Strona 1 z 1

OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:01
autor: Kopytko
hej, ponownie coś się pierniczy z octopi.
Nie zawsze wstaje, wyskakuje taki błąd:
20170926_135706.jpg
Czy pozostaje już mi tylko reinstalka?

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:09
autor: kretu
Nie resetowałeś za często przez wyłączanie napięcia? Malinka tego strasznie nie lubi. Moja rada wgraj od nowa system na kartę, nie używaj opcji turbo i stosuj kartę class10 No i najważniejsze wyłączaj poprawnie malinkę.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:11
autor: Kopytko
czasami muszę jak nie chce się połączyć do wifi :( no trudno :( bo to problem z samym octoprint ? Czy systemem ?

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:17
autor: dragonn
To problem z systemem, najprawdopodobniej wystarczyłby naprawić kartę nazrzędzeniem fsck na komputerze ale na Windows tego nie zrobisz. Niestety karty SD nie lubią odpinania z prądu brutalnego.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:18
autor: Kopytko
a z poziomu raspberry graficznego dam rade?
I pytanie czym pod windows sformatuje tą kartę i postawie wsio na nowo ?

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:19
autor: dragonn
jak chcesz zrobić z poziom raspberry jak Ci nie wstaje? Heh, tak jak sformatujesz na nowo będzie spoko.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:20
autor: Kopytko
wstaje jak klikne na klawiaturze ctrl+D , to normalnie nawet serwer octopi działa.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:24
autor: dragonn
aaa racja nie doczytałem. Jak wstanie to już nie ale jak jest teraz w tym trybie spróbuj wpisać:

Kod: Zaznacz cały

fsck -y -f /dev/mmcblk0p1
fsck -y -f /dev/mmcblk0p2
Raczej więcej partycji nie ma.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:27
autor: Kopytko
Sorki za tak pewnie głupie pytania :( ale dla mnie to obcy system calkiem :(
tu może być ?

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:30
autor: dragonn
Nie, wpisz wtedy download/file.php?id=4114&mode=view jak masz to i zjadłeś parametr -f

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:35
autor: Kopytko
dalej to samo :( faktycznie z numerkiem 2 już nie ma :( ok trzeba od nowa postawić. Ale i tak dzieki.

Nie mam pojecia co on do mnie mówi :P:P:P:P

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:43
autor: dragonn
Z 2 może nie być, niestety czasem zdarzają się błędy który nie da się naprawić z poziomu aktualnie uruchomionego systemu tylko trzeba naprawić je offline. Przerabiałem ten temat dość intensywnie i po prostu karty SD to kijowy nośnik na system - miałem nawet system który pracował z kartą w trybie read-only i też po czasie miała błędy. Wydaje mi się że to zależy od karty SD, bo niektóre Pi które gdzieś stawiałem chodzą do dziś bez problem a były wyłączane brutalnie co trochę, a niektóre uważałem jak się dało jeden restart i koniec. Zauważyłem że karty SandDisk Extreme sprawdzają się lepiej a ogólnie wydaje mi się że najlepiej kupić sobie kartę przeznaczoną do przemysłu np. Sandisk Industrial ale nie mam pojęcia gdzie je dostać i ile kosztują, wiem że TME chyba jakieś ma.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:44
autor: dragonn
buffer overflow Oo heh to brzmi jak by binarka fsck też uległa uszkodzeniu :/.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:46
autor: Kopytko
znalazlem ori karte od rpi z systemem noobs, czy do tego moge tylko dograć octopi ? ta co byla jest kategori 4:P a wszystko zaczeło się od tego ,ze chciałem przypisać stałe ip :/ i podłaczyłem karte do kompa w adapterze , który się nie łączył dobrze i rwało połaczenie:/

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 14:51
autor: dragonn
A no to takie coś zepsuje kartę na pewno, możesz tam dograć octopi jak Ci się chce możesz też na nią po prostu wgrać octopi zamiast noobs. BTW jak by ktoś był ciekawy udało mi się znaleźć coś takiego https://www.morele.net/karta-microsd-ki ... p-1073492/

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 15:45
autor: dziobu
Karta SD jest tak samo dobra na system jak CF czy każdy inny flash. Niektóre pamięci są w ogóle na tych samych scalakach; różnią się tylko interfejsem.
A z samymi kartami problemy są dwa:
- Złącze. Niewiele rzeczy jest tak ciulowych jak ono. Jak używasz często - rozpada się. Jak rzadko - śniedzieje i przestaje stykać.
- Obsługa samego protokołu. Karty SD nie są tak prymitywne jak np CF (teoretycznie rzecz jasna, bo CF też nie muszą być proste) i tutaj trzeba zachować pewien standard obsługi. Dotyczy to zarówno czasów, kompletności nastaw np. przy przejściu SPI->SDIO jak i badania statusów które zwraca. Spora część bibliotek z którymi się spotkałem szczerze to olewa. Jeśli karta nie przyjmie rozkazu lub zwróci niestandardowy status to tu całość leży, choć biblioteka działa jak gdyby nigdy nic. Podobnie z trybami oszczędzania energii (niektóre karty same się wygaszają, stąd problemy).

