Płaska powierzchnia nad podporą

Programy do przygotowywania modeli do druku – cięcia
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: etet100 »

Witam. Od dawna używałem małej drukarki Cetus 3D, oraz ich autorskiego slicera. Pomimo jego wielu niedoskonałości, niektórych rzeczy do dzisiaj nikomu nie udało się dogonić. Przykładowo jakość powierzchni nad podporami, która w moim odczuciu jest rewelacyjna (relatywnie rewelacyjna). Co ciekawe, nie zależy ona zbyt dużo od ustawień, jak prędkość, temperatury, filament, chłodzenie. Po prostu praktycznie zawsze wychodzi ładnie.

No i moje pytanie brzmi: dlaczego gdy korzystam z innych slicerów to nie mogę się nawet zbliżyć do takiej jakości? Próbowałem już po prostu wszystkiego, każdego ustawienia. Albo wychodzi kompletnie sklejone, albo przerwa jest za duża i filament wisi. Nawet jeśli nie wisi bardzo to ma brzydką, niezbyt regularną strukturę.

Czy da się uzyskać ładne powierzchnie nad podporami? Ma ktoś jakiś przykład takiej większej powierzchni?
IMG_20230809_1437232.jpg
IMG_20230809_1437346.jpg
rafalpc2019

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: rafalpc2019 »

No ja podłączam się do pytania :D
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 11
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: fyme »

Ja robię przekładkę z pla jak drukuję z petg i odwrotnie na wysokość 2 warstw.. Wychodzi bardzo dobrze ale trochę z tym zabawy bo muszę ręcznie zmieniać filament.
Czarny na fotce to petg pomarańczowy to pla.
Matowe wykończenie na gotowym elemencie to właśnie podpierania płaszczyzna.
Załączniki
IMG20230604114027.jpg
IMG20230602233855.jpg
bukszpryt
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: bukszpryt »

fyme pisze: 09 sie 2023, 15:47 Ja robię przekładkę z pla jak drukuję z petg i odwrotnie na wysokość 2 warstw.. Wychodzi bardzo dobrze ale trochę z tym zabawy bo muszę ręcznie zmieniać filament.
Ja daję tylko jedną warstwę zmienionego materiału jako przekładkę. Wysokość warstw dopasowuję tak, by cała warstwa "obcego" materiału na podporze była na zupełnie osobnej warstwie niż materiał właściwy na reszcie elementu. Bez tego, drukując na drukarce z jednym ekstruderem zmian filamentu było by od cholery.
fyme
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: etet100 »

Ło jezu. Takie coś to można na idexach. Choć jest to jakiś pomysł. Pod warunkiem oczywiście, że jest tylko 1 taka powierzchnia. Inaczej bym zwariował.

Nawiasem mówiąc czegoś takiego jak na tym zdjęciu chcę uniknąć.
Załączniki
Screenshot_3.png
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 11
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: fyme »

bukszpryt pisze: 09 sie 2023, 16:38
Ja daję tylko jedną warstwę zmienionego materiału jako przekładkę. Wysokość warstw dopasowuję tak, by cała warstwa "obcego" materiału na podporze była na zupełnie osobnej warstwie niż materiał właściwy na reszcie elementu. Bez tego, drukując na drukarce z jednym ekstruderem zmian filamentu było by od cholery.
Przy dwóch warstwach mam 2 zmiany filamentu. Do przeżycia ;)
Grzesinski
Postów w temacie: 6
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: Grzesinski »

Mógłbyś rozwinąć jak to jest zrobione od strony slicera?
Normalnie zmiana materiału jest dla całej warstwy.
Ogarniasz to jednym Gcodem?
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 11
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: fyme »

Jednym g code. Dorabiam sobie powierzchnię w fusion kopiując płaszczyznę elementu do druku i wrzucam do slicera jako element i dodaje dodatkową powierzchnię jako cześć. W slicerze ustawiam 2 ekstrudery i przypisuje każdy do innego elementu. I wrzucam druk. Jak przychodzi zmiana na drugi ekstruder to drukarka czeka na zmianę filamentu i po zmianie rusza dalej.
Brzmi skomplikowanie ale to tylko kilka kliknięć w slicerze.

Coś w ten deseń
https://forum.prusa3d.com/forum/prusasl ... ulticolor/
Andrzej_W
bukszpryt
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: bukszpryt »

Ja to robię jako zwykłą podporę i w prusaslicerze na odpowiedniej warstwie dodaje z palca kod M300 (sygnał dźwiękowy) M600 (pauza) oraz kod do zmiany temperatury. Potem to samo na kolejnej warstwie wracając do poprzedniego materiału.
Powinienem napisać sobie pod to makro żeby nie wklepywac tego ręcznie (tak jak M300 i M600 są markami), ale mię się nie chce.
etet100
Postów w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

Post autor: etet100 »

A nie wystarczy ustawić innego ekstrudera dla warstwy łączącej podpory z modelem? Przynajmniej w prusa slicer i pochodnych. Ja tak zrobiłem. Wydaje się działać i mam już nawet za sobą pierwsze całkowite porażki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Slicery”