Strona 1 z 1

Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 04 sty 2018, 22:56
autor: Berg
Robię osobny wątek, najwyżej potem ktoś (czytaj FR) połączy. Nie wiem jak to robić by osadzać jednocześnie zdjęcia tu na serwerze a nie przez linki do innego i dawać komentarze między zdjęciami. dlatego prośba by nie komentować tego wątku, bo pójdzie niezgodnie z regulaminem seria postów.

1. pudełko zgrabne, dobrze owinięte i przyszło nie uszkodzone, obok zestaw narzędzi ale ponoć nie będą potrzebne. Można powiedzieć ekologiczne. ;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 04 sty 2018, 23:02
autor: Berg
2. w środku ładnie poukładane, poszczególne etapy montażu w osobnych pudełkach, podpisane literami i kolorowa instrukcja obsługi.
Potem sprawdzimy czy nie poprowadzi mnie gdzieś w krzaki. choć znając swojego polskiego ducha pójdę na skróty, co się skończy rozbieraniem i ponownym składaniem

dodane są też podstawowe narzędzia dwa zupełnie solidne śrubokręty, klucz 10ka i wycięte z blachy nierdzewnej z logo Lume klucze, chyba do głowicy.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 04 sty 2018, 23:06
autor: Berg
3. W odróżnieniu od Lume 1.x wałki pod stołem (Y) i pionowe (Z) są 10ki. Może skutkować mniejszymi wibracjami. Z drugiej strony mam takie doświadczenia, że łożyska 10ki są gorszej jakości, bardziej się zacinają od tych tanich, ogólnie dostępnych 8ek. Zobaczymy.

Zrobiłem próbę pilnikiem. Po chwili piłowania nie dało się wyczuć pod palcem piłowanej powierzchni, bardziej je wypolerowałem pilnikiem. po kolejnych próbach udało się naciąć lekko. Całkiem przyzwoicie.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 04 sty 2018, 23:11
autor: Berg
4. Silnik wszystkie takie same, bez oznaczeń ale za to bardzo estetyczne. Potem pomierzymy co to jest ;)
Zintegrowana śruba skok 1mm albo 2 mm. Bardzo przyzwoicie wygląda.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 04 sty 2018, 23:31
autor: Berg
5. W kolejnych pudełkach "B" czesci do stołu. Stalowy wózek Y razem z 4 łożyskami fi10 - zważyłem - 547gram. W porównaniu do Lume 1.x ma większe "uszy" pod montaż śrub do poziomowania. Myślę, że dzięki temu będzie bardziej stabilny mam wrażenie, że w 1.0 w tym miejscu pracował przy szybkich zmianach kierunku.

Aluminiowy stół. i do niego nakładka a'la BuildTak. Chyba wolał bym szybę i pewnie tak zrobię. Drukarka nie ma autolevelu. Trzeba się zdecydować albo szyba albo autolevel. Niestety takie aluminium nigdy nie będzie idealnie proste. Jak się podgrzeje to też lekko się może ugiąć.

Wiązki kabli. Super! Dobrze pozarabiane, estetyczne, z opisami, w koszulkach. Jak widać na zdjęciu. Brakuje mi jedynie końcówek typu "U" do zasilacza.

6. Pudełko E: zasilacz, kable, z włącznikiem, metalowa osłona, chyba na zasilacza, metalowych uchwyt na szpulę z filamentem podobnie jak w 1.x

7. Pudełko C: Elektronika 32 bity + 3.2'' dotykowy TFT. Tego obawiam się najbardziej. Zdaje się do tego zestawu jeszcze pasuje moduł wifi. Można dokupić na ali https://www.aliexpress.com/item/3D-prin ... 53793.html
Wentylatorki - normalne, bez szału
Pewnie poświęcę potem więcej uwagi tematowi elektroniki.

PS: już wiem jak to można było zrobić w jednym poście :D na dziś tyle. w weekend będę składał. zmierzę czas. Pierwsze wrażenie Lume+ na plus. :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 09:04
autor: FlameRunner
rafaljot pisze:obok zestaw narzędzi ale ponoć nie będą potrzebne
Proponuję odseparować wszystkie własne graty i sprawdzić, czy uda się złożyć drukarkę korzystając tylko i wyłącznie z części i narzędzi w zestawie. Mnie się prawie udało. ;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 11:43
autor: Berg
nóż się przydał :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 12:50
autor: meler
Pytanie, drukarka kupiona czy dostarczona przez producenta?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 14:54
autor: Berg
kupiona, aczkolwiek z istotnym rabatem dla stałego klienta.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 15:35
autor: x3d
a co z dokumentacja i oprogramowaniem? jak to rozwiazano? wgraj sobie sam czy jak zrobic update i czego uzywac?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 16:02
autor: Berg

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 17:28
autor: virgin71
Tutaj ogromny skrót składania drukarki:)

https://youtu.be/iBQ26OyjxOA

(da się jakoś wpiąć tu filmik?)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 17:31
autor: Artu
Da się, ale youtube a nie youtu.be :DD


źródło: http://www.youtube.com/watch?v=iBQ26OyjxOA

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 05 sty 2018, 19:20
autor: virgin71
Dodatkowo powiem, że użyłem swojego klucza oczkowego "z grzechotką", bo jest wygodniejszy. Poza tym, użyłem jeszcze klucza nastawnego, ale to raczej moje widzimisię. Całość trwała łącznie 3h i 36 minut wliczając wygłupianie się przed kamerą. Jak widać, nie zrobiłem tego też jednego dnia. Siadałem na 30 minut dziennie, poza pierwszym dniem, kiedy miałem zapał na godzinę;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 10:43
autor: x3d
Sądząc po filmiku to robota jest ciezka i nawet skręcający musiał koszulkę wymienić.
Albo trwało to 2 dni a te 3h to tylko dla picu wstawili
:lol:

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 10:45
autor: Kopytko
PrEciez jasno napisane czas trwania lacznie. Gdyby skladal jednym ciagiem to napisalby czas trwania bez slowa lacznie. Dodatkowo sam napisal ze widac ze calosc nie trwala jeden dzien. .... widac lubisz szukac spiskow. ...

