Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
rafalpc2019

Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

Witam, jestem tu nowy więc serdecznie pozdrawiam wszystkich.
Mam drukarkę parę dni dopiero.
A więc jak to jest z tym drukowaniem PLA na taśmie.
Chcę bez grzanego stołu bo po co mi dodatkowe koszty.
Mam wypoziomować stół normalnie jak zwykle na kartkę papieru tak żeby lekko szorowała ją?
No ok ale jak to wypoziomuję i nakleję papier to już w miejscu gdzie go nakleję będzie wyżej nie?
Trzeba jakieś offsety do osi z czy coś robić do tego?

A i czy to normalne że trzeba podkładać pod jedną nogę drukarki papier żeby równo było?
Niedużo tego papieru ale zawsze coś. Drukarka to ender 3.
Kupiłem używkę więc nie wiem czy rozkładać to i robić od nowa?
Pozdro.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: dziobu »

rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46 Witam, jestem tu nowy więc serdecznie pozdrawiam wszystkich.
Witaj.
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46A więc jak to jest z tym drukowaniem PLA na taśmie.
Od paru lat nie drukuje się PLA na taśmie.
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46Chcę bez grzanego stołu bo po co mi dodatkowe koszty.
eee poważnie? Wyliczałeś ile jest tych kosztów?
Poza tym są liczne podkładki które rozwiązują problem.
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46Mam wypoziomować stół normalnie jak zwykle na kartkę papieru tak żeby lekko szorowała ją?
Poziomujesz tak żeby zero było w zerze. Na pozycji "0" dysza ma dotykać stołu. Standardowa kartka A4 (80g/m2) ma grubność 0.1mm.
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46No ok ale jak to wypoziomuję i nakleję papier to już w miejscu gdzie go nakleję będzie wyżej nie?
Trzeba jakieś offsety do osi z czy coś robić do tego?
Tak.
Ale zapomnij o taśmie. Poważnie.
Ja wiem że się da. Tak samo jak da się zbudować drukarkę na prowadnicach od szuflady.
Ale mamy 2023r i szkoda marnować życie na ponowne rozwiązywanie starych problemów.
Adinfo, cyfron
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: Andrzej_W »

rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46 Chcę bez grzanego stołu bo po co mi dodatkowe koszty
Na filament wydasz więcej z czasem :onion:
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46 A i czy to normalne że trzeba podkładać pod jedną nogę drukarki papier żeby równo było?
Nie to nienormalne. Rozbierz ją sobie i poskładaj jeszcze raz jest kilka dobrych poradników na YouTube
A przy okazji się zapoznasz z budową
Wymień od razu łącznik na ten od TDI-CAD ma sklep na allegro bo aktualnie jego na stronie nie działa.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: majek »

rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46 A więc jak to jest z tym drukowaniem PLA na taśmie.
Kiedyś dawno temu, za górami, za lasami...
a później dinozaury wyginęły.
rafalpc2019 pisze: 17 cze 2023, 00:46 Chcę bez grzanego stołu bo po co mi dodatkowe koszty.
Stół grzeje pełną mocą tylko zanim osiągnie docelową temperaturę. Później moc pobierana zależy od tego ile ciepła 'ucieknie'.
Jak chcesz mieć bardziej ekonomicznie, to zaizoluj termicznie stół od spodu, przy okazji będzie się też szybciej nagrzewał (są gotowe izolujące maty samoprzylepne za nieduże pieniądze).

A co do taśmy i prądu, to za cenę rolki niebieskiej taśmy będziesz miał kilkaset godzin grzania stołu - nie opłaca się kombinować.

Kup jeszcze klej (np. w sztyfcie od DD), to PLA będzie się lepiej trzymać, a PETG będzie łatwiej odrywać.

A docelowo, to blachę na stół z PEI czy inną modną powierzchnią, ale to już większy wydatek.
Abys
rafalpc2019

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

Rozebrałem wszystko, poskładałem do kupy(Jest perfekt).
Nawet udało mi się ustawić idealnie opadający róg osi Z jest teraz perfekt odległość w każdym miejscu od szkieletu drukarki.

Wyciszyłem wentylator zasilacza(teraz jest regulowany a ustawilem go na 14V chyba zrobię mniej, ale mam potencjometr ukryty w wlocie powietrza więc to nie problem) LM317T wystarczy spokojnie do tego nie trzeba nic drukować.

Do puszki elektroniki zrobiłem sobie wydruk do wentylatora 80mm(ten będzie latał na 8V) jest w połowie w puszce że tak powiem, zamienię mój wydruk z blachą pokrywy bo mnie denerwuje ten wbudowany wentylator. Jest cisza jeśli chodzi o niego.

A i wydrukowałem sobie też podkładkę do silnika osi Z(0.5mm jest perfekt jakby komuś to pomogło).
Bo za cholerę nie mogłem zrobić żeby ten pręt był dokładnie równoległy do szkieletu drukarki.

Spokojnie drukuję na zimnym stole bez problemu, kupiłem sobie klej typu Hegron i daję radę.
Nic się nie odkleja.

