Strona 1 z 1

Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 18:52
autor: olo2000pm
Przyszedł ten moment i zakładam działalność.
Jakie kody trzeba wybrać przy tym profilu działalności, czyli projektowanie, drukowanie i sprzedaż?
Czy ktoś podpowie?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 19:27
autor: onkel
Jeżeli klienci nie potrzebują dowodu zakupu i uważasz że dochód nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia to na początek można spróbować "działalności nierejestrowanej"

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 19:40
autor: olo2000pm
onkel pisze:Jeżeli klienci nie potrzebują dowodu zakupu i uważasz że dochód nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia to na początek można spróbować "działalności nierejestrowanej"
Ja już jestem po okresie "próbnym" :D

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 19:40
autor: kapi
z tego co pamiętam , miałem coś takiego u siebie :
PKD 74
oraz PKD 71
do tego nalezy też dołożyć temat związany z handlem detalicznym i obowiązkowa kasa fiskalna, ale tego na 100% nie wiem bo to zalezy też od obrotu.
no i ja byłem VAT-owcem gdzie bez kasy nie mogłem sprzedawać detalicznie - tylko na faktury.
do tego polecam umowę z jakimś biurem rachunkowym - upraszcza wiele spraw a Ty masz więcej czasu na "swoje" obowiązki.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 19:49
autor: dziobu
@olo2000pm
Zacznij od tego:
26.20.Z: Produkcja komputerów i urządzeń peryferyjnych
26.51.Z: Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych
28.99.Z: Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana
95.11.Z: Naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych
95.29.Z: Naprawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
47.99.Z: Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami

Do tego powyżej nie jest potrzebna kasa fiskalna i jeśli nie masz parcia na sprzedaż detaliczną to _NIE_ pchaj się w kase. Jak by Ci to było potrzebne raz na ruski rok to możesz sprzedać produkt komuś kto ma kasę i on wystawi paragon.

I biuro rachunkowe - koniecznie. Taplanie się w tym g*wnie to masakra.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 19:57
autor: olo2000pm
Ja raczej idę w kierunku sprzedaży wydruków i projektowania. Przy małych obrotach kasa fiskalna jest wymagana? Nie da się wystawiać rachunków na druczkach?
Budowa drukarki hobbystyczne.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:02
autor: dziobu
Wydruki podpadną Ci pod cał dział 32, jak nie wiesz co to zacznij od 32.40.Z (Produkcja gier i zabawek) i 32.99.Z (Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana).
Projektowanie: 74.10.Z (Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania).

Pamiętaj że kodów możesz nawalić ile chcesz ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:04
autor: jarn
PKD bierz jak najwięcej, co by później nie zmieniać i mieć to w d...

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:07
autor: adziaki
Jaki program "cadowski" chcesz wykorzystywać do projektowania?
To ma być projektowanie usługowe?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:07
autor: FlameRunner
Kasa
Szukaj rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.
Ciebie interesowałoby pewnie zwolnienie podmiotowe z powodu małego obrotu. Limit to bodajże 20 000 zł sprzedaży na rzecz nie-firm.
Ewentualnie możesz sprzedawać wysyłkowo oraz usługi robić płatne wyłącznie przelewem i podciągać to pod poszczególne zwolnienia przedmiotowe.
Uwaga! Rozporządzenie jest wydawane na okres roku lub dwóch i po tym czasie wchodzi nowe, trzeba śledzić temat.

PKD
Co do kodów, możesz wpisać ich bardzo dużo, na zapas. Wybieraj wszystko, co Ci wpadnie w oko, łącznie z produkcją zabawek, prototypowaniem, przetwórstwem tworzyw sztucznych i co tam jeszcze jest.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:17
autor: olo2000pm
Projektuje w designspark mechanical.
Co do kasy fiskalnej to chyba nie mogę skorzystać z zwolnienia, bo sprzedaję części do karoserii samochodowych.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:18
autor: dziobu
Istotne komu sprzedajesz. Jak detalicznie ludziom "z ulicy", to tak - musisz mieć kasę.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:31
autor: FlameRunner
olo2000pm pisze:Co do kasy fiskalnej to chyba nie mogę skorzystać z zwolnienia, bo sprzedaję części do karoserii samochodowych.
A co dokładnie i w której ustawie/rozporządzeniu wyklucza ze zwolnienia?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:45
autor: dziobu
FlameRunner pisze: A co dokładnie i w której ustawie/rozporządzeniu wyklucza ze zwolnienia?
Dz.U.2017.0.2454 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
a) gazu płynnego,
b) części do silników (PKWiU 28.11.4),
c) silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),
e) przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),
h) silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3),
..blebleble

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:46
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze: PKD
Co do kodów, możesz wpisać ich bardzo dużo, na zapas. Wybieraj wszystko, co Ci wpadnie w oko, łącznie z produkcją zabawek, prototypowaniem, przetwórstwem tworzyw sztucznych i co tam jeszcze jest.
Dokładnie robisz to raz i lepiej wybrać więcej, nie wiem jak kiedyś ale chyba dalej tak jest że każda zmiana to opłata. Ja mam wpisane jak leciało wszystko co nie wymagało jakiś koncesji czy innych zezwoleń. Sam nie wiem ale nawet jakieś odwierty ziemne mam i inne cuda wianki :DD Może kiedyś przydatne będzie bo nigdy człowiek nie może być pewny na czym kasę można robić.

Natomiast co do kasy itd. to musisz rozważyć jakich będziesz miał klientów tzn. czy osoby fizyczne czy firmy. Oczywiście jest wspomniany limit gdzie można nie być VAT-owcem (ale to ma swoje plusy i minusy).

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:47
autor: dziobu
Grzebanie w CEIDG jest darmowe od wielu lat.
Nawet na ich stronie jest stosowna informacja dosć mocno wyeksponowana na środku:
UWAGA! Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE.

Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:55
autor: olo2000pm
W moim przypadku mam klientów indywidualnych i komisy.
Na tą chwilę sprzedaż oscyluje w okolicy 1000zł/mc, szału nie ma.
Ale widzę tendencję zwyżkową, dlatego przymierzam się do założenia DG.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:55
autor: sp6vgx
dziobu pisze:Grzebanie w CEIDG jest darmowe od wielu lat.
Nawet na ich stronie jest stosowna informacja dosć mocno wyeksponowana na środku:
UWAGA! Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE.

Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne.
No możliwe 100 lat nic nie zmieniam bo wpisałem tyle tego że nawet nie ma potrzeby ;) Kiedyś normalnie chyba 50 zeta kasowali jak pamiętam... (CEIDG) jeszcze wtedy nie istniało...
olo2000pm pisze: Na tą chwilę sprzedaż oscyluje w okolicy 1000zł/mc, szału nie ma.
upss toż to na waciki, a gdzie na ZUS ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 20:59
autor: olo2000pm
Jestem na etacie, będę płacił tylko zdrowotne.
Wiem, że kiepski utarg, ale do 1050zł niewiele mi brakuje;)

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:08
autor: sp6vgx
olo2000pm pisze:Jestem na etacie, będę płacił tylko zdrowotne.
Wiem, że kiepski utarg, ale do 1050zł niewiele mi brakuje;)
To na dzień dobry załatwiaj zwolnienie z kasy i podmiotowe zwolnienie z VAT...

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:13
autor: olo2000pm
A to mimo tego co cytuje dziobu można się ubiegać o zwolnienie z kasy?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:15
autor: dziobu
A jest w ogóle coś takiego?
Jak robisz coś co wymaga kasy - masz mieć kasę. I to Ty masz to ocenić i załatwić. Nie kojarzę żeby można było się ubiegać o jakieś zwolnienia czy coś.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:18
autor: FlameRunner
sp6vgx pisze:To na dzień dobry załatwiaj zwolnienie z kasy i podmiotowe zwolnienie z VAT...
Nie ma "załatwiaj". Po prostu nie kupujesz kasy i nie rejestrujesz się jako czynny płatnik VAT. O ile oczywiście nie chcesz i nie musisz (łapiesz się na zwolnienia).