Da się zorganizować pracę tak żeby wyjęcie karty w dowolnym momencie nie powodowało utraty danych i praktykuję to w swoim urządzeniach, ale rpi jest dość szybkie i raczej nie będzie marnowało czasu na takie bzdury.

Używamy kart SD wszędzie gdzie się da, to podpowiem na koniec:
- Jedyne problemy jakie miałem to z niektórymi kartami Kingstona (dodam że do dziś żadna nie przeżyła). Modele "no-name" w ogóle pomijam bo to loteria.
- Sandisk i Goodram - te działają zawsze. Kupuję kartonami, stąd niewielka różnorodność ;p
- Modele Industrial (Sandisk, A-Data) nie mają żadnych cudów; po prostu działają w szerszym zakresie temperatur (zwykła SD może zgłupieć przy -40). Bajery jak diagnostyka (odpowiednik SMART z dysku) czy OTP pomijam, bo to tu bezużyteczne.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 16:16
autor: dragonn
dziobu pisze:Karta SD jest tak samo dobra na system jak CF czy każdy inny flash. Niektóre pamięci są w ogóle na tych samych scalakach; różnią się tylko interfejsem.
A z samymi kartami problemy są dwa:
- Złącze. Niewiele rzeczy jest tak ciulowych jak ono. Jak używasz często - rozpada się. Jak rzadko - śniedzieje i przestaje stykać.
- Obsługa samego protokołu. Karty SD nie są tak prymitywne jak np CF (teoretycznie rzecz jasna, bo CF też nie muszą być proste) i tutaj trzeba zachować pewien standard obsługi. Dotyczy to zarówno czasów, kompletności nastaw np. przy przejściu SPI->SDIO jak i badania statusów które zwraca. Spora część bibliotek z którymi się spotkałem szczerze to olewa. Jeśli karta nie przyjmie rozkazu lub zwróci niestandardowy status to tu całość leży, choć biblioteka działa jak gdyby nigdy nic. Podobnie z trybami oszczędzania energii (niektóre karty same się wygaszają, stąd problemy).

Da się zorganizować pracę tak żeby wyjęcie karty w dowolnym momencie nie powodowało utraty danych i praktykuję to w swoim urządzeniach, ale rpi jest dość szybkie i raczej nie będzie marnowało czasu na takie bzdury.

Używamy kart SD wszędzie gdzie się da, to podpowiem na koniec:
- Jedyne problemy jakie miałem to z niektórymi kartami Kingstona (dodam że do dziś żadna nie przeżyła). Modele "no-name" w ogóle pomijam bo to loteria.
- Sandisk i Goodram - te działają zawsze. Kupuję kartonami, stąd niewielka różnorodność ;p
- Modele Industrial (Sandisk, A-Data) nie mają żadnych cudów; po prostu działają w szerszym zakresie temperatur (zwykła SD może zgłupieć przy -40). Bajery jak diagnostyka (odpowiednik SMART z dysku) czy OTP pomijam, bo to tu bezużyteczne.
Właśnie że karta SD to nie to samo co CF czy inny flash. CF jest kompatybilny z IDE co daje dużo niższy poziom dostępu do nośnika, oczywiście i CF i karta SD posiada w sobie i tak jakiś mikrokontoler ale karta SD dużo bardziej 'ukrywa' pamięć flash przed systemem niż taka CF. Przynajmniej z tego co mi wiadomo (zresztą sam piszesz że karty SD nie są tak prymitywne jak CF)

Co do `organizować pracę tak żeby wyjęcie karty w dowolnym momencie ` to właśnie ciekawe, jak mówiłem robiłem już tak żeby system na Pi pracował jako tylko do odczytu i też się sypało.

