z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: 11master »

Hej.
Oświećcie/uświadomncie mnie bo rozkminiam temat od 2 wieczorów niestety bezskutecznie.
Mam przygotowane do stołu 3 rodzaje podkładu: szyba z natryskiem (4mm), szyba normalna (3mm), FR3 (2mm). Swego czasu drukowałem wszystko na szybie z nadrukiem jednak zachciało mi się FR4 odkąd przesunąłem krzywo zwykła szybę podczas sciągania wydruku i spękała się :/
Postanowiłem więc w końcu zabudować bl touch (clon - nie działa status 'closed' przy 'pin_up'; nieważne...)
Dewiacja przy testach wynosi ~.003xx ~.002xx więc całkiem dobrze.
I teraz tak: ustawiam z offset do np. grubej szyby - jest OK - kilka razy resetuję klippera daję G28 i ustawiam Z na 0 karta wchodzi jak ustawiłem za pierwszym razem z oporem - sukces.
Zamieniam grubą szybę na FR4 G28 znów Z na 0 i zonk! - różnica wynosi 0,050 Jak to kurna możliwe?? Offset jest wartością stałą nie zmienia się!
Stół na razie nie jest nagrzewany wszystko w pokojowej temp. Czytałem w klipperze o dewiacji stepperow osi Z ale to nie to.
Ktoś coś? :?:
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
aniol310
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: aniol310 »

Mam dokładnie to samo. Mam wrażenie że zależy od twardości powierzchni stołu.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: Andrzej_W »

aniol310 pisze: 08 lip 2023, 07:38 Mam dokładnie to samo. Mam wrażenie że zależy od twardości powierzchni stołu.
Żeczywiście szyba o grubości 4 mm jest twardsza od tej o grubości 3 mm :DD
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: 11master »

Jedyną zmienną tutaj jest cały czas oś/osie Z - wg dokumentacji klippera błąd może wynosić przy - dobrej sondzie - "odległość kroku" ale to i tak są wartości rzędu .01X, to jednak dalej nie .05 czy nawet .07 tak mam przy innych nakryciach :) stołu.

Zakładając, że sonda zawsze "styka" w tym samym miejscu (czyt. bolec wchodzi zawsze do końca, a tak jest na 100%) to tylko miejsce gdzie "styka" przesuwa się na śrubach wyżej lub niżej w zależności od grubości podkładki. I tym samy wracamy do osi Z.

Oczywiście problem można znów obejść - dodając odpowiedni offset podczas zmieniania podkładu, ale problem będzie aby nad tym IMO zapanować przy jego (offsetu) zmianach.

BTW.
Widział ktoś macro do ustawiania stołu, ale działające w ten sposób, że czujnik mierzy wszystkie śruby potem daje wybór jednego z pomiarów i
mierzy nad śrubą odległość i podaje w czasie rzeczywistym pomiary, aby można było śrubą wyregulować odpowiedni poziom i tak wszystkie śrubki?
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: fesou »

Masz ustawione w kliperze, że używasz bltouch'a jako Z endstop? Nie masz dodatkowej krańcówki gdzieś przy stole (jak w Voronach)?
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: z offset i bltouch i różne wysokości stołu - zagwozdka

Post autor: 11master »

Nie, choć się zastanawiałem nad tym.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”