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 10:49
autor: x3d
Kopytko pisze:PrEciez jasno napisane czas trwania lacznie. Gdyby skladal jednym ciagiem to napisalby czas trwania bez slowa lacznie. Dodatkowo sam napisal ze widac ze calosc nie trwala jeden dzien. .... widac lubisz szukac spiskow. ...
mysle sobie jak beda to ogladac inni. Po prostu tak to odebralem. Ma to byc film reklamowy (cokolwiek to znaczy) wiec kazda sugestia sie liczy.
Nie zakladaj od razu złej woli

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 11:47
autor: virgin71
Mam też unboxing + moje komentarze:) Zainteresowani?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 11:50
autor: Kopytko
Jasne ze tak:)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 12:26
autor: McKee
Nie daj czekać na siebie.
Nie rób głosowania ;)
Daj tego linka już ;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 16:05
autor: x3d
Pytasz by mieć czas na obróbkę, bo jeli nie to jak byś pytał amerykańskiego żołnierza czy będzie ginąć za gdańsk.
Odpowiedź jest jasna i przewidywalna na tym forum.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 06 sty 2018, 20:51
autor: jestan
rafaljot pisze:kupiona, aczkolwiek z istotnym rabatem dla stałego klienta.
Rafał, zaczynasz już kolekcjonować drukarki?? ;))
Masz widać wyrozumiałą żonę...

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 10:31
autor: Berg
jestan pisze:
rafaljot pisze:kupiona, aczkolwiek z istotnym rabatem dla stałego klienta.
Rafał, zaczynasz już kolekcjonować drukarki?? ;))
Masz widać wyrozumiałą żonę...
tak, czas na jakąś redukcję.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 10:42
autor: dziobu
rafaljot pisze:
jestan pisze:
Rafał, zaczynasz już kolekcjonować drukarki?? ;))
Masz widać wyrozumiałą żonę...
tak, czas na jakąś redukcję.
Ale żonę zostawisz? :P

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 11:18
autor: Berg
Od zera złożenie, do uruchomienia młodemu zajęło około 4-5 godzin. Starałem się nie pomagać, poza zasilaniem.
1. w instrukcji jest błąd odnośnie liczby śrubek do obudowy wyświetlacza, chłopak szukał ich pół godziny. Mają być dwie.
2. ja utknąłem na elektronice
- nie działał włącznik zasilania. Po prostu wybrakowany. Nie zwierał. Pasowało by popracować na QC części
- poległem na wgraniu firmware. w zasadzie to myślałem że uwaliłem LCD w trakcie updatu zrobionego zgodnie z instrukcją. I chciałem go reklamować. Okazało się i sam do tego doszedłem, że nie toleruje plików dziennika, które robi na karcie OSX. Po zrobieniu tego na Windows wszystko poszło.
- MKS-SBASE domyślnie ustawione jest na 16 kroków i chyba nigdzie w instrukcji nie ma informacji że trzeba to przestawić
3. wlutowałem też końcówki na kablach, "U" do zasilacza, Nie jest to jakoś bardzo potrzebne jeśli się ich co chwilę nie rusza. Złącza na MKS-SBASE do zasilania i stołu wstępnie wyglądaj na solidne.

Chłopak l. 13 w roli składacza.
Chłopak l. 13 w roli składacza.

Bardzo mi się spodobał ten sposób zamontowania paska. Mega proste i się trzyma. Uwielbiam proste rozwiązania.
20180105_184834.jpg
20180107_100454.jpg
kable jeszcze nie uporządkowane ale będzie bardzo ładnie. Prosiłem młodego, by pominął nalepianie wszelki uchwytów na kable, jeśli takie znajdzie w instrukcji i trytki. być może coś będę modyfikował więc na razie będize tak.
20180107_100346.jpg
łatwo zdejmowany ekstruder, choć wątpliwej jakości. Pierwsza rzecz do upgrejdu. Zapewne za to solidny. i się nie stopi, nie spowoduje pożaru
łatwo zdejmowany ekstruder, choć wątpliwej jakości. Pierwsza rzecz do upgrejdu. Zapewne za to solidny. i się nie stopi, nie spowoduje pożaru
do tej pory zaobserwowane plusy:
+ bardzo dobrze i estetycznie zrobione wiązki kabli.
+ w sumie fajny patent na montowanie i zdejmowanie ekstrudera. Powinien być też kompatybilny z upgrajedem to titana, czy czegoś innego. którego też dzięki temu rodzajowi montażu będzie się fajnie zdejmować w całości razem z głowicą.
+ zadziwiła mnie ta płytka MKSSBASE. Spodziewałem się koszmarnie głośnej pracy DVRów. Cicho nie jest ale nie są to też te DVRy które znam. W zasadzie to kto powiedział, że w niej są DVRy? chyba zdejmę radiator, niestety trzeba wszystko wymontować w tym celu, sprawdzę. No chyba że po prostu są dobrze dobrane silniki
+ dodane wycięte klucze do odkręcania i przytrzymania głowic - fajne ciągle jakoś tego nie ogarnąłem narzędziowo
+ przemyślane różne drobne rzeczy, te paski, regulacja krańcówki
+ wygląda na to, że drukarka może pracować w pełnym polu roboczym ponad 210x210
+ nie zmierzyłem jeszcze czasu, ale mam wrażenie że stół się super szybko grzeje. poza minusem opisanym poniżej. To stół jest dobrze zrobiony, to nie jest mk3. Przylutowana wiązka, wlutowany termistor (a nie na kablu), LED, śruby zagłębione by nie ograniczały pola.
+ generalnie to co tę drukarkę wyróżnia to konstrukcja full metal. Co w porównaniu z Prusą może mieć dla wielu znaczenie. Tu nawet jak coś pójdzie nie tak to praktycznie nie ma się co zapalić.


