Ender 3 zatyka hotend

Jakość druku Cię nie zadowala?
diablok6
Postów w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Ender 3 zatyka hotend

Post autor: diablok6 »

Witam.
Na wstępie co mam: drukarkę ender 3 z modyfikacjami, z takich najważniejszych to podwójna oś Z i ekstruder w direct(ponad rok czasu funkcjonuje), reszta bardziej kosmetyczne. Program PrusaSlicer. Filament tylko pet-g od Devil desing temp. 240stopni
Zacznę od tego jak problem powstał. Kilka dni temu postanowiłem zrobić przegląd, zwłaszcza sprawdzić jak wygląda rurka PTFE, zdjąłem hotend nie rozbierając go, tylko wyciągnąłem rurkę, rurka była w b.dobrym stanie żadnego przebarwienia, dałem nową rurkę, złożyłem i zaczął się problem z drukowaniem,( ustawienie były te same co w wcześniej) w trakcie drukowania pierwszej warstwy bach... filament nie wychodzi a ekstruder pcha, po raz kolejny puszczam model do drukowania i znów to samo, postanowiłem pomóc ekstruderowi popchnąć filament, czuć było opór nagle pyk i już wychodzi filament przez dyszę, próbuję kolejny raz tylko tym razem jak sie zatkał to postanowiłem go rozebrać i zobaczyć gdzie sie zatyka, wyglądał jak by w rurce od strony dyszy lecz rurka łatwo wyszła nie stawiając oporu, i kolejny raz puszczony model do drukowania i znów zatkało, kilka razy ponowiłem i zatykało tylko teraz za każdym razem rozkręcałem i wymieniałem po jednej części: rurka, dysza, gardziel(nawet bez rurki czyli ta miedziana), efekt ten sam, kupiłem nowy hotend oryginalny(creality), założyłem i niby wyglądało że działa to przy około 80% wydruku hotend sie zatkał. teraz drukowanie to jest ruletka np. https://www.thingiverse.com/thing:21303 raz wydrukuje cały a drugim razem się zatka.
Zmieniałem nawet program na cura czy ideamaker lecz nic nie pomogło, na próbę inny filament pet-g od innego producenta i to samo

Z takich najważniejszych ustawień(wcześniejszych) prędkość druku 40-45mm/s, warstwa 0.16-.20 , prędkość retrakcji 60mm/s powrót retrakcji 40mm/s , długość retrakcji 2mm i wydruki wychodziły ładne
Teraz po rożnych zmianach nawet próbowałem zerową długość retrakcji i się zatkał
Ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Andrzej_W »

Sprawdź wentylator czy chłodzi radiator. To wygląda na heat creep
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 353
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Fest »

Wszelkie problemy z hotendami od Crelity załatwia wymiana hotendu na normalny. Po mojemu to znów szparka enderowa.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Andrzej_W »

Ma directa tam jak dobrze to złożył nie powinno być tego problemu. Nawet założył fulmetal jak zrozumiałem z opisu ta miedziana
Jak przeczytałem jeszcze raz to problem zaczął występować po ponownym składaniu całości więc albo coś źle robisz albo wentylator nie działa dobrze.
diablok6 pisze: 08 sie 2023, 19:02 wyglądał jak by w rurce od strony dyszy lecz rurka łatwo wyszła nie stawiając oporu, i kolejny raz puszczony model do drukowania i znów zatkało, kilka razy ponowiłem i zatykało tylko teraz za każdym razem rozkręcałem i wymieniałem po jednej części: rurka, dysza, gardziel(nawet bez rurki czyli ta miedziana), efekt ten sam, kupiłem nowy hotend oryginalny(creality), założyłem i niby wyglądało że działa to przy około 80% wydruku hotend sie zatkał. teraz drukowanie to jest ruletka np. https://www.thingiverse.com/thing:21303
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: bartoszeqqq »

Borykałem się swojego czasu z podobnym problemem i tak jak @Andrzej_W pisze - była to wina wentylatora hotendu. Raz działał bez problemu, raz po jakimś czasie, w jakiejś pozycji głowicy, wyłączał się. Poprawiłem przewody wentylatora i problem się skończył. Także spróbuj podpatrzeć czy to nie wina wentylatora.

Jeśli masz kamerkę a nie chcesz patrzeć na drukarkę, nagraj filmik lub niech robi snapshoty i jak się zatka, będziesz widział czy wentylator się kręcił w tym momencie ;)
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Iluzioner
Postów w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 26 wrz 2022, 00:41
x 3

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Iluzioner »

Fest pisze: 09 sie 2023, 00:07 Wszelkie problemy z hotendami od Crelity załatwia wymiana hotendu na normalny. Po mojemu to znów szparka enderowa.
Moim zdaniem też nie ma co kombinować z tym hotendem, a kupno znów ori hotendu od creality to też słabe rozwiązanie. Lepiej kupić jakiś inny hotend np. bms od phaetusa albo ekstruder h2 i problemy z głowy.
diablok6
Postów w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: diablok6 »

bartoszeqqq pisze: 09 sie 2023, 13:17 Jeśli masz kamerkę a nie chcesz patrzeć na drukarkę, nagraj filmik lub niech robi snapshoty i jak się zatka, będziesz widział czy wentylator się kręcił w tym momencie ;)
Niema potrzeby zatyka się dosłownie na początku, nawet już przy pierwszej warstwie.
Chodź ten stary hotend z gardzielą fullmetal zatyka się dopiero po kilku warstwach. ale to nie zmienia faktu że modelu wydrukować się nie da.

Coś może być z tym wentylatorem, wyciągnąłem, podłączyłem pod zasilacz, 24v ustawione i jakoś bardzo słabo dmucha mimo że się kręci.
Musze się zastanowić co dalej robić.

Iluzioner pisze: 09 sie 2023, 13:36 Moim zdaniem też nie ma co kombinować z tym hotendem, a kupno znów ori hotendu od creality to też słabe rozwiązanie. Lepiej kupić jakiś inny hotend np. bms od phaetusa albo ekstruder h2 i problemy z głowy.

Jeżeli jest problem z chłodzeniem to nawet z górnej półki hotend nie będzie działał.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1800
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Andrzej_W »

Trzeba kupić jakiegoś sunona plus przetwornicę step down i masz porządny wentylator.
Ja jakoś drukuję od nowości na standardowym hotendzie od creality i nic się nie dzieje strasznego.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 353
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Fest »

Są sunony 40tki na 24 V ja mam w Tronxy nawet 4020. Zerknę na model, no i ja wolę jak wentylator wyciąga, a nie pcha powietrze, obieg w połączeniu z chłodzeniem obiektu wydaje mi się bardziej naturalny.
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 zatyka hotend

Post autor: Grzesinski »

Z wentylatorami 40x40 24V nie ma problemu (po za okresowym brakiem dostaw, ale to już minęło).
Z Sunnona pasuje seria MF40202V. Jest też cienki/cichy 40x40x10 Papsta 414 F, ale drogi i ustępuje wydajnością wcześniej wymienionym.
To z małymi blowerami 24V jest problem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”