Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Post autor: sobal »

Cześć,

Stanąłem ostatnio przed problemem: jak ciekawie spędzić urlop? Poszukałem na aliexpress, a dodatkowo zmotywowałem się propozycjami kolegi i postanowiłem wprowadzić trochę zmian w mojego starego Vorona 2.4 :)

Zakres zmian był bardzo duży, całość kosztowała mnie około tygodnia pracy - była świetnie spędzonym czasem :)

Od początku. Voron 2.4 z olbrzymią liczbą modów, chodzący bezproblemowo i drukujący idealnie. Maszynka złoto. Co by tu zmienić? Wszystko!

Najpierw rzecz najważniejsza, czyli wygodniejsze sterowanie. Tutaj szybka zmiana, zamiast 12864 jest Klipperscreen 5". Mega wygodne rozwiązanie, konfiguracja z offset czy zmiana ustawień maszyny to poezja, żadnego biegania do komputera :)
DSC_1469.jpg
1. Trudno mi powiedzieć, co jest największą zmianą. Od czasu zbudowania mojego Vorona powstała już wersja V2.4r2. Najważniejsza w niej zmiana to wyrzucenie dwóch szyn MGN9 na osi X i zastąpienie jej pojedynczą szyną MGN12. Wyrównanie dwóch szyn względem siebie, oraz ich późniejsza praca pod wpływem temperatury wprowadzają duże problemy z poziomowaniem i offsetem Z oraz bed meshem. Wymiana na jedną szynę znacznie usztywnia konstrukcję.

Czyli na pierwszy ogień poszła aktualizacja: zamówiona szyna oraz wózek, niestety nie było takiego z oporem (preload Z1) tylko taki pracujący bez oporów. Do tego z ciekawości zamówiłem cały zestaw elementów mechanicznych do Vorona wykonany z aluminium (CNC). Użytkownicy Vorków są podzielni pod tym względem, część twierdzi, że założenia konstrukcyjne maszyny zakładają pracę ABS, a aluminium jest zbyt sztywne. Ja z kolei nie lubię wypowiadać się na tematy, których samemu nie sprawdziłem osobiście - czyli jednak alu. Największe zaskoczenia były dwa:
a. Zamówienie dotarło w 48 godzin (sprzedawca zaznaczył wysyłkę z Chin :D )
b. Wykonanie po prostu perfekcyjne. Wszystkie elementy, gwinty, wymiary - po prostu poezja. Składanie tego to czysta przyjemność. Maszyna ekstremalnie sztywna.

2. Dobrze, skoro już mamy samą maszynę poprawioną, zamontowany MGN12, to pora na ekstruder (Afterburner) - również w całości wykonany z metalu. Jak się to miło składało. Tylko...ekipa Vorona w przez ubiegły rok pracowała już nad nowym ekstruderem (Stealthburnerem). No tak, co na to powie Ali? Ali powie, że jest Stealthburner w wersji drukowanej SLS z proszku (Nylon PA12). Od zawsze chciałem zrobić Afterburner w tej technologii, ale występowały w nim błędy uniemożliwiające tego typu wydruk.

Skoro już zamówiłem SB w wersji SLS, to jedziemy dalej z zakupami:
a. wymiana elektroniki na CAN a z tym płyty głównej (na BTT OCtopus v1.1 oraz płytki CAN SB2040
b. na ali znalazłem aluminiowy backplate ekstrudera Stealhburner:
DSC_1448.jpg
Dobrze, elementy SLS dotarły po około 10 dniach. Na pierwszy rzut oka wykonanie igiełka. Żadnych problemów w wydrukach, czy niedoskonałości. Tak... To właśnie okazał się największy problem. Sympatyczni Panowie z Chin nie wzięli pod uwagę skurczu wydruku oraz tolerancji. W związku z czym elementy okazały się ZBYT dokładnie wydrukowane. O ile przy elementach hotendu czy obudowy nie jest to problemem. To w przypadku ekstrudera okazało się jazdą bez trzymanki - nylon PA12 obrabia się ciężko. Do tego konstrukcja nowego ekstrudera też jest dużo bardziej skomplikowana niż Afterburnera. W efekcie złożenie całości zajęło mi cały dzień. W wydruku znalazł się jeden bardzo poważny błąd: ścieżka filamentu (od góry ekstrudera) była nieobecna. Był otwór górny, ale potem jest ok. 300mm ścieżki do radełka. Tego już w wydruku nie było. O tyle jest to duży problem, że ten kanał musi wypadać absolutnie idealnie między radełkami. Każde odchylenie spowoduje problemy - szczególnie przy TPU. Nad tym żeby go prawidłowo nawiercić męczyłem się kilka godzin. Cóż, poprawek nie przewidziano, więc pierwsza próba musiała być ostatnią. Udało się, ale bez dobrze wyposażonego warsztatu na pewno bym poległ.

