Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
poison
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2023, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: poison »

Cześć :)
Na wstępie nadmienię, że jestem laikiem bo dziś mam dziewiczy rejs z Bambu X1 CC :)
Na początek pierwszy wydruk z PLA Bambu - zachwyt.
Później stwierdziłem, że dołożę do AMS testową szpulę Colorfil White, skonfigurowałem standardowo tak jak należy - Generic PLA, bez kombinacji z temperaturą czy innymi parametrami.
Filament sprawia wrażenie jakby
1. nie trzymał się standardowego cold plate i kleił się do siebie.
2. trzymał się lepiej dualsided PEI plate ale to nie zmienia faktu, że po próbnych wydrukach robi jedna wielką kulkę i wszystko się lepi jak jest rozgrzane, nowa warstwa potrafi ciągnąć za sobą poprzednią.
Czy to wadliwy filament czy do tych szpuli tego koloru potrzeba jakiejś specjalnej konfiguracji?
Nadmienię iż kolega od tej samej drukarki wspominał iż nie miał problemu ze szpulami tej marki.

Załączę parę zdjęć, na pierwszym widać, że już próbne linie się odklejają jak jeździ, na drugim po zatrzymaniu wydruku zaraz po pierwszej warstwie, dysza "obrasta" filamentem, następnie go spuszcza i tyle z zabawy :thumbdown:
Standardowa płyta:
https://imgbb.com/31Cs95g

PEI:
https://ibb.co/44VxKMV
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: mcxmcx »

Daj 70° na stół i puść jeszcze raz

Jak był otwarty, to może być mocno mokry.

Jak zginasz to się łamie czy gnie?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
poison
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2023, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: poison »

@mcxmcx: on nawet pierwszej warstwy poprawnie nie kładł, puściłem teraz inny projekt na Colorfil Light Green i poszedł ładnie, puściłem również biały i wygląda na to, że figurka zakończy się powodzeniem.
Może to kwestia specyficznego projektu? A może faktu, że zrobiłem "unload" dla tej szpuli w AMS i załadowałem ponownie - chociaż to trochę absurdalna teza z mojej perspektywy. W między czasie próbowałem również wyższej i niższej temperatury dyszy, to drugie zakończyło się blokadą dyszy. W końcu ją kilka razy rozgrzałem, puściłem filament Bambu i poszło.
Zaraz spróbuję ten "pechowy" projekt puścić na Light Green od Colorfila by mieć porównanie.

Dziękuję za sugestię ze stołem, spróbuje jak tylko druk się sypnie na zielonym.

P.S. Wszystkie wydruki na w pełni zamkniętym Bambu.
Awatar użytkownika
poison
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2023, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: poison »

Mała aktualizacja - pierwotny projekt na Colorfil Light Green również poległ, także widocznie to za wiele dla tego filamentu.

Z tym "otwartym" to pewnie miałeś na myśli nie Bambu a filament - to świeżo kupione, zapakowane próżniowo wraz z workiem przeciw wilgoci :)

Myślę, że przede mną testy jeszcze wielu filamenów i tym samym spory bagaż doświadczeń i wniosków.
marcin86
Postów w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: marcin86 »

Płytę odtłuszczałeś? Ja odtłuszczam wodą z niewielką ilościa IPA ale odtłuszczają też wodą z mydłem.
Z Colorfilla mam czarny i burgundowy, drukowane na P1P nie sprawiają problemów na "generic PLA"
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: Mati »

poison pisze: 15 cze 2023, 23:34P.S. Wszystkie wydruki na w pełni zamkniętym Bambu.
PLA nie drukuje się w zamkniętej komorze, ten materiał wymaga intensywnego chłodzenia, więc podwyższona temperatura w zamkniętej komorze utrudnia druk.
poison pisze: 15 cze 2023, 23:57 Z tym "otwartym" to pewnie miałeś na myśli nie Bambu a filament
No właśnie chodzi o filament. Tworzywa są mniej lub bardziej higroskopijne - chłoną wilgoć z powietrza. Czasem zdarzają się szpule, które nawet mimo folii i pochłaniacza wilgoci są zbyt "mokre". Być może zależy to od miejsca przechowywania tego filamentu, nie wiem.
Sam też drukowałem sporo z colorfila, co prawda nie na bambu a innych (również szybkich) drukarkach, ale problemów z materiałem nie miałem.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: RevanitaPL »

Jeśli chodzi o PLA na Bambusie, miałem mnóstwo problemów z nim, generyczne ustawienia nie dawały żadnych rezultatów przy gorszej jakości filamencie czy zawilgoconym. Wystarczyło jednak podwyższyć temperaturę łóżka oraz głowicy do 235 stopni i wszystko ładnie drukuje. Ogólnie polecam jeszcze kalibracje flowa i flow rate'u, co do kalibracji Pressure Advance to ja jej nigdy nie potrzebowałem
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 1
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: Trolinka »

To jego pierwsza styczność z drukiem 3D :> Zabawy z flow , PA etc. to jeszcze przed nim :-) A Bambu ma drukować od strzała na Generic praktycznie wszystko :PPP Plug & Play
Problem pierwszy to ten colorfil strasznie płynie, problem drugi to object który ciężko bez supportu co by się nie zawalił :>
Ot taka kumulacja :P
TDI-CAD, Adinfo
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
poison
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 31 maja 2023, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: poison »

marcin86 pisze: 16 cze 2023, 01:16 Płytę odtłuszczałeś? Ja odtłuszczam wodą z niewielką ilościa IPA ale odtłuszczają też wodą z mydłem.
Z Colorfilla mam czarny i burgundowy, drukowane na P1P nie sprawiają problemów na "generic PLA"
Tak, w przypadku standardowego cold plate odtłuszczałem i nakładałem świeży klej, w przypadku PEI było czysto.
Mi dziś dojedzie właśnie czarny i fioletowy z Colorfila, potem sobie jeszcze porównam eSun'a.
Pozostałe wydruku jak np. testowy baby yoda free z thingverse poszły w prawie identycznej jakości co PLA na 30% wielkości.

Dziękuję uprzejmie za wszystkie rady i poświęcony mojemu tematowi czas, dziś spróbuję podwyższyć temperaturę łóżka i zobaczymy co z tego wyniknie.

Co do co do spostrzeżeń organoleptycznych to biały zdaje się być bardziej "ciągnący" niż light green wykonując te same ruchy przy danym wydruku.

P.S.
Tak poza konkursem.
Jakby ktoś miał ochotę na marnowanie Colorfila i puszczenie mojego pierwszego próbnego druku (zamiast wszechobecnego Benchy) to proszę uprzejmie: https://www.thingiverse.com/thing:5156975
Szpule Bambu robią to bez supportu z małym kosmykiem na jajkach przy skali 30% :lol: , Colorfil nie zrobi nawet pierwszej warstwy a jak zrobi (PEI) to dalej już wszystko się do siebie klei. Ciekawe czy temperatura tutaj da satysfakcjonujący rezultat.


Miłego dnia :toast:
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Colorfil White - brak możliwości wydruku na Bambu

Post autor: jarekb »

Drukowałem białym colorfillem na double textrured plate bez żadnego problemu
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”