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:22
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze:To na dzień dobry załatwiaj zwolnienie z kasy i podmiotowe zwolnienie z VAT...
Nie ma "załatwiaj". Po prostu nie kupujesz kasy i nie rejestrujesz się jako czynny płatnik VAT. O ile oczywiście nie chcesz i nie musisz (łapiesz się na zwolnienia).

Zdaje mi się że trzeba to zgłosić że chce się skorzystać z tego zwolnienia. Ale mogę się mylić...

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:24
autor: dziobu
Nie. Jak obejmuje Cie zwolnienie to po prostu nie rejestrujesz kasy.

Oczywiście wszystko robisz na własną odpowiedzialność ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:28
autor: sp6vgx
dziobu pisze:Nie. Jak obejmuje Cie zwolnienie to po prostu nie rejestrujesz kasy.

Oczywiście wszystko robisz na własną odpowiedzialność ;)
Tak tylko czy wy nie mylicie podmiotowego zwolnienia z VAT od zwolnienia z kasy fiskalnej czyli rejestracji (bo to całkiem inne sprawy) na podstawie:

Dz. U. z 2017 r. poz. 2454
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/245 ... 245401.pdf

§3 punkt 1 i 2...

Ja bym tam gdzieś dopytał o to niż potem tłumaczyć smutnym ludziom z US....

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:34
autor: FlameRunner
sp6vgx pisze: Tak tylko czy wy nie mylicie podmiotowego zwolnienia z VAT od zwolnienia z kasy fiskalnej czyli rejestracji (bo to całkiem inne sprawy) na podstawie:
Ja myślę o obu rzeczach.
Nie musisz mieć kasy -> nie kupujesz kasy.
Nie musisz być VAT-owcem -> nie rejestrujesz się jako VAT-owiec.

Nie rozumiem, na czym to mylenie miałoby polegać / w czym widzisz skutek mylenia?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:39
autor: sp6vgx
FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze: Tak tylko czy wy nie mylicie podmiotowego zwolnienia z VAT od zwolnienia z kasy fiskalnej czyli rejestracji (bo to całkiem inne sprawy) na podstawie:
Ja myślę o obu rzeczach.
Nie musisz mieć kasy -> nie kupujesz kasy.
Nie musisz być VAT-owcem -> nie rejestrujesz się jako VAT-owiec.

Nie rozumiem, na czym to mylenie miałoby polegać / w czym widzisz skutek mylenia?
Powiem tak kiedyś należało to zgłosić że chcesz skorzystać z tych zwolnień, może teraz się to zmieniło. Ale akurat działalności jednosobowej nie mam już 100 lat i nie wiem jak to teraz wygląda (zgodnie z zasadą wolę dmuchać na zimne i powiedzieć aby ktoś się dowiedział w tym temacie co i jak)...

Natomiast o mylenie chodzi mi o to że można być podmiotowo zwolnionym z VAT, ale może istnieć konieczność rejestracji na kasie fiskalnej bo jedno i drugie to co innego...

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 21:49
autor: dziobu
sp6vgx pisze:Tak tylko czy wy nie mylicie podmiotowego zwolnienia z VAT od zwolnienia z kasy fiskalnej czyli rejestracji (bo to całkiem inne sprawy) na podstawie:
Ja piszę cały czas TYLKO o kasie fiskalnej. Przecież VAT to zupełnie co innego.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:25
autor: olo2000pm
Reasumując, skoro tworzę i sprzedaję akcesoria do samochodów to kasę fiskalną muszę mieć w momencie założenia działalności GD?
Jeżeli chodzi o kody działalności to dzieki Wam już wiem.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:34
autor: dziobu
Musisz ją mieć sprawną, po fiskalizacji i z nadanym numerem ewidencyjnym PRZED pierwszą transakcją.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:40
autor: mcxmcx
Chyba, że cała sprzedaż prowadzona jest wysyłkowo i za pomocą przelewu.

Wtedy nie musisz mieć kasy (sprawdzić jak to w przypadku akcesoriów sam).

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprz ... a-fiskalna#

Tylko teraz pytanie, czy to są wydruki i produkcja z plastyku, czy akcesoria do samochodów....

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:43
autor: FlameRunner
dziobu pisze:Musisz ją mieć sprawną, po fiskalizacji i z nadanym numerem ewidencyjnym PRZED pierwszą transakcją.
Uściślając: nie przed pierwszą transakcją w ogóle, tylko przed pierwszą transakcją, która pozbawia prawa do korzystania ze zwolnienia.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:44
autor: FlameRunner
mcxmcx pisze:Chyba, że cała sprzedaż prowadzona jest wysyłkowo i za pomocą przelewu.

Wtedy nie musisz mieć kasy (sprawdzić jak to w przypadku akcesoriów sam).

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprz ... a-fiskalna#
dziobu pisze: Dz.U.2017.0.2454 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
a) gazu płynnego,
b) części do silników (PKWiU 28.11.4),
c) silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),
e) przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),
h) silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3),
..blebleble

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:44
autor: dziobu
https://www.pit.pl/aktualnosci/kasa-fis ... wej-920277
Kiedy zatem przedsiębiorca sprzedający towary w systemie wysyłkowym będzie zwolniony z użycia kasy fiskalnej? Wtedy, gdy zapłata za przesłany towar nastąpi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem jednak, że z dokumentacji transakcji jednoznacznie wynikają dane nabywcy i jakiego dokładnie towaru dotyczyła zapłata.
To pierwsze miejsce na "wtopę".

No ale:
Zwolnienie nie obejmuje jednak wszystkich towarów sprzedawanych w systemie wysyłkowym, w tym między innymi sprzedaży: części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników(...)
Wy to byście chcieli żeby było prosto :D I może jeszcze jednoznacznie... ;p

FlameRunner pisze:Uściślając: nie przed pierwszą transakcją w ogóle, tylko przed pierwszą transakcją, która pozbawia prawa do korzystania ze zwolnienia.
Czyli jeśli nie ma zwolnienia, to po prostu przed pierwszą transakcją ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:47
autor: FlameRunner
dziobu pisze:
FlameRunner pisze:Uściślając: nie przed pierwszą transakcją w ogóle, tylko przed pierwszą transakcją, która pozbawia prawa do korzystania ze zwolnienia.
Czyli jeśli nie ma zwolnienia, to po prostu przed pierwszą transakcją ;)
Dopóki nie dokona dostawy czegoś z czarnej listy, zwolnienie przysługuje. :P

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:48
autor: dziobu
A no tak. Założyłem że będzie kulturalnie sprzedawał tylko to o czym pisał :P

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:52
autor: olo2000pm
mcxmcx pisze:Chyba, że cała sprzedaż prowadzona jest wysyłkowo i za pomocą przelewu.

Wtedy nie musisz mieć kasy (sprawdzić jak to w przypadku akcesoriów sam).

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprz ... a-fiskalna#

Tylko teraz pytanie, czy to są wydruki i produkcja z plastyku, czy akcesoria do samochodów....
To są wydruki i produkcja z plastyku, a konkretnie zaślepki na zderzaki, zaślepki w bagażniku, zaślepki w drzwiach, kołpaki bez logo, uchwyty do telefonu. Rozumiem, że to są własnie akcesoria do samochodów? Czy się mylę?

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:53
autor: dziobu
Nie mylisz się.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:55
autor: mcxmcx
Niestety są to części i akcesoria do samochodów - ale mogą podpadac pod "gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:57
autor: olo2000pm
Aha i sprzedaż wysyłkowa i płatność tylko przelewem

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:58
autor: dziobu
olo2000pm pisze:Aha i sprzedaż wysyłkowa i płatność tylko przelewem
viewtopic.php?f=30&t=3171&start=30#p54232

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 22:59
autor: olo2000pm
Dobra, kasę muszę kupić na start.

