaczanego materiału.
Jest za to inny parametr w slicerze - use volumetric extrusion value, którego włączenie zamienia wartości ekstruzji z długości podawanego filamentu na jego objętość. Generalnie to musi być ustawione tak samo jak w drukarce, zazwyczaj jest to wyłączone.

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 15:29
autor: tomekLW
Panowie muszę coś robić z tą rurką która jest przy drukarce czy wygląda dobrze i nie trzeba jej przycinać? I moje drugie pytanie, po co został mi dołączony kawałek rurki do tego zamówionego łącznika? To tylko wzór jaka ma być czy ona spełnia jakąś funkcje i mam ją gdzieś zamontować?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 15:47
autor: Andrzej_W
To zapas. Z czasem się zużywa. Ta co jest w drukarce wkładasz od góry w złączkę i dociskasz do łącznika i nic więcej.

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 15:57
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 08 lis 2023, 15:47 To zapas. Z czasem się zużywa. Ta co jest w drukarce wkładasz od góry w złączkę i dociskasz do łącznika i nic więcej.
No i na taką informację liczyłem😁 dziękuję Ci bardzo! Jak poskładam i puszcze jakiś druk to dam znać jak to teraz wygląda. Jeszcze muszę popatrzeć co w tych programach mam naustawiane i zrobić kalibracje extrudera🙈

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 16:09
autor: morf
Skręć tylko poprawnie wszystko i dokręcić na ciepło
Tutaj na przykładzie e3d v6 ale zasada jest taka sama

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gwNAMveHLmw

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 16:20
autor: tomekLW
morf pisze: 08 lis 2023, 16:09 Skręć tylko poprawnie wszystko i dokręcić na ciepło
Tutaj na przykładzie e3d v6 ale zasada jest taka sama
[youtube]https://youtube.com/watch?v=gwNAMveHLmw[/youtube]
Dziękuję bardzo za podpowiedź i link!😃

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:01
autor: tomekLW
Panowie, wszystko wymienione na nowe, extruder na zadane 100mm podawał 40mm ustawione wg filmiku, teraz podsje dobrze ale mam problem bo podczas drukowania przeskakuje u nie podaje filamentu... Co zle robię tym razem?
I moje drugie pytanie, po zakończonym drukowaniu mam jakoś wyciągnąć filament z dyszy czy mogę go tam zostawić do ponownego uruchomienia?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:13
autor: atom1477
Jak zmieniłeś z 40 na 100 to wzrosły opory. Może było na granicy, i teraz gubi kroki.

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:31
autor: tomekLW
No ale jak bym zostawił te 40 to pewnie by było tak samo jak poprzednio czyli by nie drukowało tak jak powinno podając za mało filamentu, tzn to jest tylko moje podejrzenie ale skoro na zadane 100mm nie podawal 100mm tylko 40mm to wydaje mi się że teraz po zmianie powinno już działać tak jak powinno a jednak przeskakuje..

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:36
autor: Andrzej_W
tomekLW pisze: 08 lis 2023, 19:01 Panowie, wszystko wymienione na nowe, extruder na zadane 100mm podawał 40mm ustawione wg filmiku, teraz podsje dobrze ale mam problem bo podczas drukowania przeskakuje u nie podaje filamentu... Co zle robię tym razem?
I moje drugie pytanie, po zakończonym drukowaniu mam jakoś wyciągnąć filament z dyszy czy mogę go tam zostawić do ponownego uruchomienia?
To teraz to viewtopic.php?t=6691
tomekLW pisze: 08 lis 2023, 19:01 I moje drugie pytanie, po zakończonym drukowaniu mam jakoś wyciągnąć filament z dyszy czy mogę go tam zostawić do ponownego uruchomienia?
Tak bez problemu nagrzewasz i drukujesz znowu

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:41
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 08 lis 2023, 19:36
tomekLW pisze: 08 lis 2023, 19:01 Panowie, wszystko wymienione na nowe, extruder na zadane 100mm podawał 40mm ustawione wg filmiku, teraz podsje dobrze ale mam problem bo podczas drukowania przeskakuje u nie podaje filamentu... Co zle robię tym razem?
I moje drugie pytanie, po zakończonym drukowaniu mam jakoś wyciągnąć filament z dyszy czy mogę go tam zostawić do ponownego uruchomienia?
To teraz to viewtopic.php?t=6691
No i mam lekturę, raz jeszcze bardzo Ci dziękuję może jakoś to ogarne🙉❤️

