Strona 1 z 1

Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 14:59
autor: GGonsior
Witam,
mam w planach zakup kitu do złożenia drukarki 3d, co możecie polecić do 1500zł i czy wogóle jest sens "pchać" sie w kit'y?
Preferował bym kity z popularnego portalu aukcyjnego. :lol:
Na marginesie sie spytam czy są jakieś większe problemy ze złożeniem i skalibrowaniem drukarki?
Może dodam od siebie pełnoletni nie jestem, ale tematyka arduino i elekroniki nie jest mi obca :)

Z góry dzięki za pomoc! :git:

Pozdrawiam,
Mateusz

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 15:04
autor: marek91
Hej, a czy to musi być koniecznie KIT?
Kilku z nas ma tu złożone drukarki kupione jako nowe za 1500-1600zł :) Wymagają trochę ogarnięcia ale generalnie jest git :)
Jeśli chodzi o najtańsze kity to zazwyczaj są jakieś problemy i raczej ciężko tego uniknąć ;)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 15:12
autor: GGonsior
Nie musi być koniecznie kit, ale głównie nad tym myślałem :)
A gdybym kupił od kogoś z forum to jest "dużo zabawy" z nią czy raczej, przyjezdza i gotowa do druku?

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 15:35
autor: marek91
Zerknij do tego tematu:
http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=196

Ja kupiłem nowego chińskiego replicatora z UK za jakieś 1550zł...

Oczywiście możesz napisać w dziale giełda że kupisz sprzęt i opisać jakie masz wymagania i budżet.
Takie działanie często uaktywnia osoby które mają drukarki gdzieś w kartonie i nie są one wystawione nawet na allegro ;)
A czy jest dużo zabawy to już zależy od konkretnej drukarki :)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 15:49
autor: GGonsior
A na co patrzeć podczas zakupu drukarki żeby "spełniała podstawowe założenia" (dobrze drukowała), bo w temacie "totalnie zielony" ? :/

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 13 lis 2016, 16:06
autor: GGonsior
Bo z kitów to ten mnie kusi od początku aukcji: http://allegro.pl/drukarka-3d-lume-lgt- ... 49230.html
I nie wiem czy kupić go jak będą środki czy kupić coś gotowego(złożonego) od kogoś z forum ... -sorry za post pod postem :(

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 11:58
autor: marek91
Tej drukarki o którą pytasz jeszcze nikt nie ma na forum (a przynajmniej się nie przyznaje) też jest o niej temat, poszukaj.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 15:05
autor: animos
marek91 pisze:Tej drukarki o którą pytasz jeszcze nikt nie ma na forum (a przynajmniej się nie przyznaje) też jest o niej temat, poszukaj.
Tam, też nie ma za wiele - czekamy, aż ktoś kto to kupi opiszę ze zdjęciami proces montażu.
Może skusi go tamta oferta, jeśli nie było to tylko zrobione dla reklamy.

Można już jednak parę rzeczy o niej powiedzieć:
a) (-) konstrukcja ogólnie mówiąc, typ nie jest już "Nowością"
b) (+) wyjście z założenia, że stal jest mocniejsza od drewna jest niewątpliwie prawdą. Można by się spierać czy 1,5 mm wystarczy - moim zdaniem po zmontowaniu jest to już wystarczająco sztywne [pokaz odkształceń pod obciążeniem 350 kg]
c) (+) projektant popisał się tym, że całość składa się w niewielkie pudełko. Co prawda, #kaloria zarzucał takiemu rozwiązaniu brak sztywności, ale myślę, że to trochę z niewiedzy, nie doinformowania, braku testów tej drukarki - może za mało o niej wiemy
d) (+) cena w stosunku do innych tego typu (prusa i3) drukarek 1099 jest bardzo atrakcyjna - zresztą nie dziwię się, że na allegro cieszy się ona sporym popytem.
e) (+) Blacha 1,5 mm jest cięta laserem (nie plazmą - większa dokładność, np. znak USB) - koszt ok. 3,50 zł/metr taka usługa, potem gięta - pewnie na wzornikach i malowana proszkowo (tylko 2 kolory - duże serie) : to wszystko pewnie w dużych profesjonalnych zakładach a nie chałupniczo
lume.jpg
lume.jpg (24.52 KiB) Przejrzano 7202 razy
f) (+) Elementy dodatkowe zrobione są z balach, np. elementy ekstrudera. Widać, że można wykorzystując daną technologię ( blach ) zrobić w niej to co jest niezbędne. Podobnie zresztą jest w Monkeyfab prime [ cena dużo wyższa], gdzie takie dodatkowe elementy są frezowane z poliwęglanu, przy okazji wykonywania innych elementów z tego materiału. Tu mocowanie sprężyny docisku filamentu jest wycinane z pozostałych fragmentów po wycięciu samej konstrukcji ramy - oszczędność materiału (mniej odpadów blachy) a przy okazji bardzo nietypowy extruder - mocniejszy, bo stalowy. Tu duuuży plus dla projektanta.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 17:23
autor: Artu
g) (+) jest kolejna relacja ze składania tego modelu drukarki: LUME czyli polska wariacja na temat Prusa i3 :git:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 18:57
autor: virgin71

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 19:06
autor: FlameRunner
A ja pozwolę sobie wkleić moje standardowe pytania. ;)

1. Jakie masz dotychczasowe doświadczenia z niskobudżetowymi drukarkami FFF?
2. Miałeś chociaż w rękach jakieś wydruki z tego typu urządzenia?
3. Jaki jest cel zakupu drukarki? Realizacja jakiegoś projektu z jej wykorzystaniem? Bliskie zapoznanie się z technologią (tutaj miej na uwadze, że niskobudżetowy FFF to jest nisza w niszy)? Po prostu dla samego "mania"? Coś innego?

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 14 lis 2016, 20:05
autor: animos
Artu pisze:g) (+) jest kolejna relacja ze składania tego modelu drukarki: LUME czyli polska wariacja na temat Prusa i3 :git:
To jest wersja PRO czytaj PROFESSIONAL, ale przynajmniej już coś więcej wiadomo.
virgin71 pisze:Nie mogłem się oprzeć: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=396
Na allegro już 17 sprzedanych sztuk :shock:
FlameRunner pisze:A ja pozwolę sobie wkleić moje standardowe pytania. ;)

1. Jakie masz dotychczasowe doświadczenia z niskobudżetowymi drukarkami FFF?
2. Miałeś chociaż w rękach jakieś wydruki z tego typu urządzenia?
3. Jaki jest cel zakupu drukarki? Realizacja jakiegoś projektu z jej wykorzystaniem? Bliskie zapoznanie się z technologią (tutaj miej na uwadze, że niskobudżetowy FFF to jest nisza w niszy)? Po prostu dla samego "mania"? Coś innego?
To jakiś quiz? Chyba nie powinno się osoby poczatkującej stawiać przed takimi poważnymi pytaniami mogącymi poddać w wątpliwość sens posiadania w ogóle drukarki 3d, skoro już takie potrzeby się narodziły. Wiem, że jest to szybka droga marketingowa (poznanie potrzeb klienta) - często stosują ją agenci ubezpieczeń, ale to "natręctwo" wywołuje odwrotny skutek. Osoba bez doświadczenia w FFF, pewnie albo widziała (lub miała w ręku wydruk) - bo się tym zainteresowała (zapytała na forum), a tak na prawdę nie wie, czy będzie mogła to wykorzystać (nie zna technologii, jej efektów) a jest ciekawa nowej rzeczy (czy technologii czy samego wydruku 3d tego pewnie też nie wie).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 10:46
autor: marek91
animos pisze: Może skusi go tamta oferta, jeśli nie było to tylko zrobione dla reklamy.
Animos, czyżbyś sugerował że moja propozycja "sponsoringu" za relację to ściema i nie wywiążę się z niej?

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 14:07
autor: virgin71
animos pisze:
virgin71 pisze:Nie mogłem się oprzeć: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=396
Na allegro już 17 sprzedanych sztuk :shock:
Ja raczej miałem na myśli 3D doodlera;)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 17:11
autor: animos
marek91 pisze:
animos pisze: Może skusi go tamta oferta, jeśli nie było to tylko zrobione dla reklamy.
Animos, czyżbyś sugerował że moja propozycja "sponsoringu" za relację to ściema i nie wywiążę się z niej?
Bardziej chodziło mi o to, że może ktoś nie miał zamiaru kupić tej drukarki, a chodziło mu głównie o sprzedanie (zaprezentowanie) tego modelu na forum - czysty marketing handlowy. Nie mógł tego zrobić jawnie (bo moderator), to może jako potencjalny klient. Często robi to sam producent incognito.

W sumie tak się zastanawiam, że taka propozycja giftu w zamian za relację (obietnica, że się coś skończy - kupi, skończy, doprowadzi do uruchomienia) jest dodatkową motywacją.

Sami stosujemy tuż trochę czasu taką metodę (księgarnia wysyłkowa) - jest to tańsze niż wykupienie reklamy, zlecenie seo, podzlecenie marketingu. Dostaniesz produkt - napisz o tym recenzję lub zorganizuj konkurs a my damy nagrody na to. Blogerzy w ten sposób budują swoją markę (stają się bardziej znani, popularni) a przy okazji robią reklamę produktów, promocję, marketing szeptany itp.

Podobnie coraz częściej jest na konferencjach, ewentach, spotkaniach sprzedażowych - na końcu (po to, aby była frekwencja) jest z reguły losowanie nagród. Zwykle takie spotkanie pod szyldem naukowym, rozwojowym, podróżniczym ma ukryty cel handlowy sprzedaży, uzależnienia od jednego dostawcy oprogramowania, a nie innych itp., pobudzenia potrzeb zakupu, posiadania danego produktu.

