Strona 1 z 1

Przesunięty wydruk

: 15 cze 2017, 21:46
autor: Wioletowy
Witam Panowie po raz kolejny mam problem z przesuwaniem wydruku. Wydruk przesuwa sie przy większych obiektach przy mniejszych niczego takiego nie zauważyłem, po około 1.5 h drukowania mniej więcej. Prosze o jakaś radę flow ustawione prąd na stepstickach ustawiony, stół prostu, pasek naciągnięty. Pomoże ktoś ?

Re: Przesunięty wydruk

: 15 cze 2017, 21:51
autor: emartinelli
A zasilacz odpowiednio wydajny?
Jak z temperaturą silnika po godzinie pracy: chłodny, ciepły, gorący? Jeśli chłodny to ja bym jeszcze podkręcił trochę napięcie na stepstiku.

Re: Przesunięty wydruk

: 15 cze 2017, 21:58
autor: Wioletowy
silnik jest gorący, jeśli zasilacz to dopiero po takim czasie by świrowało ?

Re: Przesunięty wydruk

: 15 cze 2017, 23:07
autor: meler
Masz chłodzenie skierowane na stepsticki?

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 08:42
autor: morf
Po pierwsze primo jakie stepstiki/silniki i jakie Vref masz ustawione?
Jesli silnik jest bardzo goracy to Vref za duze i tez moze gubic kroki
+ chlodzenie to co pisal meler

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 10:21
autor: samezrp
Generalnie silnik nie może być gorący:
http://www.magnesy.pl/kategoria-t/164-t ... ie-tc.html
Jak jest za gorący = za duży prąd stepstika. Jeśli zmniejszysz prąd i gubi kroki od razu = za słaby silnik.
Rozwiązania dwa:
-wymiana silnika;
-dobre chłodzenie obecnego (w pewnych granicach);

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 16:55
autor: Wioletowy
Vref ustawiony na 1.38V stepstick TMC2100 przy silnikach 1.5A chłodzenie stepsticka- Włożone większe radiatory+nadmuch na całą elektronikę.
Gorący- taki że da sie dotknąć i przytrzymać ale nie taki że aż bije od niego ciepło :P

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 18:46
autor: morf
Aaaa TMC2100 :)
A czasem Kolega nie ma w trybie sealthChop (aka cichym)?
On generalnie nie nadaje sie do drukarek zbytnio, mimo ze prawie wszyscy tak probuja.
Jesli chcesz przy tym pozostac, zmniejsz Jerk i Acceleracje.

ew sprobuj w spreadCycle (CFG1 spiety do GND) i zobacz czy tez beda przesuniecia

PS. Vref masz strasznie duzo, ja mam TMC2100 na 0.9V a silniki 1.7A.
Zjedz troche nizej.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 19:45
autor: Wioletowy
Teorytycznie właśnie spie...... mi się jeden stepstick przy ustawianiu Vref wyświetlacz przygasa i chyba śmietnik pozostaje dla niego :(
Miałem spread bo teraz to musze zamówić, no cóż całe życie człowiek uczy sie na błędach :sorry:

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:20
autor: Wioletowy
Wstawiłem sobie w miejsce zepsutego TMC DRV i mniej więcej w tym samym miejscu występuje ten problem

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:27
autor: dragonn
A drukujesz z włączonym skokiem Z przy ruchach niedrukujących? Przy jakich ruchach zdarza się przesuniecie?

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:29
autor: Sekal
Jeśli to delta (nie widzę dokładnie na zdjęciach) problem może być taki, że w różnych obszarach pola roboczego ta sama prędkość liniowa oznacza bardzo różną prędkość na prowadnicach. Trochę to mało intuicyjne na początku, ale trzeba uważać jak szybko jeżdżą wózki na kolumnach, a nie głowica po polu.

Ogólnie na środku można szybko drukować, a im bliżej brzegu tym bardziej trzeba uważać.

