Dziwne wydruki z mojego endera 3

rafalpc2019

Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: rafalpc2019 »

Proszę spojrzeć na zdjęcia może ktoś doradzi co tej drukarce dolega w załącznikach.

Po pierwszym takim wydruku pomyslalem zobacze sprawdze poprawilem naciag paskow poprawilem oś Z, ale potem to samo.
Nie wiem gdzie szukać przyczyny proszę o pomoc.
Załączniki
20230714_134949.jpg
20230714_134940.jpg
11.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5877
Kontakt:

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: dziobu »

Przy takich nawisach pewnie głowica o coś zahacza i się przesuwa.
Tego typu detale drukuj na boku.
bukszpryt
rafalpc2019

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: rafalpc2019 »

No ok, czyli to tylko błąd ustawienia wydruku? W sensie nie szukać usterki mechanicznej?
No bo wcześniej to takich problemów nie miałem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5877
Kontakt:

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: dziobu »

Zwróć uwagę że przesunięcie pojawia się tam gdzie drukujesz spore nawisy. A to jak one wyjdą zależy m.in od chłodzenia detalu czy temperatury otoczenia. Raz się utrzyma, raz podwinie. W zimie polecisz detal za detalem, w lecie jak są upały - już nie.

Tak swoją drogą - masz jakieś dziwne artefakty na ściance bocznej. Wygląda jak braki filamentu.
rafalpc2019

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: rafalpc2019 »

Jak to poprawić? No chodzi o te braki filamentu.
Wystarczy że dodam dodatkowe chłodzenie żeby nic się nie działo z wydrukami?
Drukuję bez grzanego stołu.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3254
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1610

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: morf »

Taka część aż prosi wydrukować się w innej orientacji.
Druk fdm ma swoje ograniczenia, jednym z nich jest drukowanie "w powietrzu". Tutaj to jest co prawda most ale mimo wszystko sprowadza się to do jednego.

Wydruki z PLA (nie wiem co to za materiał na zdjęciu) potrzebują chłodzenia wydruku. Niektóre inne materiały również, a niektóre wręcz przeciwnie.

Grzany stół polecam jednak wszystkim w 2023 to raczej pewien standard.

Ponadto zweryfikuj prowadzenie rurki teflonowej do głowicy czy nie robi się "szparka". Informacje o tym są w wątku o enderach;
viewtopic.php?t=3805
Done is better than perfect.
rafalpc2019

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: rafalpc2019 »

Ale ceny prądu niestety nie są "standardowe" zobaczysz jak przekroczysz te 3000kwh to ci "oczki wyjdą" jak zobaczysz rachunek.
Ja to wolę swoje standardy w 2023 czyli oszczędzać jak mogę bo niestety płacę je sam.
Dziękuje za pomoc zobaczę co da się zrobić z tym.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 416
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 537

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: fyme »

Policz koszt zepsutych druków i ich powtórek i sprawdź czy nadal się kalkuluje. Bo do ceny prądu doliczysz jeszcze zepsuty filament.
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8975
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5877
Kontakt:

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: dziobu »

Tak dla uściślenia:
  • 3000kWh przekraczam gdzieś w lutym/marcu; żyję i nic mi nie wypadło,
  • raczej większość ludzi też sama płaci swoje rachunki ;)
  • FDM to nie jest technologia ekonomiczna; jak uczciwie policzysz ile kosztują wydruki to wywalisz drukarkę przez okno; ale nie rób tego, nie warto się stresować,
  • do PLA nie musisz mieć grzanego stołu,
  • grzałka w stole pracuje na 100% tylko podczas nagrzewania; utrzymanie ciepła - zwłaszcza jak masz stół zaizolowany - to OIDP 5-15% (ktoś tu robił kiedyś testy),
  • zwykle nieudany detal kosztuje więcej (czas, materiał, praca urządzenia) niż byś wydał na grzanie stołu dla danego wydruku,
  • drukuj detal na boku to rozwiążesz problem o który pytasz a i poprawisz jakość detalu w istotnych tu miejscach.
Abys, fesou, morf
rafalpc2019

Re: Dziwne wydruki z mojego endera 3

Post autor: rafalpc2019 »

To zdaję się mój pierwszy zły wydruk jeśli chodzi o jakość no i parę jeszcze jeśli chodzi o wymiary otworów na śruby itp. nieduże wydruki tylko żeby
sprawdzić jak to ta drukarka się zachowuje i porównać do tego co tworzę w programie.
Pod koniec roku się dowiesz Panie kolego jeśli chodzi o prąd, ale nie o tym jest temat postu, prosiłem o pomoc a wy coś tam ciśniecie sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”