Ja mam kilka kart leżeć 'markowych' który w ogóle zablokował się zapis... można formatować ile się chce i jak, po odpięciu i wpięci stare dane wracają :evil:

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 16:21
autor: WillingMagic
Karty microsd niedają rady bo nie nadają się pod system operacyjny, są próby ich dostosowania do tego jak np. F2FS, ale wciąż to nie jest ich standardowe użycie. W telefonach stosuje się emmc i takie też pamięci ma raspberry pi w wersji CM. Przemysłowe możę pociągną dłużej, ale na cuda bym nie liczył. U mnie w pracy zużywają się one w hurtowych ilościach i nie ma znaczenia rodzaj i producent.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 16:23
autor: krzaku
Widać na screenie że chodzi o partycję FAT, podepnij kartę czytnikiem do komputera z Windowsem i napraw w nim tą partycję.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 16:35
autor: dziobu
dragonn pisze: Właśnie że karta SD to nie to samo co CF czy inny flash. CF jest kompatybilny z IDE co daje dużo niższy poziom dostępu do nośnika,
oczywiście i CF i karta SD posiada w sobie i tak jakiś mikrokontoler ale karta SD dużo bardziej 'ukrywa' pamięć flash przed systemem niż taka CF. Przynajmniej z tego co mi wiadomo (zresztą sam piszesz że karty SD nie są tak prymitywne jak CF)
Nie. W SD/SDHC masz normalnie dostęp do danych. Operujesz na blokach (512b..4k) i tyle. Ot zwykły eeprom. W CF masz dokładnie to samo, z tym że transmisja i dane lecą równolegle. Każdy z nich ma kilka trybów pracy, każdy może mieć np sprzętowe szyfrowanie (SD może mieć ale nie spotkałem ;p), itp. Jeśli zaś chodzi o trwałość samego zapisu to absolutnie nie ma to żadnego znaczenia. Zwłaszcza że karta CF to pamięci z wyprowadzoną magistralą, a SD to to samo ze scalakiem pomiędzy pamięcią a złączem.
W skrajnych wypadkach pamięć może być ta sama.
dragonn pisze: Co do `organizować pracę tak żeby wyjęcie karty w dowolnym momencie ` to właśnie ciekawe, jak mówiłem robiłem już tak żeby system na Pi pracował jako tylko do odczytu i też się sypało.
Ja mam kilka kart leżeć 'markowych' który w ogóle zablokował się zapis... można formatować ile się chce i jak, po odpięciu i wpięci stare dane wracają :evil:[/quote]
Wspominałem o olewaniu statusów? Pamięci mają rejestry umożliwiające dodanie blokady, można włączyć tryb read-only, można też zabezpieczyć pamięć hasłem. To teraz wyobraź sobie że biblioteka chciała np ustawić nowy tryb pracy po wyjściu z uśpienia ale ze względu na błąd (danych/transmisji/statusu) wpisała wartość do innego rejestru co spowodowało ustawienie znacznika blokady pamięci. Nie wszędzie tego typu blokady są jakoś bogato zabezpieczone. I masz teraz uwalone karty (nie tylko Ty ;p). Albo np karta jest ustawiona żeby od razu działać w trybie SDHC a 99% urządzeń zaczyna od zwykłego SD. Powodów może być sporo.
Już pominę wszystkie niestandardowe funkcje dodawane do wybranych modeli. Jak do tego dołożysz błędy samej biblioteki to masz komplet. W końcu pamiętam że często producenci podają że np aparat czy tablet jest kompatybilny z takimi i takimi kartami, a z tymi nie działa. Niby wszystkie są takie same, ale nawet tu widać że nie są.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 16:38
autor: dragonn
Właśnie gdzieś czytałem że pomimo tego że operujesz na blokach kontroler karty SD dba np. o to żeby jedna komórka nie była zbyt często zapisywana (np. cyklicznie będziesz wykonywał zapis w jeden blok a tak naprawdę kontroler sam sobie to przerzuca po karcie SD żeby rozłożyć obciążenie komórek).

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 17:06
autor: Berg
sorki, jak coś piszę, co już było. przeczytałem tylko pierwsze 3 posty wątku. Ale ja bym przeinstalował wysztko. Ale jak powtórzy się sytuacja to wywalił kartę.
A dokładniej to ja bym od razu ją wymienił bo by mi już było szkoda czasu na robienie tego jeszcze raz.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 17:17
autor: dziobu
dragonn pisze:Właśnie gdzieś czytałem że pomimo tego że operujesz na blokach kontroler karty SD dba np. o to żeby jedna komórka nie była zbyt często zapisywana (np. cyklicznie będziesz wykonywał zapis w jeden blok a tak naprawdę kontroler sam sobie to przerzuca po karcie SD żeby rozłożyć obciążenie komórek).
Też gdzieś czytałem. Tyle że w żadnej dokumentacji tego nie widziałem. Wszystkie takie bajery są realizowane zewnętrznie i z tym już się spotkałem.
Wiem tylko że był kiedyś karty SD oznaczone oidp kłódką z napisem "Life" czy jakoś tak - one miały to sprzętowo realizowane. Ale teraz nawet ich znaleźć nie mogę.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 17:57
autor: Kopytko
Dziękuje wszystkim za sugestie:) Szybciej trwało wgranie wszystkiego od nowa:P teraz walcze z ustawieniami kamery, bo wczesniej miałem opcje w jakimś pliku poprzez połączenie putty , plik webcamd chyba. a teraz ten plik ma zapis żeby nic nie ruszac bo octoprint steruje :P zmiany w pliku octoprint jakoś nic nie zmieniają zbytnio:( ( odhaszowane)

