Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Haj!

Kilka osób było zainteresowanych to wrzucam skrajnie subiektywne porównanie wspomnianych w temacie kamer IR do telefonu.
Klienci to: Kamery są mniej-więcej z tej samej półki cenowej (na dziś to ok 2k zł). Na YT jest sporo testów tych kamer, można trafić nawet na porównanie zbliżonych modeli, brakuje natomiast kilku mniej lub bardziej (nie)przydanych informacji nt ich używania i działania.
q1.jpg
Na start - plusy dodatnie i plusy ujemne z - UWAGA - wyłączeniem danych technicznych. Te porównać może sobie każdy i tu chińczyk wypada lepiej pod każdym względem. Przynajmniej na papierze.

FLIR One Pro
PLUSY:
  • MSX! Tu uwagi:
    • działa to tylko gdy jest jasno, tj gdy zwykła kamera coś widzi,
    • obiektywy są obok siebie więc występuje błąd paralaksy; da się go skompensować przesuwając obrazy względem siebie ale to też w ograniczonym zakresie, także minimalna użyteczna odległość od obiektu to jakieś 15cm,
    • ten bajer pozwala skutecznie użyć kamery gdy różnica temperatur w obrazie jest niewielka.
  • zdjęcia w formacie JPG to obraz który był na ekranie, ale w tymże pliku zachowane są także wszystkie dane dodatkowe (obraz z kamery wizualnej i mapa temperatur); można pliki potem dowolnie obrabiać, wliczając w to zmianę kolorystyki czy dodanie punktów pomiarowych. Oprogramowanie FLIRa (w wersji darmowej) jest dość prostackie ale można jednym kliknięciem wygenerować raport który wygląda dość przyzwoicie. Ale są i darmowe narzędzia.
  • złącze do komórki (USB-C w moim wypadku) ma regulację wysunięcia; dzięki temu w futerale wystarczy wycięcie na zwykł kabel i nie trzeba go ściągać czy kombinować.
MINUSY:
  • po włączeniu kamera startuje ok 8-10 sekund; podpięcie jej w tym czasie do komórki powoduje że albo jej nie wykrywa albo ona się wyłącza; niby nic takiego, a denerwuje,
  • ma wbudowany akumulator; co prawda nigdy mi się nie skończył w trakcie zabawy pracy no ale to kolejna rzecz do ładowania,
  • przy konkurencie - jest ogromna,
  • w trybie pracy z niskim zakresem temperatur (do 120stC) nakierowanie obiektywu na coś cieplejszego wiesza program; wiem że to poboczna wada programowa ale jest od zawsze ;),
  • nie działa z PC.

InfoRay T2S+
PLUSY:
  • maleństwo,
  • jest SDK, można podpiąć do PC, na Windowsa (nie wiem jak inne systemy) jest fajny program do obsługi (płatny),
  • w standardzie (?) jest uchwyt na kamerę i telefon żeby spiąć to razem i zrobić sobie taką kamerę pistoletową.
MINUSY:
  • firmowy soft na Androida to kpina; nie przesądza to o kamerce bo szczęśliwie jest alternatywa (choć nie ma gwarancji że u każdego zadziała),
  • program (czy to oryginalny czy zamiennik) zapisuje na androidzie tylko gotowe obrazki; można zapomnieć o późniejszej obróbce,
  • to trochę na siłę, no ale test jest subiektywny - zdjęcia z kamery wyglądają chińsko. Jak Flira mogę śmiało wrzucić do raportu czy na stronę tak te... no sam nie wiem. Taka bida. A w firmowym sofcie nie ma nawet legendy, zresztą niewiele to zmienia bo punkty min/max też źle wyznacza...,
  • USB-C ledwo wystaje z kamery; jak ktoś ma futerał na telefon to trzeba mieć w nim dziurę na całą kamerę albo go zdjąć (bądź używać przedłużek).
Kilka uwag użytkowych:
  • OSTROŚĆ
    FLIR ma freefocus, T2S+ ma pierścień do ustawiania tejże.
    Plusem zadawania ostrości jest możliwość ustawienia jej tam gdzie jest potrzebna. To pozwala wykorzystać lepiej optykę, ale też nakierować obraz na to co jest ważne. Wada - trzeba kręcić. Czyli kamera jest wpięta albo do telefonu albo na statywie. Albo ustawiamy ostrość raz a potem jeździmy nią bliżej/dalej żeby było coś widać. I tu kolejny problem - ustawić możemy tylko gdy coś widać. Chciałem zrobić zdjęcie ciepłej wody z kranu w ciemnej łazience - niestety dopóki wszystko było zimne ustawienie ostrości było niemożliwe.
    FLIR nie ma tego problemu.
    Ale też mogę naostrzyć na obiekt będący ok 1cm przed obiektywem.
    Tego już FLIR nie potrafi.
  • ROZDZIELCZOŚĆ
    Najistotniejsza cecha kamer IR - ilość pikseli.
    FLIR -160x120
    T2S+ - 256x192
    Tu układ jest prosty - więcej znaczy lepiej. Ale...w tych samych warunkach. Faktycznie FLIR, gdy jest ciemno, obraz ma raczej średni; dalej użyteczny ale gorszy od T2S. Sytuacja zmienia się gdy da się użyć MSX - to faktycznie pozwala lepiej odnaleźć się w obrazie i odczytać to co potrzebne.
  • ODŚWIEŻANIE
    8.7Hz vs 25Hz na korzyść chińczyka.
    Do filmów - kosmos. Do normalnego używania...to już nie bardzo. Pewnie że 25Hz to niemal płynny obraz (no i to znacznie ułatwia ustawienie ostrości) ale nie jest to coś bez czego nie da się żyć. Chyba że ktoś poluje z kamerą.
  • KOLORYSTYKA
    Jak ktoś nie używał to dodam że wybór zestawu kolorów prezentacji temperatury też ma czasem kluczowe znaczenie jeśli chodzi o to co i jak widać. Czasem jest informacja że kamera oferuje tyle czy tyle zestawów kolorystycznych - to mimo wszystko ma znaczenie.
Jakbym o czymś zapomniał to dopiszę później. Zaraz wrzucę zdjęcia.


