Strona 1 z 1

CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 22 cze 2023, 21:09
autor: TDI-CAD
Potrzebuję dodać drugą dyszę, głowicę do gotowego profilu Endera. Standardowo Ender ma jedną głowicę, dodałem drugi zestaw: ekstruder, głowica, dysza, grzałki itd. W marlinie ogarnięte, wszystko działa jak potrzeba. Teraz chciałbym do gotowego profilu w Curze dodać drugi ekstruder. Nie znalazłem takiej opcji. Cura v4 i wyżej.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 22 cze 2023, 23:22
autor: majek
W ustawieniach drukarki jest:
cura-extruders.png
U mnie jest niezły lag zanim menu wyboru liczby się otworzy, więc może być pierwsze wrażenie, że to nie działa.
I po tym dopiero pojawiają się opcje dla drugiego ekstrudera.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 22 cze 2023, 23:45
autor: konradsdev1
Dla Endera na liście jest do wyboru tylko 1 ekstruder.

Żeby to obejść musisz edytować plik C:\Program Files\UltiMaker Cura 5.3.0\share\cura\resources\definitions\creality_base.def.json i zamienić:

Kod: Zaznacz cały

"machine_extruder_trains": { "0": "creality_base_extruder_0" },

Kod: Zaznacz cały

"machine_extruder_trains": { "0": "creality_base_extruder_0", "1": "creality_base_extruder_1" },
Później w katalogu C:\Program Files\UltiMaker Cura 5.3.0\share\cura\resources\extruders\ skopiuj plik creality_base_extruder_0.def.json
jako creality_base_extruder_1.def.json i zmień w nim te linie:

Kod: Zaznacz cały

"name": "Extruder 2",
"position": "1"
"extruder_nr": { "default_value": 1 },
Teraz dla każdej dodawanej drukarki Creality będziesz mógł wybrać 2 ekstrudery.
machine_settings.png
Dla dodanej wcześniej drukarki też można to zrobić ale trzeba powielić pliki w C:\Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Roaming\cura\5.3\ :
definition_changes\creality_base_extruder_1+%232_settings.inst.cfg
extruders\creality_base_extruder_1+%232.extruder.cfg
user\creality_base_extruder_1+%232_user.inst.cfg

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 23 cze 2023, 00:23
autor: majek
konradsdev1 pisze: 22 cze 2023, 23:45 Dla Endera na liście jest do wyboru tylko 1 ekstruder.
O, nie wiedziałem, że można w profilach takie ograniczenia robić. Zawsze robiłem sam od zera, a wtedy nie ma tych limitów.
Czyli to co opisałem wcześniej jest do bani :sad2:

Edit:
Ale ciekawe, że na linuksie nie ma nic w katalogu ~/.local/share/cura/5.3/definitions/. W zasadzie szukałem po całym dysku creality_base.def.json i nigdzie nie ma.
Znalazłem: zaszyte to jest w AppImage, więc nie tak łatwo to będzie wyedytować na linuksie.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 23 cze 2023, 07:50
autor: konradsdev1
Jeśli robisz profil od zera to dla dla Custom FFF printer można ustawić maksymalnie 8 ekstruderów bo tyle jest wpisanych w pliku custom.def.json .
Do AppImage znalazłem coś takiego https://github.com/AppImage/AppImageKit.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 23 cze 2023, 09:46
autor: majek
konradsdev1 pisze: 23 cze 2023, 07:50 Do AppImage znalazłem coś takiego https://github.com/AppImage/AppImageKit.
Tak, to znam, ale oznacza to rozpakowanie obrazu, edycję i stworzenie go na nowo. Dlatego pisałem, że to już nie jest takie proste jak edycja odpowiedniego pliku.
Ten komentarz to było bardziej jako ciekawostka, że nie na każdej platformie da się to łatwo wyedytować i są różnice między instalacją windowsową a inną.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 23 cze 2023, 18:57
autor: ethanak
Nie musisz pakować, wywołujesz skrypt w katalogu w którym jest rozpakowany appimage.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 24 cze 2023, 00:34
autor: majek
ethanak pisze: 23 cze 2023, 18:57 Nie musisz pakować, wywołujesz skrypt w katalogu w którym jest rozpakowany appimage.
tylko ja go nie chcę rozpakowywać ;)

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 24 cze 2023, 09:06
autor: ethanak
No to overlay, parę linijek skryptu.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 24 cze 2023, 15:42
autor: majek
ethanak pisze: 24 cze 2023, 09:06 No to overlay, parę linijek skryptu.
I co jeszcze? Napisać moduł do kernela? :DD

Sprawdziłem, da się to nadpisać w lokalnym konfigu.

Czyli bierzemy te pliki co opisał @konradsdev1, ALE
1. Plik creality_base.def.json kopiujemy do lokalnego katalogu z konfigami Cury
- w windowsie pewnie do C:\Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Roaming\cura\5.3\definitions\
- w linuksie: ~/.local/share/cura/5.3/definition
2. Plik creality_base_extruder_0.def.json kopiujemy ze zmienioną nazwą też do lokalnego katalogu:
- w windowsie pewnie do C:\Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Roaming\cura\5.3\extruders
- w linuksie ~/.local/share/cura/5.3/extruders
3. Kopie plików edytujemy wg. tego co podał @konradsdev1

Tym sposobem po każdej zmianie wersji/upgrade Cury nie trzeba będzie robić tych zmian od początku.

Re: CURA - dodanie drugiego ekstrudera do istniejącego profilu drukarki

: 25 cze 2023, 10:24
autor: ethanak
Wiesz - ja pisałem ogólnie jak można wprowadzić zmiany w appImage również w przypadku gdy autor tego nie przewidział. jeśli ktoś na desktopie ma Linuksa to chyba z jakiegoś powodu i zamontowanie appImage w trybie overlay nie powinno być większym problemem. Takoż rozpakowanie. Zresztą w przypadku rozpakowania działa to lepiej niż przy squashfs i loop (czyli tak, jak robi to appImage przy starcie). I to dotyczy każdego appImage, nie tylko Cury.
Ergo: nie wiem jak na innych platformach, ale w przypadku Linuksa jest to dziecinnie proste i nie wymaga jakichś wypasionych dodatkowych programów (appImage potrafi się sam rozpakować).