Nie oceniam tego, bo tak jest i to się nie zmieni - nie ma na to wpływu. Firmy wspierają się reklamą, bo to poszerza ich rynek zbytu - czy się zapłaci google parę tysięcy złotych za adwords czy rozda ileś tam sztuk produktu o tym decyduje każdy sam - to w końcu tylko ryba. Marek jakbyś zamiast wywiązywania się ze "sponsoringu" w zamian za relacje zaczynał prowadzić dokładny opis technologiczny, ze zdjęciami i parametrami oraz użytymi materiałami i opisem maszyn jak produkujesz swój filament - to wtedy dopiero bym się zdziwił.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 19:00
autor: FlameRunner
animos pisze: Osoba bez doświadczenia w FFF, pewnie albo widziała (lub miała w ręku wydruk) - bo się tym zainteresowała (zapytała na forum), a tak na prawdę nie wie, czy będzie mogła to wykorzystać (nie zna technologii, jej efektów) a jest ciekawa nowej rzeczy (czy technologii czy samego wydruku 3d tego pewnie też nie wie).
To zawsze jest jakaś informacja, którą można wykorzystać do stworzenia bardziej spersonalizowanej porady.

Szkoda tylko, że główny zainteresowany śledził temat przez godzinę i nas opuścił...

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 19:13
autor: McKee
Spoko, zaraz wróci z informacją że właśnie kupił i jakie to L..E jest cudowne.
Taki rodzaj ukrytej reklamy.
Cel osiągnięty, dyskutujemy, pojawia się nazwa i linki a gugiel indeksuje.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 15 lis 2016, 23:40
autor: emartinelli
A moim zdaniem akurat ta drukarka jest warta dyskusji, reklama reklamą ale lepsze to od chińczyków za podobna cenę. No i wspieramy polską produkcję :)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 08:33
autor: McKee
+1 pełna zgoda.
Tylko przydałaby się jakaś rzetelna i obiektywna opinia kogoś z doświadczeniem (przecież nawet nagroda jest ;)).
Z linka do forum RC którego Artu (?) podawał wynika, że to solidna i przemyślana konstrukcja. I (co też ważne) zaprojektowana na miarę swoich czasów (tania). Nie bez wad, ale producent (podobno) je eliminuje. Tylko na forum RC opisała ją osoba bez większego doświadczenia, wiec na wiele rzeczy mogła nie zwrócić uwagi (ucieszona że w ogóle dało się uruchomić).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 10:25
autor: oskar
Podoba mi się ta konstrukcję i mówcie sobie co chcecie ale bardzo chętnie bym ją wziął na warsztat zrobił relację z budowy i nawet mógłbym ją oddać później. Jak się patrzę na te wszystkie i3 z chin to aż mi nie dobrze. To nic, że spora(?) część elementów z tej drukarki właśnie z tamtąd pochodzi ale grunt, że poskładane do kupy jest u nas w kraju.

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 11:54
autor: GGonsior
FlameRunner pisze:A ja pozwolę sobie wkleić moje standardowe pytania. ;)

1. Jakie masz dotychczasowe doświadczenia z niskobudżetowymi drukarkami FFF?
2. Miałeś chociaż w rękach jakieś wydruki z tego typu urządzenia?
3. Jaki jest cel zakupu drukarki? Realizacja jakiegoś projektu z jej wykorzystaniem? Bliskie zapoznanie się z technologią (tutaj miej na uwadze, że niskobudżetowy FFF to jest nisza w niszy)? Po prostu dla samego "mania"? Coś innego?
Najpierw przepraszam za chwilową nie obecnosc na forum (szkoła...)

1. Praktycznie brak, dlatego chce od czegos zacząć.
2. Mialem wydrukowane obudowy z abs do czujnika pir. Tyle z doswiadczenia..
3. Tutaj moim celem jest przede wszystkim drukowanie: od przeróżnych obudów pod projekty(elektronika), jakies figurki, i to co "ciekawe" z internetu.. Po jakims czasie napewno dojdą własne modele. W skrócie wszystko do czego drukarka 3d powstała.

Jesli cos do ok 2000 zl jest lepszym rozwiazaniem dla mnie to prosil bym o porade.

Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).

W jakiej formie przyjdzie do mnie drukarka to bez różnicy :) Moze byc gotowa moze byc kit. Ale zebym nie "stracil" nerwów i nie wydał pieniędzy ca cos co nie bd działać.



Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 12:22
autor: marek91
GGonsior pisze:Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).

W jakiej formie przyjdzie do mnie drukarka to bez różnicy :) Moze byc gotowa moze byc kit. Ale zebym nie "stracil" nerwów i nie wydał pieniędzy ca cos co nie bd działać.
Z tym budżetem będziesz dłubał, pytanie tylko jak dużo...
Opcja pierwsza - kupisz jakiś KIT z allegro, musisz go poskładać, małe prawdopodobieństwo że uda się to w kilka godzin.
Stawiam że na składanie i kalibrację zejdzie tydzień-dwa.
Druga opcja to tania poskładana drukarka jak nasze replikatory 1, trochę podokręcasz śrubki i po godzinie możesz zrobić pierwszy wydruk.
No i opcja 3 - zakup drukarki od kogoś z forum, tak jak już pisałem, czy i ile będzie do zrobienia to już zależy od egzemplarza...

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 12:32
autor: virgin71
GGonsior pisze: Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).
Masz połowę budżetu na to wymaganie.

Re: RE: Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 12:51
autor: GGonsior
virgin71 pisze:
GGonsior pisze: Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).
Masz połowę budżetu na to wymaganie.
A ctc bizer(klon replicatora) o ktorym ostatnio głośno na forum?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 13:01
autor: marek91
Patrz opcja 2 w moim poście wyżej.

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 13:51
autor: GGonsior
marek91 pisze:Patrz opcja 2 w moim poście wyżej.
Sorry nie zauwazylem posta - czytam na telefonie..

Ktora z tych opcji jest "najlepsza"?
Bo dla mnie jako początkujący najbardziej odpowiqda opcja gotowej drukarki :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 14:55
autor: GGonsior
Sorry za post pod postem ale zapomnialem dodac o co chodzi w slowie "najlepsza" chodzi mi glownie ze osiągnę najlepszy wynik w "cena/jakosc" :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 15:08
autor: GGonsior
McKee pisze:Spoko, zaraz wróci z informacją że właśnie kupił i jakie to L..E jest cudowne.
Taki rodzaj ukrytej reklamy.
Cel osiągnięty, dyskutujemy, pojawia się nazwa i linki a gugiel indeksuje.
A tak btw dopowiem ze drukarke kupie najwczesniej kiedy bd mial fundusze czyli w grudniu/styczen ... A akurat ta polska drukarka na "L" z tego co mi sie wydawalo jak pisalem o tej drukarce dosc dobrze wypada na tle innych drukarek(do 1500zl) na "popularnym serwisie aukcyjnym" :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 19:32
autor: FlameRunner
GGonsior pisze: 2. Mialem wydrukowane obudowy z abs do czujnika pir. Tyle z doswiadczenia..
Zawsze coś. Tyle wystarczy, żebyś miał oczekiwania mniej-więcej zgodne z rzeczywistymi możliwościami.
GGonsior pisze: 3. Tutaj moim celem jest przede wszystkim drukowanie: od przeróżnych obudów pod projekty(elektronika), jakies figurki, i to co "ciekawe" z internetu.. Po jakims czasie napewno dojdą własne modele. W skrócie wszystko do czego drukarka 3d powstała.

Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).
I to są bardzo ważne informacje.
Jakby interesowała Cię również drukarka sama w sobie i proces jej budowy, można by Ci proponować samodzielne kompletowanie części, ale przy Twoich potrzebach nie ma to sensu.


GGonsior pisze: Jesli cos do ok 2000 zl jest lepszym rozwiazaniem dla mnie to prosil bym o porade.
Dodatkowe 500 zł na pewno nie zaszkodzi, ale myślę że i za 1500 zł coś się znajdzie.

Z nowych w miarę sensownie wyglądających:
- Najtaniej LUME. Ale nie wiem na ile to jest dopracowane jako kit (kompletność, łatwość składania, instrukcja) i ile jest warte jako już złożone urządzenie. Jest na forum temat o tej drukarce ( http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=314 ), widziałem w nim też linka do relacji ze składania tego kita.
- Bardzo mocną propozycją jest CTC Bizer (czy jak dokładnie się ten klon MB nazywa...), który na brytyjskim ebay niedawno można było wyrwać za około 1500 zł. Jest to klon dobrego sprzętu, niestety nie najlepiej wykonany, ale do ogarnięcia bez większych dopłat. Patrz: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=196
W opcji ze zwiększonym budżetem masz dodatkowo:
- Printo H2 kit
- CTC Bizer na Allegro (2099 zł)

Oprócz tego, jest opcja zakupu drukarki używanej - czy to na allegro, czy od kogoś z forum. Przy Twoim niewielkim budżecie zadbana drukarka od uczciwego człowieka może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 16 lis 2016, 19:53
autor: GGonsior
FlameRunner pisze: Jakby interesowała Cię również drukarka sama w sobie i proces jej budowy, można by Ci proponować samodzielne kompletowanie części, ale przy Twoich potrzebach nie ma to sensu.