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 23:02
autor: dziobu
To od razu może rozważ zakup kasy która będzie automatycznie wysyłąć te dane do Wielkiego Brata:
https://www.gofin.pl/podatki/17,2,62,17 ... 019-r.html
żebyś nie musiał za 3 lata jej zmieniać.

No chyba że to wszystkjo je*nie wcześniej...

Re: Działalność gospodarcza

: 15 paź 2018, 23:51
autor: emartinelli
Jak tak czytam co wy tu wypisujecie to aż odechciewa się zakładania DG :(

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 00:21
autor: Gulumik
sp6vgx pisze:
FlameRunner pisze:
sp6vgx pisze: Tak tylko czy wy nie mylicie podmiotowego zwolnienia z VAT od zwolnienia z kasy fiskalnej czyli rejestracji (bo to całkiem inne sprawy) na podstawie:
Ja myślę o obu rzeczach.
Nie musisz mieć kasy -> nie kupujesz kasy.
Nie musisz być VAT-owcem -> nie rejestrujesz się jako VAT-owiec.

Nie rozumiem, na czym to mylenie miałoby polegać / w czym widzisz skutek mylenia?
Powiem tak kiedyś należało to zgłosić że chcesz skorzystać z tych zwolnień, może teraz się to zmieniło. Ale akurat działalności jednosobowej nie mam już 100 lat i nie wiem jak to teraz wygląda (zgodnie z zasadą wolę dmuchać na zimne i powiedzieć aby ktoś się dowiedział w tym temacie co i jak)...

Natomiast o mylenie chodzi mi o to że można być podmiotowo zwolnionym z VAT, ale może istnieć konieczność rejestracji na kasie fiskalnej bo jedno i drugie to co innego...
Trochę nie tak...rejestrując działalność wybierasz czy chcesz być zwolniony czy nie, zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej, tyczy się to do kwoty 200k pln, powyżej już trzeba. wystawiasz tzw fakturę bez VAT czy tam kiedyś to nazywano rachunek.
Akurat prowadzę działalność od dwóch lat, jestem nie vatowcem i wszystko przez przelewy.
Zwolnienie nie obejmuje wszystkich PKD więc i tak przy rejestracji to wyjdzie, najlepiej wybrać się do biura rachunkowego/doradcy podatkowego wszystko objaśni, bez sensu samemu, lepiej się koncentrować na kasie a nie pierdołach.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 00:31
autor: Gulumik
FlameRunner pisze:
mcxmcx pisze:Chyba, że cała sprzedaż prowadzona jest wysyłkowo i za pomocą przelewu.

Wtedy nie musisz mieć kasy (sprawdzić jak to w przypadku akcesoriów sam).

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprz ... a-fiskalna#
dziobu pisze: Dz.U.2017.0.2454 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju I Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
a) gazu płynnego,
b) części do silników (PKWiU 28.11.4),
c) silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1),
d) nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1),
e) przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2),
f) części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0),
g) części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),
h) silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3),
..blebleble

EJ EJ!!!!! kurcze co wy tu.., to dotyczy dostawy czytaj DO-STA-WY! a nie drukowania że co wysyłka jest objęta Vatem a produkcja nie, to dostawa - przewóz elementów/części/akcesoriów pojazdów mechanicznych I to nie to samo co wysyłka towaru zresztą!. Wg mnie ten ustęp nadaje się tu do ustępu....
Zabagniacie koledzy...

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 00:34
autor: dziobu
Przeczytaj to sobie jeszcze raz, uważnie...

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 00:43
autor: Gulumik
[quote="dziobu"]Przeczytaj to sobie jeszcze raz, uważnie...[/quote
No dobra chodzi o kasy a nie Vat i tyle, podtrzymuje jednak że i tak ten ustęp do ustępu. Radzę iść do biura i powiedzą co i jak.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 00:44
autor: dziobu
Po co iść do biura jak tu wszystko napisane?
Nie wystarczy czytać ze zrozumieniem?

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 01:03
autor: Gulumik
dziobu pisze:Po co iść do biura jak tu wszystko napisane?
Nie wystarczy czytać ze zrozumieniem?
Jasne, no comment...
Olo dowiedz się w biurze albo u doradcy, dobrze Ci radzę.
Chłopaki strają się doradzić ale każdy ma swój biznes i u każdego to zupełnie inaczej wygląda.
Zwłaszcza że teraz inne trochę zakładanie działalności niż wcześniej.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 01:08
autor: FlameRunner
Może faktycznie lepiej pójść do zawodowca.
W internecie najgłośniej krzyczą ci, którzy najmniej się znają.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 06:22
autor: olo2000pm
No i tak będę musiał zrobić.
Nigdy nie miałem działalności gospodarczej i chyba warto pogadać z fachowcem.
Dziękuję Wam za pomoc :piwo:

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 12:51
autor: virgin71
kapi pisze:do tego polecam umowę z jakimś biurem rachunkowym - upraszcza wiele spraw a Ty masz więcej czasu na "swoje" obowiązki.
To jest najważniejsza rada z całego tego wątku. Oni Ci wszystko wyjaśnią
dziobu pisze:A jest w ogóle coś takiego?
Jak robisz coś co wymaga kasy - masz mieć kasę. I to Ty masz to ocenić i załatwić. Nie kojarzę żeby można było się ubiegać o jakieś zwolnienia czy coś.
Dokładnie tak, nie trzeba się o nic ubiegać. Przynajmniej od 2005 roku nie trzeba.

Kasę musisz mieć zarejestrowaną przed pierwszą transakcją wykluczającą zwolnienie z kasy.
Generalnie, to musisz kupić kasę, pomimo, że nie będziesz z niej korzystać. Pierwszą kasę, w pierwszej działalności, musiałem kupić, ze względu na głupkowate wykluczenie. NIGDY jej nie włączyłem. Niestety zabijał mnie martwy przepis. Zutylizowałem nowe urządzenie.
VAT - zawsze mnie zastanawia, kiedy opłaca się nie być VATowcem? Jak sprzedajesz koraliki ręcznie robione, jajka wiejskie to tak. Poza tym ciężko mi coś znaleźć, szczególnie, że tutaj kolega napisał, że sprzedaje do firm.

Podsumowując ten temat:
- potrzebujesz księgową/biuro księgowe, bo to kraj absurdu
- szukaj biura, które Ci doradzi co musisz mieć na start VAT/kasa
- wpisz tyle PKD, ile tylko możesz, a nie potrzebują one koncesji/specjalnego pozwolenia

Na koniec dodam, że nie jest ważne co Ty uważasz, ważne jak zinterpretuje (!!) zapisy Urząd Skarbowy, pod który podlegasz. To jest bardzo ważne. Lepiej rejestrować działalność w dużych miastach, niż w pipidówach z małymi US. Niestety kontrole są tylko po to, żeby karać. Urzędnik nie wypracowuje PKB, to taki sam darmozjad jak skrajna patologia z zasiłkami. Jego wypłata jest opłacana z kar, które Ci wymierzy - musisz być tego świadomy.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 13:11
autor: mcxmcx
Rada z rejestracją w dużym mieście jest jedną z ważniejszych.

Moja księgowa w Warszawie, działalność na Gdańskiej, www a fizycznie w Łebie.

Ani razu nawet telefonu nie było.

Jak tylko spółka się do Łeby przeniosła, przylazili co dwa miesiące.


Btw, w UK do 150k£ rocznie właściwie wystarczy rejestr na kartce co kupiłeś, co sprzedałeś, na koniec miesiąca robisz sobie rozliczenie co do zysku / straty a rozliczasz się raz na rok przez internet.

Urzędu skarbowego jako instytucji tutaj nie ma.
Wszystko telefon i internet.

I mało jest vat-ovcow, bo wtedy książki nie trzeba vat z paliwa etc.