Przelicz ile impulsów wysyła elektronika może warto rozważyć zwiększenie mikrokroku.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:39
autor: dragonn
zwiększyć? większa ilość mikrokroków to mniejszy moment i więcej roboty do elektronik. Chyba że ja czegoś nie wiem.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:50
autor: Sekal
1/16 jest mniejsza od 1/8 i w jedności mieści się ich więcej.
Zwiększając wartość mikrokroku zmniejszamy ich ilość.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 21:57
autor: Wioletowy
Słychać takie napięcie i wystrzelenie paska takie przyspieszenie mega po czym przesuwa wydruk, ruch niedrukujacy czyli tam gdzie występuje detrakcja mam ustawiony hop up 2mm, jednak to się dzieje podczas przejazdu głowicy po wydruku z miejsca na miejsce, nie wiem czemu nie unosi jej właśnie w tedy. Mikroskop mam ustawiony na 1/16
PS. Czytałem i byłem świecie przekonany ze im mniejszy mikroskop tym lepiej-lepsza jakość wydruku

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:02
autor: Sekal
1. Czy drukarka to delta?
2. Czy możliwe możliwe, że odbywa się to przy takim położeniu ramion konkretnym, że wózek (na którejś kolumnie) ma bardzo dużą prędkość?
3. Zmniejsz prędkość o połowę albo nawet do 1/4, ale w tym samym gcodzie i zobacz co się stanie (M220 S25)

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:02
autor: dragonn
Bo masz pewnie włączoną retrakcję tylko dla travel poza obiektem. W S3D taka opcja jest, pewnie w Curze test.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:04
autor: Wioletowy
Drukarka to delta, w Curze w repetierze nie widzę takiej opcji jedyne co to mam opcję ogranicz przejścia przez obrysy, drukowałem kiedyś na tym ale litości kostka 20x20 szła ponad godzinę.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:09
autor: Sekal
Wioletowy pisze:Drukarka to delta
Poruszaj głowicą i ramionami przy wyłączonym napięciu. Poświęć tę chwilę, najlepiej po stole od brzegu do brzegu. Zrozumiesz jak działa delta. Zauważ, że kiedy jesteś przy brzegu i wykonasz ruch o kilka cm to na jednej kolumnie wózek ruszy o ułamek tego ruchu, a na innej wielokrotność.

Sprawdź zmniejszenie prędkości (byle na dokładnie tym samym gcodzie!) - tak na marginesie bardzo dobra metoda poszukiwania różnych dolegliwości.

ps. Jako drugie sprawdziłbym zmniejszenie travel. Jeśli nie ma problemu z obrysami przy brzegach, a jest na ruchu jałowym tylko.

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:18
autor: Wioletowy
Tak wszystko rozumiem ale nadal pozostaje niewyjaśniony efekt strzału z procy to bardzo ładnie słychać i dokładnie w tym samym miejscu na takim samym g code

Re: Przesunięty wydruk

: 16 cze 2017, 22:26
autor: Sekal
Wypadkowa przyśpieszenie (na wózku pionowym) + naciąg paska. Może być nawet tak że głowica idzie po prostej a wózek na kolumnie zmienia kierunek. Idzie w górę a potem w dół i to szybko. Możesz puścić wolno i obserwować to miejsce. Często jest też tak, że jest ustawiona jakaś prędkość maksymalna, ale z powodu niskiego przyśpieszenia nie jest osiągana prawie nigdy. Dopiero przy długich przejazdach.

Re: Przesunięty wydruk

: 18 cze 2017, 14:03
autor: Wioletowy
zmniejszyłem prędkości drukowania, niestety problem występuje dalej, to nie jest tak że głowica sie przenosi i traci krok, po prostu słychać napięcie którejś z osi takie wystrzelenie głowicy jak z procy no i już jest zmienione położenie w mniejszym lub większym stopniu tak jakby się przesuwał powierzchnia drukowania była nierówna i o coś zahaczało.

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 10:27
autor: Sekal
1. A jak wydruk z mniejszą prędkością travel - na poziomie takiej jak robisz obrysy?
2. Może wytnij ten kawałek kodu gdzie odbywa się to szarpnięcie, puść go kilka razy i za każdym razem obserwuj drukarkę.

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 12:08
autor: Kopytko
Niestety TMC2100 mają tak do siebie ,zę potrafią zgubić krok, losowo i bez znaczenia gdzie. Dlatego wróciłem na a4988 a teraz wychodzą nowe tmc poprawione i bardziej nadające się do drukarek 3d gdzie ten problem podobno został usunięty.