Ale czyszczenie tego to tragedia jest, zdejmuję szkło i myję to wodą z płynem do naczyń, bo te "specyfiki" co polecają to tylko rozmazują ten klej.
Kupiłem aceton, ale to nic nie daje, może spróbuję jeszcze octu z płynem do szyb. No niestety przed każdym wydrukiem siadam i poziomuję.

Problem na tą chwilę to poziomowanie stołu, to jest naprawdę dramat.
Kupię chyba sobie PETG i podrukuję sobie tego klack-ender, ktoś tego używa? Jakieś sugestie co do jakiegoś taniego poziomowania?
https://www.youtube.com/watch?v=Y0sMVlyAN2I

Co do tego nieszczęsnego poziomowania, moje polega na: opuszczaniu osi Z aż usłyszę klik i dopiero poziomuję na kartkę(jak ktoś ma lepszy sposób proszę dać znać.
Jeszcze muszę wymienić sprężyny bo podobno pomagają, wydrukowałem sobie do tych moich sprężyn co mam niby stabilizatory, no nie wiem czy to tak pomaga, nie zaszkodzi chyba napewno.

Hm jedyne co mógłbym ulepszyć jeszcze to jakość druku jeśli można, co tanio by załatwiło sprawę? Jakie zmiany musiałbym wprowadzić?
rafalpc2019

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

Andrzej_W pisze: 17 cze 2023, 01:20Wymień od razu łącznik na ten od TDI-CAD ma sklep na allegro bo aktualnie jego na stronie nie działa.
Znalazłem ale co to dokładnie daje?
https://zadar.pl/gardziel-ender-3-m6-teflon to nie to samo przez przypadek?
rafalpc2019

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

No mam już szkło zakupione przez poprzedniego właściciela oryginalne zdaje się od creality.
Ale planuję kupić PCB bez miedzi, podobno dobre jest.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: Andrzej_W »

rafalpc2019 pisze: 21 cze 2023, 22:27 Znalazłem ale co to dokładnie daje?
https://zadar.pl/gardziel-ender-3-m6-teflon to nie to samo przez przypadek?
Ten co wrzuciłeś wygląda jak standardowy łącznik, ale chodzi o taki https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319
A co daje to brak przerwy pomiędzy rurka teflonową czyli PTFE a dyszą która potrafi się zrobić jak złączki przestają ja poprawnie trzymać.
Co do poziomowania w swoim rzadko to robię chyba że coś zrobię przy drukarce np. ostatnio odpadło mi chłodzenie wydruku :D
Mam całe mocowanie stołu praktycznie standardowe za wyjątkiem sprężyn które i tak kupiłem za długie ale podobno dobrze się sprawdzają dystanse silikonowe
takie jak to https://allegro.pl/oferta/sprezyny-sili ... 3412023815
Szkło myję wodą czasem z mydłem i stosuje zamiennie hegron lub kleik od DD
Poziomowanie stołu viewtopic.php?t=5415
Ja tak robię i działa możesz się wyposażyć w czujnik jak BLTouch ale to będzie się wiązało ze zmiana firmware
A poprawę jakości wydruków zacznij od poprawienia mechaniki luzów itp. Potem zabawa w dopracowanie profilu drukarki.
rafalpc2019

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

Andrzej_W pisze: 21 cze 2023, 23:03
rafalpc2019 pisze: 21 cze 2023, 22:27 Znalazłem ale co to dokładnie daje?
https://zadar.pl/gardziel-ender-3-m6-teflon to nie to samo przez przypadek?
Ten co wrzuciłeś wygląda jak standardowy łącznik, ale chodzi o taki https://allegro.pl/oferta/lacznik-ptfe- ... 3170320319
A co daje to brak przerwy pomiędzy rurka teflonową czyli PTFE a dyszą która potrafi się zrobić jak złączki przestają ja poprawnie trzymać.
Co do poziomowania w swoim rzadko to robię chyba że coś zrobię przy drukarce np. ostatnio odpadło mi chłodzenie wydruku :D
Mam całe mocowanie stołu praktycznie standardowe za wyjątkiem sprężyn które i tak kupiłem za długie ale podobno dobrze się sprawdzają dystanse silikonowe
takie jak to https://allegro.pl/oferta/sprezyny-sili ... 3412023815
Szkło myję wodą czasem z mydłem i stosuje zamiennie hegron lub kleik od DD
Poziomowanie stołu viewtopic.php?t=5415
Ja tak robię i działa możesz się wyposażyć w czujnik jak BLTouch ale to będzie się wiązało ze zmiana firmware
A poprawę jakości wydruków zacznij od poprawienia mechaniki luzów itp. Potem zabawa w dopracowanie profilu drukarki.
No napisałem co zrobiłem kilka postów wcześniej.
rafalpc2019

Re: Drukowanie PLA na taśmie malarskiej

Post autor: rafalpc2019 »

Z tej instukcji:

zbazuj oś Z (home Z)?????
pojedź do Z=0,1?????


Niebardzo rozumiem tej instrukcji, jak biorę home to drukarka idzie na sam róg stołui a dysza jest jakoś tak w połowie szkła.
Mam ustawić home tak żeby można było od razu poziomować? nie wiem jak to zrobić.
Możesz wytłumaczyć łopatologicznie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”