Z nowych w miarę sensownie wyglądających:
- Najtaniej LUME. Ale nie wiem na ile to jest dopracowane jako kit (kompletność, łatwość składania, instrukcja) i ile jest warte jako już złożone urządzenie. Jest na forum temat o tej drukarce ( http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=314 ), widziałem w nim też linka do relacji ze składania tego kita.
- Bardzo mocną propozycją jest CTC Bizer (czy jak dokładnie się ten klon MB nazywa...), który na brytyjskim ebay niedawno można było wyrwać za około 1500 zł. Jest to klon dobrego sprzętu, niestety nie najlepiej wykonany, ale do ogarnięcia bez większych dopłat. Patrz: http://www.reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=196
W opcji ze zwiększonym budżetem masz dodatkowo:
- Printo H2 kit
- CTC Bizer na Allegro (2099 zł)

Oprócz tego, jest opcja zakupu drukarki używanej - czy to na allegro, czy od kogoś z forum. Przy Twoim niewielkim budżecie zadbana drukarka od uczciwego człowieka może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Dzięki za odpowiedź,
odnośnie opcji wyżej która z drukarek wyjdzie najbardziej opłacalnie pod względem "efektów końcowych"?
Bo ze składniem KIT'u pewno sobie dam rade (czas i chęci są :) ), gorzej ze wgrywaniem soft'u, ale myśle że koledzy z forum najwyżej pomogą i nie będzie problemu. :piwo: A wiedzy na temat wszystkiego nigdy za wiele :git:

Główne zamierzenia to jednak to co pisałem(obudowy etc..), ale jeśli osiągne z KIT'u lepszy "efekt końcowy", czyli lepszą drukarke to jakiś sens kupowania(KIT'u) i składania są :)

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi(chodz wiem że temat jeszcze będe męczył :devil: ) i przepraszam za jednodniową nieobecność :sorry:

Re: RE: Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 08:58
autor: virgin71
GGonsior pisze:
virgin71 pisze:
GGonsior pisze: Również zależało by mi na wmiare szybkim rozpoczęciu drukowania po zakupie (zeby nie bylo zadnych problemow z drukarka).
Masz połowę budżetu na to wymaganie.
A ctc bizer(klon replicatora) o ktorym ostatnio głośno na forum?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Patrząc na działania @Kopytko, wcale nie jest taka od razu drukująca. Lume też nie jest, jak widać było na forum rc. Pod tym względem KIT printo h2 powinien być lepiej dopracowany.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 10:16
autor: Kopytko
To fakt ale trzeba wziąć pod uwagę ,że ja kupiłem już lekko używany sprzęt i częściowo problem był przez złą obsługę( wyłamane mocowania stołu) ale już działa:P

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 10:39
autor: McKee
Kopytko kupił sprzęt używany/uszkodzony, podobnie jak ja. Ktoś jeszcze wziął trzecią sztukę.
Różne uszkodzenia były, u Kopytka połamany i porysowany stół, u mnie odkręcona śrubka w ekstruderze.
Stąd mniejsze lub większe kłopoty na początku (sprzęt ze zwrotów Amazon-a).
Da się z niej drukować, ale nie jest to solidny i w zasadzie bezobsługowy sprzęt jak np. Gate.
W prawie wszystkich elementach widać "taniość". Począwszy od sklejki (nie jest taka sama jak w Ultimakerze np.), poprzez przyciski, głowicę, ekstruder, płytę główną. Chińczycy wzięli stary (już dziś) projekt i jeszcze go okroili/uprościli. Chyba tylko silniki są OK ;)
Jeżeli ktoś to akceptuje i jest tego 100% świadomy to OK.
What You Pay is What You Get.
LUME pod tym względem wygląda podobnie: zaprojektowana, żeby być tanią. Jak z wykonaniem nie wiem, drukarkę znam tylko z opisów więc nie porównam (i proszę nie porównywać mojej wypowiedzi o CTC do opisów LUME - inne wymagania ma zachwycony pierwszą drukarką 18-latek, a inne ma ktoś kto miał do czynienia z porządnym sprzętem i jest przyzwyczajony do pewnych "wygód" - dla mnie akceptowalna jakość to Ultimaker Classic w cenie ~2szt CTC Bizer i uważam, że warto dopłacić).
CTC jest lepsze od LUME w tym, że stół porusza się w osi Z (i bije tym na głowę wszystkie pruso-podobne drukarki), oraz jest oklepaną (chyba najpopularniejszą na świecie) konstrukcją z mnóstwem, mnóstwem usprawnień: angażując trochę czasu (i trochę pieniędzy) można ją całkiem nieźle usprawnić. Daje więc sporo zabawy w "tuning" (i gotowe recepty na to). Kupujemy Trabanta i przerabiamy na Passata (według ogólnie-dostępnych instrukcji). Jak ktoś lubi to będzie miał sporo zabawy.

PS.: widzę Kopytko w międzyczasie (jak to pisałem) odpowiedział na temat swojej drukarki (ale zostawię to co ja też napisałem).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 11:13
autor: marek91
McKee pisze:(sprzęt ze zwrotów Amazon-a).
Skąd masz takie info? Gdzie dokładnie kupiłeś sprzęt?

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 12:27
autor: McKee
Z opakowania swojej drukarki :).
Kupiłem w tym samym sklepie / allegro w którym kupił Kopytko (gdzieś na pomorzu (?) Kopytko może dopisze - kupował na miejscu, ja kurierem dostałem, nieszczególnie mnie interesowało "gdzie").
Pudełko w którym była drukarka miało loga Amazon-u, a nawet adres poprzedniego właściciela (Niemcy).
Kupowaliśmy ze świadomością że sprzęt jest powystawowy i sprawny.
Okazało się że są to niesprawne zwroty (przynajmniej w moim przypadku), ale dające się naprawić i sprzedający laik niekoniecznie musiał wiedzieć, że sprzęt jest popsuty. Jest podobnych aukcji sporo na allegro (nie tylko drukarki 3d).

Pierwsza drukarka do ok

: 17 lis 2016, 12:33
autor: Kopytko
W sumie sprzęt mój działał, tylko druk był słaby bo jednak latający stół robił swoje. Ale tak jak McKee wiedziałem co kupowałem i brałem pod uwagę jakieś tam wady, choć nie takie:P I faktycznie pierwszy kontakt z drukarką i natrafienie na takie coś mogło naprawdę mocno zniechęcić nowego użytkownika.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 12:38
autor: marek91
Ile płaciliście za sprzęt?
Moja drukarka była nowa, przynajmniej takie odniosłem wrażenie, pomijam całkowicie że była trochę niechlujnie złożona (tu winę zwalam na dzieci w chińskich fabrykach)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 12:46
autor: McKee
To może być sprzęt dla początkującego sprawnego manualnie hobbysty.
Da się z niego sporo wydusić.
Dorobiłem wiatrak i kilka pierduł poprawiłem - może kiedyś opiszę, ale ogólnie wolę na Gate 2.0 drukować (mniej zabawy, większa przewidywalność). Może CTC za mało, czasu poświęciłem :unknown: (no i nie podpiąłem CTC do sieci i kamery, więc z czystego lenistwa i mojej wygody Gate jest pierwszym wyborem).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 12:49
autor: GGonsior
McKnee Dzieki za rozbudowana i dość wyczerpująca odpowiedź.

Pytanie odnośnie CTC Bizer: Mozna na niej drukować gumowymi filamentami i typu wood itp? Bo na allegro jest inaczej napisane niż na stronie producenta ...

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 12:58
autor: marek91
GGonsior, generalnie można.
Jednak to zależy na jaki rodzaj ekstrudera trafisz, jedne są z dźwigienką a drugie są zblokowane na stałe - do tego drugiego gumy nie wsadzisz. Oczywiście ekstruder można wymienić za kilka usd na ten z dźwigienką.
Reszta materiałów idzie na obydwu.
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (16.51 KiB) Przejrzano 3371 razy

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 14:27
autor: McKee
I jeszcze zależy na jaki rodzaj "gumy" trafisz.
Dostałem do testów gumę z Noctuo o miękkości przygotowanego spaghetti - na Gate 2.0 nie da się tym drukować bo osie ekstrudera/zębatka i kółko trzymając z 2 strony nie są na tym samym poziomie, z 0.1mm różnicy (wręcz niezauważalne) ale wystarcza żeby wpływało bokiem. Podchodziłem do tego już 2 razy. Na razie bez efektów, ale jeszcze się nie poddaje.
Ale to hardcore'owa guma była - strasznie miękka i robiona na zamówienie - w normalnej ofercie tego nie ma.

Zwykłe TPU powinno dać radę (szczególnie że jest tam ekstruder bezposredni), ale nie testowałem na CTC.
Ekstruder "na sprężynkę" można sobie wydrukować albo kupić za ~4USD
Inna z przeróbek to zmiana ekstrudera na Bowden: lżejsza głowica to szybsze i/lub dokładniejsze wydruki - ale też dużo trudniejsze drukowanie miękkimi materiałami. W tej drukarce to ma sens, ale wtedy prawie na pewno miękkie materiały odpadają.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 14:31
autor: Kopytko
ctc ma z u mnie i u mckee ten stały ekstruder, ale wydaje mi sie ,ze nie powinno być problemu z gumy, dość mocno jest spasowany.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 16:12
autor: GGonsior
McKee pisze: [...]
What You Pay is What You Get.
[...] (i proszę nie porównywać mojej wypowiedzi o CTC do opisów LUME - inne wymagania ma zachwycony pierwszą drukarką 18-latek, a inne ma ktoś kto miał do czynienia z porządnym sprzętem i jest przyzwyczajony do pewnych "wygód" - dla mnie akceptowalna jakość to Ultimaker Classic w cenie ~2szt CTC Bizer i uważam, że warto dopłacić).
Dokładniej 15 latek w moim przypadku :shock: Może i młody, ale wiek nie jest wyznacznikiem wiedzy ani umiejętności manualnych :)
marek91 pisze: Gonsior, generalnie można.
Jednak to zależy na jaki rodzaj ekstrudera trafisz, jedne są z dźwigienką a drugie są zblokowane na stałe - do tego drugiego gumy nie wsadzisz. Oczywiście ekstruder można wymienić za kilka usd na ten z dźwigienką.
Reszta materiałów idzie na obydwu.
Dźwigienka służy do dociśniecia filamentu? Bo w budowe ekstrudera sie nie wgłębiałem i tak mnie ciekawi do czego ta "dźwigienka" :search:

+ Oczywiście dziękuje wszystkim :toast:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 16:27
autor: McKee
1. Ale wiek jest (często) wyznacznikiem grubości portfela (ogólnie/upraszczając: jak ktoś zarabia to stać go na więcej) i ilości posiadanego wolnego czasu (ja czasem wolę "kupić czyjś czas" zamiast coś robić samodzielnie, wolę kupić coś porządnego zamiast "walczyć" z kiepskim wykonaniem). (Nie mam problemu z podwyższeniem budżetu "na zabawkę" o ile żona nie zna jej ceny :smile2:).
2. Tak

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 16:46
autor: GGonsior
McKee pisze:1. Ale wiek jest (często) wyznacznikiem grubości portfela (ogólnie/upraszczając: jak ktoś zarabia to stać go na więcej) i ilości posiadanego wolnego czasu [...]
Odnośnie grubości portfela sie zgodze :sad: Ale poszło "trochę" Lego na sprzedaż. Za chwile grudzień - mikołajki i inne okazje więc grosz wpadnie :smile2: Jak to mówią "Grosz do grosza… ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka" więc fundusz powoli rośnie ale jak wiadomo troszke to potrwa - niestety :sad: Odnośnie tego co dopisałeś o
McKee pisze: [...] (ja czasem wolę "kupić czyjś czas" zamiast coś robić samodzielnie, wolę kupić coś porządnego zamiast "walczyć" z kiepskim wykonaniem).
Sugerujesz że lepszym wyjściem jest kupno i złożenie (etc...) KIT'u od praktycznie gotowego CTC bizer? :sad:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 17:26
autor: McKee
Nie. Raczej kupienie używanego Ultimakera - wersja Original (też "w drewnie") była na allegro za ~3000 (normalnie koło 6000).
Z kitem będzie dużo więcej zabawy (i nie wiem czy są fajne KIT-y że stołem w osi Z).
Mam wrażenie, że CTC (albo jakiś inny klon Makerbot Replikatora) będzie OK dla Ciebie bo drukuje "od ręki" a stopniowe usprawnienia pozwalają się trochę nauczyć i rozłożyć dodatkowe koszty w czasie.
Przede wszystkim wentylator do chłodzenia wydruków z PLA (na początku jakiś wentylator postawić obok możesz).