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:08
autor: Berg
dziobu pisze: Ja mam kilka kart leżeć 'markowych' który w ogóle zablokował się zapis... można formatować ile się chce i jak, po odpięciu i wpięci stare dane wracają :evil:
dokładnie mam takie samo doświadczenie. dlatego napisałem to co napisałem dwa posty wcześniej. Jak zaczyna się coś pieprzyć na karcie, to zazwyczaj znaczy że jest już uwalona.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:09
autor: WillingMagic
Jaka kamerka Kopytko? Podaj szczegóły to pomożemy ;-)

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:12
autor: Berg
większość typowych kamerek USB. po prostu wpinasz i działa.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:18
autor: Kopytko
Kamerka ori do raspberry najnowszy model bez ir. Odkomendowana linia z ustawieniami kamery usb to dziala ale obraz nie full hd. Jak zamienie na kamere teoretycznie od raspi to sie nia laczy. Zaraz wrzuce screen pliku. Narazie obiad z corka jem:)

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:23
autor: Kopytko
Jak jest ustawione tak , to kamera działa jednak nie ma 25 klatek i rozdzielczości jaka zadana:

jak odznaczę tą linijkę "#camera="auto" " to też działa ale nic nie zmienia.

Kod: Zaznacz cały

### Configure which camera to use
#
# Available options are:
# - auto: tries first usb webcam, if that's not available tries raspi cam
# - usb: only tries usb webcam
# - raspi: only tries raspi cam
#
# Defaults to auto
#
#camera="auto"

### Additional options to supply to MJPG Streamer for the USB camera
#
# See https://github.com/foosel/OctoPrint/wiki/MJPG-Streamer-configuration
# for available options
#
# Defaults to a resolution of 640x480 px and a framerate of 10 fps
#
camera_usb_options="-r 1920x1080 -ex auto -awb auto -f 25 -fps 25"

### Additional webcam devices known to cause problems with -f
#
# Apparently there a some devices out there that with the current 
# mjpg_streamer release do not support the -f parameter (for specifying 
# the capturing framerate) and will just refuse to output an image if it 
# is supplied.
#
# The webcam daemon will detect those devices by their USB Vendor and Product
# ID and remove the -f parameter from the options provided to mjpg_streamer.
#
# By default, this is done for the following devices:
#   Logitech C170 (046d:082b)
#
# Using the following option it is possible to add additional devices. If
# your webcam happens to show above symptoms, try determining your cam's
# vendor and product id via lsusb, activating the line below by removing # and 
# adding it as shown examplatory.
#
# If this fixes your problem, please report it back so we can include the device
# out of the box.
#
#additional_brokenfps_usb_devices=("046d:082b" "aabb:ccdd")

### Additional options to supply to MJPG Streamer for the RasPi Cam
#
# See https://github.com/foosel/OctoPrint/wiki/MJPG-Streamer-configuration
# for available options
#
# Defaults to 10fps
#
#camera_raspi_options="-r 1280x720 -ex auto -awb auto -f 20 -fps 20"

### Configuration of camera HTTP output
#
# Usually you should NOT need to change this at all! Only touch if you
# know what you are doing and what the parameters mean.
#
# Below settings are used in the mjpg-streamer call like this:
#
#   -o "output_http.so -w $camera_http_webroot $camera_http_options"
#
# Current working directory is the mjpg-streamer base directory.
#
#camera_http_webroot="./www-octopi"
#camera_http_options="-n"

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:27
autor: WillingMagic
Spróbuj wpisać pod

Kod: Zaznacz cały

### Configure which camera to use
#
# Available options are:
# - auto: tries first usb webcam, if that's not available tries raspi cam
# - usb: only tries usb webcam
# - raspi: only tries raspi cam
#
# Defaults to auto
#
#camera="auto"
camera="raspi"

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:30
autor: Kopytko
O teraz pojawiły się te opcje ( zaznaczone przez mnie), ale nie zmieniałem nic na raspi, poprostu po klikaniu w pliku octopi chyba za którymś razem tu skopiowało :
octo.jpg




Pytanie czy moge to wpisac w te 2 linijki:

camera_usb_options="-r 1920x1080 -ex auto -awb auto -f 25 -fps 25"
camera_raspi_options="-r 1920x1080 -ex auto -awb auto -f 25 -fps 25"

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:37
autor: WillingMagic
Najpierw spróbuj dać 10 fpsów, potem ewentualnie zwiększ na 25.