Tak jak kolega ma zamiar drukować, to właściwie bez VAT lepiej, bo dużą marża.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 13:49
autor: Gulumik
virgin71 pisze: VAT - zawsze mnie zastanawia, kiedy opłaca się nie być VATowcem? Jak sprzedajesz koraliki ręcznie robione, jajka wiejskie to tak. Poza tym ciężko mi coś znaleźć, szczególnie, że tutaj kolega napisał, że sprzedaje do firm.
Do firm bez vatu bez sensu niby ale przy małych ilościach to vat też bez sensu.
Te spostrzeżenie że bez vatu to koraliki, to typowe w Polsce... tylko dlaczego jest wtedy ograniczenie do 200k hę...
Bo można prowadzić całkiem spoko tak działalność ale na rynki zagraniczne. Trzeba wiedzieć tylko czego się chce.
Sprzedaję w ten sposó swoje produkty klientom na całym świecie i jakoś nie zamieniłbym tego na nic innego.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 14:24
autor: virgin71
Ok, może się mylę. Wytłumacz mi jeszcze raz, łopatologicznie jakim sposobem sprzedaż produktów klientom, opłaca się bez bycia VATowcem?
Nigdy nie sprzedajesz firmom? Za granicę sprzedajesz z odwróconym VATem lub wewnątrzwspólnotowo 0%. Ograniczenie jest chyba do 20k obrotu (!), więc to muszą być drobiazgi.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 14:28
autor: ZADAR
Jak poprzednicy pisali.
Iść do biura rachunkowego.
Tam przedstawią możliwe opcje.
Za rączke poprowadzą gdzie co i jak.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 14:40
autor: mcxmcx
To jest 200k PLN i nie musisz wysyłać Jpk.

Jest od sprzedaży.

Przykładowo kokega drukuje, czyli zamienia tani filament na drogie wyroby.

Oddawać 23 (chyba)% żeby efektywnie odliczyć 5%?

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 14:45
autor: dziobu
Biuro rachunkowe to imho zupełny mus jak się ma DG. Ale trzeba też pamięać że to Wasza firma a nie biura; oni NIE biorą PEŁNEJ odpowiedzialności za prowadzenie firmy.

Jak powiecie księgowej na końcu miesiąca że sprzedaliście drukarkę na paragon za 30k to będziecie miesiąc po terminie w którym mieliście mieć kase fiskalną. I w czym to biuro rachunkowe wtedy pomoże? Także może jednak lepiej jest przynajmniej ogólnie orientować się co i jak; te popularne problemy (jak to co się przewija w tym wątku) są dobrze opisane. Księgowa nie zaszkodzi ale tu akurat nie ma nad czym szaleć.

I na koniec przypomnę wszystkim: nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Nawet mając księgową.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 15:09
autor: Gulumik
virgin71 pisze:Ok, może się mylę. Wytłumacz mi jeszcze raz, łopatologicznie jakim sposobem sprzedaż produktów klientom, opłaca się bez bycia VATowcem?
Nigdy nie sprzedajesz firmom? Za granicę sprzedajesz z odwróconym VATem lub wewnątrzwspólnotowo 0%. Ograniczenie jest chyba do 20k obrotu (!), więc to muszą być drobiazgi.
Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
I widać że handlowiec : bo 200k obrotu przy produkcji to mało? Zależy to od wielu czynników.
Wątek mówi o produkcji typu np detale z drukary, czy to mało?
Moim zdaniem 100k to już w takim przypadku w Polsce raczej przy jednoosobowej działalności jest ok.
Bądzmy realistami i gmatwanie wątku niepotrzebne, Olo pytał się o założenie działalności a akurat taką mam, ale drukarka to tylko małe dodatki czasem bądź też nowe projekty i można tu mówić tylko że to usprawnienie projektowania a nie podstawa działaności.
Mylenie obrotu w handlu i w produkcji to jakieś nieporozumienie. Vat w handlu i produkcji to też co innego jeśli mówimy o jednosobowej działaności w oparciu o wydruki z drukarki 3d.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 15:21
autor: olo2000pm
Eeee.......no i na dzień dobry odechciewa się działalności;)
Ino, że raczej nie mam wyjścia, bo jestem na granicy prowadzenia działalności bez rejestracji, w sensie obrotu

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 15:29
autor: Gulumik
olo2000pm pisze:Eeee.......no i na dzień dobry odechciewa się działalności;)
Ino, że raczej nie mam wyjścia, bo jestem na granicy prowadzenia działalności bez rejestracji, w sensie obrotu
Rejestruj, ja tam żałuje że tak późno się zdecydowałem bo wszyscy na około straszyli.

Re: Działalność gospodarcza

: 16 paź 2018, 15:30
autor: bandinse
Kurde w sam raz interesujący mnie temat właśnie jak zamykam temat magisterki i zaczynam starania o dotacje :)

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 06:46
autor: virgin71
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
150, jesteś bliżej prawdy. 20k to limit dla kasy fiskalnej. Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Gulumik pisze:Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
Jubiler musi być vatowcem. Twoje towary są zwolnione z VAT lub mają preferencyjną stawkę?
Gulumik pisze: I widać że handlowiec : bo 200k obrotu przy produkcji to mało? Zależy to od wielu czynników.
Wątek mówi o produkcji typu np detale z drukary, czy to mało?
Mówi też o tym, że sprzedaż jest do firm i nie są to koraliki.
Gulumik pisze: Moim zdaniem 100k to już w takim przypadku w Polsce raczej przy jednoosobowej działalności jest ok.
Jeśli nie masz kosztów, to tak.
Gulumik pisze: Mylenie obrotu w handlu i w produkcji to jakieś nieporozumienie. Vat w handlu i produkcji to też co innego jeśli mówimy o jednosobowej działaności w oparciu o wydruki z drukarki 3d.
Pierwsze tak, drugie nie.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 08:09
autor: nobi12345
virgin71 pisze:http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Kas online nie można kupić. I pewnie w tym roku już się nie kupi.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 09:11
autor: balgator
No a zamiast działalności gospodarczej, może po prostu załatwiać wszystko poprzez "Umowy o dzieło"? Mankamentem byłby zapewne stosunkowo duży podatek (20%?). Nie wiem także, jakby musiała obecnie przebiegać kwestia RODO. Za to pozytywem na pewno spokój umysłu i brak zagmatwania tematu. Podatek rozliczasz w zeznaniu rocznym i tyle.

Tak swoją drogą @Gulumik , @virgin71 właśnie przy sprzedaży wydruków z FDM (taka manufaktura) klientom zagranicznym (zarówno w Unii, jak i poza nią), jak wygląda kwestia podatku dochodowego? VATu, potrzeby kasy fiskalnej (zapłata przelewem w obcej walucie... czyli dochodzi też koszt przewalutowania i prowizji dla banku). Wskażesz namiary, gdzie można o tym bardziej poczytać?

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 09:27
autor: olo2000pm
Zadałem pytanie on-line o kasę fiskalna. Oto odpowiedź:

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 09:43
autor: FlameRunner
Podejrzewam, że to wykluczenie jest po to, żeby sklepy motoryzacyjne i "szroty" musiały mieć kasy fiskalne.
Ty obrywasz rykoszetem...

