Strona 1 z 1

Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 19:04
autor: dziobu
Haj!

Kilka osób było zainteresowanych to wrzucam skrajnie subiektywne porównanie wspomnianych w temacie kamer IR do telefonu.
Klienci to: Kamery są mniej-więcej z tej samej półki cenowej (na dziś to ok 2k zł). Na YT jest sporo testów tych kamer, można trafić nawet na porównanie zbliżonych modeli, brakuje natomiast kilku mniej lub bardziej (nie)przydanych informacji nt ich używania i działania.
q1.jpg
Na start - plusy dodatnie i plusy ujemne z - UWAGA - wyłączeniem danych technicznych. Te porównać może sobie każdy i tu chińczyk wypada lepiej pod każdym względem. Przynajmniej na papierze.

FLIR One Pro
PLUSY:
  • MSX! Tu uwagi:
    • działa to tylko gdy jest jasno, tj gdy zwykła kamera coś widzi,
    • obiektywy są obok siebie więc występuje błąd paralaksy; da się go skompensować przesuwając obrazy względem siebie ale to też w ograniczonym zakresie, także minimalna użyteczna odległość od obiektu to jakieś 15cm,
    • ten bajer pozwala skutecznie użyć kamery gdy różnica temperatur w obrazie jest niewielka.
  • zdjęcia w formacie JPG to obraz który był na ekranie, ale w tymże pliku zachowane są także wszystkie dane dodatkowe (obraz z kamery wizualnej i mapa temperatur); można pliki potem dowolnie obrabiać, wliczając w to zmianę kolorystyki czy dodanie punktów pomiarowych. Oprogramowanie FLIRa (w wersji darmowej) jest dość prostackie ale można jednym kliknięciem wygenerować raport który wygląda dość przyzwoicie. Ale są i darmowe narzędzia.
  • złącze do komórki (USB-C w moim wypadku) ma regulację wysunięcia; dzięki temu w futerale wystarczy wycięcie na zwykł kabel i nie trzeba go ściągać czy kombinować.
MINUSY:
  • po włączeniu kamera startuje ok 8-10 sekund; podpięcie jej w tym czasie do komórki powoduje że albo jej nie wykrywa albo ona się wyłącza; niby nic takiego, a denerwuje,
  • ma wbudowany akumulator; co prawda nigdy mi się nie skończył w trakcie zabawy pracy no ale to kolejna rzecz do ładowania,
  • przy konkurencie - jest ogromna,
  • w trybie pracy z niskim zakresem temperatur (do 120stC) nakierowanie obiektywu na coś cieplejszego wiesza program; wiem że to poboczna wada programowa ale jest od zawsze ;),
  • nie działa z PC.