PS. Jest Flexa na allegro za ~2700,-
Aż się sam zastanawiam. (Może by tak sprzedać CTC i zmienić na Flexę - zawsze to PL produkcja).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 18:00
autor: GGonsior
McKee pisze:Nie. Raczej kupienie używanego Ultimakera - wersja Original (też "w drewnie") była na allegro za ~3000 (normalnie koło 6000).
Z kitem będzie dużo więcej zabawy (i nie wiem czy są fajne KIT-y że stołem w osi Z).
Mam wrażenie, że CTC (albo jakiś inny klon Makerbot Replikatora) będzie OK dla Ciebie bo drukuje "od ręki" a stopniowe usprawnienia pozwalają się trochę nauczyć i rozłożyć dodatkowe koszty w czasie.
Przede wszystkim wentylator do chłodzenia wydruków z PLA (na początku jakiś wentylator postawić obok możesz).

PS. Jest Flexa na allegro za ~2700,-
Aż się sam zastanawiam. (Może by tak sprzedać CTC i zmienić na Flexę - zawsze to PL produkcja).
Ta Flexa jak i Ultimaker już znacznie przekracza budżet :cry:
CTC też lekko przekracza budżet ale to jeszcze dam rade przeżyć :sad:
Więc zbieramy 2,2k (drukareczka + filament dodatkowy) :unknown:
Napewno dam znać jak będę kupował ;)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 20:56
autor: marek91
Jak masz mało hajsu to drukarkę możesz kupić na brytyjskim ebay'u, po aktualnym kursie GBP wychodzi jakieś 1600zł z wysyłką.
http://www.ebay.co.uk/itm/CTC-3D-Printe ... SwoudW38Ma
Drukarkę dostaniesz po 7-10 dniach.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 22:07
autor: GGonsior
marek91 pisze:Jak masz mało hajsu to drukarkę możesz kupić na brytyjskim ebay'u, po aktualnym kursie GBP wychodzi jakieś 1600zł z wysyłką.
http://www.ebay.co.uk/itm/CTC-3D-Printe ... SwoudW38Ma
Drukarkę dostaniesz po 7-10 dniach.
A w razie problemów z drukarką (gwarancja) ? Jakie są szanse że coś będzie nie tak? Bo przyznam się szczerze że to byłby mój pierwszy zakup "zza granicy" :search: I mam lekkie wątpliwości narazie :eh: Bo o ile wiem to Wielka Brytania jak już wyjdzie z unii to lipa z reklamacji (jeśli sie myle niech koledzy poprawią) :(

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 23:35
autor: Sokoli
Reklamacje przy drukarkach poniżej 3K nie mają sensu ^^ moim zdaniem
A jeśli nawet sprzedawca się tym chwali to przy samym zgłoszeniu nie będzie tak kolorowo jak mogło by się wydawać.
Czego się spodziewać za takie pieniądze? ewentualnie sprzedawca wyślę wadliwą część a zwykle takie kosztują max 50 zł.

Musisz się nastawić że za takie pieniądze będziesz musiał sam modernizować ulepszać drukarkę.
Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt oczywiście.

Ja uzyskałem pożądany efekt po miesiącu zabawy z drukarką. I parę stów musiałem dołożyć.
Drukarkę gotową to pracy możesz kupić za ok 4000 w górę.

Jak będziesz miał nastawienie że kupisz coś za 1500 i na drugi dzień będziesz drukował to się możesz zrazić.

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 17 lis 2016, 23:54
autor: GGonsior
Sokoli pisze:Reklamacje przy drukarkach poniżej 3K nie mają sensu ^^ moim zdaniem
A jeśli nawet sprzedawca się tym chwali to przy samym zgłoszeniu nie będzie tak kolorowo jak mogło by się wydawać.
Czego się spodziewać za takie pieniądze? ewentualnie sprzedawca wyślę wadliwą część a zwykle takie kosztują max 50 zł.
[...]
Jak będziesz miał nastawienie że kupisz coś za 1500 i na drugi dzień będziesz drukował to się możesz zrazić.
Odnosnie reklamacji to warto wiedziec.

Az tak wygórowanych oczekiwań to nie mam, chciał bym po "przyjsciu drukarki" wmiare szybko zaczac drukowac i ominac to co mnie najbardziej "przeraza" czyli konfigurowanie softweru dla sterownika :) I tak narazie jestem na etapie zbierania funduszy jak pisalem wyzej :( czyli moze cos mi sie jeszcze zmieni, narazie "zbieram informacje" i najbardziej przekonuje mnie praktycznie gotowy CTC Bizer... Na budowe drukarki przyjdzie czas(wiem ze dalekoo do tego ale przyjdzie), jak i na drozsze modele :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 07:52
autor: Artu
GGonsior pisze:...najbardziej przekonuje mnie praktycznie gotowy CTC Bizer...
To musisz jeszcze nieco dołożyć do planowanej kwoty 1500zł :DD Bizer 2X 2 GŁOWICE PL

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 08:10
autor: Kopytko
NA aukcji podoba mi się wpis "zmodyfikowana elektronika pozwala na dołożenie chłodzenia lub oświetlenia LED" -zapomnieli dodać ,ze jak sobie dolutujesz mosfeta :P:P:P

Ale wspominają ,ze maja zmodyfikowaną płytę więc może sami to dolutowali....

Następne" Przyjazny firmware" - jak sobie zmienisz soft na sailfish:P

:szybko nagrzewający się stół" - tak do 60 stopni bo 100 stopni na ekranie to 60 stopni stołu:P

Ale na aukcji zdjęcia pokazane ,ze wałki prowadzące mają aluminiowe zębatki , a ja mam jakiś plastikowy paździerz.

Ale drukarkę polecam bo bardzo ładnie drukuje. Zastanawiam się nad sprzedażą ale to dopiero jak skończę moją 5 drukarke :P

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 08:36
autor: GGonsior
Kopytko pisze:NA aukcji podoba mi się wpis "zmodyfikowana elektronika pozwala na dołożenie chłodzenia lub oświetlenia LED" -zapomnieli dodać ,ze jak sobie dolutujesz mosfeta :P:P:P

Ale wspominają ,ze maja zmodyfikowaną płytę więc może sami to dolutowali....

Następne" Przyjazny firmware" - jak sobie zmienisz soft na sailfish:P

:szybko nagrzewający się stół" - tak do 60 stopni bo 100 stopni na ekranie to 60 stopni stołu:P

Ale na aukcji zdjęcia pokazane ,ze wałki prowadzące mają aluminiowe zębatki , a ja mam jakiś plastikowy paździerz.

Ale drukarkę polecam bo bardzo ładnie drukuje. Zastanawiam się nad sprzedażą ale to dopiero jak skończę moją 5 drukarke :P
Z mosfetem nie ma problemu bo akurat uzywam do projektow :)
Przy zmiane na sailfish jest duzo konfiguracji, typu kroki w silnikach, itp?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 08:39
autor: GGonsior
Artu pisze:
GGonsior pisze:...najbardziej przekonuje mnie praktycznie gotowy CTC Bizer...
To musisz jeszcze nieco dołożyć do planowanej kwoty 1500zł :DD Bizer 2X 2 GŁOWICE PL
Niestety wiem :( Ale to jeszcze jestem w stanie przezyc :) Pisalem ze 2.2k musze uzbierać :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 08:48
autor: Kopytko
GGonsior pisze:
Kopytko pisze:NA aukcji podoba mi się wpis "zmodyfikowana elektronika pozwala na dołożenie chłodzenia lub oświetlenia LED" -zapomnieli dodać ,ze jak sobie dolutujesz mosfeta :P:P:P

Ale wspominają ,ze maja zmodyfikowaną płytę więc może sami to dolutowali....

Następne" Przyjazny firmware" - jak sobie zmienisz soft na sailfish:P

:szybko nagrzewający się stół" - tak do 60 stopni bo 100 stopni na ekranie to 60 stopni stołu:P

Ale na aukcji zdjęcia pokazane ,ze wałki prowadzące mają aluminiowe zębatki , a ja mam jakiś plastikowy paździerz.

Ale drukarkę polecam bo bardzo ładnie drukuje. Zastanawiam się nad sprzedażą ale to dopiero jak skończę moją 5 drukarke :P
Z mosfetem nie ma problemu bo akurat uzywam do projektow :)
Przy zmiane na sailfish jest duzo konfiguracji, typu kroki w silnikach, itp?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Nic na szczęście nie zmieniasz, pozostawiasz jak jest. Update tez jest prosty. są filmy na youtube z dokładna instrukcją.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 10:41
autor: virgin71
Patrząc na to, że zbliżają się owe mikołajki itp, to ja jednak bym dołożył i poczekał na taką okazję, jaka była z tym Ultimakerem. 3k za świetną drukarkę, która znana jest z szybkości i jakości, to nie jest dużo.
Jak chcesz od razu drukować i masz ograniczony budżet to moim zdaniem, jak wspomniał @McKee, lepiej jest kupić używaną, sprawdzoną konstrukcję.
Tanie kity fajne są, jak kupujesz drukarkę, przy której składanie samo w sobie jest celem.