minsy:
- wałki jednak nie są gładkie. Zwłaszcza 10ki. Spróbuję je spolerować. Jeśli to nie pomoże to wymienię na chromowane. Choć szkoda, żę od razu nie są lepsze. Kurcze to rząd pewnie 15-20 zł więcej albo po prostu innego dostawcy
- wydaje mi się, że trzeba nieco poprawić głowicę. zamontowany jest na oko dość tani blok, Kluczowa sprawa, tak że nawet nie będę próbował jakoś na nim dobrze testować druku. Poczekam aż przyjdzie E3D upgrejd kit. (100zł u blackfroga)
- stół jak mówiłem wcześniej nie był całkiem prosty. Udało mi się go poprawić. Nie będę na razie zakładał podkładek (coś jak BuildTak). Z resztą, co fajne, w instrukcji właśnie jest napisane by tego nie robić zanim się nie ogarrnie lepiej, by jej nie zniszczyć.
- chyba lepiej było by pakować do pudła skonfigurowaną i przetestowaną elektronikę. Wiem, że to zestaw DIY, ale mogę się domyślać, że w produkcji to jednak zajmie mniej czasu, niż potem odpowiadania na pytania użytkowników.
- nie wiem, czy się zaprzyjaźnię z tym wyświetlaczem dotykowym. Czasem lepsze jest wrogiem dobrego. Choć to rozwiązanie ma też różne zalety. Nie obciąża uC. inny rodzaj transmisji danych nie powinien być kłopotem mimo oddalenia wyświetlacza od elektroniki, Te długi kable do wyświetlacza były kłopotem w v1.x. To powinno wpłynąć na jakość druku, brak bąbli na łukach, jak to się zdarza przy 32 bitach i wyświetlaczach tekstowych, graficznych obsługiwanych przez uC. Docelowo w sumie, to i tak drukarkę czeka Octoprint. No to nie wiem, czy to wada.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 12:24
autor: FlameRunner
rafaljot pisze: - MKS-SBASE domyślnie ustawione jest na 16 kroków i chyba nigdzie w instrukcji nie ma informacji że trzeba to przestawić
Też się na to natknąłem, w nowej wersji instrukcji (1.1) jest to już uwzględnione.
rafaljot pisze: kable jeszcze nie uporządkowane ale będzie bardzo ładnie. Prosiłem młodego, by pominął nalepianie wszelki uchwytów na kable, jeśli takie znajdzie w instrukcji i trytki. być może coś będę modyfikował więc na razie będize tak.
Zwróć uwagę czy stół nie zawadza Ci o przewody zasilające przy samej płycie głównej.
rafaljot pisze: + bardzo dobrze i estetycznie zrobione wiązki kabli.
Wiązka ekstrudera ma u Ciebie dostateczną długość? U mnie na odcinku od x-enda do wózka ekstrudera jest nieco za krótka i przy skrajnym położeniu wózka X niepokojąco się napina.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 12:33
autor: Berg
FlameRunner pisze: Zwróć uwagę czy stół nie zawadza Ci o przewody zasilające przy samej płycie głównej.
tak, zwróciłem uwagę, że tam jest mało miejsca i zanotowałem, że trzeba uważnie kable uporządkować, znaczy zagiąć blisko przy samym złączu.
FlameRunner pisze: Wiązka ekstrudera ma u Ciebie dostateczną długość? U mnie na odcinku od x-enda do wózka ekstrudera jest nieco za krótka i przy skrajnym położeniu wózka X niepokojąco się napina.
nie. mógłby wózek pojechać spokojnie jeszcze z 5 cm poza obudowę w prawo, gdyby miał dłuższe wałki...

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 12:44
autor: FlameRunner
A jakbyś poprzypinał tę wiązkę zgodnie z instrukcją?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 15:44
autor: Berg
1.
FlameRunner pisze:A jakbyś poprzypinał tę wiązkę zgodnie z instrukcją?
mam przełożoną wioskę w oplocie kilka centymetrów przez otwór. ale nie mam opasek jeszcze. Nie wydaje mi się by to coś miało zmienić.

2. wydaje mi się, że te blachy, 32 bity, sposób napięcia paska jest jeszcze bardziej stworzony do przeróbki na bloczki, tak jak mam w Lume 1. Wystarczą po dwie rolki na oś 50% dłuższy pasek. jest gdzie je przykręcić, (przynajmniej na stole) bezpośrednio do blachy.

