Pierwsza drukarka do 1000zł

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 3
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: bartoszeqqq »

/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Norbas
Postów w temacie: 19
Posty: 30
Rejestracja: 06 sie 2023, 16:46

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: Norbas »

Bardzo dziękuję :-)
Czy coś podobnego w ojczystym języku też jest?
Jeśli nie to tłumacz google moim przyjacielem, ale zapytać nie zaszkodzi :-)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 3
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: bartoszeqqq »

Osobiście przeglądam raczej anglojęzyczny content, ale znalazłem coś takiego: https://3d.edu.pl/start-g-code-end-g-co ... -wiedziec/
Coś na tej stronce już kiedyś czytałem, ale pewnie koledzy mają sprawdzone źródła :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 27

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: szpiglasowy »

Norbas pisze: 11 sie 2023, 21:36 Czy coś podobnego w ojczystym języku też jest?
Jeśli z angielskim Ci nie po drodze, to może używaj Prusa Slicer? Jest "fabrycznie" spolszczony, strona Prusy z dokumentacją i wszelkimi instrukcjami także ma polską wersję. Będzie prościej.
https://www.prusa3d.com/pl/strona/prusaslicer_424/
Awatar użytkownika
Norbas
Postów w temacie: 19
Posty: 30
Rejestracja: 06 sie 2023, 16:46

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: Norbas »

I to nie ma znaczenia że do Creality będę używał slicera firmy Prusa?

Słuchajcie trochę mnie zastanawia poziomowanie stołu.
Chciałem wydrukować element który ma malutką podstawę średnicy 8mm i dalej im wyżej tym się rozszerza. Jednak mimo zastosowania kleju DD po minucie po prostu odkleja się od stołu.
Zrobiłęm reset do ustawień fabrycznych i ponowne poziomowanie stołu.
Najpierw po rozgrzaniu stołu do 60 zrobiłem autopoziomowanie, potem poziomowanie ręczne na kartkę najpierw rogi i jak rogi są ok to środek ciut za nisko jest stół. Ustawiłem więc obniżając oś X tak by to na środku było idealnie a rogi są wtedy tak że kartka wchodzi ślizga się pod głowicą ciut z większym oporem niż na środku.
Czy tak to wykonane powinno być ok czy trzeba jeszcze coś robić?
Może powinienem jeszcze na koniec zrobić samopoziomowanie?
Element który chcę drukować to https://www.thingiverse.com/thing:1099978

PS. Jaki program polecacie dla początkującego do robienia własnych projektów w 3D które potem trafią do Slicera i na drukarkę. Jeśli będzie w PL to super dla mnie. Moja 14 letnia córka płynnie posługuje się ENG więc dla niej może być po angielsku.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 3243
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: morf »

Kolego oczywiście spoko myślę że społeczność forum Ci pomoże natomiast większość pytań np o prostego CAD powtarza się średnio co 3dni na forum.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 27

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: szpiglasowy »

Norbas pisze: 12 sie 2023, 14:44 I to nie ma znaczenia że do Creality będę używał slicera firmy Prusa?
Nie ma znaczenia. Można używać dowolnego.

Norbas pisze: 12 sie 2023, 14:44Jaki program polecacie dla początkującego do robienia własnych projektów w 3D które potem trafią do Slicera i na drukarkę.
Na forum panuje zachwyt Fusionem. Ale dla mnie ma za dużo uciążliwości. Np. co jakiś czas sprawdza sobie licencję i gdybyś akurat miał awarię internetu to się nie uruchomi. Albo możesz jednocześnie mieć do dyspozycji 10 plików. To są opinie gdzieś wyczytane, bo sam go nie używam. Ale ponieważ się nie znam, to chętnie się wypowiem. :D
Ja używam SolidEdge. Tu wszystko dzieje się lokalnie, internet jest zbędny. Obydwa te programy są po Polsku, ale tylko w SE po Polsku jest też cała pomoc dostępna pod F1, samouczki i instrukcje. O obydwu jest kilka tematów w dziale CADy, poczytaj.
Z darmowych jest jeszcze FreeCAD. Też go nie znam, ale opinie ma słabe.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: JohnJames »