Elementy z SLS:
DSC_1420.jpg
DSC_1423.jpg
DSC_1424.jpg
DSC_1434.jpg
DSC_1445.jpg
DSC_1451.jpg
DSC_1459.jpg
DSC_1465.jpg
//wątek będę kilka razy aktualizował, żeby nie utracić tego co już napisałem. Na koniec napiszę: KONIEC ;)
fyme, dziobu, Kopytko
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Post autor: sobal »

No i dobrze, że podzieliłem na etapy, bo mi wcięło 15 minut pisania :)

Jedziemy dalej. Backplate ekstrudera CNC alu. Znowu błąd. Tym razem brak bardzo ważnego otworu montażowego - bez niego nie dało by się złożyć ekstrudera. Ponownie warsztat i jedziemy, jak saper, jedna pomyłka. Na szczęście poszło ok. Problemem była grubość ścianki bocznej po wierceniu, nie przekraczająca 0.2 mm:
DSC_1456.jpg
Sama reszta składania poszła w miarę gładko. Z powodu braku tolerancji i zbyt dużego wydruku SLS uszkodziłem diody neopixel i musiałem zamówić garść nowych, poprawić mocowanie i polutować wszystko na nowo. Mocowanie tych diód jest genialne, w sensie oświetlenie detalu. Super wygodnie ustawić pierwszą ścieżkę.
DSC_1470.jpg
DSC_1476.jpg
Pierwszy wydruk, bez kalibracji poza ADXL:
DSC_1490.jpg
Potem przyszła pora na elektronikę. Dzięki użyciu CAN oraz stepperowi 2209 na płytce drukowanej SB2040 (oraz adxl) mocowanej na ekstruderze, liczba przewodów do ekstrudera spadła z 19 do 4. To już na prawdę olbrzymia różnica. Pierwsze flashowania CAN zajęły mi kilka godzin, bo nie bardzo ogarniałem dlaczego firmware trzeba wgrywać dwa razy.

Efekt końcowy - w pełni satysfakcjonujący. Drukarka drukuje. Testy ADXL wykazały wzrost przyspieszenia dla osi X z ok. 17-18k do prawie 21k (zv). Przy okazji przesiadłem się na dysze 0.5 i znalazłem taką ciekawą nowość, jak dysze pokryte teflonem:
DSC_1512.jpg
Podsumowując. W czasie urlopu nie ucierpiało żadne zwierze, ale uszkodziłem definitywnie poprzedni hotend i musiałem kupić nowy :) Plastspaw oszczędził na naklejce na szpulę i byłem pewien, że leci ASA, a leciało PLA. Clog śmiertelny. No to śliczny nowy HF:
DSC_1502.jpg
DSC_1504.jpg
DSC_1508.jpg
DSC_1510.jpg
Urlop spędzony bardzo miło. Teraz pora na tuning ustawień i kolejne kilka tygodni zabawy :) KONIEC
morf, konradsdev1, Andrzej_W, roman, fesou, fyme, dziobu, Elhape, Kopytko
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Post autor: roman »

I to są reprapy! ...a nie że "kupiłem se bambusa, ale to słiśtaśne ♥♥♥" :P
Artu, fyme, dziobu, konradsdev1, Andrzej_W, alucard321pl, morf, bukszpryt, Elhape
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Post autor: lukk »

Daj znać jak te dysze pokryte teflonem będą Ci się sprawdzać. Kupiłem takie już kilk miesięcy temu, myślałem że może PETG nie będzie się tak oblepiać. Ale oczywiście też się oblepia, a dodatkowo ta powłoka jest taka lekko miękka, nawet od klucza łatwo ślady zostają. No i zakładam, że do drukowania na temperaturze wyższej niż 245C pewnie kiepsko.

Super sprawa z tym oświetleniem wydruku. wygląda bardzo profi.
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Voron v2.4, czyli jak spędzić urlop

Post autor: RevanitaPL »

roman pisze: 25 cze 2023, 12:28 I to są reprapy! ...a nie że "kupiłem se bambusa, ale to słiśtaśne ♥♥♥" :P
Hejtujom fanów Bambusa :(

Ale poza tym to naprawdę świetnie się czytało, i jednak widać pełny profesjonalim :) :thumbup:
2x Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”