3. To ciekawe, że te wałki tak łatwo się pddają paście polerskiej do lakieru. Kilka ruchów i są gładkie. Sporo wałka zostało na szmatce. Rozcięczam nieco tę pastę jakimś WD-40. To nie jest to, żę wałki są miekkie, nie, są twarde. np wałki od @TDI-CAD traktuję tak samo z podobnym efektem.
Potem trzeba dokładnie umyć, by pasta nie rozwaliła łożysk.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 20:53
autor: virgin71
rafaljot pisze: - poległem na wgraniu firmware. w zasadzie to myślałem że uwaliłem LCD w trakcie updatu zrobionego zgodnie z instrukcją. I chciałem go reklamować. Okazało się i sam do tego doszedłem, że nie toleruje plików dziennika, które robi na karcie OSX. Po zrobieniu tego na Windows wszystko poszło.
No mało mnie szlak nie trafił z tym. Też myślałem, że coś upaliłem.
x3d pisze:Pytasz by mieć czas na obróbkę, bo jeli nie to jak byś pytał amerykańskiego żołnierza czy będzie ginąć za gdańsk.
Odpowiedź jest jasna i przewidywalna na tym forum.
Si senior. Tak szczerze, to ja w święta siedzę z rodzinką i nie ruszam niczego poza grami planszowymi:) Jak tylko wgram filmik, to wstawię linka.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 07 sty 2018, 22:13
autor: Berg
virgin71 pisze:
rafaljot pisze: - poległem na wgraniu firmware. w zasadzie to myślałem że uwaliłem LCD w trakcie updatu zrobionego zgodnie z instrukcją. I chciałem go reklamować. Okazało się i sam do tego doszedłem, że nie toleruje plików dziennika, które robi na karcie OSX. Po zrobieniu tego na Windows wszystko poszło.
No mało mnie szlak nie trafił z tym. Też myślałem, że coś upaliłem.
to czemu nie powiedziałeś, żeby innych szlag nie trafiał :devil: :D ?

@dragonn , poznajesz tunel ?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 08 sty 2018, 16:42
autor: Berg
w załączniku projekt powyższego tunelu - STL i plik źródłowy ze Sketchupa.
U siebie dałem nieco mniejszy blok ale ten co był w Lume oryginalnie powinien się jeszcze zmieścić i nie dotykać tunelu. Jeśli nie to trzeba go sobie skrócić w Sketchupie, przesunąć tak, by mniej właził na blok.

Przetestowałem. Działa dobrze. @dragonn wymyślił wcześniej by go dać też do HyperCube'a co zamierzam zrobić w drugiej kolejności.

Wylot powietrza na wzór Prusy i3 MK3 ( https://github.com/prusa3d/Original-Pru ... e-fan.scad )

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 17:21
autor: Berg
Kolejny wieczór tuningu Lume+ po zakupach u blackfroga:

1. diody na silniki X,Y i ekstruder (na Z nie trzeba, śruba o skoku 2mm)
20180110_164717.jpg
https://blackfrog.pl/mks-smoother-filtr ... -1057.html
Po założeniu diód zwiększyłem prąd o 0.05 Amp (ok 10% w tym przypadku).

Różnica na wydruku jest widoczna od razu, po lewej brak skośnych prążków!:
20180110_110020.jpg
2. radełko . To radełko jest b. twarde, ma dwa razy gęściej ząbki i są bardzo ostre, wystarczy mniejszy docisk.
https://blackfrog.pl/radelko-proste-sta ... -1266.html
20180110_164654.jpg
3. e3d Lite. czemu lite, (btw nie wiem skąd nazwa lite skoro jest cięższa od metal :D ) uznałem że ta drukarka ma głównie dobrze działać z PLA, Devil Design ABS+, ew. PET-G , które się dobrze topią poniżej 240'C a Lite w/g mnie na tych materiałach działa lepiej od metal, czy full metal w dodatku jest prostsza w obsłudze, i nie problemowa bo nie zacina się w niej filament w miejscu, gdzie się rurka kończy.
20180110_165505.jpg
4. na ekstruder założę też ten silnik e3d, mam nadzieję na jeszcze płynniejszą pracę bez przełożenia. Choć właśnie myślę o przetestowaniu Bondtecha, bo chyba nie doczekam się na efekty tego eksperymentu, :unknown: viewtopic.php?f=50&t=1896
a i jeszcze nikt tu nie napisał, czy ten ekstruder jest OK.
Przy okazji silnik jest super ale zdecydowanie nie w połączeniu z DVR8825 na osiach X, Y

https://e3d-online.com/compact-but-powerful-motor-2
20180110_165356.jpg

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 17:39
autor: FlameRunner
No i się zaczęło... :D
Będziesz wstawiał drugi silnik i śrubę Z?