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 12:15
autor: FlameRunner
Tak swoją drogą, czy TMC2100 w trybie nie-cichym z interpolacją 1/16 -> 1/256 też mają ten problem?

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 12:26
autor: Kopytko
W nie cichym podobno nie, chodzi o to narastanie i stabilizowanie prądu. w trybie cichym jest to cieżkie do zniesienia przy częstych zmianach kierunku. (czyli w drukarkach). W trybie nie cichym podobno nie występuje.

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 16:23
autor: Wioletowy
właśnie w trybie cichym ja mam spreadCycle kurcze wydawać by się mogło że już nie szarpie głowicą jak zmniejszyłem mu flow do 80 jednak
przesunięcie występuje.travel mam na 80mm/s

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 16:31
autor: Kopytko
Przypomnij jaki masz jerk i akceleracje, oraz jaka predkosc ruchów jałowych oraz czy parametry akceleracji takie same jak dla druku. Chyba ,ze głowica ci zahacza o wydruk to niepotrzebnie sie tu pocimy w sprawie stepsticków:P Bo to i na sprawnym układzie potrafi skakać:P

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 17:00
autor: Wioletowy
Wioletowy pisze:zmniejszyłem prędkości drukowania, niestety problem występuje dalej, to nie jest tak że głowica sie przenosi i traci krok, po prostu słychać napięcie którejś z osi takie wystrzelenie głowicy jak z procy no i już jest zmienione położenie w mniejszym lub większym stopniu tak jakby się przesuwał powierzchnia drukowania była nierówna i o coś zahaczało.
Dokładnie słychać zahaczanie głowicy->napięcie paska->wystrzelenie głowicy :(
Wrzucam kawałek configa
define DEFAULT_MAX_ACCELERATION { 9000, 9000, 9000, 10000 }

/**
* Default Acceleration (change/s) change = mm/s
* Override with M204
*
* M204 P Acceleration
* M204 R Retract Acceleration
* M204 T Travel Acceleration
*/
#define DEFAULT_ACCELERATION 1800 // X, Y, Z and E acceleration for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 3000 // E acceleration for retracts
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION 1500 // X, Y, Z acceleration for travel (non printing) moves

/**
* Default Jerk (mm/s)
*
* "Jerk" specifies the minimum speed change that requires acceleration.
* When changing speed and direction, if the difference is less than the
* value set here, it may happen instantaneously.
*/
#define DEFAULT_XJERK 20.0
#define DEFAULT_YJERK 20.0
#define DEFAULT_ZJERK 20.0 // Must be same as XY for delta
#define DEFAULT_EJERK 5.0

Re: Przesunięty wydruk

: 20 cze 2017, 17:11
autor: Kopytko
Na spreadCycle wydaje się być wszystko ok. Zrób porządne testy wysunięcia filamentu, sprawdź kilka razy pod rząd, czy wysuwa dokładnie tą sama ilość, jak nie, to oznacza to ,ze albo silnik ekstrudera gubi mikrokrok albo ślizga sie filament. Przez co masz nie dokładna ekstruzję ( większość za małą jak np kalibrujesz) a jak wejdzie na dobry tryb, to przelewa i zahaczasz głowicą.

Re: Przesunięty wydruk

: 26 cze 2017, 22:42
autor: Wioletowy
Witam po przewie ! :) Przesunięcie wydruku występuje przy większych obiektach więc przejechałem pół miasta w poszukiwaniu baterii do suwmiarki i po wzięciu w w ręce zmierzyłem brim na rogach,otóż ewidentnie krzywo jest położona warstwa w jednym rogu jest 0.2mm a już w przeciwległym końcy jest 0.35mm. To chyba będzie to :unknown:
Nie wiem dlaczego Ale 1.Mam autoleveling
2. włączony macierz krzywizny
3. sonda ani drgnie
4. ustawienie offsetów przeprowadzone dokładnie
:unknown: :sad:

Re: Przesunięty wydruk

: 26 cze 2017, 22:53
autor: Kopytko
Sprawdź czy płaszczyzna sondy nie jest pod kątem do płaszczyzny stołu, najlepiej przed czymkolwiek, ustawić stół na kartkę papieru względem dyszy, później sprawdź czy sonda jest na bank prostopadła do stołu. Jak nie to masz swój problem, też z tym walczyłem przez chwile w moim klonie mk2, kabel przechodzący za sonda ją krzywił.

