Nitkowanie

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
blasterpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 24 wrz 2021, 13:57
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: TRONXY X5SA 400 PRO
x 1

Nitkowanie

Post autor: blasterpl »

Dlaczego tak się dzieje , używam cały czas filamentu tego samego producenta a od jakiegoś czasu zaczęło się takie coś. Jakie parametry ruszyć?
Załączniki
IMG20230703080147.jpg
IMG20230703080141.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Nitkowanie

Post autor: dragonn »

Jeśli nie zmieniałeś żadnych parametrów i filament faktycznie ciągle ten sam to spróbuj go wysuszyć.
bukszpryt
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Nitkowanie

Post autor: roman »

Potwierdzam. Widać, że sam wydruk jest bardzo ładny - ładne powierzchnie, żadnych oznak innych problemów (tak na oko), poza cieknięciem z dyszy.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nitkowanie

Post autor: majek »

Albo złączki na bowdenie dostały luzów, chyba że masz directa.
Adinfo
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Nitkowanie

Post autor: Kopytko »

OOO fajny adapter lampy KTM, sam projektowałeś ,czy skądś zaciągnięte?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
blasterpl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 24 wrz 2021, 13:57
Lokalizacja: Jelenia Góra
Drukarka: TRONXY X5SA 400 PRO
x 1

Re: Nitkowanie

Post autor: blasterpl »

Dzieje się tak nawet jak założę nowa szpule wyjęta prosto z hermetycznego worka.Dzis próbowałem zmniejszać temp hotendu (z 220 do 205 ) ale bez rezultatu.Adapter mojego projektu.
Kopytko
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Nitkowanie

Post autor: Kopytko »

Wrzuć szpule do piekarnika elektrycznego, jak masz z termo obiegiem, 70 stopni na 3h. najpierw rozgrzej piekarnik, potem wrzuć.
To ze szpula hermetycznie zapakowana, niestety, przy pet nic nie znaczy. Wówczas na pewno wyeliminujesz problem filamentu, przed dalsza ingerencją np. w drukarkę.
dziobu
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Nitkowanie

Post autor: roman »

blasterpl pisze: 03 lip 2023, 21:13 Dzieje się tak nawet jak założę nowa szpule wyjęta prosto z hermetycznego worka.Dzis próbowałem zmniejszać temp hotendu (z 220 do 205 ) ale bez rezultatu.Adapter mojego projektu.
Napiszę to bardzo dosadnie (wręcz brutalnie) na wypadek gdyby ktoś będąc sfrustowany i zrezygnowany szukał w otchłaniach internetów rozpaczliwie odpowiedzi na pytanie "dlaczego to gufno nitkuje?!" i natknął się na ten temat.

Nie ma kompletnie najmniejszego znaczenia, że rolka była próżniowo zapakowana z pochłaniaczmi wilgoci, że choćby sam Józef Prusa Ci ją przyniósł, namaścił, pocałowa i przysiągł na głowe swojego pieska czy tam kotka, że "ten filament nie zawiera żadnej cząsteki h2o", czyli monotleneku diwodoru, czyli... popularnie - wody. Nie ma i już. Zasada jest prosta - nie wierz nikomu. Żadnemu producentowi, bo:
- raz puści partie np jakiegoś PETG, który rzeczywiście jak otworzysz jest suchy, a innym razem wyda "mokre" rolki dokładnie tego samego towaru (materiał i kolor), bo mu taka partia wyjdzie. I jest to niezależne od producenta, bo oni mają po kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt linii produkcyjnych, a niekiedy po kilka hal produkcyjnych. I w każdej są inne warunki, inna pora roku, inna wilgotność, inne maszyny, inny pracownik, inne chłodziwo (tak się domyślam tylko), i wszystko inne. Także, że "jedna była ok", a teraz ta nie jest, ...to nie jest absulutnie niczym zaskakującym.
- woreczki do pochłaniania wilgoci pochłoną resztki wody w... resztkach powietrza, które pozostało w worku po zgrzaniu (i być może jakoś tam ochronią jak się worek rozszczelni przed "nową wilgocią"), ale w żadnym razie nie wyssą ani nano-grama wody z filamentu.

Miewałem i takie rolki, które świeżo ze sklepu, cudnie zapakowane były bardziej wolgotne niż jakieś moje resztki leżące na parapecie przy otwartym oknie w czasie deszczów.

Tyle.

PS: sam się kiedyś na to nadziałem w najbardziej złośliwej konfiguracji jakiej tylko mogłem - 2 rolki czarnego PETG, kupione za jednym razem, identycznie wyglądające - jedna suchutka, druga wilgotna, i... niestety najpierw zużyłem suchą.
Adinfo, Kopytko
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Nitkowanie

Post autor: morf »

A ja bym szukał jednak przyczyny w jakiejś usterce np poluzowana rurka czy uchwyt jeśli to Bowden albo szparka (jeśli ten hotend jest konstrukcyjne podatny), która wypływa na wydajność retrakcji.
Skoro zarówno stara jak i funkiel nówka rolka nitkuje tak samo to już trochę podejrzane.
Wysuszyc można, pewnie nie zaszkodzi sprawdzić, chociaż jestem chyba kontr przykładem bo nigdy filamentów nie suszylem.
Elhape
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”