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 09:49
autor: dziobu
balgator pisze:No a zamiast działalności gospodarczej, może po prostu załatwiać wszystko poprzez "Umowy o dzieło"? Mankamentem byłby zapewne stosunkowo duży podatek (20%?). Nie wiem także, jakby musiała obecnie przebiegać kwestia RODO. Za to pozytywem na pewno spokój umysłu i brak zagmatwania tematu. Podatek rozliczasz w zeznaniu rocznym i tyle.
A ilu będziesz miał klientów? 2 czy 2000 rocznie?
Bo jak 2000 to US stwierdzi ze prowadzisz niezarejestrowaną działaność. Płacisz podatek? Fajnie. A VAT...? No, to zapłacisz ;) Z karą i odsetkami. Skoro można stać sie VATowcem sprzedając dom szybciej niż po 5 latach od zakupu to nie powinno Cie już nic dziwić.
No i RODO - 2000 umów to baza danych osobowych. Do każdej umowy gotowa formułka, u siebie zgłaszczasz inspektora ochrony danych (np ja jestem ;p) i jazda ;) W praktyce po każdej umowie informujesz kogoś że usunąłeś jego dane. Nie, nie możesz tego zrobic wcześniej bo podczas wykonywania zlecenia (pomiędzy umową a rachunkiem) masz czyjeś dane. Kasa fiskalna rozwiązuje ten problem całkowicie.
balgator pisze:Tak swoją drogą @Gulumik , @virgin71 właśnie przy sprzedaży wydruków z FDM (taka manufaktura) klientom zagranicznym (zarówno w Unii, jak i poza nią), jak wygląda kwestia podatku dochodowego? VATu, potrzeby kasy fiskalnej (zapłata przelewem w obcej walucie... czyli dochodzi też koszt przewalutowania i prowizji dla banku). Wskażesz namiary, gdzie można o tym bardziej poczytać?
Tak samo jak w kraju. Płatność też jest po czyjejeś stronie - Ciebie nie interesuje jak ktoś wymieni swoje msuzelki na PLN. Ty masz dostać np 100zł na konto. Oczywiśćie możesz udostępnić płątność w walucie - wtedy najprościej mieć konto w tejże walucie, płątności obsługiwać tam a księgowa juz będzie Ci w odpowiednim przeliczała ile z tego podatku itp.
Kasa fiskalna - rejestruejsz sprzedaż. Czy sąsiadowi czy aborygenowi. Działalność prowadzisz tu i tu sprzedajesz.
VAT - jeśli jesteś płatnikiem, masz NIP europejski i sprzedajesz w UE to tego nie naliczasz. Podobnie z zakupami. (np tu zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-fakt ... -za-usluge)
Podatek dochodowy - nic się nie zmienia.

Natomiast z takich rzeczy to najwięcej powie Ci księgowa jak bedziesz chciał się tym zająć. Tutaj też nie licz na stałość przepisów - to największa ch*jnia naszego pięknego kraju.
FlameRunner pisze:Podejrzewam, że to wykluczenie jest po to, żeby sklepy motoryzacyjne i "szroty" musiały mieć kasy fiskalne.
Ty obrywasz rykoszetem...
Sklepy to mniej, ale szroty, komisy - tu można robić przewał na przewale. I robią. Cały handel używkami gdzie handlowiec jest tylko pośrednikiem pomiędzy dwiema osobami prywatnymi (w większości).

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:07
autor: mcxmcx
Panowie, ale kasę fiskalna eliminuje są jak masz sprzedaż tylko za przelew.

Ja męczyłem kolegę Flamerunner o PayPal, prywatny czy jakoś a on uparcie mówi: ma być przez sklep i w końcu było.

Dopiero później skojarzyłem, że chłopak nie musi mieć kasy / sprawozdań i innych cudów jak sprzedaje wyłącznie za przelew.

Olo też może uniknąć kasy fiskalnej i VAT jak będzie korzystał z wyłączenia i prowadził sprzedaż wyłącznie przez 0latnosc przelewem. Również na części samochodowe.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:07
autor: nobi12345
FlameRunner pisze:Podejrzewam, że to wykluczenie jest po to, żeby sklepy motoryzacyjne i "szroty" musiały mieć kasy fiskalne.
Ty obrywasz rykoszetem...
Raczej, żeby zaczęły wystawiać paragony. Kasy to już mają. Od dawna.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:09
autor: artur_n
Pamiętajcie, że pierwsza kasa fiskalna jest refundowana w kwocie 700zł przez US.

Warunki itp trzeba doczytać.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:12
autor: nobi12345
olo2000pm pisze:Zadałem pytanie on-line o kasę fiskalna. Oto odpowiedź:
Tu bym jeszcze nie był taki pewien. Ty drukujesz elementy, a nie montujesz je w samochodzie, nawet producenci kas nie są pewni czy tzw. detailing będzie podlegał pod kasy online. A jeśli producenci nie wiedzą - do Ministerstwo Finansów również nie wie.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:15
autor: nobi12345
artur_n pisze:Pamiętajcie, że pierwsza kasa fiskalna jest refundowana w kwocie 700zł przez US.
Warunki itp. trzeba doczytać.
Obowiązkowa (narzucona przez MF) zmiana kasy papierowej na online również będzie upoważniała do uzyskania zwrotu w wysokości 700pln. Czyli zwrot dostanie podatnik dwa razy - pierwszy za kasę "papierową", drugi raz za online.

I trzeba pamiętać o prowadzeniu działalności przez co najmniej 36 miesięcy - w przeciwnym razie zwrot trzeba będzie oddać.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:15
autor: dziobu
mcxmcx pisze:Olo też może uniknąć kasy fiskalnej i VAT jak będzie korzystał z wyłączenia i prowadził sprzedaż wyłącznie przez 0latnosc przelewem. Również na części samochodowe.
viewtopic.php?f=30&t=3171&start=30#p54232

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:31
autor: mcxmcx
Chyba, że będzie sprzedawać pod 22.29.Z Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych i wtedy nie jest to część samochodowa.

Bo część samochodowa musi spełniać normy, wymogi etc a on robi zabawki i figurki ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:32
autor: virgin71
nobi12345 pisze:
virgin71 pisze:http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Kas online nie można kupić. I pewnie w tym roku już się nie kupi.
Tak, ale kupujesz on-line ready, żeby spać spokojniej. Ew. kupujesz drukarkę fiskalną, co załatwia sprawę całkowicie. To wszystko zawiera w sobie sporo VATu.
mcxmcx pisze: Olo też może uniknąć kasy fiskalnej i VAT jak będzie korzystał z wyłączenia i prowadził sprzedaż wyłącznie przez 0latnosc przelewem. Również na części samochodowe.
Przecież nie może, bo jego sprzedaż jest wyłączona.

Prowadzicie durne dywagacje. US przychodzi, interpretuje jego sprzedaż jako części samochodowe i dupa. Dostanie karę taką, że będzie musiał sprzedać dom, żeby ją spłacić jak odsetki naliczą.
U nas jest ciemnogród, każdy US może jeden zapis inaczej zinterpretować. Jak naliczy karę to jest pozamiatane. Nawet jeśli przez 20 lat będziesz się sądzić i wygrasz, to straciłeś 20 lat życia. Dokładnie jak w sprawie Optimusa...

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:37
autor: dziobu
Zaślepkę do felgi sprzeda jako "wihajster model #2"?
Uchwyt na telefon mocowany do dyszy nawiewu jako "przyczłap nieokreśony czerwony"?
Tam też nie siedzą kretyni. Nie aż tacy.

Każda rzecz którą wytwarzasz i sprzedajesz tak na prawdę musi spełniać normy, wymogi, itp :) To tak formalnie.
(btw - kiedyś CE nie było wymagane na lokomotywy i "dmuchane lalki naturalnych rozmiarów dla kolekcjonerów dorosłych" ale to pewnie się już zmieniło :P)

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:39
autor: nobi12345
virgin71 pisze: Tak, ale kupujesz on-line ready, żeby spać spokojniej. Ew. kupujesz drukarkę fiskalną, co załatwia sprawę całkowicie. To wszystko zawiera w sobie sporo VATu.
Niestety mylisz się całkowicie. Online Ready to pomyłka, nawet producent nie wie, co z tą miną zrobić. A drukarki fiskalne też będą Online.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 10:42
autor: virgin71
Producent spodziewa się co będzie w specyfikacji, dlatego dodając moduł do łączności bezprzewodowej na 99% będzie wiedział jak wgrać paragony na serwer (te kasy to przecież zwykłe komputery). Każda drukarka jest on-line, bo ona jest podłączona do komputera i to komputer musi być on-line, nie drukarka.
Co do całkowitej pomyłki, to zweryfikujemy to w 2019 roku.

