TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
snafu
Postów w temacie: 24
Posty: 43
Rejestracja: 03 mar 2018, 11:19
x 4

TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: snafu »

Dzień dobry,
Po krótkiej przygodzie z U30 i Sapphire Pro, która zakończyła się brakiem czasu postanowiłem wrócić do druku 3D.
Na Banggood zamówiłem Sapphire PLUS - przedewszystkim skusiłem się na pole wydruku 300x300x340 i podwójną osią Z
Drukarka przyszła po 3 dniach :) więc od kilku dni już się bawię.
Chciałbym tu zebrać wszystkie uwagi dla tych którzy się zastanawiają nad tą drukarką. Dużo inspiracji biorę od kolegi Cyfrona który dość mocno opanował Sapphire Pro

W pierwszej kolejności zrobiłem:
-Kalibrację extrudera
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi4dHY
-PID Tuning Hotendu
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=bEhiSxvJJiM
no i poszedł pierwszy wydruk czyli kostka kalibracyjna, dzieci mocno się zainteresowały, więc aby odwrócić ich uwagę wydrukowałem łódeczkę+wiaderko z wodą dały mi chwilę czasu na "zabawę"
W dalszej kolejności zmodyfikowałem nadmuch i wydrukowałem mocowanie 3D Touch od TRIANGELAB
Jak już miałem zamontowane czujnik do poziomowania stołu to przydało by się go uruchomić, więc w ruch poszedł VISUAL STUDIO CODE wraz z pluginami Platform IO i Auto Build Marlin.
Osobiście jestem zielony z programowania, trochę poczytałem i posiłkowałem się tym
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GbHsNCDrTpY
pierwszy zgrzyt był w momencie w którym trzeba było zmienic definicję "NUM_Z_STEPPER_DRIVERS 1" na 2 - w moin najnowszym marlinie tego nie było, w necie wyczytałem że w aktualnym Marlinie mamy zdefiniowany "Z2_DRIVER_TYPE" to nic nie trzeba robić.
Kompilacja wywaliła kilka błędów, ale po poprawieniu zgodnie z zaleceniami, kompilacja została zakończona z sukcesem z 2 błędami zaznaczonymi na żółto.

Marlin\src\inc\Warnings.cpp:199:6: warning: #warning "Note: Auto-assigned Z2 STEP/DIR/ENABLE_PINs to unused En_STEP/DIR/ENABLE_PINs. (Define NO_AUTO_ASSIGN_WARNING to suppress this warning.)" [-Wcpp]
199 | #warning "Note: Auto-assigned Z2 STEP/DIR/ENABLE_PINs to unused En_STEP/DIR/ENABLE_PINs. (Define NO_AUTO_ASSIGN_WARNING to suppress this warning.)"


po załadowaniu wygenerowanego pliku drukarka ożyła :yahoo: ale miałem ekran obrócony do góry nogami, więc zmiana Configuration.h kompilacja i drukarka ekran ładowania ma na odwrót, ale już reszta jest OK, problem miałem jeszcze z panelem dotykowym, bo też był na odwrót więc po podłączeniu do kompa i odpaleniu Repetier-Host i podaniu recznie komendy M995 skalibrowałem ponownie dotyk i teraz jest już OK :yahoo: :yahoo:

Odpalamy Auto Z-Align i stół elegancko się poziomuje- robi 5 cykli (oczywiście w tej jednej osi) - po wypoziomowaniu wyrzuca wynik np. "1:2=0,037" (- rozumiem, że to różnica poziomów między 1 a drugim punktem?) czasem tylko wywala komunikat Accuracy Achieved - czy to oznacza, że stół udało się idealnie wypoziomować ?

Dalej odpalam LEVEL BED i stół cały się próbkuje (25 próbek) - jeszcze nie wiem co i jak mogę z tym zrobić :blush: :blush: - jeszcze do tego nie dotarłem.

W temacie marlina jestem świeżak nie wszystko kumam ale myślę, że zadanie domowe odrobiłem i prosiłbym o weryfikację plików konfiguracyjnych. Może jest jakaś opcja którą warto włączyć, lub zmienić jakiś parametr, będę bardzo wdzięczy za wszystkie sugestie.

może ktoś zasugerować jakiś dobry początkowy G-codę który wszystko uruchomi tak jak trzeba ?

na razie drukuję na PLA od chińczyka który był dołożony do zestawu, zakupiłem PETG od DevilDesign i zacznę coś konkretniejszego robić i ustawiać drukarkę pod ten filament.