InfoRay T2S+
PLUSY:
  • maleństwo,
  • jest SDK, można podpiąć do PC, na Windowsa (nie wiem jak inne systemy) jest fajny program do obsługi (płatny),
  • w standardzie (?) jest uchwyt na kamerę i telefon żeby spiąć to razem i zrobić sobie taką kamerę pistoletową.
MINUSY:
  • firmowy soft na Androida to kpina; nie przesądza to o kamerce bo szczęśliwie jest alternatywa (choć nie ma gwarancji że u każdego zadziała),
  • program (czy to oryginalny czy zamiennik) zapisuje na androidzie tylko gotowe obrazki; można zapomnieć o późniejszej obróbce,
  • to trochę na siłę, no ale test jest subiektywny - zdjęcia z kamery wyglądają chińsko. Jak Flira mogę śmiało wrzucić do raportu czy na stronę tak te... no sam nie wiem. Taka bida. A w firmowym sofcie nie ma nawet legendy, zresztą niewiele to zmienia bo punkty min/max też źle wyznacza...,
  • USB-C ledwo wystaje z kamery; jak ktoś ma futerał na telefon to trzeba mieć w nim dziurę na całą kamerę albo go zdjąć (bądź używać przedłużek).
Kilka uwag użytkowych:
  • OSTROŚĆ
    FLIR ma freefocus, T2S+ ma pierścień do ustawiania tejże.
    Plusem zadawania ostrości jest możliwość ustawienia jej tam gdzie jest potrzebna. To pozwala wykorzystać lepiej optykę, ale też nakierować obraz na to co jest ważne. Wada - trzeba kręcić. Czyli kamera jest wpięta albo do telefonu albo na statywie. Albo ustawiamy ostrość raz a potem jeździmy nią bliżej/dalej żeby było coś widać. I tu kolejny problem - ustawić możemy tylko gdy coś widać. Chciałem zrobić zdjęcie ciepłej wody z kranu w ciemnej łazience - niestety dopóki wszystko było zimne ustawienie ostrości było niemożliwe.
    FLIR nie ma tego problemu.
    Ale też mogę naostrzyć na obiekt będący ok 1cm przed obiektywem.
    Tego już FLIR nie potrafi.
  • ROZDZIELCZOŚĆ
    Najistotniejsza cecha kamer IR - ilość pikseli.
    FLIR -160x120
    T2S+ - 256x192
    Tu układ jest prosty - więcej znaczy lepiej. Ale...w tych samych warunkach. Faktycznie FLIR, gdy jest ciemno, obraz ma raczej średni; dalej użyteczny ale gorszy od T2S. Sytuacja zmienia się gdy da się użyć MSX - to faktycznie pozwala lepiej odnaleźć się w obrazie i odczytać to co potrzebne.
  • ODŚWIEŻANIE
    8.7Hz vs 25Hz na korzyść chińczyka.
    Do filmów - kosmos. Do normalnego używania...to już nie bardzo. Pewnie że 25Hz to niemal płynny obraz (no i to znacznie ułatwia ustawienie ostrości) ale nie jest to coś bez czego nie da się żyć. Chyba że ktoś poluje z kamerą.
  • KOLORYSTYKA
    Jak ktoś nie używał to dodam że wybór zestawu kolorów prezentacji temperatury też ma czasem kluczowe znaczenie jeśli chodzi o to co i jak widać. Czasem jest informacja że kamera oferuje tyle czy tyle zestawów kolorystycznych - to mimo wszystko ma znaczenie.
Jakbym o czymś zapomniał to dopiszę później. Zaraz wrzucę zdjęcia.


edit.
Do T2S znalazłem polecany program InfiCam ale część zdjęć będzie z oryginalnego "Xtherm infrared" bo takie już miałem.

edit 2.
Ze względu na rozmiar zdjęcia musiałem przekompresować. Zrobiłem tak żeby strata jakości nie była widoczna.

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 19:14
autor: dziobu
Laptop i klawisz
One Pro T2S+
f01.jpg
f02.jpg
f03.jpg
t01.jpg
t02.jpg

Czajnik
One Pro T2S+
f04.jpg
t03.jpg

Kran w ciemnej łazience
One Pro T2S+
f06.jpg
f07.jpg
t05.jpg
t06.jpg

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 19:16
autor: dziobu
Ogród
One Pro T2S+
f08.jpg
f09.jpg
f10.jpg
f11.jpg
t10.jpg
t11.jpg
t12.jpg
t13.jpg
t14.jpg
t15.jpg
t16.jpg

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 19:21
autor: dziobu
PCB
Tu już używałem InfiCam dla chińczyka. Jak widać dalej orientacja obrazu jest zła, ale tu się ją ustawia. Po prostu tego nie zrobiłem.
One Pro T2S+
f12.jpg
f13.jpg
f14.jpg
f16.jpg
tc03.jpg
tc04.jpg
tc05.jpg
tc06.jpg
tc07.jpg
tc08.jpg
tc09.jpg
tc10.jpg
tc11.jpg

A tak wygląda zdjęcie gdy obrazy z obu obiektywów nie są dobrze ustawione: (One Pro)
f15.jpg

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 19:36
autor: dziobu
Kawusia
One Pro T2S+
f05.jpg
gdzieś zgubiłem zdjęcie kubka

¯\_(ツ)_/¯
t07.jpg
t08.jpg
t09.jpg

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=HlvJc9BClkE

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=uvpSu0UnWLQ

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 21 lip 2023, 20:00
autor: dziobu
Tu jeszcze dwa zdjęcia obrobione na spokojnie PO zrobieniu.

To przerabiane na komórce:
f90.jpg
A to na PC w darmowym, dość prostackim, programie BFIC:
czysty obraz z kamery IR:
_ir.png
cośtam wyklikałem:
_out.jpg

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 22 lip 2023, 23:40
autor: dziobu
Drukarka
One Pro T2S+
fd01.jpg
fd02.jpg
fd03.jpg
fi01.jpg
fi02.jpg
fi03.jpg
fi04.jpg
W T2S zdjęcia wychodzą czasem nieostre bo są robione z ręki a obiektyw ma stosunkowo małą głębię ostrości. Nie mam teraz statywu żeby to ogarnąć.