Norbas pisze: 11 sie 2023, 21:36 Jeśli nie to tłumacz google moim przyjacielem, ale zapytać nie zaszkodzi :-)
Teraz szał robi ChatGPT ;)
Naprawdę polecam. Tłumaczy dużo lepiej, niż Google. Nie wiem tylko, czy można teraz rejestrować darmowe konta, bo jakiś czas temu mieli potężne problemy z DDoSem i zablokowali taką możliwość.
szpiglasowy pisze: 12 sie 2023, 17:35 Z darmowych jest jeszcze FreeCAD. Też go nie znam, ale opinie ma słabe.
Ja używam.
FreeCAD jest bardzo specyficzny z uwagi na to, że jest Open Source'm w związku z czym działa różnie. U mnie zagościł dlatego, że jest wieloplatformowy - w domu jadę na Linuksie.
Ma też cały czas dość duży problem ze stabilnością topologiczną modelu. To jest bardzo poważny problem dla kogoś, kto nie zna humorów oprogramowania, a chce czasami coś poprawić kilka kroków do tyłu. Okazuje się, że model często ulega zepsuciu i ciężko jest to naprawić.
Natomiast jeśli OSem jest Windows, to szedłbym raczej w bardziej komercyjne oprogramowanie w darmowych wersjach.
Norbas pisze: 11 sie 2023, 17:37 Ten g-cod to masz na myśli gdzieś w drukarce na stałe wpisuję czy chodzi Ci o to, żeby dodać do każdego drukowanego modelu?
Każdy poważny slicer ma możliwość dodania w swoich ustawieniach. Jest sporo stron opisujących, co to jest, ale rzadko ktoś pokazuje, po co :mrgreen:
U mnie g-code startowy załatwia:
- homing (no, bez tego drukarka i tak nie będzie drukować),
- wstępne podgrzewanie dyszy, żeby potem przy poziomowaniu stołu nie walić weń twardym filamentem, który tam może sobie wisieć po poprzednim wydruku,
- poziomowanie stołu
- podgrzewanie do temperatury roboczej
- wstępne czyszczenie dyszy przed uruchomieniem wydruku
Cały proces trwa jakieś 3 minuty, ale dzięki temu nie muszę nic robić poza zdjęciem wycieku z dyszy, podczas osiągania przez nią temperatury roboczej.
Końcowy opuszcza stół i cofa głowicę, żeby można było łatwiej wyjąć model, czeka na wychłodzenie dyszy, a potem wyłącza zasilanie urządzenia.
Generalnie polecam :cool2:
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
Norbas
Postów w temacie: 19
Posty: 30
Rejestracja: 06 sie 2023, 16:46

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: Norbas »

Dziękuję za powyższe rady, nadal chłonę jak gąbka informację, ale coraz bardziej mnie to "jara" :-)
Zassałem kilka wspomnianych softów i teraz mnie czeka instalacja i wybranie tego naj. Co będzie trudne bo nigdy się w 3D nie bawiłem.
Poniżej zamieszczam jeden z dzisiejszych wydruków ( drukuję sobie dodatki do mojej drukarki).
Niebieski jest z PLA DD. Pomarańczowy z PLA Colorfil. Do Colorfila podchodziłęm jak pies do jerza, ale finalnie chyba się też sprawdzi bo dostałem filament nie pobrudzony, równo nawinięty i o deklarowanej średnicy. Są rozbieżności w setnej milimetra ale to chyba moja sówmiarka elektroniczna ma taki margines błędu.
Załączniki
IMG_20230812_161414.jpg
niebieski DD , pomarańcz Colorfil
niebieski DD , pomarańcz Colorfil
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 27

Re: Pierwsza drukarka do 1000zł

Post autor: szpiglasowy »

Norbas pisze: 12 sie 2023, 19:52Zassałem kilka wspomnianych softów i teraz mnie czeka instalacja i wybranie tego naj. Co będzie trudne bo nigdy się w 3D nie bawiłem.
No i fajnie. Gdyby jednym z tych programów był SE, to chętnie służę pomocą. Ale to już temat załóż w stosownym dziale, tu wybór drukarki już się dokonał. Nie ma potrzeby robić bigosu jak to czynią bambusy.

No i postaraj się trochę przy pisaniu, bo mnie odrzuca od niechlujów, którzy piszą "pies do jerza" czy "sówmiarka".
morf, konradsdev1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”