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:46
autor: tomekLW
Ja zupełnie nic z tego nie rozumiem... czyli mam powrócić do wartości jaka była przed moimi zmianami bo moja drukarka nie przelicza sobie tego w mm tylko mm3?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:50
autor: Andrzej_W
Zmień w ustawieniach na mm.
Slicer generuje g-cod w mm a pewnie masz ustawione w mm3

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 19:58
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 08 lis 2023, 19:50 Zmień w ustawieniach na mm.
Slicer generuje g-cod w mm a pewnie masz ustawione w mm3
Mam to zrobic w ustawieniach drukarki z poziomu drukarki czy z poziomu programu Repetier Host?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:16
autor: tomekLW
Tu nigdzie tego nie widzę i w menu drukarki też niestety nigdzie nie ma możliwości przejścia z mm3 na mm

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:21
autor: Andrzej_W
Wrzuć zdjęcie ekranu drukarki

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:29
autor: tomekLW
Ekran główny i menu

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:39
autor: Andrzej_W
Po kolei :D
Najpierw Control
1.jpg
Filament
2.jpg
Ma być na Off
3.jpg

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:42
autor: tomekLW
Już też mam zmienione, dziękuję! I teraz jeszcze raz mam zrobić tą konfigurację extrudera?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 20:46
autor: Andrzej_W
Tak.
Ustaw sobie 100 w ustawieniach ekstrudera powinno być dobrze.

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 21:23
autor: tomekLW
Panowie dziękuję Wam bardzo!!!! Jest różnica kolosalna! Andrzeju masz u mnie dobra flachę! Masz może jeszcze pomysł jak się pozbyć tych nitek ze środka?

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 21:30
autor: Andrzej_W
Retrakcja to się nazywa :D
A to metodą prób trzeba ustawić niektóre slicery maja już testy na to gotowe gdzie ustawiasz początkowa prędkość i długość retrakcji.

Re: Miekki wydruk

: 08 lis 2023, 23:44
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 08 lis 2023, 21:30 Retrakcja to się nazywa :D
A to metodą prób trzeba ustawić niektóre slicery maja już testy na to gotowe gdzie ustawiasz początkowa prędkość i długość retrakcji.
No teraz kiedy już drukarka pracuje jak nowa dzięki Wam a w bardzo dużej mierze dzięki Tobie - myślę że jakoś z tymi ustawieniami sobie poradzę, coś poczytam coś pooglądam i może jakoś się uda💪 raz jeszcze BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 17:46
autor: tomekLW
No i jak to mówią było miło ale się skończyło... Coś mi zaczęło trzaskać, strzelać, pstrykać? Nie wiem jak to nazwać.. w każdym razie przy hotendzie co chwile słychać coś jakby trzask i przez to wydruk ma gorsza jakość i są w nim jakieś puste luki porównując do tych które udało mi się wydrukować poprzednio... Czy to wina wilgotnego PETG? Czy może za nisko osadzonego stolika? Czy może jeszcze coś innego? Parametrów druku nie zmieniałem tylko dziś traciłem stolik I musiałem ustawić na nowo ale wydaje mi się że te trzaski nie są od źle ustawionego stolu? Miał ktoś podobny przypadek i podzieli się informacja co to może być?

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 18:44
autor: Andrzej_W
Zrób sobie wieżę temperatur może przegrzewasz pet. I spróbuj go wysuszyć, strzelanie to może być wilgoć w filamencie.

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 19:20
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 11 lis 2023, 18:44 Zrób sobie wieżę temperatur może przegrzewasz pet. I spróbuj go wysuszyć, strzelanie to może być wilgoć w filamencie.
To najpierw wysuszę żeby mieć pewność a później znajdę wieże😃
Czy taka suszarka do owoców i grzybów nada się do suszenia filamentu?

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 19:24
autor: Andrzej_W
A pewnie że się nada nawet są projekty takich przeróbek.
W slicerze zobacz czy masz test temperatur.