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 22 lip 2023, 23:51
autor: dziobu
Przy okazji wyszła ciekawostka. Obie kamery oferują pomiar w jakimś tam zakresie temperatur, ale jest on podzielony na dwa zakresy. I tu chińczycy się pewną kwestią nie chwalą. Otóż zakresy przentują się tak:
FLIR One Pro: (jest to w dokumentacji i na ich stronie)
  • -20°C — 120°C
  • 0°C — 400°C
IMHO podział jest sensowny i działa tak jak napisali.
Bonusem jest to że umieszczenie w kadrze elementu o temperaturze spoza wybranego zakresu często powoduje wywalenie programu ;)

A teraz daleki wschód:

InfiRay T2S+:
  • -20°C — 120°C
  • 100°C — 400°C
Co przekłada się na takie efekty:
dolny zakres:
fi05.jpg
górny zakres:
fi06.jpg
To ten sam kadr.

Przyznam że jest to mało użyteczne. Co więcej - podział na te zakresy znalazłem dopiero w ich SDK bo firmowy program ma tylko ikonkę która się podświetla albo nie symbolizując wybranie górnego zakresu. Co więcej - w tym SDK maksymalną temperaturą jest 400°C a nie reklamowane w specyfikacji 450°C. Nie mam teraz gdzie tego sprawdzić.

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 23 lip 2023, 02:12
autor: arek
Co to za aplikacja płatna na windowsa? Support Infiray jedną aplikację na win daje jak się go o to zapyta. (a ogólnie aplikacji obsługujących tą kamerę jest co najmniej 3 na windowsa).

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 23 lip 2023, 03:11
autor: dziobu
https://apps.microsoft.com/store/detail ... 0X5C7DWHFF

Wiesz, trochę to wieśniackie że po zakupie sprzętu trzeba do supportu pisać w sprawie aplikacji. Zresztą z SDK jest to samo. Ogólnie im bardziej grzebię przy tej kamerce tym większe mam wrażenie że oni to zwyczajnie zajumali (lub kupili gotowca) i powoli zaczynają ogarniać co i dlaczego. Poziom dopracowania softu jest iście chiński, natomiast dokumentacja to dno. Choć nie; źle napisałem. Nie dokumentacja. Nie ma żadnej. Jest działający kod z ogólnym komentarzem i można sobie wyciągnąć jak to działa.

btw.
Kojarzę wspomnianą płatną apkę, demo z ichniego SDK (xThermDEMO), pythonowe ht301 i też pythonowe IRCAMThermalViewer.

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 23 lip 2023, 14:04
autor: SQ9KRD
Od 2021 używam https://www.infiray.com/products/c200-p ... anner.html - dla mnie bezkonkurencyjna. W tym przedziale cenowym zjadała wszystkich konkurentów.
Zastanawiałem się właśnie nad T2S+ ale widzę że jednak coś słabo wypada.
Czy możesz zapisać zdjęcia w formacie .irg ??

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 23 lip 2023, 16:42
autor: dziobu
SQ9KRD pisze: 23 lip 2023, 14:04 Od 2021 używam https://www.infiray.com/products/c200-p ... anner.html - dla mnie bezkonkurencyjna. W tym przedziale cenowym zjadała wszystkich konkurentów.
Miałem Flira E4 (tj E8). Kamera fajna ale to trochę coś innego niż ten gadżet na USB.

SQ9KRD pisze: 23 lip 2023, 14:04Zastanawiałem się właśnie nad T2S+ ale widzę że jednak coś słabo wypada.
FLIR One Pro mam od ~półtora roku.
T2S+ od ~tygodnia.
Mogę sobie zostawić którą chcę. Wcześniej byłem pewien że je sobie zamienię, bo rozdzielczość, ostrość, obraz, SDK... ale im więcej z niej korzystam tym bardziej jej nie chcę. Jest po prostu niedopracowana, a podział zakresów pomiarowych zwyczajnie mnie zabił.
Alternatywny soft też jej nie ratuje.