Czy sprawdzałeś z diodami tylko przy silniku ekstrudera? Na ekstruder na pewno będę chciał u siebie wstawić, zastanawiam się czy warto też na X i Y.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 18:02
autor: Berg
FlameRunner pisze: Czy sprawdzałeś z diodami tylko przy silniku ekstrudera? Na ekstruder na pewno będę chciał u siebie wstawić, zastanawiam się czy warto też na X i Y.
ech.... przeczytaj jeszcze raz 1.... , zerknij na pierwszą fotę! co widzisz? :rotfl: :rotfl:

Drugiego silnika na razie nie.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 18:06
autor: FlameRunner
Widzę, że sprawdzałeś z diodami jednocześnie na X, Y i E.
Ciekawi mnie, czy warto dawać na coś więcej niż tylko E.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 18:12
autor: Berg
zrobiłem test z moją kostką kalibracyjną i diodami tylko w Y. Te paski, które na niej wychodzą w górnej części (fotka z czerwonymi kostkami, https://www.thingiverse.com/thing:2087142 ) wyszły tylko na 2 z 4 boków.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 19:24
autor: jestan
A czy w Lume+ jest autoleveling, czy występuje jako opcja??

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 sty 2018, 20:28
autor: Berg
nie ma. Opcja zawsze jest. dokładasz i jest. :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 16:40
autor: Berg
Konkurs bez nagrody. Kto pierwszy złapie moda?


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=RbK_cYpG2ik

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 18:38
autor: WillingMagic
Wrzuciłeś ciche stepsticki?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 18:51
autor: anraf1001
CO to za fajna podkładka na stół rodem z Prusy Mk3? :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 19:00
autor: FlameRunner
Jednak dołożyłeś po prawej silnik ze śrubą?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 19:07
autor: emartinelli
Dużo tych modów, trudno zdecydować się na wskazanie jednego ;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 19:29
autor: Berg
1. przykleiłem folią magnetyczną z klejem 0.5mm z Allegro, za 2,50zł za A4 na stół. Do drugiej folii magnetycznej, tylko bez kleju przykleiłem podkładkę.

1.1. Super się to zdejmuje i odchodzi wydruk. Wiem, żę to głupie i pewnie się niszczy ale ja tę podkładkę traktuje dimafixem. Tak zacząłem robić z BuiltdTakiem jak się zużył, bo mi się nie chciało go zrywać.

1.2. Lepiej by było, jakby zamiast dwóch folii i użyć cienkiej blachy i folii. Ale nie mam pojęcia gdzie taką blachę zakupić.

1.3. Mam nadzieję, że te folie nie wydzielają jakiś toksyn przy 100'C coś tam lekko czuć. Ale nic się z nimi nie dzieje.


2. @FlameRunner tak dałem drugą śrubę Z, jeszcze nie mam zdania.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 20:06
autor: Berg
3. dałem TMC2130 na XY i lv8729 na Z i ekstruder w trybie 1/64.
kombinowałem z tymi zewnętrznymi podstawkami pod stepstiki ale to bez sensu. zamiast 40zł na nie lepiej dołożyć jeszcze 60 i za stówkę kupić mks gen, mks-mini. czy inną 8 bitową elektronikę. Dobrze zwrócić uwagę by miała lepszą przetwornicę 5V bo trzeba zasilić wyświetlacz.
Moim zdaniem 8 bit wystarczy do tej drukarki. Zwłaszcza przy wyświetlaczu MKS TFT32, który odciąża uC. Trzeba tylko pamiętać, by w konfiguracji Marlina wyłączyć obsługę LCD i karty SD

próbowałem różnych driverów. mam kilka chińskich tmc2100 i myślałem, że się nadadzą, bo one mniejszy prąd mają ale niestety strasznie piszczały na tych silnikach. Jednak 2130 są znacznie lepsze pod wieloma względami, nawet jak nie używa się SPI.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 20:11
autor: Berg
4. by mniej niszczyć podkładki ustawiam krańcówkę mniej więcej 0.5 nad stołem na zimno. Rozgrzana obniża się o około 0.2mm.
Pierwszą warstwę mam ustawioną na 0.3mm w Slicerze.
Dodatkowo dałem taki kod startowy, który robi ofset o te 0.3mm by się zgadzało:

G28 ;Home
G92 Z0.0
G1 Z15.0 F6000 ;Move the platform down 15mm
G92 Z15.3
G92 E0
G1 X5 Y1 Z0.2 F1000
G1 X180 E20 F500
G1 X190 E19 F2000
G92 E0.0

Jak będę chciał zrobić pierwszą warstwę 0.1, 0.2. to trudno dołożę raft.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 20:56
autor: tig33r
rafaljot pisze:3. dałem TMC2130 na XY i lv8729 na Z i ekstruder w trybie 1/64.
kombinowałem z tymi zewnętrznymi podstawkami pod stepstiki ale to bez sensu. zamiast 40zł na nie lepiej dołożyć jeszcze 60 i za stówkę kupić mks gen, mks-mini. czy inną 8 bitową elektronikę. Dobrze zwrócić uwagę by miała lepszą przetwornicę 5V bo trzeba zasilić wyświetlacz.
Moim zdaniem 8 bit wystarczy do tej drukarki. Zwłaszcza przy wyświetlaczu MKS TFT32, który odciąża uC. Trzeba tylko pamiętać, by w konfiguracji Marlina wyłączyć obsługę LCD i karty SD

próbowałem różnych driverów. mam kilka chińskich tmc2100 i myślałem, że się nadadzą, bo one mniejszy prąd mają ale niestety strasznie piszczały na tych silnikach. Jednak 2130 są znacznie lepsze pod wieloma względami, nawet jak nie używa się SPI.
Widziałeś jakąkolwiek różnicę pomiędzy 1/64, a 1/128. Czy jest sens na siłę zwiększać mikrokrok?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 16 sty 2018, 21:14
autor: Berg
LV8729 w HyperCube na 1/128 na X/Y chodzi ciszej niż 1/64, ale w HC mam 32 bitową elektronikę.

