Uchwyt na bidon do roweru

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: maniolx »

Witam . Poniewarz elektryfikowałem ostatnio rower, to w tradycyjnym miejscu nie ma już miejsca na bidon . Postanowiłem sobie zaprojektować i wydrukować obejmy na widelce roweru do których przykręcę standardowe uchwyty bidonowe . Tak też zrobiłem . Wszystko poszło dobrze . Uchwyty przykręcone na widelcach a bidony w uchwytach , a właściwie nie bidony tylko postanowiłem sobie że zamiast bidonów będę używać butelek po napojach energetycznycz z dziubkiem o pojemności 750 ml . Wszystko dobeze śmiga , lecz pojawił się problem . Gdy wjadę w jakąś większą dziurę przy określonej prędkości to butelki wypadają z orginalnych uchwytów pomimo że siedzą w nich ciasno . Pomyślałem że zaprojektuję sobie i wydrukuję wyższe chwyty aby cała butelka w nich siedziała (zdjęcie poniżej) . Tak zrobiłem . Lecz podczas czwartej może próby wkładania butelki jedno ramię już pękło co widać na zdjęciu . Drukowałem z INPACT PLA w pozycji poziomej , wypełnieniem 40% ,warstwą 0,24 mm i bez podpór . Mam pytanie dla znawców . Czy jakbym drukował w pionie to czy daloby radę to drukować bez podpór i czy uzyskałbym wtedy większą wytrzymałość na boki przy wkładaniu butelki ?
Załączniki
IMG20230706132702.jpg
lukk
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: lukk »

Zelektryfikowałeś powiadasz....wlaśnie jak zobaczyłem tytuł wątku to myslałem, ze drukujesz podstawkę do baterii bidonowej, kilka ich już wydrukowałem: https://pojazdyelektryczne.org/viewtopi ... =31&t=9058

Co do Twojego uchwytu:
-drukowałbym z PETG, niskie chłodzenie, aby nie był zbyt kruchy i warstwy się dobrze związały,
-raczej starałbym się model zrobić tak, żeby był wydrukowany na stojąco i w tych ramionach było więcej "mięsa". wypełnienie może być 20%, ale ilość obrysów taka, żeby te ramiona składały się tylko z obrysów, bez wypełnienia.
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: maniolx »

lukk pisze: 06 lip 2023, 14:29 Zelektryfikowałeś powiadasz....wlaśnie jak zobaczyłem tytuł wątku to myslałem, ze drukujesz podstawkę do baterii bidonowej, kilka ich już wydrukowałem: https://pojazdyelektryczne.org/viewtopi ... =31&t=9058

Co do Twojego uchwytu:
-drukowałbym z PETG, niskie chłodzenie, aby nie był zbyt kruchy i warstwy się dobrze związały,
-raczej starałbym się model zrobić tak, żeby był wydrukowany na stojąco i w tych ramionach było więcej "mięsa". wypełnienie może być 20%, ale ilość obrysów taka, żeby te ramiona składały się tylko z obrysów, bez wypełnienia.
Ale Inpact pla jest bardzo mocny podobnie do ABS , tylko że pęknięcie nastąpiło na łączeniu warstw . Bo jak drukowałem poziomo to przy wkladaniu butelki siły działają na warstwy rozrywająco . Gdyby druk był w pionie to by chyba było inaczej . A PET-G to przy takiej konstrukcji wolałbym raczej nie bo z tymi nitkami to bym się chyba zaj-bał. Nie bardzo wiem jak zrobić aby ramiona były bez wypełnień .
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: aaannnd »

Zapalniczka i po nitkach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: dziobu »

maniolx pisze: 06 lip 2023, 15:00Ale Inpact pla jest bardzo mocny podobnie do ABS ,
Sęk w tym że ABS tak technicznie to jest słabszy od PLA.
PLA jest bardzo mocne, ale sztywne i kruche. Dlatego uchodzi za słabsze od ABSu, który dla odmiany jest nieco elastyczny.
Te wszystkie modyfikowane PLA to taka łata która zasadniczo pogarsza podstawowy parametr "zwykłego" PLA dając jakieś inne bajery.

