Hbot/CoreXY Animos

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

To jest do piły do cięcia ok. max 80 cm płyt z trzymaniem pilarki.
Przyda się do zabudowy komory drukarki.
Te szyny są na oś z. Wstępnie planowałem coś mniejszego (samo trzymanie pilarki - opuszczanie i posuw ręczny), ale tak wyszło, że zamiennie oprócz pilarki będzie też wrzeciono - może kress.
Zamiennie z pilarką - takie założenie miałem, aby mieć też narzędzia do budowy większej ilości sprzętu (choć przydatne i dla pierwszego egzemplarza).
Piłę ramową elektryczną zrobiłem sam, szlifierkę dedra kupiłem gotową.
Jako kolejne urządzenie panowałem trzymanie pilarki do prostego cięcia - lepsze ciecie niż przy szynie a dużo lepsze niż ręczne.
Wyszło, że zrobię 2 stopnie X i Z cnc - może później jeszcze dołożę Y przesuwania materiału.

Drukarka jest jakieś 70% - kończę teraz jej Z.
Zostało trzymanie silnika z - chyba wydruk, wstępnie planowałem mocowania silników mocowane na śrubach skręcania silnika.
Potem zarobienie tr10/2 i mocowanie nakrętki - może gwintowanie w mosiądzu 10/2 - własnej roboty nakrętka.

Dalej zostaje obudowa komory wewnętrznej.
Jeszcze ażurowania na osi z, choć to trochę ma wartość estetyczną.

Trochę to niestety potrwa - ale już odszedłem od modelu pracy - jak najszybciej, nie ważny koszt - teraz większość jest zdeterminowana dostawami z chin, allegro itp. - robię to, co przyjdzie, zamawiam z wyprzedzeniem - jedocześnie parę projektów. Czasem ciężko jest przewidzieć jakie śruby są potrzebne, zamawianie na wyrost też nie sensu, jak nie wiadomo co potrzebne.

Sporym kłopotem przy drukarce jaki napotkałem jest mocowanie wałków w al 20x20 mm - nagwintowanie al słabe na 20-8/2=8mm długości.
W hbot (Wulfnor) mają wałki wiercone w środku na końcach i gwintowane wewnątrz - domowym sposobem to prawie nie wykonalne, muszę zrobić coś twardszego niż al, mocowane na śruby do al i zaciskające wałki w gniazdach al. Tego problemu się nie spodziewałem, nie chciał bym klejenia robić, bo to nie rozbieralne.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

montazOsiZ.jpg
montazOsiZ.jpg (94.79 KiB) Przejrzano 3950 razy
Szyny zamontowane.
Dokręcanie śrub po montażu ogólnym.
Na osi x są wałki 20mm i trapez 10/2 a na z szyny 25 i pewnie będzie śruba kulowa.
Zastanawiam się, czy śruba kulowa 1204 jest dużo lepsza niż śruba trapezowa 10/2?
Teraz czekając na dostawę zajmę się pewnie osią z drukarki.
Jutro wydruk obejmy silnika.

Nawet bez posuwów domontowanie piły do osi z powinno sporo ułatwić prace przy dokładnym cięciu.
Oczywiście po zamontowaniu chwytów do trzymania materiału ciętego.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

mocowanieSilnikaZ.jpg
mocowanieSilnikaZ.jpg (138.95 KiB) Przejrzano 3921 razy
Wydruk mocowania silnika osi z.
Może nie wygląda najlepiej, ale to dobre rozwiązanie - wydruk w końcu wyszedł w całości.
Daje to możliwość ruchu w kierunku z silnika ze sprzęgłem wraz ze śrubą trapezową.
Pozostaje cięcie tr10/2 i jej zarobienie na fi 8.
Trochę trudne - moja tokarka nie daje możliwości przeciągnięcia śruby przez oś i jeszcze potrzebne jest mocowanie takie, aby nie zniszczyć gwintu.
Trzeba będzie trochę poszukać, albo zrobić coś z tokarką bernardo nanoturn.
Zataczanie może być przydatne też do śrub kulowych oprócz śrub trapezowych.
Może mocowanie w drugą stronę i odcięcie na końcu kawałka śruby - to trochę wymaga więcej materiału, czasem tego brak.
Trzeba jeszcze poszukać trochę tutoriali na YouTube itp., ...
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Printed4U »

Jeśli uda Ci sie na małej tokareczce zatoczyc trapez bądź zadowolony. Do śruby kulowej nawet nie podchodz. Za twarde na małe maszynki.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