w Lume (aktualnie 8bitowa elektronika) ekstruder na 1/64 wyczuwalnie mniej drży radełkiem jak je trzymam palcami niż na 1/32. ale więcej niż 1/64 nie daję bo to 8 bitów i może zacząć nie nadążać przy retrakcji.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 10:32
autor: Berg
dziś mod dla leniwych :D
Nie wiedziałem po co to gniazdko USB w Lume+ :D. Skumałem, gdy zobaczyłem lampki USB przy kasie w OBI za 4.99 .
20180117_102555.jpg

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 10:35
autor: kapi
Brawo Ty !

tapatalk

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 11:33
autor: virgin71
rafaljot pisze:dziś mod dla leniwych :D
Nie wiedziałem po co to gniazdko USB w Lume+ :D. Skumałem, gdy zobaczyłem lampki USB przy kasie w OBI za 4.99 .
20180117_102555.jpg
Mistrz! :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 12:02
autor: McKee
Pomysł fajny, tylko ostrożnie z wyginaniem takiej lampki: znam przykłady uszkodzeń gniazdka USB (w laptopach).

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 12:20
autor: Berg
to znaczy, że co? przy zagięci coś w środku zwiera ?

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 17 sty 2018, 13:15
autor: McKee
rafaljot pisze:to znaczy, że co? przy zagięci coś w środku zwiera ?
Jak wyginasz, i wyginasz, i wyginasz tą lampkę to wtyczka potrafi wyrwać gniazdko albo wyłamać kawałek plastiku w środku gniazdka. Po wyłamaniu tego plastiku prosta droga do zagięcia pinów / zrobienia zwarcia.
Najlepiej wyginać lampkę przed jej włożeniem do gniazdka. Ew. trzymać wtyczkę, żeby w czasie wyginania lampki nie przenosiła żadnych sił skręcających na gniazdko w komputerze (tylko weź to wytłumacz Kobiecie ;)).

W drukarce jak raz ustawisz i zapomnisz to raczej nic złego się nie stanie ale lepiej "dmuchać na zimne".

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 10:28
autor: FlameRunner
Rafał, pisałeś jakiś czas temu na SB, że nie możesz uzyskać gładkich/równych warstw na wydrukach z LUME+. Jakieś postępy? Też się z tym problemem zderzyłem...

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 10:30
autor: dragonn
FlameRunner pisze:Rafał, pisałeś jakiś czas temu na SB, że nie możesz uzyskać gładkich/równych warstw. Jakieś postępy? Też się z tym problemem zderzyłem...
widziałeś tu ostatni post viewtopic.php?f=34&t=547&start=160 :lol: ? Jak tutaj czegoś brakuje to ja już nie wiem :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 10:40
autor: FlameRunner
Stąd pytanie. ;)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 10:51
autor: Berg
tak. tylko mi się wątki pomyliły.... ;) i fotki wrzuciłem tu viewtopic.php?f=34&t=547&start=166

sugeruje:

1. wyjąć łożyska Z i Y, sprawdzić pojedynczo. jeśli któreś ma za duży luz albo zacina się to wymienić. (btw: Mam kłopot z pewnym, sprawdzonym źródłem łożysk LM10UU)

2. To trzeba bardzo starannie wyprostować. W Lume 1 ta blacha była tak zagięta, że oba łożyska były jakby w jednym korytku. Tutaj widać, że są jakby dwa ucha, osobno na każde łożysko. Chyba w Lume 1 to było lepiej zrobione.
jakkolwiek blacha jest fajnym materiałem wystarczy coś podłożyć i delikatnie naciskać aż będzie idealnie w linii.
Wydaje mi się, żę to jest najważniejsze by było ciszej i lepiej

Nie ma tego co składać dalej jeśli obie osie - bez pasków Y, bez śrub Z nie będą idealnie płynnie chodzić.
20180113_171158.jpg
3. spaliłem mkssbase i wsadziłem mks gen z tmc2130 na X i Y LV8729 na Z i ekstruder. To oczywiście radykalnie zmieniło dźwięki wydobywające się z drukarki. Ale mam pomysł by wrócić do tego mkssbase (chyba wiem co się spaliło, to przy okazji ją naprawię)

4. wydrukowałem sobie ten ekstruder,
https://www.thingiverse.com/thing:1161038 ( Nie jest idealny ale może być. )
tylko zrobiłem lustrzane odbicie wszystkich części + niezłe radełko MK8 + silnik 400 kroków.

5. wentyalatorek 3030, ten oryginalny niestety mało dmucha, a jak dmuchał by więcej to nie ma tunelu i będzie chłodził trochę ABS. Nie sprawdziłem tego ale spodziewam się że tak będzie więc to przerobiłem klasycznie - E3D v6 lite.

6. W mkssbase warto te diody założyć na wszystkie silniki najlepiej

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 10:57
autor: Berg
7. Przy jednym Z myślę, że lepiej wybrać i dać ciaśniej chodzące łożyska na lewą stronę.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 11:00
autor: FlameRunner
rafaljot pisze: 1. wyjąć łożyska Z i Y, sprawdzić pojedynczo. jeśli któreś ma za duży luz albo zacina się to wymienić. (btw: Mam kłopot z pewnym, sprawdzonym źródłem łożysk LM10UU)

2. To trzeba bardzo starannie wyprostować. W Lume 1 ta blacha była tak zagięta, że oba łożyska były jakby w jednym korytku. Tutaj widać, że są jakby dwa ucha, osobno na każde łożysko. Chyba w Lume 1 to było lepiej zrobione.

