Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: samezrp »

A ja jakoś nie wierzę w te "bezobsługowe" drukarki. Obserwując rynek od jakiegoś czasu specjalnie nie widzę różnicy między porządnie zrobionymi drukarkami "domowymi" i kombajnami. Oczywiście nie liczę porządnej obudowy. Silniki te same, elektronika ta sama*, ekstrudery, głowice, grzałki itd. wszystko to samo. Cena inna.
IMHO jeśli drukarka domowa jest złożona porządnie, ma sztywną obudowę, nie ma luzów i jest porządnie skalibrowana, pracuje tak samo jak wypasiona, a na jakość wydruku większy wpływ ma slicer czy filament.

*piszę o typowych silnikach i typowej elektronice.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: animos »

virgin71 pisze:Oczywiście masz rację. Tyle, że ja nie mówię, że masz jechać na wymianę kół do salonu/serwisu. Wyważonym jest jechać do pana Mietka, który kupił poduszki hydrauliczne do podnoszenia auta, zamiast dymać lewarkiem. Serwis ASO weźmie za to pewnie 200zł, ale Miecio 60zł.
Zabezpieczyli się przed tym - jak u Miecia to utrata gwarancji.

Co innego ze starszymi samochodami - wtedy to nawet szukanie warsztatu poza stolicą ma sens - ceny dużo niższe.
Myślę, że nie ma już problemu ze zlecaniem, może u nas zasobność portfela trochę to ogranicza ale nie ma mowy o rezygnacji.
Tu jest też prawidłowość, że mając więcej funduszy i co za tym idzie pracy bardziej opłacalnej bardziej zależy ci na czasie wykonania usługi niż jej cenie.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: virgin71 »

samezrp pisze:A ja jakoś nie wierzę w te "bezobsługowe" drukarki. Obserwując rynek od jakiegoś czasu specjalnie nie widzę różnicy między porządnie zrobionymi drukarkami "domowymi" i kombajnami.
Zapraszam do mnie. UM2 i UMO mam. UMO jest konstrukcją stricte reprapową, UM2 bezobsługową. Wcześniej myślałem, że różnica w cenie wynika z użycia dibondu i niczego więcej. Nieprawda. UM2 jest bezobsługowy. Chociaż moim zdaniem drukuje gorzej od UMO.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: animos »

Na: http://mojreprap.pl/viewtopic.php?f=50&t=8467 jest temat zakupu drukarki do około 1200 zł.
Przenosząc się zaoszczędzisz jak by nie było 300 zł.
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: Rafix095 »

Jest już ta recenzja lume? jak by się coś pojawiło to dajcie znać tutaj :D
A co do CTC Bizer to czym różni się wersja x2 od 1? No i czy warto sprowadzać ewentualnie z za granicy czy lepiej kupić w pl?

I jeszcze chciałbym zapytać jaki jest średni pobór prądu takiej drukarki?
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: FlameRunner »

Recenzja LUME została przełożona na początek przyszłego roku, testowana będzie już nowa wersja zestawu.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: samezrp »

virgin71 pisze:UM2 jest bezobsługowy. Chociaż moim zdaniem drukuje gorzej od UMO.
Ale ja właśnie w tym znaczeniu pisałem. Może niezbyt jasno. Nie, że nie trzeba nic robić, a że różnice w jakości są niewielkie i wynikają nie z drukarki (jeśli obie porządnie zrobione) a ze slicera przede wszystkim. Sam zauważyłem różnice w jakości wydruku w zależności jaki slicer dobiorę do filamentu.
Oczywiście nietechnicznym polecę bezobsługową, tylko że jeśli się okaże, że coś się stało, wtedy dupa i użytkownik nie jest w stanie nic zrobić, a zapchanie się dyszy czy zacięcie filamentu w każdej drukarce może się zdarzyć.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: virgin71 »

samezrp pisze:Nie, że nie trzeba nic robić, a że różnice w jakości są niewielkie i wynikają nie z drukarki (jeśli obie porządnie zrobione) a ze slicera przede wszystkim.
Ja się dalej nie zgadzam;) Wydruki z bezobsługowych i klasycznych nie różnią się niczym. Jedne są po prostu bezobsługowe. Różnic brak. Slicera nie dobierasz do filamentu. Do filamentu dobierasz ustawienia.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1024
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: samezrp »