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 10:49
autor: GGonsior
virgin71 pisze:Patrząc na to, że zbliżają się owe mikołajki itp, to ja jednak bym dołożył i poczekał na taką okazję, jaka była z tym Ultimakerem. 3k za świetną drukarkę, która znana jest z szybkości i jakości, to nie jest dużo.
Jak chcesz od razu drukować i masz ograniczony budżet to moim zdaniem, jak wspomniał @McKee, lepiej jest kupić używaną, sprawdzoną konstrukcję.
Tanie kity fajne są, jak kupujesz drukarkę, przy której składanie samo w sobie jest celem.
Samo CTC juz przewyzsza budzet :( Na poczatku mial byc kit do 1.5k... A juz CTC kosztujace 2.2k :( Nie wymagam od drukarki mega wydajnosci, a chcialbym zaczac wmiare tanio, jak okaze sie ze druk 3d bd często uzywal i stwierdze ze przyda sie cos lepszego to po oszczędzam i zbierze sie wiekszy budżet :) Oczywiscie z czasem :(

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 12:08
autor: virgin71
GGonsior pisze: Samo CTC juz przewyzsza budzet :( Na poczatku mial byc kit do 1.5k...
Dałeś się wkręcić propagandzie telewizyjnej. W TV druk 3D jest przedstawiany jako ultra-szybki, ultra-prosty i niemalże darmowy.
W rzeczywistości okazuje się, że kupując kit za 1000zł zrażasz się do druku 3D, bo jest kiepskiej jakości. Do tego, żeby maszyna działała, potrzeba dużo czasu, drukowanie trwa godzinami, trzeba się napracować, żeby wydruk wyszedł, a i cena wydruku wcale nie jest taka niska jakby się wydawało, jak się podsumuje zużyty prąd, eksploatację drukarki, materiał na wydruk i nieudane próby oraz czas (chyba najważniejsze).

Podałeś założenia i oczekiwania oraz budżet. Okazało się, że nie da się spełnić oczekiwań przy takim budżecie. Musisz zatem iść na kompromis, rezygnując z założeń lub je modyfikując. Albo trzeba zmiękczyć założenia, albo zwiększyć budżet, albo oba na raz.

Re: RE: Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 12:57
autor: GGonsior
virgin71 pisze:
GGonsior pisze: Samo CTC juz przewyzsza budzet :( Na poczatku mial byc kit do 1.5k...
Dałeś się wkręcić propagandzie telewizyjnej. W TV druk 3D jest przedstawiany jako ultra-szybki, ultra-prosty i niemalże darmowy.
W rzeczywistości okazuje się, że kupując kit za 1000zł zrażasz się do druku 3D, bo jest kiepskiej jakości. Do tego, żeby maszyna działała, potrzeba dużo czasu, drukowanie trwa godzinami, trzeba się napracować, żeby wydruk wyszedł, a i cena wydruku wcale nie jest taka niska jakby się wydawało, jak się podsumuje zużyty prąd, eksploatację drukarki, materiał na wydruk i nieudane próby oraz czas (chyba najważniejsze).

Podałeś założenia i oczekiwania oraz budżet. Okazało się, że nie da się spełnić oczekiwań przy takim budżecie. Musisz zatem iść na kompromis, rezygnując z założeń lub je modyfikując. Albo trzeba zmiękczyć założenia, albo zwiększyć budżet, albo oba na raz.
Ze ultra szybki nie jest to sobie zdaje sprawe :( Wydruki po kilka(naście) godzin a nie kilka sekund jak kartka papieru :)

Czego moge oczekiwac od CTC bizer?
Co powinenem zrobić aby drukowala jak powinna ? I czy do 2k jest to dobry wybór?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 13:11
autor: virgin71
Ja jednak optuję za http://www.printo3d.pl/sklep/drukarki-3d/printo-h2/ chłopaki się znają, jest to polski produkt. Złożenie nie wymaga jakiejś specjalnej gimnastyki. Drukuje przyzwoicie.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 18 lis 2016, 19:12
autor: McKee
Taki sam szmelc :rotfl: jak CTC. ;)
Na dodatek z dużo, dużo słabszymi perspektywami rozbudowy.

Model PrintO za 1800,- różni się od tego za 2600,- tylko silnikami z demobilu? Aż taka różnica na używanych silnikach jest?

Ultimaker to wysoka klasa jest z dużym wsparciem "społeczności".
CTC jest klonem innej znanej drukarki (Makerbot-a) z jeszcze większym wsparciem (i Makerbota, i różnej maści klonów, i samego CTC - jest bardzo popularna w Niemczech zwłaszcza - na Thingiverse dużo niemieckich ulepszeń, ale także w UK).
Wykonanie CTC jest gorsze niż Ultimakera ale czy PrintO to już nie jestem pewien patrząc na zdjęcia / drukowane elementy / matowe prowadnice i problemy o których na forum pisano (tylko nie pamiętam czy tu czy na starym reprapowie).
Do CTC jest pełna listy poprawek i ulepszeń (np. tu: https://www.3dhubs.com/talk/thread/must ... cator-dual) oraz np. gotowe profile do Simplify3D - jest tak znana że pod własną nazwą tam figuruje (specjalne profile do niej właśnie). Dlatego piszę że "rozwojowa". Czytałem blog gościa, któremu z CTC wychodziły lepsze wydruki niż z Ultimakera 2 (jak znajdę link to podrzucę - jakieś czołgi drukować - może ktoś kojarzy jego bloga - sporo o Ultimakerze i u niego przeczytałem pierwszy raz o CTC / on mnie zainteresował (bo Ultimaker to nie dla mnie że względu na 3mm - więc szukałem alternatywy).
Tu opinie o CTC (jeden gość pisze, że lepsza od FlashForge!): https://www.3dhubs.com/talk/thread/ctc- ... ed-printer , a PrintO? Nikt nie słyszał. Gate 2.0? Też nikt nie słyszał. Jak ktoś chce grzebać / ulepszać to ilość egzemplarzy na świecie ma znaczenie (a przy okazji można sobie angielski podszkolić, może znajomości narobić (o młodym człowieku myślę ;)). A przy tej ilości wyprodukowanych egzemplarzy jest ogrom informacji co w tej drukarce można ulepszać...

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 10:45
autor: virgin71
Niestety UM2 to drukarka, w której postawili na bezobsługowość, kosztem jakości. Na niej ustawiasz druk i wiesz, że wyjdzie i będzie śmigać. Na UMO musisz być przy starcie. Wydruki za to są dużo lepsze i dużo szybsze. To fakt. Ja jestem za printo, ze względu na pochodzenie, ale może masz rację, że lepiej brać ctc.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 12:25
autor: GGonsior
Z ciekawości jak wygląda głośność w CTC bizer?
Bo drukarka będzie w moim pokoju :( I czy są jakieś patenty na wyciszenie drukareczki?

dodam że mam mały pokój :/ ok 2,2m x 3,2m :( A na drukarke mam praktycznie tyle miejsca jakie są jej rozmiary :(

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 12:37
autor: Kopytko
Niestety CTC to monster głośności przynajmniej mój. :(

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 12:59
autor: GGonsior
Kopytko pisze:Niestety CTC to monster głośności przynajmniej mój. :(
Jakie sa szanse ze zasne jak bd mial sluchawki z muzyka na uszach? -Tak musze sluchac muzyki 24/h takie uzaleznienie :) -Od malego u mnie w domu leci muzyka 24/h

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 13:21
autor: Sokoli
Absolutnie nie polecam spać w jednym pokoju z drukarką - mi się nie udało ani razu...

Ja miałem na początku drukarkę w swoim pokoju gdzie zwykle siedzę.
Przy wydrukach do 2h było jeszcze ok.
Przy dłuższych człowiek powoli wariuje + nie jest to dobre dla zdrowia.

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 13:33
autor: GGonsior
Sokoli pisze:Absolutnie nie polecam spać w jednym pokoju z drukarką - mi się nie udało ani razu...

Ja miałem na początku drukarkę w swoim pokoju gdzie zwykle siedzę.
Przy wydrukach do 2h było jeszcze ok.
Przy dłuższych człowiek powoli wariuje + nie jest to dobre dla zdrowia.
Przez dzien, na spokojnie przezyje - muzyka da rade byc glosniejsza niz drukarka :) Ale w nocy nie wiem jak to bedzie... W teorii moge ja wynieść do piwnicy (mam warsztat w niej)... Ale bedzie ja słychać :( i potencjalny zlodziej ma okazje(mieszkam w bloku) ... Najwyżej materac i bd spal w innym pokoju....

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 15:08
autor: FlameRunner
GGonsior, ile jesteś w stanie wydać w tej chwili?

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 15:14
autor: GGonsior
FlameRunner pisze:GGonsior, ile jesteś w stanie wydać w tej chwili?
na chwile obecna ok 400 zlotych, chyba że naprawde jakaś okazja to być może więcej, wszystko zależy od rodziny :shout: :( W przeciagu najblizszych 10 dni powinno dojsc od 800 zl do 1200zl, tak sie kończą aukcje na allegro :) Potem przez grudzień kolejny grosz wpadnie :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 21:35
autor: virgin71
To całkowicie nie ma sensu. Nawet Ultimaker na TMC jest za głośny na spanie z pracującą drukarką, a taka konfiguracja jest mega cicha. Musisz przemyśleć tą piwnicę na dłuższe wydruki.
Co do muzyki, to przy TMC zagłusza bez problemu. Zwykłe sterowniki - allegro, generują uciążliwy dźwięk silników. Miałem pierwszą drukarkę w kawalerce... przez miesiąc. Wyniosłem ją szybko do piwnicy, bo można było zwariować.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 22:28
autor: GGonsior
virgin71 pisze:To całkowicie nie ma sensu. Nawet Ultimaker na TMC jest za głośny na spanie z pracującą drukarką, a taka konfiguracja jest mega cicha. Musisz przemyśleć tą piwnicę na dłuższe wydruki.
Co do muzyki, to przy TMC zagłusza bez problemu. Zwykłe sterowniki - allegro, generują uciążliwy dźwięk silników. Miałem pierwszą drukarkę w kawalerce... przez miesiąc. Wyniosłem ją szybko do piwnicy, bo można było zwariować.
Dobra najwyżej sie zrobi miejsce w piwnicy :/ Tylko kradnięcie prądu :sad: Bo nie mam jak puścić przedluzacza do mojej piwnicy z domu ... Będę sie zastanawiał jak będzie taki problem :"": "nie ma się co martwić na zapas" :D

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 19 lis 2016, 23:02
autor: Garreth
Przy TMC to sie martwic trzeba o halasy z wentylatorów, bo silnikow nie słychać :)
Mnie czeka wymiana wentylatora w zasilaczu, bo jest naglosniejszym komponentem w drukarce:)
(poza trapezem na osi Z, ale to czysto mechaniczna sprawa, która nie halasuje ciagle, ale tylko przy z-lift i nie jest jakos irytujaca).

Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 20 lis 2016, 22:55
autor: FlameRunner
GGonsior pisze:
FlameRunner pisze:GGonsior, ile jesteś w stanie wydać w tej chwili?
na chwile obecna ok 400 zlotych, chyba że naprawde jakaś okazja to być może więcej, wszystko zależy od rodziny :shout: :( W przeciagu najblizszych 10 dni powinno dojsc od 800 zl do 1200zl, tak sie kończą aukcje na allegro :) Potem przez grudzień kolejny grosz wpadnie :)
So, I've been thinking...
Generalna zasada jest taka, że im więcej pieniędzy włożysz w drukarkę, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić, by zacząć dobrze drukować. W związku z tym, temat wyraźnie poszedł w stronę zakupu drukarki powyżej pierwotnie założonego budżetu, która ma pozwolić na rozpoczęcie drukowania najlepiej od razu. Pamiętaj tylko, że są to rady udzielane przez ludzi pracujących, z których każdy jakieś tam pieniądze zarabia, za to niekoniecznie ma duże zasoby wolnego czasu.
Moim zdaniem powinieneś zastanowić się nad swoją skłonnością do zwiększania budżetu i, co za tym idzie, odsuwania zakupu w czasie. Jeszcze trochę pamiętam jak to jest mieć piętnaście lat i, przynajmniej w moim przypadku, wiązało się to z małą ilością pieniędzy, ale za to dużą ilością wolnego czasu. Moim zdaniem powinieneś poczekać kilka do końca wspomnianych aukcji, wziąć te 1200 zł (czy ile tam Ci dokładnie wyjdzie) i jak najszybciej kupić jakąś drukarkę. W ten sposób już zaraz będziesz miał w rękach jakiś sprzęt i będziesz mógł działać, nawet jeśli to działanie będzie rozwiązywaniem problemów, zamiast siedzieć i czekać na zwiększenie się budżetu i ryzykować, że sprawa zakupu drukarki raz odłożona będzie się dalej sama odkładać, w nieskończoność. Kolejne zastrzyki gotówki będziesz mógł wkładać w upgrade'y drukarki bądź w filamenty.

Re: RE: Re: RE: Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 00:06
autor: GGonsior
FlameRunner pisze:
GGonsior pisze:
FlameRunner pisze:GGonsior, ile jesteś w stanie wydać w tej chwili?
na chwile obecna ok 400 zlotych, chyba że naprawde jakaś okazja to być może więcej, wszystko zależy od rodziny :shout: :( W przeciagu najblizszych 10 dni powinno dojsc od 800 zl do 1200zl, tak sie kończą aukcje na allegro :) Potem przez grudzień kolejny grosz wpadnie :)
So, I've been thinking...
Generalna zasada jest taka, że im więcej pieniędzy włożysz w drukarkę, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić, by zacząć dobrze drukować. W związku z tym, temat wyraźnie poszedł w stronę zakupu drukarki powyżej pierwotnie założonego budżetu, która ma pozwolić na rozpoczęcie drukowania najlepiej od razu. Pamiętaj tylko, że są to rady udzielane przez ludzi pracujących, z których każdy jakieś tam pieniądze zarabia, za to niekoniecznie ma duże zasoby wolnego czasu.
Moim zdaniem powinieneś zastanowić się nad swoją skłonnością do zwiększania budżetu i, co za tym idzie, odsuwania zakupu w czasie. Jeszcze trochę pamiętam jak to jest mieć piętnaście lat i, przynajmniej w moim przypadku, wiązało się to z małą ilością pieniędzy, ale za to dużą ilością wolnego czasu. Moim zdaniem powinieneś poczekać kilka do końca wspomnianych aukcji, wziąć te 1200 zł (czy ile tam Ci dokładnie wyjdzie) i jak najszybciej kupić jakąś drukarkę. W ten sposób już zaraz będziesz miał w rękach jakiś sprzęt i będziesz mógł działać, nawet jeśli to działanie będzie rozwiązywaniem problemów, zamiast siedzieć i czekać na zwiększenie się budżetu i ryzykować, że sprawa zakupu drukarki raz odłożona będzie się dalej sama odkładać, w nieskończoność. Kolejne zastrzyki gotówki będziesz mógł wkładać w upgrade'y drukarki bądź w filamenty.
Aukcje się zakończą w przeciagu 7/8 dni (budżet ok 1200zl). W styczniu powinienem dysponować budżetem pozwalajacym kupic CTC bizer, do czekania na "coś co chcę kupić" juz jestem przyzwyczajony, i nie zależy mi żeby miec juz, w tej chwili drukarke(chodź gdybym miał to napewno nie był bym smutny :) ).

Teraz czas na kilka moich pytań:
1-Jaki kit kupić "na juz"(co osoba to inny kit poleca...)? i czy da sie z niego po zakupie badz w przyszłości domontować drugi ekstruder (tak zielony jestem w tych sprawach..) ?

2-Czy jest jakaś szansa że zakupiony kit moze nie działać / źle drukować?

3-Ile orientacyjnie zejdzie mi czasu zanim "puszcze" pierwszy udany wydruk :) ?

4-Proponujesz kupic "juz" kit i zacząć robić, gdybym skończył składać, kalibrowac itp... drukareczkę to z ciekawości ile by mnie wyniosło złożenie drugiej drukarki załóżmy prusy i3 (wydruk cześć, i zakup z chin/polski wszystkiego czego nie da sie wydrukować) (cena orientacyjna czysto z ciekawości)? //Możesz pominąć

5-Jak wyjdzie z jakością wydruków(z kitu zakładając że juz działa w 150%) w porównaniu do naszego CTC bizer?


Przepraszam, że męczę ale wydatek juz ponad 1k dla mnie to musi byc pewny i świadomy zakup zeby sie nie wpakować w "coś" aby rozpocząć druk musze dołożyć drugie tyle co na KIT :)

Serdecznie pozdrawiam i Dziękuję,
Mateusz


Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 01:18
autor: McKee
1. Może Lume 3D , ew. wersji PRO. @skoro ma być tanio i niezbyt szybko - może pojawią się niedługo jakieś opisy. Polska produkcja, więc producent musi liczyć się z ew. roszczeniami gwarancyjnymi / zgodnością przedmiotu z opisem. O 2-gimmekstruderze zapomnij raczej -,to trzeba od razu uwzględniać w projekcie (zajmuje miejsce). Choć są głowice kilku-kolorowe. Ale tak naprawdę nie jestem przekonany czy potrzebujesz 2 kolory. To raczej bajer jest, lub do dość specyficznych zastosowań. 90% wydruków z 1 dyszą będzie OK.
2. Tak
3. Zależy ile się teoretycznie nauczysz wcześniej i jaki sprzęt będziesz miał ... strzelam, że nie dłużej niż tydzień zabawy. Ale może być i godzina.
4. Zapomnij. Po co ci druga Prusa? Już lepiej X3D projektu kolegi Sławka (CoreXY). Tak z 1500,- trzeba by wydać. Nie słyszałem żeby z tego ktoś robił Kit-y , zresztą licencja chyba nie pozwala.
5. Zależy jaki kit. Ogólnie jak mechanika dobra i druk wolny, to wszystkie drukarki drukują tak samo, podobno dużo 90% zależy od drukarza i jego doświadczania - ja się z tym nie zgadzam - dobry sprzęt + gotowe profile do niego to 90% sukcesu. I drukarzowi zostaje marne 10%. Jak się oswoi że sprzętem (i sprzęt jest powtarzalny) to potem samemu dość łatwo dopasować parametry do różnych filamentów / wydruków. Zakładam że znasz podstawowe konstrukcje i ich różnice? Prusa/Mendel itp że stołem w osi Y (lub/i X), różnej maści konstrukcje pudełkowe że stołem w osi Z, delta.

Poczytaj forum (wszystkie 3), szczególnie stare reprapowo. Sporo wiedzy, tylko porozrzucane. Zachodnie fora. Ťroubleshooting na stronach Simplify3D.
Zacznij projektować różne elementy.
Użyj slic3ra/cura'y do sprawdzenia jak będzie wyglądał wydruk / ile będzie trwał.

Po świętach można liczyć na wyprzedaże nietrafionych prezentów.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 01:36
autor: GGonsior
1. Czyli jednak wracamy w strone Lume :D .. Odnośnie 2 ekstruderów to zaufam bardziej znajacych temat :)
2. :( Trudno
3. Czyli wracam do siedzenia po nocach na forach :)
4. Przykładowo podałem :( Załóżmy że zignorujmy ten punkt bo to w dalekiej przyszłości :)
5. Podstawowe konstrukcje powinienem znac :)

Odnośnie dopisku :)
Link do sterego reprapowa mogl bym prosić, ew jak szybko znaleźć? Bo na jednym z 3 piszemy, drugie przegladam, a stare reprapowo ani nie słyszałem ani nie widziałem :/
Zachodnie/zagraniczne fora pójdą równolegle do polskich :)

Dzisiaj wziąłem się za SketchUP(na pierwszy rzut oka dosc intuicyjny, ale brakuje kilku opcji z blendera, byc może nie zauważyłem) dobry programik czy lepiej coś innego? slic3r / cura ściągnę dzisiaj / jutro.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 01:50
autor: McKee
http://reprapowo.pl/ ;)
Lume: bo tanie jest i możesz ew. poczekać na recenzje, których na razie nie ma za wiele.