Re: RE: Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:05
autor: mcxmcx
dziobu pisze:Zaślepkę do felgi sprzeda jako "wihajster model #2"?
Uchwyt na telefon mocowany do dyszy nawiewu jako "przyczłap nieokreśony czerwony"?
Tam też nie siedzą kretyni. Nie aż tacy.

Każda rzecz którą wytwarzasz i sprzedajesz tak na prawdę musi spełniać normy, wymogi, itp :) To tak formalnie.
(btw - kiedyś CE nie było wymagane na lokomotywy i "dmuchane lalki naturalnych rozmiarów dla kolekcjonerów dorosłych" ale to pewnie się już zmieniło :P)
Panowie, ale ja sobie wyobrażam, że kolega Olo będzie miał coś w rodzaju "projekt rzeczy i druk na zamówienie".

I teraz nie jest handlarzem a zwykłym, prostym przetapiaczem plastyku z opcją prototypu dla klienta.

Idąc waszym tokiem myślenia, jak wydrukuje żetony do ruletki to ma mieć koncesję na hazard?

Długo już nie żyje w PL ale nie róbmy z ludzi idiotów...

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:10
autor: nobi12345
virgin71 pisze:Producent spodziewa się co będzie w specyfikacji, dlatego dodając moduł do łączności bezprzewodowej na 99% będzie wiedział jak wgrać paragony na serwer (te kasy to przecież zwykłe komputery). Każda drukarka jest on-line, bo ona jest podłączona do komputera i to komputer musi być on-line, nie drukarka.
Co do całkowitej pomyłki, to zweryfikujemy to w 2019 roku.
Nie gniewaj się - ale całkowicie się mylisz.
Serwisuje urządzenia fiskalne, będę serwisował również te online. Stare "papierowe" urządzenia fiskalne nie mają nic wspólnego z nowymi, za wyjątkiem wystawiania paragonów i części raportów które drukują. Online ready to niewypał, bo to praktycznie zakup dwóch kas fiskalnych, w której zamieni się wszystko za wyjątkiem części obudowy, klawiatury i może wyświetlaczy - choć to również nie jest pewne. I powstał problem, bo tak stworzone urządzenie po przeróbce prawdopodobnie nie uzyska zwrotu 700 pln - bo to nie jest nowe urządzenie.

Są odpowiednie rozporządzenia w Głównym Urzędzie Miar dot. specyfikacji jakie muszą spełniać urządzenia fiskalne online.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:11
autor: olo2000pm
No to pojadę do urzędu skarbowego i zapytam o to. Chociaż z tego co wyczytałem, to wychodzi, że lepiej mieć tą kasę fiskalna.

Re: RE: Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:14
autor: dziobu
mcxmcx pisze:I teraz nie jest handlarzem a zwykłym, prostym przetapiaczem plastyku z opcją prototypu dla klienta.
Produkujesz - musisz spełniać normy.
To martwy przepis dopóki coś się komuś nie stanie. Np zrobi drukarkę któa kogoś kopnie i zabije. Pojawi się wtedy pytanie o CE.

btw. formalnie prototyp nie musi mieć żadnych certyfikatów i badać, ale ma mieć określony czas "życia" i nie może brać udziału w czynnej pracy.
mcxmcx pisze:Idąc waszym tokiem myślenia, jak wydrukuje żetony do ruletki to ma mieć koncesję na hazard?
Przekręciłeś. Koncesja na hazard pozwala Ci prowadzić punkt świadczący uzługi hazardowe.

Ale jeśli żetony będą z trującego plastiku i komuś się cos przez to stanie, najpierw przyjdą do Ciebie bo to Ty wprowadziłeś produkt na rynek.
mcxmcx pisze:Długo już nie żyje w PL ale nie róbmy z ludzi idiotów...
[/quote]W Anglii jest to samo. To wymysły unijne; ma to plusy, ma minusy. Większość małych producentów takich pierdół to zlewa a znacząca większość klientów nie jest świadoma swoich praw pod tym wzgledem. Stąd te przepisy są martwe, przynajmniej dopóki nie trafisz na kogoś świadomego.
olo2000pm pisze:No to pojadę do urzędu skarbowego i zapytam o to. Chociaż z tego co wyczytałem, to wychodzi, że lepiej mieć tą kasę fiskalna.
Oj żeby tak US był wiarygodny... :P No chociaż tyle ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:26
autor: nobi12345
olo2000pm pisze:No to pojadę do urzędu skarbowego i zapytam o to. Chociaż z tego co wyczytałem, to wychodzi, że lepiej mieć tą kasę fiskalna.
W Skarbowym raczej Ci nie pomogą. Albo odpowiedzą w oparciu o "widzimisie" urzędnika, bo niby skąd on ma wiedzieć?
Kup przyzwoite urządzanie fiskalne (wcale nie najdroższe), odlicz sobie VAT (jeśli będziesz vatowcem) i 700pln tytułem zwrotu za zakup nowej kasy i cierpliwie czekaj. Kasy online mają co najmniej 6 miesięczne opóźnienie, które stale rośnie (pierwsze miały być u montowane już od 1 października 2018 wśród firm handlujących paliwami) - i cisza...
Nawet producenci kas zaczynają mówić o 12 miesięcznym opóźnieniu. A tym bardziej, że nie do końca wiadomo, czy Twoje usługi będą podlegały fiskalizacji w trybie online. Najwyżej znowu odliczysz i VAT i 700 pln...
Kup w dobrym sklepie, gdzie prowadzą rzetelny i sprawny serwis - bo unieruchomiona kasa fiskalna to brak możliwości sprzedaży dla osób fizycznych. I tu tłumaczenia nie ma, że później nabijesz paragon.

Przepraszam, jeżeli zanudzam moimi postami.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:29
autor: dziobu
nobi12345 pisze:Kup w dobrym sklepie, gdzie prowadzą rzetelny i sprawny serwis - bo unieruchomiona kasa fiskalna to brak możliwości sprzedaży dla osób fizycznych. I tu tłumaczenia nie ma, że później nabijesz paragon.
A można kupić w złym sklepie? Przecież od razu potrzebna jest fiskalizacja i opieka serwisowa. I to nie byle kogo a wlaśnie tej firmy - przecież serwisanci są wpisani do książki kasy.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 11:32
autor: virgin71
nobi12345 pisze:Online ready to niewypał, bo to praktycznie zakup dwóch kas fiskalnych, w której zamieni się wszystko za wyjątkiem części obudowy, klawiatury i może wyświetlaczy - choć to również nie jest pewne. I powstał problem, bo tak stworzone urządzenie po przeróbce prawdopodobnie nie uzyska zwrotu 700 pln - bo to nie jest nowe urządzenie.
Zapłacisz za urządzenie tylko raz, więc czemu niby miałbyś dostać 2 zwrot? Online Ready to ryzyko producenta, nie klienta. Jak kasy będą o kant dupy rozbić, to Elzab za to wybuli (https://www.elzab.com.pl/download/Regul ... -ready.pdf). Co nie zmienia faktu, że te kasy to są komputery i po otrzymaniu łączności z netem, po prostu wgrają dane do bazy MF.
nobi12345 pisze: Są odpowiednie rozporządzenia w Głównym Urzędzie Miar dot. specyfikacji jakie muszą spełniać urządzenia fiskalne online.
Dej linka, bo w ostatnim rozporządzeniu MF nie ma jeszcze nic o specyfikacji. To nadal wisząca ustawa. 1.10 miała być opisana specyfikacja samej bazy danych, a nadal jej brak. Czyli nie ma jeszcze NIC. Jedyne co jest pewne, to że kasy online z czasem będą obowiązywać wszystkich.