Re: Przesunięty wydruk

: 27 cze 2017, 18:49
autor: Wioletowy
Niestety dalej tak samo, nie mam ręcznego ustawiania stołu :(

Re: Przesunięty wydruk

: 27 cze 2017, 20:34
autor: Kopytko
JAaaaaaa, dopiero teraz zauważyłem ,ze chodzi op delte :P hehehehe W której wieży ci wychodzi wyżej i czy tylko w jednej czy pomiędzy itp :) opisz:)

Re: Przesunięty wydruk

: 28 cze 2017, 16:21
autor: Wioletowy
w osi Y jest za nisko bo patrząc na wydruk z frontu delty ewidentnie widać że po prawej stronie między wieżami Y-Z jest niższa warstwa.

Re: Przesunięty wydruk

: 28 cze 2017, 18:02
autor: Kopytko
A na samych wierzach jeat juz ok? To musisz ponownie dokalibrowac endstopy na tych obu wiezach obnizyc o tyle ile masz za duzo. Jak stol oczywiscie na bank jest rowny.

Re: Przesunięty wydruk

: 28 cze 2017, 22:20
autor: Wioletowy
Ustawione jednak stracił krok w połowie myśle ze to wina DRV bo wstawiłem go na podmianke bo TMC uszkodzony :(
Jak myślicie ?

Re: Przesunięty wydruk

: 28 cze 2017, 22:43
autor: Kopytko
No dbr do delty to bardzo slaby pomysl :p one zbyt lubia gubic mikrokrok. A wsadzales jakies diody pomiedzy silnik a stepstick?

Re: Przesunięty wydruk

: 29 cze 2017, 15:45
autor: Wioletowy
Nie wsadziłem ale chyba odpuszczę temat i zrobie zakupy drukarkowe ☺️

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 17:41
autor: Wioletowy
Witam panowie po przerwie :) zakupiłem nowego tmc ale problem pozostał, po 2 warstwie gubi krok zauważyłem że pierwsza warstwa nie układa się równomiernie tzn są takie zadziorki na powierzchni drukowanej,brim układa się równo co dziwi mnie ponieważ gdyby to było coś z poziomem stołu brim byłby rownież nierówny. jakieś pomysły ? Dodam że na stepach mam ustawione 0.7V dla 1.5A silników. Parametr layer height 0.2mm Layer Width 0.5mm

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 18:04
autor: Paatryk93
A jakie masz ustawione w drukarce przyspieszenia i zryw?

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 18:41
autor: Wioletowy
Nie ma mnie teraz w domu wiec nie sprawdzę w FW ale wstawiałem kilka postów wcześniej

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 20:13
autor: samezrp
Wioletowy pisze:Dodam że na stepach mam ustawione 0.7V dla 1.5A silników. Parametr layer height 0.2mm Layer Width 0.5mm
A głowica jaka? Ustaw dla próby extrusion width na 200-250% i obadaj. Miałem dokładnie to samo, wieksza extr. width idealnie to naprawia.

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 22:51
autor: Wioletowy
Mam bardzo słabe wiązanie warstw, wydrukowany napis na powierzchni można spokojnie odkleić, a sam już nie pamietam kiedy drukowałem ładne detale. Pomocy !

Re: Przesunięty wydruk

: 11 lip 2017, 22:56
autor: Domell
Słabe wiązanie warstw to za niska temperatura, weź kostkę kalibracyjną tylko wysoką na 50mm i co 5mm zwiększaj temp. o 5 stopni, po wydruku zobacz gdzie trzyma ok i wydruk wygląda najlepiej.
Chłodzenie wydruku nie wieje za mocno?

T.

Re: Przesunięty wydruk

: 12 lip 2017, 18:08
autor: Wioletowy
Wrzuciłem kostkę 25x25mm wydrukowała się bezbłędnie warstwy trzymają się jak szalone, No to mówię wrzucę coś większego no i znów to samo juz nie mam pojęcia co może być przyczyna takiego zachowania ... drukuje bez chłodzenia bo to ABS

Re: Przesunięty wydruk

: 13 lip 2017, 22:10
autor: Wioletowy
Dla potomnych zmniejszylem Akcelerację do 1600 i pomogło na chwilę obecną :)