PS.: ja sobie nie wyobrażam (już) projektowania bez 3D mouse / manipulatora firmy 3dconnexion - ale niech się jeszcze ktoś wypowie w tym temacie. Zwykle są drogie ale i za ~100zł można kupić jak się trafi okazję.

SketchUP Ok, Bender mniej (IMHO), Autodesk ma ciekawe softy

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 07:34
autor: Artu
McKee pisze:SketchUP Ok, Bender mniej (IMHO), Autodesk ma ciekawe softy
Jest jeszcze bardzo intuicyjny (i jak na razie darmowy) DesignSpark Mechanical :git:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 21 lis 2016, 09:16
autor: grzybu
Ja ze swojej strony polecam Fusion 360. Też darmowy i naprawdę dobry.
Mogę się uważać za power usera jeżeli chodzi o Blendera i nadal pewne rzeczy jest mi łatwiej zrobić w Blenderze, ale kiedy trzeba robić rzeczy pod wymiar i gdzie może zajść potrzeba późniejszej zmiany w projekcie to modelowanie parametryczne w Fusion 360 jest wybawieniem.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 23 lis 2016, 20:02
autor: FlameRunner
Dyskusja o LUME została wydzielona.
http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=414

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 30 lis 2016, 12:01
autor: Rafix095
Od jakiegoś czasu poważnie zastanawiam się nad zakupem drukarki 3D. Sprzętu będę używał tylko na użytek domowy/własny czasem jakiś element z odkurzacza się odłamie, czasem trzeba zrobić jakąś obudowę czegoś ale też czasem będę drukował może jakieś figurki i inne pierdoły. Mój budżet to około 1500zł, wiem że nic dobrego za to nie kupię ale wydaje mi się, że lepiej mieć marny sprzęt niż nie mieć wcale.
Zastanawiam się właśnie nad LUME, myślałem też na kupnem używki np. Jelwek i3 xl w cenie około 600zł, bo jeżeli mam kupić coś być może badziewnego to czy warto dopłacać tych parę stów np. na lume, czy to jest dużo lepszy sprzęt? Myślałem też nad towarem z chin np. coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/Auto-Lev ... 5a6d04e91f Czy możecie mi coś doradzić? Ewentualnie mogę dozbierać do tych 2000zł ale tylko na pewny sprzęt, który by odstawał jakością od tych, które wymieniłem bo, nie stać mnie na dopłacanie tej kasy na drukarkę wcale nie lepszą bądź nieznacznie lepszą szczególnie, że będę jej być może używał sporadycznie.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 30 lis 2016, 21:56
autor: virgin71
Rafix095 pisze:wydaje mi się, że lepiej mieć marny sprzęt niż nie mieć wcale
Masz rację, wydaje Ci się. Lepiej wydać 500zł na dobrej jakości wydruki na zlecenie niż 1500zł na dziadowską konstrukcję (nie chodzi mi tu o żadną konkretną drukarkę), która pochłonie czas i pieniądze, a efekt będzie marny.

Odpowiedz sobie na pytania jakie na wcześniejszych kartach zadał FlameRunner. Warto się zorientować, czy drukarka jest Ci na prawdę potrzebna.

Niestety w naszym kraju nadal dominuje myślenie - po co kupić usługę jak mogę zrobić to sam. Po co zmieniać koła w serwisie, jak mogę to sam zrobić. Po co jechać na urlop, jak mogę pomalować chatę. Itp. itd.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 30 lis 2016, 22:01
autor: FlameRunner
Rzuć może okiem na CTC Bizer.
Tutaj dość obszerny temat o tym sprzęcie: http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=39&t=196

Co do LUME, w przyszłym tygodniu ma do mnie trafić na testy. Będę relacjonował na bieżąco na forum. ;)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 30 lis 2016, 22:43
autor: animos
virgin71 pisze: Niestety w naszym kraju nadal dominuje myślenie - po co kupić usługę jak mogę zrobić to sam. Po co zmieniać koła w serwisie, jak mogę to sam zrobić. Po co jechać na urlop, jak mogę pomalować chatę. Itp. itd.
W serwisie też tak myślą, zmienimy mu wycieraczkę tylną a policzymy za przednią (3 razy droższa, większa) skoro sam nie potrafi tego zrobić to go spoko można oszukać - a to firmowy serwis Peugeot.

Ale każdy potrafi liczyć, jak w tym czasie robiąc swoją pracę zarobi więcej niż to co potrzebuje to się mu opłaca podzlecać, albo jak nie potrafi tego zrobić - jak jest inaczej to robi sam. Inaczej mówiąc to zależy od CENY podwykonawcy, a nie, że zawsze sam bo sam.

W gospodarce każdy robi to co potrafi najlepiej, ma warunki do zrobienia tego niższym kosztem. Dlatego np. bananów nie hodujemy w Polsce, bo jest za zimno, a ogrzanie by zbyt dużo kosztowało - chociaż było by to w szklarniach fizycznie możliwe. Ich cena też by nie była konkurencyjna.

Zachęcanie ludzi do tego aby outsourcingowali wszystko bo tak inni robią, a nie my (bez potwierdzenia, że tak jest naprawdę) może tylko wskazywać, że osoba to mówiąca sama jest usługobiorcą (jest zainteresowana zleceniami od innych). I nie chce konkurować ceną - tylko szuka innych mniej racjonalnych sposobów. IMO jeśli podwykonawca by zadeklarował, że wykona usługę za 50% ceny, za którą robią to inni to na pewno nie był by bezrobotny. A jak się ceni (co jest rzeczą umowną) to tylko umacnia przekonanie wśród usługodawców, że lepiej zrobić wszystko samemu.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 01 gru 2016, 07:11
autor: Rafix095
Nie zależy mi żeby wydruk był idealny, bo wiem że w tym przedziale cenowym nie będzie ale sama ta radość z "zabawy" w drukowanie... Na razie poczekam na relacje z drukowania na LUME.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 01 gru 2016, 07:37
autor: Artu
Bo to trzeba jak "ze wszystkim" podzielić na dwa "bieguny":
1. Profesjonalne, najczęściej zarobkowe drukowanie
2. Amatorska zabawa w druk 3D

Ja zaliczam się do tej drugiej grupy. Pierwsza "radocha" była podczas składania i uruchamiania drukarki, a teraz cieszy mnie każda wydrukowana pierdołka typu jakiś wieszaczek, foremka do pierników, lampka do auta która się połamała a w serwisie kosztuje krocie, figurki dla dziecków... Ot taki przydatny gadżet, dzięki któremu wiele mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy mogę sobie sam wydrukować.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 01 gru 2016, 17:24
autor: virgin71
animos pisze:
virgin71 pisze: Niestety w naszym kraju nadal dominuje myślenie - po co kupić usługę jak mogę zrobić to sam. Po co zmieniać koła w serwisie, jak mogę to sam zrobić. Po co jechać na urlop, jak mogę pomalować chatę. Itp. itd.
W serwisie też tak myślą, zmienimy mu wycieraczkę tylną a policzymy za przednią (3 razy droższa, większa) skoro sam nie potrafi tego zrobić to go spoko można oszukać - a to firmowy serwis Peugeot.
Oczywiście masz rację. Tyle, że ja nie mówię, że masz jechać na wymianę kół do salonu/serwisu. Wyważonym jest jechać do pana Mietka, który kupił poduszki hydrauliczne do podnoszenia auta, zamiast dymać lewarkiem. Serwis ASO weźmie za to pewnie 200zł, ale Miecio 60zł.

A wracając do tematu - jak kolega chce mieć radość z budowania drukarki, którą kiedyś tam uruchomi, to pewnie, że trzeba szukać drukarki.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 01 gru 2016, 21:06
autor: McKee
virgin71 pisze:Serwis ASO weźmie za to pewnie 200zł, ale Miecio 60zł.
Nie zawsze, czasem można się nieźle zdziwić jak się okazuje, że oryginalne elementy i usługi są tańsze od zamienników. Warto zadzwonić do ASO, zapytać i porównać.
artu pisze:Bo to trzeba jak "ze wszystkim" podzielić na dwa "bieguny":
1. Profesjonalne, najczęściej zarobkowe drukowanie
2. Amatorska zabawa w druk 3D
To nie jest tak bardzo czarno-białe - trochę upraszczasz. Są przecież na forum hobbyści z Ultimakerem czy Gate. Na zachodzie to już zupełnie granica tego co profesjonalne się zaciera: ludzie kupują Zortraxy do zabawy (u nas mające opinię sprzętu nie dla hobbystów).
Niektórych bawi składanie sprzętu innych nie.
Inna rzecz to fakt, że forum jest zdominowane przez pytania dotyczące składania drukarek - ale to raczej specyfika naszych portfeli (i z nich wynika popularność tanich modeli i "pęd" do samodzielnego złożenia drukarki).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 02 gru 2016, 10:48
autor: Rafix095
artu pisze:Bo to trzeba jak "ze wszystkim" podzielić na dwa "bieguny":
1. Profesjonalne, najczęściej zarobkowe drukowanie
2. Amatorska zabawa w druk 3D
To nie jest tak bardzo czarno-białe - trochę upraszczasz. Są przecież na forum hobbyści z Ultimakerem czy Gate. Na zachodzie to już zupełnie granica tego co profesjonalne się zaciera: ludzie kupują Zortraxy do zabawy (u nas mające opinię sprzętu nie dla hobbystów).
Niektórych bawi składanie sprzętu innych nie.
Inna rzecz to fakt, że forum jest zdominowane przez pytania dotyczące składania drukarek - ale to raczej specyfika naszych portfeli (i z nich wynika popularność tanich modeli i "pęd" do samodzielnego złożenia drukarki).
Dokładnie, wcale nie bawi mnie akurat składanie drukarki, ale będąc biednym studentem ciężko mi wydać 4000 na drukarkę, przynajmniej na razie, bo nie wiem jak będę sobie radził z projektowaniem i samym wydrukiem... Za 1500 czy te 2000zł nie kupię "bezobsługowego" sprzętu, wiem o tym i dlatego już od roku przekładam ten zakup i nie mogę się zdecydować, ale jakoś ciągle do tego wracam bo kusi mnie, żeby coś sobie druknąć, szczególnie jak jakaś pierdółka w domu się zepsuje i przydała by się taka drukarka. Ten CTC Bizer też wygląda interesująco, jednak poczekam na recenzję LUME, żeby mieć jakieś porównanie i wtedy będę myślał dalej... :unknown: :DD

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 02 gru 2016, 12:51
autor: samezrp
A ja jakoś nie wierzę w te "bezobsługowe" drukarki. Obserwując rynek od jakiegoś czasu specjalnie nie widzę różnicy między porządnie zrobionymi drukarkami "domowymi" i kombajnami. Oczywiście nie liczę porządnej obudowy. Silniki te same, elektronika ta sama*, ekstrudery, głowice, grzałki itd. wszystko to samo. Cena inna.
IMHO jeśli drukarka domowa jest złożona porządnie, ma sztywną obudowę, nie ma luzów i jest porządnie skalibrowana, pracuje tak samo jak wypasiona, a na jakość wydruku większy wpływ ma slicer czy filament.