Więcej dyskusji nie podejmuję, bo poza pisaniem, że masz rację, a ja się mylę, to pstrykanie nie poparte żadnym źródłem. Każdy kto widział nowe kasy fiskalne, wie, że są to zwykłe komputery, a nie TYLKO kasa papierowa.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:14
autor: Gulumik
virgin71 pisze:http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
150, jesteś bliżej prawdy. 20k to limit dla kasy fiskalnej. Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Gulumik pisze:Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
Jubiler musi być vatowcem. Twoje towary są zwolnione z VAT lub mają preferencyjną stawkę?
Gulumik pisze:
Stare dane pod powyższym linkiem to artykuł z 2016!
nowe tu:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-limi ... wego-w-vat.
200k a nie 150... nie wprowadzaj ludzi w błąd bo widzę że tu jakieś straszne bzdury zaczynają wychodzić.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:20
autor: olo2000pm
Mi takie obroty nie grożą;) Mam umówione spotkanie na wtorek. Myślę, że moje wątpliwości zostaną rozwiane. Szczerze, teraz mam większy mętlik w głowie niż przed zadaniem pytania. W sumie to już nie pamiętam o co pytałem :crazy2:

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:21
autor: Gulumik
Gulumik pisze:
virgin71 pisze:http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... owcem.html
Gulumik pisze: Jak produkuje i sprzedaje to bym się vatem zaorał. Ograniczenie to 200k a nie 20 ..
150, jesteś bliżej prawdy. 20k to limit dla kasy fiskalnej. Typowa kasa on-line 1800zł z czego 300zł to VAT...
Gulumik pisze:Nie nie sprzedaje firmom tylko klientom indywidualnym. Drobiazgi no dosłownie tak bo toto małe, ale nie w sensie koraliki.Znacznie bardziej skomplikowane i cenowo przyjemne ale fakt manufaktura chociaż skomlikowana, zresztą np. jubilerstwo to też rodzaj manufaktury.
Jubiler musi być vatowcem. Twoje towary są zwolnione z VAT lub mają preferencyjną stawkę?
Gulumik pisze:
Stare dane pod powyższym linkiem to artykuł z 2016!
nowe tu:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-limi ... wego-w-vat.
200k a nie 150... nie wprowadzaj ludzi w błąd bo widzę że tu jakieś straszne bzdury zaczynają wychodzićOlo o zarejestrowaniu działalności a wy p...icie w kółko o kasie takiej i takiej, większego idiotyzmu dawno nie widziałem.

Olo- dobra decyzja, tu sam mętlik bo co drugi chce zabłysnąć.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:24
autor: FlameRunner
Gulumik pisze:nie wprowadzaj ludzi w błąd bo widzę że tu jakieś straszne bzdury zaczynają wychodzić.
Czekaj, pokażę Ci kto tu wypisuje straszne bzdury i wprowadza ludzi w błąd:
Gulumik pisze:zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:28
autor: Gulumik
FlameRunner pisze:
Gulumik pisze:nie wprowadzaj ludzi w błąd bo widzę że tu jakieś straszne bzdury zaczynają wychodzić.
Czekaj, pokażę Ci kto tu wypisuje straszne bzdury i wprowadza ludzi w błąd:
Gulumik pisze:zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej
No właśnie bzdury piszesz... Nie muszę mieć kas fiskalnej i mi nie wp... głupot nie prowadzę handlu bezpośredniego....

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:29
autor: nobi12345
Gulumik pisze:zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej
Nieprawda.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:35
autor: FlameRunner
Gulumik pisze:No właśnie bzdury piszesz... Nie muszę mieć kas fiskalnej i mi nie wp... głupot nie prowadzę handlu bezpośredniego....
Mało mnie obchodzi, czy masz kasę, czy nie.
Napisałeś: "zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej" i to jest wierutna bzdura, potencjalnie szkodliwa.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:45
autor: TDI-CAD
Olo jak sie zdecydujedz to nie kupuj kasy fiskalnej tylko drukarkę fiskalną. Koszty zakupu dużo mniejsze.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:50
autor: FlameRunner
Drukarka tańsza? Tak na szybko widzę, że najtańsza drukarka to wydatek około 2000 zł, a na kasę wystarczy 1000 zł - mimo że to pierwsze można by uznać za prostsze urządzenie.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:51
autor: nobi12345
virgin71 pisze:Zapłacisz za urządzenie tylko raz, więc czemu niby miałbyś dostać 2 zwrot? Online Ready to ryzyko producenta, nie klienta. Jak kasy będą o kant dupy rozbić, to Elzab za to wybuli (https://www.elzab.com.pl/download/Regul ... -ready.pdf).
Nieprawda. Płacisz za kasę OnLine Ready, później serwisowi za jej likwidacje w US, następnie za przerobienie w Elzab na kasę online i w końcu za ponowną fiskalizację w serwisie. Jedyny zysk, to kupujesz na dzień dobry droższą kasę (kasy Online Ready są droższe niż ich porównywalne modele nie online) i mniej dopłacasz za przebudowę niż kupienie nowej kasy. Jednak --- nie jest znany ani koszt przebudowy, a opłaty za likwidacje i ponowną fiskalizację to około 200 pln. Do tego na czas przebudowy w Elzab nie masz urządzenia fiskalnego - a to może potrwać nawet kilka dni + czas usługi kurierskiej.
virgin71 pisze:Co nie zmienia faktu, że te kasy to są komputery i po otrzymaniu łączności z netem, po prostu wgrają dane do bazy MF.
To fakt. Jednak cała konstrukcja tego "komputera" jest pod kontrolą GUM'u i MF.
virgin71 pisze:Dej linka, bo w ostatnim rozporządzeniu MF nie ma jeszcze nic o specyfikacji.
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs/526/ ... 299972.pdf
virgin71 pisze:To nadal wisząca ustawa. 1.10 miała być opisana specyfikacja samej bazy danych, a nadal jej brak. Czyli nie ma jeszcze NIC. Jedyne co jest pewne, to że kasy online z czasem będą obowiązywać wszystkich.
Jest wszystko, jednak jeszcze nieostatecznie przyklepane. Można już obejrzeć i nawet przejść szkolenia dot. urządzeń online, bo repozytorium dla kas już działa. Na szkoleniach już fiskalizuje się kasy online.
virgin71 pisze:Więcej dyskusji nie podejmuję, bo poza pisaniem, że masz rację, a ja się mylę, to pstrykanie nie poparte żadnym źródłem.
Źródłem mojej wiedzy są szkolenia u producentów kas fiskalnych, które przeszedłem. Ciężko się to wiedzą podzielić w inny sposób niż pisząc, bo nie mogę opublikować materiałów na które się powołuje. Mają klauzulę poufności i są dostępne wyłącznie dla serwisantów.
virgin71 pisze:Każdy kto widział nowe kasy fiskalne, wie, że są to zwykłe komputery, a nie TYLKO kasa papierowa.
Tak jak pisałem kilka zdań wyżej - to fakt, jednak cała konstrukcja tego "komputera" i jego komunikacji jest pod kontrolą GUM'u i MF.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 12:52
autor: nobi12345
TDI-CAD pisze:Olo jak sie zdecydujedz to nie kupuj kasy fiskalnej tylko drukarkę fiskalną. Koszty zakupu dużo mniejsze.
Niemożliwe... Samo urządzenie - drukarka fiskalna nie jest tańsza od kasy fiskalnej.
Osobiście również uważam, że drukarka fiskalna to lepszy zakup, jednak do tego potrzebny jest również software - a do niego komputer lub laptop lub smartphone lub tablet. Drukarka daje więcej możliwości - jednak za wyższą cenę.