camera_usb_options="-r 1920x1080 -ex auto -awb auto -f 10 -fps 10"
camera_raspi_options="-r 1920x1080 -ex auto -awb auto -f 10 -fps 10"

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:39
autor: Kopytko
ale 25 mi działało płynnie wcześniej. :) ale sam wpis dobrze zrobiłem? Bo kleiłem go z informacji zawartych na github

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:41
autor: kretu
Nie zmieniłeś przypadkiem zasilacza? spróbuj na jakimś co ma porządne min 1A. Bo ja obstawiam że to jest problemem bo ta kamera powinna działać od ręki.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:42
autor: WillingMagic
Wygląda raczej ok. Jeszcze ważne pytanie aktualizowałeś obraz Octopi po instalacji?
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:43
autor: Kopytko
Ale ona działała :) tylko ta karta padła. Jedynie teraz wprowadzenie zmian mi nic nie zmienia w jej rozdzielczości i fps :( zasilacz ori raspi 2,4A

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:43
autor: Kopytko
WillingMagic pisze:Wygląda raczej ok. Jeszcze ważne pytanie aktualizowałeś obraz Octopi po instalacji?
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Nie po instalce nie aktualizowałem, ale tu moze być szkop :P wcześniej to robiłem.
teraz też działa ale tylko na domyśnych 10 fps i rozdzielczosci 480p

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:47
autor: kretu
Co wypluwa

Kod: Zaznacz cały

v4l2-ctl --list-formats-ext
? Ale najpierw zaktualizuj.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:52
autor: Berg
ja niestety mam USB więc nie musiałem tego konfigurować. Pytanko, robisz to zgodnie z doku:
https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... ian#webcam
?
przed instalacją najpewniej dobrze było zupdejtować repozytoria
sudo apt-get update

i zwróciłeś uwagę na "Note" , inna komenda dla różnych rodzajów kamerek, PS3, USB i Pi ?

./mjpg_streamer -i "./input_raspicam.so -fps 5" -o "./output_http.so"

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:55
autor: Berg
WillingMagic pisze:Wygląda raczej ok. Jeszcze ważne pytanie aktualizowałeś obraz Octopi po instalacji?
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
upgrejdu na początek bym nie robił. bo można więcej napsuć.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 18:57
autor: Kopytko
to chyba zostanie jak jest bo nie ogarne tego :/ ustawione niby 1920 x1080 a nawet shoty jpg robi 640x480 :( upgrade już leci :P


moze dam rade:P https://www.youtube.com/watch?v=3ecVLfa3pas&t=247s

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 20:12
autor: WillingMagic
rafaljot pisze:
WillingMagic pisze:Wygląda raczej ok. Jeszcze ważne pytanie aktualizowałeś obraz Octopi po instalacji?
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
upgrejdu na początek bym nie robił. bo można więcej napsuć.
Tzn. co napsuć? To nie Arch, że aktualizacja wywraca system do góry nogami.
Aktualizacje robi się na samym początku, zanim się wszystko poustawia, aby potem się nie rozjeżdzało. Jak się robi odwrotnie to czasem ktoś machnie się w aktualizacji pakietu i bywa problem. Zresztą raspberry-pi będzie podłączone do sieci więc takiego systemu nie zostawia się bez aktualizacji.

Poza tym, nie myl upgrade z dist-upgrade ;-)

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 20:15
autor: dragonn
WillingMagic pisze: Tzn. co napsuć? To nie Arch, że aktualizacja wywraca system do góry nogami.
Ale że co się ma napsuć w Archu :D? użytkownika Archa od 10 lat

(sorry musiałem)

A wracając do aktualizacji, również uważam że należy ją w miarę możliwości robić, szczególnie jak coś bazuje na Debianie który pod tym względem rzadko sprawia problemy.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 20:24
autor: Kopytko
wyszło metodą prób i błędów:) po kilkudziescięciu zmianach i przeczytanych na github dokumentów udało sie to zrobic w pliku, który podałem wczesniej, działający zapis:

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 21:43
autor: Kopytko
A jeszcze z innej beczki :) można gdzieś kupić w PL pi zero taniej jak w botland? bo widze ,ze wersja z wifi jest po 52zł, ale maksymalna ilosć do zamówienia to 1 szt, a ja mam jeszcze 4 drukarki do sterowania:P

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 21:56
autor: WillingMagic
@Kopytko
Czyli jednak nie Full hd tylko 720p i tylko w 15 fpsach. Za dobrą jakość chciałeś. ;-)

Offtopic

@dragonn
Skoro ponad 10 lat to np. jak wywalali hal i można było skończyć bez działającej klawiatury, ewentualnie przejście na systemd. Poza tym jak się czasem zrobiło pacman -Syu bez czytania strony archa to też coś mocno psuło.