Jest jeszcze P2 (podobna ale z soczewką makro) oferuje niby to samo ale ma inny soft i do niego SDK nie dają. Z PC też ponoć nie działa. Czy jest lepsza - nie wiem. Jak na teraz to bawię się moją ostatnią kamerą tej firmy.
SQ9KRD pisze: 23 lip 2023, 14:04 Czy możesz zapisać zdjęcia w formacie .irg ??
Nie.
PNG i JPG. Bez danych źródłowych.

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 24 lip 2023, 21:07
autor: SanFable
Mam infiray P2 Pro od około miesiąca i tak:

- używam oryginalnej apki P2, zero jakichkolwiek problemów, ani razu nie zadziało się coś dziwnego (co prawda podpinałem, sprawdzałem temp/pcb i tyle z uzywania zazwyczaj)*
- soczewka makro, konieczność do pcb, ale kurde jest troszkę za bliska, tzn ostrość mam jakoś z 3cm, trzeba jeździć po płytkach pcb
- może taka przypadłość, nie byłem w stanie zmierzyć temperatury grotu lutownicy, przypuszczam, że ma za małą powierzchnię (używałem drugiego zakresu temp)
- P2 Pro jest na chipie na którym siedzi jakieś 5 innych kamer przez co można wymieniać apki, infiray jest producentem chipu
- 25fps, paanie, robi ogromne wrażenie.
- nie wiem co więcej pisać, spełnia swoje zadanie, jest malusieńka.

https://youtube.com/shorts/Fzp1TstK3UI

* jest jedna upierdliwa rzecz, orientacja telefonu-orientacja temperatur-orientacja kamery, te rzeczy mogą się zakręcić jeśli zrobimy zdjęcie trzymając telefon jakoś i kamerę np. nie w telefonie tylko na kablu odwrotnie

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 24 lip 2023, 23:22
autor: dziobu
Biorąc pod uwagę że kamerę kupiłem dla kogoś kto z pewnością nie będzie zmieniać apek i kombinować z różnymi rozwiązaniami - to wypada ona blado. Działa i widzę że da się z niej wycisnąć bardzo dużo, ale to trzeba wyciskać. Samo nie wyjdzie. Flir, mimo że gorszy (a i znacznie starszy) to od strzała oferuje znacznie lepsze efekty; w swojej "działce" oczywiście.

Do PCB T2S jest zdecydowanie lepsza, a jak się ją wrzuci na statyw to w ogóle będzie bajka.

Kilka ujęć z T2S+:
tt01.jpg
tt02.jpg
tt03.jpg
tt04.jpg
tt05.jpg
tt06.jpg
tt07.jpg
tt08.jpg
tt09.jpg
tt10.jpg
tt11.jpg
tt12.jpg
tt13.jpg
tt14.jpg
tt15.jpg
tt16.jpg
tt17.jpg
A jak w obiektywie pojawi się coś zbyt ciepłego:
tt18.jpg

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 30 lip 2023, 15:40
autor: Andrzej_W

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lAWreMWyEBw
Tak dodatkowo do tematu

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 30 lip 2023, 17:46
autor: xpytonx
Ja mam wersje T2L (szara) i używam apki "InfiCam" jest o niebo lepsza... oryginał działała jako tako teraz nawet markery temperatór nie działają... na discord jest kanał DIY Thermal Imaging (ja tylko czytam bo discorda nie ogarniam... jeszcze) Tam tworzą tą apke na windowsa za 500zł... ale jest darmowa wersja mniej rozbudowana ale działa...

W każdym razie... Do elektroniki lub innych testów (fotowoltaika, szafy elektryczne) działa fajnie... nie wiem jak wypadło by porównanie T2l do T2s+

Pozdrawiam

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 29 sie 2023, 00:18
autor: dziobu
Dobra; poużywałem sobie obu.