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 13:10
autor: Gulumik
kto tu bzdury gada, klapki na oczach:
W rozporządzeniu określono także inne zwolnienia z kas fiskalnych, które w 2018 r. przysługują niektórym podatnikom i niektórym czynnościom. Wymieniono je w załączniku do rozporządzenia. Ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie wymaga m.in. sprzedaż wysyłkowa oraz świadczenie usług z zapłatą na rachunek – pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów określonych dla każdego z tych zwolnień.

https://buchcom.pl/aktualnosci/1161-zwo ... 018-r.html

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 13:13
autor: FlameRunner
Czad. A co to ma do rzekomego: "rejestrując działalność wybierasz czy chcesz być zwolniony czy nie, zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej, tyczy się to do kwoty 200k pln, powyżej już trzeba. wystawiasz tzw fakturę bez VAT czy tam kiedyś to nazywano rachunek." ?

PS Widzę, że zalinkowany artykuł jest DOKŁADNIE o tym, co ci wytykam...

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 13:17
autor: Gulumik
Gulumik pisze:kto tu bzdury gada, klapki na oczach:
W rozporządzeniu określono także inne zwolnienia z kas fiskalnych, które w 2018 r. przysługują niektórym podatnikom i niektórym czynnościom. Wymieniono je w załączniku do rozporządzenia. Ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie wymaga m.in. sprzedaż wysyłkowa oraz świadczenie usług z zapłatą na rachunek – pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów określonych dla każdego z tych zwolnień.

https://buchcom.pl/aktualnosci/1161-zwo ... 018-r.html
i np:
Zwolnienie z kasy fiskalnej dla sklepu internetowego w 2018 r.

Aktualne wytyczne dotyczące możliwości korzystania ze zwolnień z kas zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Podatnik prowadzący sprzedaż wysyłkową nie musi mieć kasy fiskalnej w 2018 r., jeśli dokonywane przez niego transakcje spełniają warunki określone w poz. 38 załącznika do rozporządzenia.
Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniu z kas fiskalnych w 2018 r. podlega:
38
Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
Należy przy tym pamiętać, iż możliwość korzystania ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej uzależniona jest od spełniona wszystkich powyższych warunków.
Ponadto zwolnieniu z ewidencjonowania na kasie podlega konkretna czynność, a nie cała sprzedaż podatnika. W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorca nie musi wystawiać paragonu w przypadku transakcji spełniającej powyższe warunki, jednak będzie podlegał takiemu obowiązkowi, jeśli jakaś transakcja wszystkich tych wymogów nie spełni.
Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej nie będzie przysługiwało, jeśli np. nabywca odbierze towar osobiście lub dokona zapłaty w całości lub w części gotówką.
https://buchcom.pl/aktualnosci/1208-skl ... 018-r.html

Zdjąć klapki z oczu.... i mi tu nie chrzanić...

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 13:32
autor: FlameRunner
Powtórzę się...
Czad. A co to ma do rzekomego: "rejestrując działalność wybierasz czy chcesz być zwolniony czy nie, zwolniony z Vat nie musi mieć kasy fiskalnej, tyczy się to do kwoty 200k pln, powyżej już trzeba. wystawiasz tzw fakturę bez VAT czy tam kiedyś to nazywano rachunek." ?

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 13:38
autor: olo2000pm
W moim przypadku zadarza się że klient odbiera towar osobiście i płaci gotówką. Ale jeżeli tylko to stanowiłoby problem, to mógłbym zaznaczyć że odbiór osobisty tylko po przedpłacie na konto. Problemem tu jest chyba produkt jaki sprzedaje, czyli akcesoria samochodowe.
Jak się okaże że muszę mieć tą kasę, to ją kupię. Wstrzymam się do wtorku.
Wszystkim biorącym udział w dyskusji bardzo dziękuję :piwo:

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 14:14
autor: dziobu
Tamtą gównoburzę zostawmy.
olo2000pm pisze:W moim przypadku zadarza się że klient odbiera towar osobiście i płaci gotówką. Ale jeżeli tylko to stanowiłoby problem, to mógłbym zaznaczyć że odbiór osobisty tylko po przedpłacie na konto. Problemem tu jest chyba produkt jaki sprzedaje, czyli akcesoria samochodowe.
Jak się okaże że muszę mieć tą kasę, to ją kupię. Wstrzymam się do wtorku.
W skrócie - sprawy są dwie.

Kasa fiskalna.
Z dokumentów jasno wynika że handel akcesoriami motoryzacyjnymi wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od tego czy obracasz kwotami 50zł i czy płatności są przelewem. Masz mieć i koniec. Te dokumenty są po polsku, objaśnienia na licznych stronach także. Fizolofii tu nie ma żadnej ;)
Przy okazji, to już tak życiowo - sporo osób, w tym ja, unika kupowania od osób które nie wystawiają żadnych normalnych dokumentów sprzedaży. Potem się okaże że jednak nie masz działalności (przecież nie będę każdego sprawdzał) i awansowałem na pasera...

VAT

Teoretycznie tu masz wybór bo możesz płacić i nie musisz.
Kwestie kwot przy których trzeba być płatnikiem czy nie, czy jest to 150k czy 200k zł - do olania.
Ogólnie VAT to podatek który dorzucasz do wszystkiego co stworzysz. Czyli sprzedajesz wydruk za 100zł netto, klient Ci płaci 123zł i te 23zł zwracasz do urzędu. Więc jakby klient płacił 100złto było by super, nie? I jak zajmujesz się pierdołami, jakimś rękodziełem, czy czymkiolwiek gdzie Twoje koszty (zakup materiałów, narzędzi) jest niewspółmiernie niski w stosunku do zysku, to bycie VATowcem się nie opłaca.
Natomiast - projektowanie i wydruki. Musisz kupić trochę narzędzi (komputer, oprogramowanie), częsci (skłądasz drukarki) i materiały (choćby filamenty). Teraz jak sporzedasz detal za 100zł netto, to te 23zł które mógłyś zanieść do urzędu odliczasz sobie od zakupów. Czyli jak masz kupić u kogoś np silnik za 100zł netto, to jemu płącisz 123zł ale do urzędu nie zwracasz już nic.
Pewnie wyjaśniłem to nieczytelnie, ale chodzi o to że VAT który masz odprowadzić do urzędu moze Ci sfinansować część zakupów. Dlatego jak ktoś ma firmę to nie bardzo opłaca mu się kupowanie od osoby prywatnej czy kogoś kto nie wystawy FV z VATem.
Poza tym osoby nie płacące mają jakieś ograniczenia; nie wniklałem ale wiem że np nie możesz niczego oclić.

Także imho w tym co wybierasz, opłaca się być VATowcem.

I zupełnie okazjonalnie - w naszym pięknym kraju US czasem ma odwał i z różnych okazji potrafi zrobić z Ciebie płatnika VATu. I Ty wcale nie musisz o tym wiedzieć, a płacić trzeba ;)

Re: Działalność gospodarcza

: 17 paź 2018, 17:36
autor: FlameRunner
Dyskusja o zasadności bycia VAT-owcem wydzielona do nowego tematu: viewtopic.php?f=30&t=3181

Re: Działalność gospodarcza

: 05 maja 2019, 13:13
autor: jarhead
Cześć! Odgrzeje temat.
Olo napiszesz jaki był finał twojej wycieczki do biura rachunkowego?

Re: Działalność gospodarcza

: 09 maja 2019, 13:15
autor: olo2000pm
jarhead pisze:Cześć! Odgrzeje temat.
Olo napiszesz jaki był finał twojej wycieczki do biura rachunkowego?
Jestem ukierunkowany na produkcję zaslepek wszelakich do samochodow dlatego odpowiedź z biura rachunkowego:
W związku z Pana pytaniem o sposób rozliczania podatkowego uprzejmie informuję, iż sprzedaż zaślepek samochodowych będzie skutkowało koniecznością prowadzenia sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej od momentu jej rozpoczęcia, nie będzie więc Pan mógł korzystać ze zwolnienia w tym zakresie. Co do formy opodatkowania w podatku dochodowym to sprzedaż zaślepek nie może korzystać z rozliczania na zasadach ryczałtu pozostają więc Panu zasady ogólne i książka przychodów i rozchodów.

W moim przypadku jest tylko jedna droga i tą drogą będę podążał.