W tym wypadku PET-G będzie po prostu lepszy, bo on się konkretnie do tego nadaje. Jest wytrzymały, drukowany bez nawiewu jest elastyczny i bardzo dobrze klei warstwy. Jak masz problem z nitkowaniem to zmień producenta albo wysusz szpulę a nie maskuj jednego problemu dodając sobie innych.


btw.
Chcąc być jak zwykle nieco kontrowersyjnym polecę Ci jeszcze TPU ;) Przy 3 obrysach jest wystarczająco sztywne, młotkiem nie rozwalisz, na warstwach się nie rozejdzie bo elastomery z definicji kleją się świetnie.


btw #2.
Jak producent pisze że materiał XXX jest lepszy/wytrzymalszy/blebleble od ABSu, to miej świadomość że ten "ABS" to czysty ABS którego zapewne nigdzie już nie dostaniesz w formie filamentu. Wszyscy producenci mają jakieś odmiany i każdy ABS na rynku jest lepszy od "ABSu".
morf, rafly
lukk
Postów w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: lukk »

dziobu pisze: 06 lip 2023, 15:11 btw.
Chcąc być jak zwykle nieco kontrowersyjnym polecę Ci jeszcze TPU ;) Przy 3 obrysach jest wystarczająco sztywne, młotkiem nie rozwalisz, na warstwach się nie rozejdzie bo elastomery z definicji kleją się świetnie.

To może trochę mniej kontrowersyjnie - PP :mrgreen:
dziobu, ethanak
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 1
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 237

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: BobekNierobek »

Też kombinowałem z bidonem. W tradycyjnym miejscu nie mogłem, bo nie dość, że rama obniżona w tym miejscu to jeszcze codziennie wieszam rower na wieszaku.
Też kombinowałem jakiś wydruk i próbowałem go gdzieś upchnąć.
Ostatecznie nawierciłem i nagwintowałem ramę i może w nietypowym miejscu jest teraz, ale w rzeczywistości bardzo wygodnie.
Biedon.jpg
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 8
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: maniolx »

dziobu pisze: 06 lip 2023, 15:11

W tym wypadku PET-G będzie po prostu lepszy, bo on się konkretnie do tego nadaje. Jest wytrzymały, drukowany bez nawiewu jest elastyczny i bardzo dobrze klei warstwy. Jak masz problem z nitkowaniem to zmień producenta albo wysusz szpulę a nie maskuj jednego problemu dodając sobie innych.





btw #2.
Jak producent pisze że materiał XXX jest lepszy/wytrzymalszy/blebleble od ABSu
To że piszę że Inpact PLA jest bardzo mocny to nie tylko opis producenta lecz także moje doświadczenia z tym materiałem . Mogę potwierdzić że jest bardzo mocny . Nawet te głupie obejmy na ten widelec rowerowy drukowalem z tego materiału . Do nich byl przykręcony bidon rowerowy a w nich prawie po kilogram ciężaru na obejmę. I tka lasy,góry doliny dziury w drodze itp . Wszystko wytrzymały . Przejechałem ok 5000 tyś km , tak pięć tysięcy i są ciągle na widelcu rowerowym . Jak ty nie masz problemu z PET-G to wydrukuj taki uchwyt bidonowy jak na moim zdjęciu i pokaż że nie masz nitek i to zajebistych nitek . Są wydruki gdzie nitek jest bardzo mało ale gdy dysza nie jezdzi co chwila 10 w prawo 10 w lewo a tak właśnie przy tym wydruku jest .
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: majek »

maniolx pisze: 06 lip 2023, 16:06 To że piszę że Inpact PLA jest bardzo mocny to nie tylko opis producenta lecz także moje doświadczenia z tym materiałem .
No jak widać masz doświadczenie z tym materiałem - jest mocny i kruchy - czyli dokładnie to co @dziobu wyżej napisał (w końcu to taka zeschnięta kukurydza :DD ).

Jeżeli PET-G mocno Ci nitkuje, to jest o tym mnóstwo tematów, bo to nie jest jakaś wada materiału, ale właściwość, która uwypukla wady drukarki (zazwyczaj luzy na bowdenie, 'szparka' itp) i złe nastawy drukowania (np. za duża temperatura, złe ustawienie retrakcji, pozycja szwu, ustawienia 'wipe' itp). No i na niektórych materiałach rzeczywiście jest różnica między suchym a mokrym.
Po prostu trzeba się nauczyć nim drukować, na sprawnej drukarce (jak masz takie farfocle na wydruku z PLA, to nie dziwne, że PETG wychodzi tragicznie).

A same nitki najprościej się usuwa jak napisał @aaannnd zapalniczką, ale nie taką zwykłą a palnikiem (chociaż zwykła od biedy też daje radę, ale jest mniejsza kontrola i nie wszędzie się wejdzie płomieniem).
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Uchwyt na bidon do roweru

Post autor: ethanak »

Ja bym podobnie jak kolega wyżej zaproponował PP.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”