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 21:58
autor: Berg
właśnie dlatego nie podjąłem w tym wątku dyskusji o upgrade, udałem, że nie zauważyłem. :D :D :D

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 22:02
autor: dragonn
WillingMagic pisze: @dragonn
Skoro ponad 10 lat to np. jak wywalali hal i można było skończyć bez działającej klawiatury, ewentualnie przejście na systemd. Poza tym jak się czasem zrobiło pacman -Syu bez czytania strony archa to też coś mocno pudło.
No no czytać trzeba, to było ironicznie napisane :P. Jak integrowali wszystko do jednego bin było podobnie po prostu zawsze wszystko udało mi się przeczytać przed Suy :D. Co ciekawe kiedyś mi padł Debian, co prawda testing ale i tak paczka dbus która rozpakowała się do /tmp to była duża wpadka xD, wtedy przeszedłem na Archa.

już koniec offtopu :D

Re: OCTOPI - Problem

: 26 wrz 2017, 22:24
autor: Kopytko
WillingMagic pisze:@Kopytko
Czyli jednak nie Full hd tylko 720p i tylko w 15 fpsach. Za dobrą jakość chciałeś. ;-)
nie trzeba, działa w FHD czyli 1920x108 i 30 klatkach nawet, ale jest z ok 2s opóźnienia. a jak mam tak jak teraz ( teraz 20 fps , akurat przy 20 nie pulsuje od oświetlenia LED) to opóźnianie nie ma żadnego. Przynajmniej jest tak małe że podkładając rękę przed kamerę na monitorze mam zerowe opóźnienie.

A nawet aktualnie mam 1600x900 i 20fps

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 09:06
autor: bundyr
Kopytko pisze:A jeszcze z innej beczki :) można gdzieś kupić w PL pi zero taniej jak w botland? bo widze ,ze wersja z wifi jest po 52zł, ale maksymalna ilosć do zamówienia to 1 szt, a ja mam jeszcze 4 drukarki do sterowania:P
Polecam zamianę octopi na repetier-server umożliwia on jednym raspberry sterowanie wieloma drukarkami.

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 09:13
autor: Kopytko
Czy druk na wielu drukarkach naraz prosto z malinki jest tez mozliwy ?

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 10:01
autor: kretu
A opcja pro z webcam w nim nie kosztuje 60euro? bo to już prawie koszt tych malinek.

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 10:26
autor: Kopytko
malinki 52 zł wiec w sumie tylko 48euro :P za 4 szt

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 10:31
autor: Berg
Kopytko pisze:malinki 52 zł wiec w sumie tylko 48euro :P za 4 szt
a ty to full HD na rpi zero wifi (52zł) postawiłeś?
bundyr pisze:
Kopytko pisze:A jeszcze z innej beczki :) można gdzieś kupić w PL pi zero taniej jak w botland? bo widze ,ze wersja z wifi jest po 52zł, ale maksymalna ilosć do zamówienia to 1 szt, a ja mam jeszcze 4 drukarki do sterowania:P
Polecam zamianę octopi na repetier-server umożliwia on jednym raspberry sterowanie wieloma drukarkami.
ale nie pozwala na kliknięcie w Cura [print with OctoPrint] i się drukuje.

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 10:50
autor: Kopytko
rafaljot pisze:
Kopytko pisze:malinki 52 zł wiec w sumie tylko 48euro :P za 4 szt
a ty to full HD na rpi zero wifi (52zł) postawiłeś?
Nie :P
Mam to postawione na Ripi 2 B+ czy jakoś tak, czyli to starsze ripi przed wyjściem wersji 3. Tamte biore dla nie bieganie do drukarek z przed kompa:P Nie bedzie zapewne kamer:)

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 10:59
autor: Berg
pisałem o tym wcześniej, ja mam postawione na OrangePi aktualnie. (wcześniej stawiałem na Raspberry ale je spaliłem kładąc na nim suwmiarkę. ) Orange, kosztuje 79zł. i ma CPU 4core, pewnie da radę z full hd. pewnie to sprawdzę.

rb pi zero wifi to za 52 zł mi wyraźnie lagowało. trzeba było trochę poczekać na otwarcie przeglądarki. Dlatego teraz jak bym miał wybierać w sumie przy podobnej cenie to wolę OrangePiLite. Jedyny minus, to taki że trzeba ogarnąć instalację bo jest nieco inna, "kilka ruchów płetwą więcej."

dla mnie zaleta to też duże gniazda USB (+jedno micro), normalne gniazdko zasilania = mniej kombinowania przy podłączeniu kabelków