Piszesz, że się nie zgadzasz, a się zgadzasz ;)
To inaczej: czy jesteś w stanie sobie wyobrazić sytuację, że budżetową drukarkę ustawisz tak, żeby się zrobiła bezobsługowa?
Tak: to ograniczeniem jest jakość wydruku, a napisałeś, że przy dobraniu ustawień slicera wydruki są takie same jakościowo, więc dla majsterkowiczów tylko wartość dodana;
Nie: jakie w takim razie ograniczenia są w tych bezobsługowych, które uniemożliwiają dobrą jakość, nawet po optymalizacji (czy to HW czy SW)?

A w skrócie moje myślenie: nie znalazłem elementu w bezobsługowych drukarkach, który nie mógłby być zastosowany w budżetowych polepszając jakość, a cena jaką się płaci to cała otoczka, na temat której tu dyskutujemy, czyli optymalizacja ogólnie rzecz biorąc. Optymalizacja HW i SW, która to, lepiej lub gorzej, była zrobiona przez kogoś w "high end" drukarkach i za to - uczciwie - bierze pieniądze.
IMHO 90% użytkowników tego forum i tak te ustawienia będzie próbowało zmienić :D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pierwsza drukarka do ok 1500zł

Post autor: McKee »

samezrp pisze:Piszesz, że się nie zgadzasz, a się zgadzasz ;)
To inaczej: czy jesteś w stanie sobie wyobrazić sytuację, że budżetową drukarkę ustawisz tak, żeby się zrobiła bezobsługowa?
Nie da się. Z samej nazwy: Budżetowa, tzn trzeba iść na kompromisy. Jakość jest kompromisem. Jak chcesz bezobsługowość to inwestujesz w dobre/niepsujęce się/niewymagające ciągłej kalibracji części. A to kosztuje. Możesz wymienić 80-90% drukarki "budżetowej" ale cena takiej operacji będzie wyższa niż drukarki "bezobsługowej".
Zresztą z tą drugą nazwą też się nie zgadzam. Każdy sprzęt wymaga obsługi (jakiejś).
samezrp pisze: Nie: jakie w takim razie ograniczenia są w tych bezobsługowych, które uniemożliwiają dobrą jakość, nawet po optymalizacji (czy to HW czy SW)?
Raczej odwrotnie. Ograniczenia są w budżetowych. Przecież chyba nie nazwiesz UMO za ~5500PLN drukarką "budżetową"?
samezrp pisze: A w skrócie moje myślenie: nie znalazłem elementu w bezobsługowych drukarkach, który nie mógłby być zastosowany w budżetowych polepszając jakość, a cena jaką się płaci to cała otoczka, na temat której tu dyskutujemy, czyli optymalizacja ogólnie rzecz biorąc. Optymalizacja HW i SW, która to, lepiej lub gorzej, była zrobiona przez kogoś w "high end" drukarkach i za to - uczciwie - bierze pieniądze.
IMHO 90% użytkowników tego forum i tak te ustawienia będzie próbowało zmienić :D
Za bardzo upraszczasz. To nie są poszczególne elementy tylko całość projektu i całość wykonania.
Dobra, precyzyjna drukarka (nieważne jak ją nazwiesz) MUSI kosztować.
Może nie tyle ile np. Zortrax, ale przecież z plasteliny jej nie wykonasz. Musisz zastosować albo dobre cześci, albo swój czas do wybrania jednego dobrego silnika z 10 tanich używanych. Koniec końców, jak zaczniesz "oszczędzać" to zapłacisz za ten silnik (lub jakąś inną szwankującą pierdułę) podwójnie. Na pewno można złożyć dobrą drukarkę taniej niż kupić gotową, tylko papatrz na forum jak długo ludzie składają drukarki (tacy normalni, bez wcześniejszego dużego doświadczenia).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”