7. Przy jednym Z myślę, że lepiej wybrać i dać ciaśniej chodzące łożyska na lewą stronę.
Ja pierdolę. xD

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 25 sty 2018, 11:40
autor: Berg
warto to zrobić tak na +- 0.02mm . Każdą małą odchyłkę czuć. W zasadzie to najlepiej poruszać sobie dwoma łożyskami w ręce na wałku no i potem po prostu po osadzeniu ma działać tak samo. Co ciekawe, potem po wsadzeniu do drukarki wszystko zaczyna chodzić jeszcze bardziej gładko niż w ręce.
Gdy są krzywo osadzone, to efekt jest odwrotny - po zmontowaniu na gotowe działa jeszcze gorzej.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 28 sty 2018, 13:36
autor: LUME
rafaljot pisze:warto to zrobić tak na +- 0.02mm . Każdą małą odchyłkę czuć. W zasadzie to najlepiej poruszać sobie dwoma łożyskami w ręce na wałku no i potem po prostu po osadzeniu ma działać tak samo. Co ciekawe, potem po wsadzeniu do drukarki wszystko zaczyna chodzić jeszcze bardziej gładko niż w ręce.
Gdy są krzywo osadzone, to efekt jest odwrotny - po zmontowaniu na gotowe działa jeszcze gorzej.
My chyba rozmawiamy o drukarkach 3D DIY w najniższym przedziale cenowym do użytku "domowego" a nie fabryce Boeinga :D

Tak dla porównania tylko w jakim obszarze się poruszamy, ostatnio potrzebowałem kupić tokarkę do drewna, bo terminy, bo za mała ilość a prototyp czegoś trzeba zrobić na już. No więc szukam czegoś w cenie do 2500 zł jak większość osób chcących kupić coś na czym będzie można się nauczyć czegokolwiek. Dzwonię do przedstawiciela handlowego i pytam się o przyrząd do kopiowania, czy można dokupić jakieś noże a on mówi, że należy zamontować dłuto, daje super rabat na tokarkę. Patrzę na zdjęcie i mówię nie no jak???? No i co się okazuje, taką maszyną za 2500 zł nie jestem w stanie nawet 1 szt detalu wykonać a sama konstrukcja jest tak zaprojektowana, że może służyć co najwyżej jako stojak do podpierania. Powinienem już na tym etapie się poddać :)

Idę w zaparte znajduję używaną nieco lepszą konstrukcję w cenie 2500 zł, jest gwarancja 6 miesięcy, FV więc kupuję, muszę po nią jechać ponad 160 km więc nie ma odwrotu. Kupuję, okazuje się, że to trochę solidniejsza wersja tej pierwszej i oczywiście bez poprawienia fabryki można zapomnieć o tym, że choć by 1 szt udało się na niej zrobić. Dlatego muszę poświęcić kilka godzin na przeprojektowanie mocowań, dorobienie oprzyrządowanie na nowe noże itp. Wszystko to oczywiście udokumentuję zdjęciami żeby nie było, że to jakaś zmyślona historyjka :)

Podsumowując, mam nadzieję, że was nie zanudziłem ale to tylko przedstawia obraz tego, że wybór drukarki 3D powinien odbyć się z godnie z twoimi oczekiwaniami i potrzebami jak mój wybór tokarki aby później uniknąć rozczarowań. Dopiero później zrozumiałem, dlaczego nie ma żadnego filmu w internecie przedstawiającego pracę tej tokarki - bo w stanie fabrycznym do niczego się nie nadaje i cały ten przyrząd do kopiowania to tylko dobry marketing aby przyciągnąć potencjalnego kupującego.

Drugą osobną i bardzo ważną kwestią jest "operator" urządzenia. O tym, czy drukarka dobrze drukuje decyduje doświadczenie użytkownika bo wiele osób początkujących nie potrafi dobrać odpowiednio podstawowych parametrów pracy a kupując drukarkę czy tokarkę w najniższej cenie nie otrzymamy kursu doszkalającego więc jedynie możemy bazować na własnym doświadczeniu, pomocy społeczności lub sprzedawcy. Ze swojej strony nigdy nie zostawiłem żadnej osoby z problemem w stylu kupiłeś sobie najtaniej to radź sobie sam jak sprzedawcy wspomnianych wyżej tokarek, którzy za pewne dobrze wiedzą o tym ale im zależy tylko na sprzedaniu "świeżakowi" stojaka do opierania i na tym kontakt się urywa.

Drukarka LUME+ wiele mnie nauczyła i jest tylko bramą otwierającą większe perspektywy przede mną. To była bardzo bolesna lekcja na błędach ale dzięki zdobytemu doświadczeniu jako projektant mogę o wiele więcej zrobić szybciej, lepiej i efektywniej a setki godzin przy projekcie nie były czasem straconym :)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 28 sty 2018, 23:10
autor: Berg
Odpowiem krótko. Mam drukarkę, która kosztuje rozsądnie, owszem poświęciłem jej dodatkowo trochę uwagi ale wygląda tak, żę nie wstyd:
DSC00161.JPG
i drukuje tak:
DSC00165.JPG
w dodatku powtarzalnie, cicho i niezawodnie
DSC00167.JPG
DSC00170.JPG
DSC00172.JPG

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 31 sty 2018, 00:03
autor: LUME
Przepraszam za mały off top ale obiecałem, że wkleję jakieś dowody, że to nie jest zmyślona historia:

Witam,

Zakupiłem u państwa tokarkę nr faktury .......
Proszę o informacje, czy są dostępne dodatkowe mocowania blachy w kopiale i jak jest to koszt/szt, bo nie mam możliwości zamocowania dłuższej blachy, jak to jest przewidziane w urządzeniu.