W planie na najbliższe dni to wymiana chłodzenia wydruku na coś z turbinką 4020 lub 5015 , dołożenie napinaczy pasków wraz z usztywnieniem karetki
Przeniesienie extrudera żeby skrócić BOWDEN.

W dalszej perspektywie zmiana extrudera na V6 lub dragon - zastanawiam się ogólnie nad full metal, oraz instalacja KLIPPERA :D

Jak już wcześniej wspomniałem czekam na sugestie.
Dzięki.
Załączniki
Configuration_adv.h
Configuration_adv.h
(173.29 KiB) Pobrany 47 razy
Configuration.h
Configuration.h
(124.09 KiB) Pobrany 48 razy
20230723_144440.jpg
20230722_105930.jpg
20230722_105044.jpg
20230722_105028.jpg
Kopytko, Fest
marcin86
Postów w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: marcin86 »

Nie wiem czy kiedyś miałeś już styczność ale dla mnie Klipper to był przełom jeśli chodzi o możliwości konfiguracji drukarki i wygodę. Przesiadałbym się jak najszybciej nie marnując czasu na Marlina;)
Artu, RevanitaPL, mcxmcx
snafu
Postów w temacie: 24
Posty: 43
Rejestracja: 03 mar 2018, 11:19
x 4

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: snafu »

Na razie muszę ogarnąć to co mam i doprowadzić do tego aby wydruki były zadowalające. Później będę mógł ładować się w dodatkowe koszty.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: mcxmcx »

To zacznij od klippera, oszczędzisz sobie roboty i kosztów.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
snafu
Postów w temacie: 24
Posty: 43
Rejestracja: 03 mar 2018, 11:19
x 4

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: snafu »

Ok, więc jaką bazę zakupić do klipera? Rpi 3, Rpi4 ? Może coś innego?
marcin86
Postów w temacie: 2
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: marcin86 »

Ponoć wystarczy pi zero. Jest tez wiele tańszych i łatwo dostępnych alternatyw.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 6
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: cyfron »

Jeżeli obsługa linuksa nie jest Ci obca, to Orange Pi zero LTS + Armbian jest na tą chwilę najlepszym wyborem
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: Fest »

Razem z Voronem zero jedzie do mnie BTT PI. Zdam relację jak dojedzie, cena na ali jest atrakcyjna.

A i tu nie jest tak źle: https://www.3djake.pl/bigtreetech/btt-pi
snafu
Postów w temacie: 24
Posty: 43
Rejestracja: 03 mar 2018, 11:19
x 4

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: snafu »

Gniazdo U2C w tej płycie jest w drukarkach wykorzystywane ?
Na Ali be tego gniazda 173zl a z tym U2C 216zl.

Przyszedł filament PetG od DD.
Jakieś porady ? Od jakich prędkości druku i długości retrakcji zacząć przy bowdenie ze standardowym hotendem z rurka PTFE?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: TwoTrees Sapphire PLUS (SP-5) początek przygody, modyfikacje

Post autor: majek »

cyfron pisze: 24 lip 2023, 15:00 Jeżeli obsługa linuksa nie jest Ci obca, to Orange Pi zero LTS + Armbian jest na tą chwilę najlepszym wyborem
Z tym bym polemizował.
Mam stare Zero (na H3) i nowe Zero 2 (na H616), taki sam system, takie same karty, Octoprint na Zero 2 chodzi nieporównywalnie szybciej od starego Zero.
A najlepszy współczynnik kosztu do możliwości, to daje Orange Pi 3 LTS - za niecałe 2x więcej niż Zero dostaje się 4x więcej ramu, 64 bitowy procek i 8GB EMMC.
snafu pisze: 24 lip 2023, 16:13 Gniazdo U2C w tej płycie jest w drukarkach wykorzystywane ?
Na Ali be tego gniazda 173zl a z tym U2C 216zl.
To nie do końca tak. Ta droższa wersja ma płytkę U2C, tańsza ma tylko gniazdko na nią. Jeżeli nie planujesz wykorzystywać CAN-a, to płytka jest zbędna, a w razie czego można później dokupić.
Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”