Printed4U pisze:Jeśli uda Ci sie na małej tokareczce zatoczyc trapez bądź zadowolony. Do śruby kulowej nawet nie podchodz. Za twarde na małe maszynki.
Już trochę toczyłem - trwa to bardzo długo, bo zbieranie materiału jest bardzo niewielkie.
Oprócz tego wadą jest to, że pasujące do mojej tokarki noże są 5x5 mm, można to kupić, ale bardzo trudno o duży wybór.
Tu bym nie narzekał - na 1 cm długości muszę zdjąć ok 1 mm z 10 mm tr10/2 na fi 8, do tego nie musi być nawet super dokładnie, bo to się zaciska w sprzęgle aluminiowym, aby do środka się zmieściło.
Lepiej by było aby mieć zacisk dodatkowy na śrubę i przeciągnięta ona przez wrzeciono.
Problemu nie ma takiego, że nie da się tego zrobić (ktoś mi napisał na innym wątku, że nawet wiertarką z zaciśniętą śrubą i papierem ściernym to się powiedzie), tylko czy w rozsądnym czasie - nie mam na razie więcej tego typu prac, ale jakby patrzeć z tej strony, to w sumie po co taka tokarka.
Warto, aby do paru rzeczy można było ją wykorzystać skoro już kupiona.
Zastanawiam się czy w tokarce nanoturn bernardo da się coś 10 -12 mm przeciągnąć przez wrzeciono, o czymś grubszym nawet nie myślę?
Może jakaś przeróbka?
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

tb6600.jpg
tb6600.jpg (192.44 KiB) Przejrzano 3859 razy
Doszedł sterownik - szedł z Chin tylko 15 dni, koszt ok 30 zł - teraz wysoko dolar, wyszło by trochę więcej.
Zostaje uruchamianie - na razie pod arduino nano.

Tokarka moja ma przelot ale tylko 8mm.
Trapezowa śruba 10/1 fi 10 za mało, kulowa 1204 też, choć najbardziej popularna to 1605 tym bardziej za dużo.
Jeszcze trzeba rozhartować koniec, choć warstwa hartowana jest dość cięka.
U nas ciężko dostać 1204, głównie jest 1605.
1204 zarabiana jest na fi 10 trzymanie, i fi 8 końce. Fi 10 nawet zostają ślady po torze kulek.
BK10 i BF10 są do 1204 - BF 10 jest na łożysku 8/22 ale i 10/26 - pewnie kołnierz 8/10 potrzebny.
Nie pokazują tyłu bf10, z 4 śrubami przeważnie - może słabo to wygląda.
Łożyska w bk10 skośne nie wiadomo jakie 10/30 skośne trochę za duże, bo oś na 15mm - na styk nie jest na pewno.
3200 2RS podwójne skośne chyba realny koszt, bo mniejsze to parę set złoty sztuka - nierealny koszt.
A bk10, bf12 mogą być też do tr10/2 - zrobić też to można frezując w aluminium.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 86
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: animos »

nema23arduino.jpg
nema23arduino.jpg (161.63 KiB) Przejrzano 3815 razy
Uruchomienie nema23 z tb6600 i arduino nano.
Biblioteka stepper.h
W sumie nie było dobrych opisów, zastosowałem z YouTube:
D8->DIR+, D9->PUL+, D11 >DIR-, PUL-
Do maszyny można coś napisać własnego, może jeszcze wyświetlacz by się przydał i jakieś sterowanie "wejście".
Zastanawiam się czy 1/32 kroku jest potrzebne (ma to sterownik tb6600), czy nie lepiej 1/8?

Przymierzam się jeszcze do maszynki do własnego wykonania sprzęgieł nacinanych z aluminium.
Trochę części do tego kupiłem, tylko nie mam się na czym wzorować.
Ale to chyba będzie w osobnym wątku.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: McKee »

animos pisze:Przymierzam się jeszcze do maszynki do własnego wykonania sprzęgieł nacinanych z aluminium.
Nie przesadzasz przypadkiem?
Rozumiem własna drukarka, ale żeby sprzęgła też robić? :shock:
Może także silniki? :D

Szacun w każdym razie !
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3454
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 567

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: Kopytko »

Animos powiem z doswiadczenia . zadne sprzeglo nie da ci tego samego co naprawde dobrze wycentrowane sztywne polaczenie. Sprzegla sa beee
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
SteFan
Postów w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 07 cze 2016, 09:25
x 7

Re: Hbot/CoreXY Animos

Post autor: SteFan »

A jak chcesz połączyć to bez sprzęgła zespawac [FACE WITH TEARS OF JOY], jako sprzęgło dobrze sprawuje się też waż zbrojony widziałem już kilka takich ploterów

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”