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 19:30
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 11 lis 2023, 19:24 A pewnie że się nada nawet są projekty takich przeróbek.
W slicerze zobacz czy masz test temperatur.
Dziś pobrałem dodatek do Cury i widziałem że jest wieża temperatur i retrakcji

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 22:35
autor: tomekLW
Panowie, czy poza tym, że retrakcja jest na tragicznym poziomie, widać coś więcej po wydruku tej wieży temperatur? Wg mnie najlepiej wygląda tratwa od 230 do 220 stopni a Wy co myślicie?

Re: Miekki wydruk

: 11 lis 2023, 23:24
autor: Andrzej_W
Spróbuj połamać. Zobaczysz wtedy które są mocne. PET powinien być błyszczący.

Re: Miekki wydruk

: 12 lis 2023, 00:30
autor: roman
Mnie to wygląda na wilgotny filament - powierzchnia ścianek robi się gorsza wraz ze wzrostem temperatury.

Re: Miekki wydruk

: 12 lis 2023, 09:38
autor: tomekLW
Andrzej_W pisze: 11 lis 2023, 23:24 Spróbuj połamać. Zobaczysz wtedy które są mocne. PET powinien być błyszczący.
Nie idzie przełamać żadnej z tych kładek i wszystko sztywno się trzyma choć widzę, że te wydrukowane w temp od 220 do 230 stopni wyglądają najlepiej estetycznie...
roman pisze: 12 lis 2023, 00:30 Mnie to wygląda na wilgotny filament - powierzchnia ścianek robi się gorsza wraz ze wzrostem temperatury.
No też mi się właśnie wydaje, że to może być wina wilgotnego filamentu i jeszcze w wydatku to strzelanie z dyszy podczas druku...

Wydrukowałem jeszcze wieżę retrakcji ale szczerze mówiąc myślałem że w którymś momencie będzie czysta a ona od 4 do 9 cały czas ma niefoskonalosci i nitki powyciągane...
Jak byłem na początku podjarany tym drukiem 3D tak powoli zaczynają mi ręce opadać...

Re: Miekki wydruk

: 22 lis 2023, 21:11
autor: tomekLW
Ma ktoś może jakiś pomysł jak ustawić prawidłowo tym razem PLA? Próbowałem różnych retrakcji od 1 do 6 i to samo za każdym razem, temperatury od 200 do 220 stopni nadmuch od 80 do 100% stolik 50-60 stopni i nie wiem co jest nie tak a to pierwsze druki w PLA...

Napis jakiś zniekształcony, wszystko z góry mocno chropowate i ciagnie mi za każdym razem taką jakby nitkę przez środek nie wiem czym to może być spodowane?

Re: Miekki wydruk

: 22 lis 2023, 21:36
autor: JGFTW
Trochę słabo widać na tym filamencie, ale obstawiam za duży mnożnik ekstruzji i od jego zmniejszenia bym zaczął.
Daj jakieś 3% mniej i zobacz jak wyjdzie.

Re: Miekki wydruk

: 22 lis 2023, 21:42
autor: morf
Silk?
Silk puchnie ;) weź zwykle PLA ew jakieś z brokatem jeśli chcesz żeby wyglądało ciekawiej

Re: Miekki wydruk

: 22 lis 2023, 21:45
autor: tomekLW
JGFTW pisze: 22 lis 2023, 21:36 Trochę słabo widać na tym filamencie, ale obstawiam za duży mnożnik ekstruzji i od jego zmniejszenia bym zaczął.
Daj jakieś 3% mniej i zobacz jak wyjdzie.
Bardzo Ci dziękuję za informację❤️ spróbuję pokombinować z eksteuzją

Na ostatnim wydruku miałem ustawienia jak na foto poniżej, może tu gdzieś jest jeszcze jakiś duży błąd?

Re: Miekki wydruk

: 22 lis 2023, 21:47
autor: tomekLW
morf pisze: 22 lis 2023, 21:42 Silk?
Silk puchnie ;) weź zwykle PLA ew jakieś z brokatem jeśli chcesz żeby wyglądało ciekawiej
Właśnie zauważyłem, że były na wydruku takie jakby bąble? Dostałem to jako próbnik podczas zamawiania PETG i dziś z ciekawości wrzuciłem na drukarkę żeby zobaczyć jak się tym drukuje No i takie jaja wyszły🙈