Obie kamery działają stabilnie. Obie wykładają się na różne sposoby gdy w kadrze znajdzie się obiekt o temperaturze spoza ustawionego zakresu pomiarowego. W sumie obie pozwalały sprawdzić to samo; jak dla mnie główną różnicą jest zapis danych (FLIR - dane użyteczne i edytowalne, InfiRay - zrzut ekranu do obrazka) oraz kąty/ostrość. IMHO FLIR zdecydowanie lepiej nadaje się do zastosowań ogólnych; czy to sprawdzenie gdzie idą rury w ścianie, jak nagrzewa się podjazd czy samochód albo co grzeje się na PCB. Mimo szerokiego kąta oraz faktu że największy bajer - MSX - działa dopiero od pewnej odległości, da się spokojnie znaleźć gorący element. I wady nie przeszkadzają jak jest to zabawa okazyjna.
Freefocus oznacza też że można skupić się na temperaturze a nie wybieraniu co widać, natomiast MSX wrzucający kontury bardzo pomaga osobom bez wyobraźni przestrzennej odnaleźć się w tym co widać.
Soft jest przyjemny i ma tylko niezbędne opcje, co też będzie odpowiedniejsze dla osób które chcą z tego po prostu korzystać.


Natomiast InfoRay to taki chińczyk. Soft prostacki, zarejestrowane dane też takie trochę z d*py, dostępne kolorystyki w sumie nie pozwalają osiągnąć tak ładnego obrazu jaki daje FLIR. Ale - wąski kąt i możliwość ustawienia ostrości pozwala powiększyć np rezystory na pełny ekran. Da się uzyskać ładny i ostry obraz tego na co się patrzy; a jak się wie czego się szuka to efekty użytkowe są zdecydowanie lepsze. Przynajmniej dopóki nie trzeba z tego sklecić jakiegoś raportu. IMHO to zdecydowanie lepsza pozycja jak ktoś potrzebuje kamery na potrzeby np serwisu sprzętu; tj sytuacji gdy wie na co patrzy i z grubsza wie czego szuka. Wspominam o tym bo poza polem ostrości obraz jest albo mylący albo zwyczajnie losowy.
No i przy małych różnicach temperatur obraz jest gorszy od tego z FLIRa.


FLIRa One używałem 2 lata (wcześniej E4, ekm E8 ;p). Niczego mu nie brakowało. Jednak teraz przesiadam się na T2S z powodu możliwości zadania ostrości a że zwykle już wiem co i jak to sobie pewnie poradzę. Aha - no i tego iż jedna kamera idzie do osoby która nie będzie w tym grzebać, a że FLIR jest bardziej bezobsługowy...

Re: Kamera IR: FLIR One Pro vs InfiRay T2S+

: 29 sie 2023, 08:58
autor: Igor
Jak ktoś tanio znajdzie mądrofon CAT S60 (czy tam podobny, kamera i jej apka są te same w tych CATach) to mimo rozdzielczości 80x60 jest całkiem użyteczna. Paralaksa (w porównaniu do wyników FLIR'a kol. @dziobu )jest pomijalna przy obiektach typu drukarka, rozdzielnica, silnik motocykla czy ściana kominowa. Nie wysypuje się przy temperaturach spoza zakresu. Wbudowany soft jest prostacki ale działa, można poustawiac punkty pomiarowe "post factum". Dla mnie wadą jest niemożliwość zapisania do JPG kilku wersji tego samego kadru, mimo wbudowanego edytora. Czyli chcąc mieć zdjęcie "widzialne" i "ciepłe" budynku trzeba dwa razy wejść w edytor, zmienić tryb i zapisać. Upierdliwe ale na szczęście moje zastosowania nie wymagają wielu zdjęć termo na godzinę pracy i nawet kabla nie muszę do lapka podłączać bo te dwa-trzy zdjęcia do raportu to przez BT poślę. Wynikowe obrazy do ekspertyz konstrukcyjnych/budowlanych bez wstydu można wklejać.

Jako mądrofon, ten CAT to śmieć. To jest kamerka IR z fajnym ekranem i edytorem i tyle. Android i możliwość połączenia z netem niepotrzebnie zostawiona dostępna userowi. Traktować urządzenie jak każdy inny multimetr czy miernik grubości blach. Druknąć/dobrać pudełko i wyjmować z niego na czas pomiaru. Nówkę odpalić, zostawić tylko apkę kamerki na pulpicie i nigdy nie podłączać do internetu to będzie działać długo. Mój egzemplarz jest takim przypadkiem. Jak kupisz używany (z którego ktoś dzwonił, coś na nim zainstalował), na pewno będzie miał odpadniętą osłonkę głośnika i będzie zamulony do granic wytrzymałości - responsywność po paru miesiącach używania i pojakichś aktualizacjach robi się ujemna. Ale po zrobieniu hardresetu, funkcja zasadnicza czyli kamera IR, działa.