edit.
Do T2S znalazłem polecany program InfiCam ale część zdjęć będzie z oryginalnego "Xtherm infrared" bo takie już miałem.

edit 2.
Ze względu na rozmiar zdjęcia musiałem przekompresować. Zrobiłem tak żeby strata jakości nie była widoczna.
Andrzej_W, Abys, JGFTW, roman
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Laptop i klawisz
One Pro T2S+
f01.jpg
f02.jpg
f03.jpg
t01.jpg
t02.jpg

Czajnik
One Pro T2S+
f04.jpg
t03.jpg

Kran w ciemnej łazience
One Pro T2S+
f06.jpg
f07.jpg
t05.jpg
t06.jpg
Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Ogród
One Pro T2S+
f08.jpg
f09.jpg
f10.jpg
f11.jpg
t10.jpg
t11.jpg
t12.jpg
t13.jpg
t14.jpg
t15.jpg
t16.jpg
Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

PCB
Tu już używałem InfiCam dla chińczyka. Jak widać dalej orientacja obrazu jest zła, ale tu się ją ustawia. Po prostu tego nie zrobiłem.
One Pro T2S+
f12.jpg
f13.jpg
f14.jpg
f16.jpg
tc03.jpg
tc04.jpg
tc05.jpg
tc06.jpg
tc07.jpg
tc08.jpg
tc09.jpg
tc10.jpg
tc11.jpg

A tak wygląda zdjęcie gdy obrazy z obu obiektywów nie są dobrze ustawione: (One Pro)
f15.jpg
Andrzej_W, Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Kawusia
One Pro T2S+
f05.jpg
gdzieś zgubiłem zdjęcie kubka

¯\_(ツ)_/¯
t07.jpg
t08.jpg
t09.jpg
Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Tu jeszcze dwa zdjęcia obrobione na spokojnie PO zrobieniu.

To przerabiane na komórce:
f90.jpg
A to na PC w darmowym, dość prostackim, programie BFIC:
czysty obraz z kamery IR:
_ir.png
cośtam wyklikałem:
_out.jpg
Abys, JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Drukarka
One Pro T2S+
fd01.jpg
fd02.jpg
fd03.jpg
fi01.jpg
fi02.jpg
fi03.jpg
fi04.jpg
W T2S zdjęcia wychodzą czasem nieostre bo są robione z ręki a obiektyw ma stosunkowo małą głębię ostrości. Nie mam teraz statywu żeby to ogarnąć.
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

Przy okazji wyszła ciekawostka. Obie kamery oferują pomiar w jakimś tam zakresie temperatur, ale jest on podzielony na dwa zakresy. I tu chińczycy się pewną kwestią nie chwalą. Otóż zakresy przentują się tak:
FLIR One Pro: (jest to w dokumentacji i na ich stronie)
  • -20°C — 120°C
  • 0°C — 400°C
IMHO podział jest sensowny i działa tak jak napisali.
Bonusem jest to że umieszczenie w kadrze elementu o temperaturze spoza wybranego zakresu często powoduje wywalenie programu ;)

A teraz daleki wschód:

InfiRay T2S+:
  • -20°C — 120°C
  • 100°C — 400°C
Co przekłada się na takie efekty:
dolny zakres:
fi05.jpg
górny zakres:
fi06.jpg
To ten sam kadr.

Przyznam że jest to mało użyteczne. Co więcej - podział na te zakresy znalazłem dopiero w ich SDK bo firmowy program ma tylko ikonkę która się podświetla albo nie symbolizując wybranie górnego zakresu. Co więcej - w tym SDK maksymalną temperaturą jest 400°C a nie reklamowane w specyfikacji 450°C. Nie mam teraz gdzie tego sprawdzić.
Abys
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: arek »

Co to za aplikacja płatna na windowsa? Support Infiray jedną aplikację na win daje jak się go o to zapyta. (a ogólnie aplikacji obsługujących tą kamerę jest co najmniej 3 na windowsa).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

Post autor: dziobu »

https://apps.microsoft.com/store/detail ... 0X5C7DWHFF

Wiesz, trochę to wieśniackie że po zakupie sprzętu trzeba do supportu pisać w sprawie aplikacji. Zresztą z SDK jest to samo. Ogólnie im bardziej grzebię przy tej kamerce tym większe mam wrażenie że oni to zwyczajnie zajumali (lub kupili gotowca) i powoli zaczynają ogarniać co i dlaczego. Poziom dopracowania softu jest iście chiński, natomiast dokumentacja to dno. Choć nie; źle napisałem. Nie dokumentacja. Nie ma żadnej. Jest działający kod z ogólnym komentarzem i można sobie wyciągnąć jak to działa.

btw.
Kojarzę wspomnianą płatną apkę, demo z ichniego SDK (xThermDEMO), pythonowe ht301 i też pythonowe IRCAMThermalViewer.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”