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 11:01
autor: dragonn
rafaljot pisze:trzeba było trochę poczekać na otwarcie przeglądarki
Otwierałeś przeglądarkę na Pi? Eh czyli miałeś tam zainstalowanego całego desktopa :thumbdown: , nie dziwię się że lagowało. Dalej nie ogarniam po co w octopi jest całe środowisko graficzne :fool:

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 11:02
autor: Kopytko
Teraz jak zainstalowałem to najnowsze, to nie mogłem otworzyć środowiska graficznego przez komende startx. Wywalało ,ze nieznana komenda

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 11:03
autor: Berg
dragonn pisze:
rafaljot pisze:trzeba było trochę poczekać na otwarcie przeglądarki
Otwierałeś przeglądarkę na Pi? Eh czyli miałeś tam zainstalowanego całego desktopa :thumbdown: , nie dziwię się że lagowało. Dalej nie ogarniam po co w octopi jest całe środowisko graficzne :fool:
nie, nie. przeglądarkę otwierałem na laptopie. :D ale trzeba było poczekać na załadowanie strony, (ech niewyraźnie to napisałem)

Za to OrangePi nie miało kłopotu z full graficznym armbianem czy dla zabawy uruchomiłem na nim Kodi (dawniej xbmc) i odtwarzało filmy full hd 5.1 x264 (ale z 265 nie dało rady). Również sprawdzałęm jak działa na nim Android ale słabo było.

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 11:04
autor: dragonn
Kopytko pisze:Teraz jak zainstalowałem to najnowsze, to nie mogłem otworzyć środowiska graficznego przez komende startx. Wywalało ,ze nieznana komenda
I bardzo dobrze :piwo: , chociaż sprawdź czy czasem nie ma xinit.

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 11:17
autor: Kopytko
To jak już ciągniemy temacik, to czy ktoś podpowie jak ustawić statyczne ip dla raspi przez Wifi? Bo wczoraj jak próbowałem tak:https://botland.com.pl/content/71-jak-u ... spberry-pi to się wtydy wszystko posypało. Wcześniej miałem na routerze przypisane, teraz mam ruter z oprogramowaniem t-mobile i te ciołki zablokowali przypisywanie ip do klienta ( chore).a dodatkowo coś blokuje octopi.local:/

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 15:44
autor: Kopytko
Kupilem pi zero i pi zero W. Niestety mozna max po jednej sztuce zakupić :/

Re: OCTOPI - Problem

: 27 wrz 2017, 19:23
autor: Zepco
Masz wersję octopi? Jeśli tak to spróbuj w pliku /boot/octopi_network.txt

Kod: Zaznacz cały

iface wlan0-octopi inet static
address 192.168.0.111
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.0.255
gateway 192.168.0.1
wpa-ssid "SSID SIECI"
wpa-psk "HASŁO"
Podstawiając swoje dane

Re: OCTOPI - Problem

: 27 paź 2017, 18:24
autor: MarCiu
Witam.

Poratujcie bo od wczoraj siwieję...
Od razu uprzedzam, że system ten jest dla mnie kompletnym nowum. Niby kiedyś pisało się sktypty jeszcze do dosie. Ale to jest jakoś wszystko jak chińszczyzna...

A więc tak.
Mam Orange Pi One LIte. Ściągnięty i zainstalowany na karcie ARMBian (https://www.armbian.com/ - wersja server). System odpalony, działa. Założone konto usera i skonfigurowana i podłączona sieć WiFi...
Mam dojście na TV + klawiatura jak i przez SSH (Putty).

Niestety nie umiem tego dalej ruszyć...

Jest może ktoś tak miły, że pociągnie za rękę?

Re: OCTOPI - Problem

: 27 paź 2017, 18:51
autor: Zepco

Re: OCTOPI - Problem

: 27 paź 2017, 23:28
autor: MarCiu
Ok przeszedłem przez wszystkie kroki, bez errorów. i Co dalej. Jak to teraz uruchomić. IP w przeglądarce nic nie daje brak witryny...

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 18:48
autor: MarCiu
OK znalazłem w końcu na Youtube film przedstawiający cały proces i udało się z nim uruchomić serwer - postępując krok po kroku jak tam.

Niestety jest następny problem. Serwer nie może się połączyć z drukarką.

Drukarka zaktualizowana do Merlina(SkyNet 3D), dziś pobrany więc najnowszy.
USB podłączony pod port OrangePi (sprawdzałem wszystkie porty - dwa duże i mały też).

Gdy USB jest nie podłączone serwet pozwala wybrać tylko AUTO. Po wpięciu USB widać /dev/ttyUSB0 - więc samo podłączenie USB jest wykrywane.
Po próbie łączenie konsola zwraca:

Connecting to: /dev/ttyUSB0
Changing monitoring state from 'Offline' to 'Error: Connection error, see Terminal tab'
Unexpected error while connecting to serial port: /dev/ttyUSB0 OSError: '[Errno 13] Permission denied: '/dev/ttyUSB0'' @ comm.py:_openSerial:1857 (hook default)

Kabel USB sprawny - nim aktualizowany dziś Merlin, bez problemów.