Z rysunku producenta nie jestem w stanie odczytać nr części.

Pozdrawiam

Odpowiedź przedstawiciela:

Witam,

Proszę podać typ maszyny, oraz numer części z schematu.

Moja odpowiedź:

Tokarka .......
A czy mają Państwo dokładniejszy rysunek bo na tym drukowanym nic nie widać :/
Zaznaczyłem na zdjęciu w czerwonym kółeczku wydaje się to element nr 45 sample clamp ale były 2 szt a w tabeli jest 1 szt.


Odpowiedź przedstawiciela:

Proszę podać nr części na podstawie instrukcji z załącznika.

Moja odpowiedź:


Część jest od PRZYSTAWKI DO KOPIOWANIA, której nie ma na rysunku str.45 oryginalnej instrukcji i to co państwo macie wklejone na własnej, tylko to co wysłałem wcześniej, str.47 oryginalnej instrukcji.

CISZA.....

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 31 sty 2018, 02:21
autor: emartinelli
rafaljot pisze:...
i drukuje tak:
DSC00165.JPG
...
A to link gdyby ktoś szukał tego modelu :)
https://www.thingiverse.com/thing:2763854

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 31 sty 2018, 11:07
autor: Drunk_ZoZol
emartinelli - Sam się ciut naszukałem o... 2 w nocy :D A mogłem poczekać ^^ Plik bardzo fajny, imo ma tyle szczegółów, że faktycznie mógłby nawet za nowe benchy robić. Taki.. Benchy lvl 2. :D

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 31 sty 2018, 12:28
autor: Berg
no sorki, że nie podałem linka, wydawało mi się że nie trudno znaleźć bo mi wyskakuje od razu jako projekt tygodnia w thingi :D od razu po wejściu na stronę.
To jest model pomniejszony, 50%, tak pomniejszony jest podobnych rozmiarów do 3DBenchy

Super wyszła ta barierka z tyłu. W środku siedzi koleś i trzyma koło sterowe. Akurat mam w koszu taki z pogubionymi krokami, bo za duże przyspieszenia ustawiłem i wyszło dopiero u góry, gdzie było więcej travelu. Oderwałem daszek. :P
20180131_123252.jpg
20180131_123334.jpg

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 08 lut 2018, 10:52
autor: virgin71
Zmęczyła mnie niskiej jakości mata w Lume+ i przeszedłem na jedyną właściwą opcję drukowania.
lumeglass.jpg
Kosztowalo mnie to 40zł.

Koniec odkleniania i nieprawidłowego trzymania wydruków.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 08 lut 2018, 11:33
autor: Berg
40zł za szybę? JAka to szyba?

Ja jak wiesz zrobiłem podkładkę na folii magnetycznej ale pomyślałem, że spoko można też szybę tak przykleić. Bo te klipsy pewnie zahaczają o tunel.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 08 lut 2018, 13:43
autor: virgin71
Na razie mi nie zachaczyły. Szyba kominkowa, 4mm.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 09 lut 2018, 20:23
autor: LUME
U nas w studio 1:1 drukarkę nawet stróż nastawia (zdjęcia na naszym profilu Facebook) i pomagał przy produkcji świątecznych prezentów. Nic się nigdy nie odkleja, wystarczy co jakiś czas odtłuścić i odkurzyć powierzchnię acetonem. PLA druk na całej powierzchni bez włączonego stołu grzejnego no i już odklejałem od niej ponad 100 wydruków bez uszkodzeń :)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 09 lut 2018, 20:42
autor: Berg
Acetonem!? hmmm w instrukcji od BuildTaka wyraźnie piszą, by właśnie acetonu nie używać. A ta wygląda całkiem podobnie do BuildTaka
Ja jadę po niej Hegron Gel-em. i jest super.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 09 lut 2018, 22:00
autor: LUME
Tak, rzeczywiście trochę rozpuszcza ale jak się to zrobi delikatnie - najpierw na ręcznik papierowy, potem przetrzemy to znacząco poprawia adhezję :)

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 lut 2018, 12:43
autor: virgin71
Ja raczej jestem zawiedziony tą podkładką. Na szkle drukuje super. 50'C i fajnie jedzie, nawet drobne szczegóły. Jak coś ma dużą powierzchnię, to jest ok, ale renifera nie dało się wydrukować na tej podkładce, bo część supportu i randomowa noga, zawsze się odczepiała. TPU też mi od tego odchodziło. Teraz jest rewelacja.
Szczególnie, że szkła kupiłem od razu dwa (czyli jednak 80zł) i zmieniam sobie szkło i puszczam kolejny wydruk. Jest to bardzo przydatne na zajęciach w szkole.

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 10 lut 2018, 13:10
autor: Berg
jaki renifer? - sprawdzę u siebie

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 11 lut 2018, 18:13
autor: virgin71

Re: Kolejna Lume+ unboxing, montaż, druk

: 18 wrz 2019, 12:08
autor: Berg
Mocowanie prawej nakrętki Z