*piszę o typowych silnikach i typowej elektronice.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 02 gru 2016, 23:19
autor: animos
virgin71 pisze:Oczywiście masz rację. Tyle, że ja nie mówię, że masz jechać na wymianę kół do salonu/serwisu. Wyważonym jest jechać do pana Mietka, który kupił poduszki hydrauliczne do podnoszenia auta, zamiast dymać lewarkiem. Serwis ASO weźmie za to pewnie 200zł, ale Miecio 60zł.
Zabezpieczyli się przed tym - jak u Miecia to utrata gwarancji.

Co innego ze starszymi samochodami - wtedy to nawet szukanie warsztatu poza stolicą ma sens - ceny dużo niższe.
Myślę, że nie ma już problemu ze zlecaniem, może u nas zasobność portfela trochę to ogranicza ale nie ma mowy o rezygnacji.
Tu jest też prawidłowość, że mając więcej funduszy i co za tym idzie pracy bardziej opłacalnej bardziej zależy ci na czasie wykonania usługi niż jej cenie.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 04 gru 2016, 10:58
autor: virgin71
samezrp pisze:A ja jakoś nie wierzę w te "bezobsługowe" drukarki. Obserwując rynek od jakiegoś czasu specjalnie nie widzę różnicy między porządnie zrobionymi drukarkami "domowymi" i kombajnami.
Zapraszam do mnie. UM2 i UMO mam. UMO jest konstrukcją stricte reprapową, UM2 bezobsługową. Wcześniej myślałem, że różnica w cenie wynika z użycia dibondu i niczego więcej. Nieprawda. UM2 jest bezobsługowy. Chociaż moim zdaniem drukuje gorzej od UMO.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 04 gru 2016, 17:17
autor: animos
Na: http://mojreprap.pl/viewtopic.php?f=50&t=8467 jest temat zakupu drukarki do około 1200 zł.
Przenosząc się zaoszczędzisz jak by nie było 300 zł.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 09 gru 2016, 20:07
autor: Rafix095
Jest już ta recenzja lume? jak by się coś pojawiło to dajcie znać tutaj :D
A co do CTC Bizer to czym różni się wersja x2 od 1? No i czy warto sprowadzać ewentualnie z za granicy czy lepiej kupić w pl?

I jeszcze chciałbym zapytać jaki jest średni pobór prądu takiej drukarki?

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 09 gru 2016, 20:20
autor: FlameRunner
Recenzja LUME została przełożona na początek przyszłego roku, testowana będzie już nowa wersja zestawu.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 10 gru 2016, 00:53
autor: samezrp
virgin71 pisze:UM2 jest bezobsługowy. Chociaż moim zdaniem drukuje gorzej od UMO.
Ale ja właśnie w tym znaczeniu pisałem. Może niezbyt jasno. Nie, że nie trzeba nic robić, a że różnice w jakości są niewielkie i wynikają nie z drukarki (jeśli obie porządnie zrobione) a ze slicera przede wszystkim. Sam zauważyłem różnice w jakości wydruku w zależności jaki slicer dobiorę do filamentu.
Oczywiście nietechnicznym polecę bezobsługową, tylko że jeśli się okaże, że coś się stało, wtedy dupa i użytkownik nie jest w stanie nic zrobić, a zapchanie się dyszy czy zacięcie filamentu w każdej drukarce może się zdarzyć.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 10 gru 2016, 13:36
autor: virgin71
samezrp pisze:Nie, że nie trzeba nic robić, a że różnice w jakości są niewielkie i wynikają nie z drukarki (jeśli obie porządnie zrobione) a ze slicera przede wszystkim.
Ja się dalej nie zgadzam;) Wydruki z bezobsługowych i klasycznych nie różnią się niczym. Jedne są po prostu bezobsługowe. Różnic brak. Slicera nie dobierasz do filamentu. Do filamentu dobierasz ustawienia.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 11 gru 2016, 12:44
autor: samezrp
Piszesz, że się nie zgadzasz, a się zgadzasz ;)
To inaczej: czy jesteś w stanie sobie wyobrazić sytuację, że budżetową drukarkę ustawisz tak, żeby się zrobiła bezobsługowa?
Tak: to ograniczeniem jest jakość wydruku, a napisałeś, że przy dobraniu ustawień slicera wydruki są takie same jakościowo, więc dla majsterkowiczów tylko wartość dodana;
Nie: jakie w takim razie ograniczenia są w tych bezobsługowych, które uniemożliwiają dobrą jakość, nawet po optymalizacji (czy to HW czy SW)?

A w skrócie moje myślenie: nie znalazłem elementu w bezobsługowych drukarkach, który nie mógłby być zastosowany w budżetowych polepszając jakość, a cena jaką się płaci to cała otoczka, na temat której tu dyskutujemy, czyli optymalizacja ogólnie rzecz biorąc. Optymalizacja HW i SW, która to, lepiej lub gorzej, była zrobiona przez kogoś w "high end" drukarkach i za to - uczciwie - bierze pieniądze.
IMHO 90% użytkowników tego forum i tak te ustawienia będzie próbowało zmienić :D

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 11 gru 2016, 15:17
autor: McKee
samezrp pisze:Piszesz, że się nie zgadzasz, a się zgadzasz ;)
To inaczej: czy jesteś w stanie sobie wyobrazić sytuację, że budżetową drukarkę ustawisz tak, żeby się zrobiła bezobsługowa?
Nie da się. Z samej nazwy: Budżetowa, tzn trzeba iść na kompromisy. Jakość jest kompromisem. Jak chcesz bezobsługowość to inwestujesz w dobre/niepsujęce się/niewymagające ciągłej kalibracji części. A to kosztuje. Możesz wymienić 80-90% drukarki "budżetowej" ale cena takiej operacji będzie wyższa niż drukarki "bezobsługowej".
Zresztą z tą drugą nazwą też się nie zgadzam. Każdy sprzęt wymaga obsługi (jakiejś).
samezrp pisze: Nie: jakie w takim razie ograniczenia są w tych bezobsługowych, które uniemożliwiają dobrą jakość, nawet po optymalizacji (czy to HW czy SW)?
Raczej odwrotnie. Ograniczenia są w budżetowych. Przecież chyba nie nazwiesz UMO za ~5500PLN drukarką "budżetową"?
samezrp pisze: A w skrócie moje myślenie: nie znalazłem elementu w bezobsługowych drukarkach, który nie mógłby być zastosowany w budżetowych polepszając jakość, a cena jaką się płaci to cała otoczka, na temat której tu dyskutujemy, czyli optymalizacja ogólnie rzecz biorąc. Optymalizacja HW i SW, która to, lepiej lub gorzej, była zrobiona przez kogoś w "high end" drukarkach i za to - uczciwie - bierze pieniądze.
IMHO 90% użytkowników tego forum i tak te ustawienia będzie próbowało zmienić :D
Za bardzo upraszczasz. To nie są poszczególne elementy tylko całość projektu i całość wykonania.
Dobra, precyzyjna drukarka (nieważne jak ją nazwiesz) MUSI kosztować.
Może nie tyle ile np. Zortrax, ale przecież z plasteliny jej nie wykonasz. Musisz zastosować albo dobre cześci, albo swój czas do wybrania jednego dobrego silnika z 10 tanich używanych. Koniec końców, jak zaczniesz "oszczędzać" to zapłacisz za ten silnik (lub jakąś inną szwankującą pierdułę) podwójnie. Na pewno można złożyć dobrą drukarkę taniej niż kupić gotową, tylko papatrz na forum jak długo ludzie składają drukarki (tacy normalni, bez wcześniejszego dużego doświadczenia).

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 11 gru 2016, 20:08
autor: samezrp
McKee pisze:Na pewno można złożyć dobrą drukarkę taniej niż kupić gotową,
I tu jest clou. Z założeniem, że czasu spędzonego na nauce nie traktuję jako straconego, no i oczywiście nie dla osób, które pojęcia nie mają co to jest wkrętak.

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 11 gru 2016, 22:31
autor: McKee
Zgoda ale jeszcze 2 zastrzeżenia (bo tytuł "do ok 1500zł" mnie niepokoi i nie lubię wyrwanego z kontekstu łapania za słowa - w sumie przeinaczasz moje intencje):
1) Taniej nie znaczy tanio
2) Nauka to nie tylko czas ale też różne decyzje (które mogą być w efekcie kosztowne)

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

: 11 gru 2016, 23:40
autor: virgin71
@McKee w sumie poruszył większość kwestii. Ja dodam, że moim zdaniem UMO/UMO+ nie jest bezobsługowa. UM2 jest.
Bezobsługowość, to nie jakość wydruku. Tu raczej chodzi o to, że moja UMO drukuje od 4 lat i jedynie wymieniałem w niej stepsticki na TMC, wyłącznie dlatego, że jest ciszej.
Co jest w tych bezobsługowych, czego nie ma w budżetowych? Drogich rozwiązań. Czyli elementu, który sprawi, że drukarka przestaje być budżetowa.
Przykład - silniki. Te stosowane w UMO są drogie jak cholera. Oczywiście są zmienniki. Jak się jednak sam przekonałem, to nie to samo co oryginalne, wybrane przez chłopaków z Ultimakera. Natomiast zamienniki z takimi samymi parametrami kosztują prawie tyle samo:/