Prędkość ustawiona na 115200 tak w sofcie Merlina jak i wybrana w serwerze.

Siedzę już nad tym cały dzień. Na wszelki wypadek jeszcze raz wyczyściłem kartę i cały proces instalacji przeszedłem jeszcze raz. Niestety cały czas to samo. Ustawiałem różne prędkości USB. Nic.

Ludzie poratujcie :)

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 19:14
autor: Zepco
Zgaduję, że musisz dać użytkownikowi uprawnienia do korzystania z portów.

Kod: Zaznacz cały

sudo usermod -a -G dialout NAZWA_TWOJEGO_UŻYTKWNIKA
Zamiast formatować i męczyć się pytaj tutaj, wspólnie coś wymyślimy. I zapisuj sobie gdzieś co robisz krok po kroku na przyszłość. Jak możesz to na koniec podziel się wiedzą tutaj, żeby innym było łatwiej wystartować.

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 20:02
autor: MarCiu
heh dzięki.
Nie mniej taka powtórka z instalacji się przyda w zapamiętywaniu aby nie psuć więcej bo to później roboty... :D
Oczywiście jak przebrnę - oczywiście dzięki pomocy przez to ustawienie, to spiszę co robiłem i jak aby potomni mieli łatwiej :)

Ale do rzeczy.
Chyba idziemy w dobrym kierunku.
po wpisaniu tego co podałeś. Nie wyskakuje już od razu error. A log przedstawia się tak:

Connecting to: /dev/ttyUSB0

Niestety na tym koniec i tak sobie wisi.

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 20:12
autor: Zepco
Wklej tutaj wynik działania polecenia

Kod: Zaznacz cały

groups

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 20:26
autor: MarCiu
Coś się podwiesiło... Po restarcie płytki, wszystko ruszyło i mam kontrolę nad drukarką.
Dzięki za pomoc.

Jutro postaram się opisać co i jak.

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 20:29
autor: MarCiu
Zepco pisze:Wklej tutaj wynik działania polecenia

Kod: Zaznacz cały

groups
a odnośnie tego to:

pi dialout sudo

na użytkownika "pi" jest postawiony serwer OctoPrint

Ale już działa. problemem musiało być jakieś przywieszenie. Po resecie zaskoczyło od strzału.

Re: OCTOPI - Problem

: 28 paź 2017, 20:40
autor: dragonn
Tak dla informacji, nic się nie "przywiesiło". Na Linuksie zawsze po zmianie czegoś z grupami użytkowników trzeba zrestartować system albo chociaż przelogować użytkownika i zrestartować wszystkie usługi które działają na nim. Prościej oczywiście zrestartować cały system.

Re: OCTOPI - Problem

: 29 paź 2017, 02:24
autor: MarCiu
No i to też cenna uwaga. Z linuksami miałem ostatnio do czynienia jak jak królował jeszcze celeron. Na laptopie chciałem testowo jakiegoś Ubuntu zainstalować czy coś takiego. Ale po problemach z głosem po jednym dniu moja przygoda się skończyła :)
Stąd dla mnie ten system i te wszystkie jego zawijasy myślnikowo-literkowe, są trochę jak chińszczyzna :)
Ale spoko wiem że są ludzie jedzący to na śniadanie z bułeczką i masełkiem.

Re: OCTOPI - Problem

: 30 gru 2017, 22:28
autor: drab
Witam,
nie chcę otwierać nowego wątku, a mam podobny problem

1. kamera logiotech podpięta pod USB wykrywana przez rpi (działa z motion)
2. po instalacji octopi i mjpg_streamer brak obrazu w streamie.
3. v4l2-ctl --list-formats-ext
ioctl: VIDIOC_ENUM_FMT
Index : 0
Type : Video Capture
Pixel Format: 'JPEG' (compressed)
Name : JFIF JPEG
Size: Discrete 320x240
Size: Discrete 640x480

4. ./mjpg_streamer -i "./input_uvc.so" -o "./output_http.so"
MJPG Streamer Version.: 2.0
i: Using V4L2 device.: /dev/video0
i: Desired Resolution: 640 x 480
i: Frames Per Second.: -1
i: Format............: JPEG
i: TV-Norm...........: DEFAULT
i: Could not obtain the requested pixelformat: MJPG , driver gave us: JPEG
... will try to handle this by checking against supported formats.
Init v4L2 failed !! exit fatal
i: init_VideoIn failed

Jakieś pomysły jak podejść do tematu?