Strona 1 z 1

Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 14:53
autor: etet100
Witam. Od dawna używałem małej drukarki Cetus 3D, oraz ich autorskiego slicera. Pomimo jego wielu niedoskonałości, niektórych rzeczy do dzisiaj nikomu nie udało się dogonić. Przykładowo jakość powierzchni nad podporami, która w moim odczuciu jest rewelacyjna (relatywnie rewelacyjna). Co ciekawe, nie zależy ona zbyt dużo od ustawień, jak prędkość, temperatury, filament, chłodzenie. Po prostu praktycznie zawsze wychodzi ładnie.

No i moje pytanie brzmi: dlaczego gdy korzystam z innych slicerów to nie mogę się nawet zbliżyć do takiej jakości? Próbowałem już po prostu wszystkiego, każdego ustawienia. Albo wychodzi kompletnie sklejone, albo przerwa jest za duża i filament wisi. Nawet jeśli nie wisi bardzo to ma brzydką, niezbyt regularną strukturę.

Czy da się uzyskać ładne powierzchnie nad podporami? Ma ktoś jakiś przykład takiej większej powierzchni?
IMG_20230809_1437232.jpg
IMG_20230809_1437346.jpg

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 15:36
autor: rafalpc2019
No ja podłączam się do pytania :D

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 15:47
autor: fyme
Ja robię przekładkę z pla jak drukuję z petg i odwrotnie na wysokość 2 warstw.. Wychodzi bardzo dobrze ale trochę z tym zabawy bo muszę ręcznie zmieniać filament.
Czarny na fotce to petg pomarańczowy to pla.
Matowe wykończenie na gotowym elemencie to właśnie podpierania płaszczyzna.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 16:38
autor: bukszpryt
fyme pisze: 09 sie 2023, 15:47 Ja robię przekładkę z pla jak drukuję z petg i odwrotnie na wysokość 2 warstw.. Wychodzi bardzo dobrze ale trochę z tym zabawy bo muszę ręcznie zmieniać filament.
Ja daję tylko jedną warstwę zmienionego materiału jako przekładkę. Wysokość warstw dopasowuję tak, by cała warstwa "obcego" materiału na podporze była na zupełnie osobnej warstwie niż materiał właściwy na reszcie elementu. Bez tego, drukując na drukarce z jednym ekstruderem zmian filamentu było by od cholery.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 16:59
autor: etet100
Ło jezu. Takie coś to można na idexach. Choć jest to jakiś pomysł. Pod warunkiem oczywiście, że jest tylko 1 taka powierzchnia. Inaczej bym zwariował.

Nawiasem mówiąc czegoś takiego jak na tym zdjęciu chcę uniknąć.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 17:18
autor: fyme
bukszpryt pisze: 09 sie 2023, 16:38
Ja daję tylko jedną warstwę zmienionego materiału jako przekładkę. Wysokość warstw dopasowuję tak, by cała warstwa "obcego" materiału na podporze była na zupełnie osobnej warstwie niż materiał właściwy na reszcie elementu. Bez tego, drukując na drukarce z jednym ekstruderem zmian filamentu było by od cholery.
Przy dwóch warstwach mam 2 zmiany filamentu. Do przeżycia ;)

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 21:39
autor: Grzesinski
Mógłbyś rozwinąć jak to jest zrobione od strony slicera?
Normalnie zmiana materiału jest dla całej warstwy.
Ogarniasz to jednym Gcodem?

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 09 sie 2023, 22:13
autor: fyme
Jednym g code. Dorabiam sobie powierzchnię w fusion kopiując płaszczyznę elementu do druku i wrzucam do slicera jako element i dodaje dodatkową powierzchnię jako cześć. W slicerze ustawiam 2 ekstrudery i przypisuje każdy do innego elementu. I wrzucam druk. Jak przychodzi zmiana na drugi ekstruder to drukarka czeka na zmianę filamentu i po zmianie rusza dalej.
Brzmi skomplikowanie ale to tylko kilka kliknięć w slicerze.

Coś w ten deseń
https://forum.prusa3d.com/forum/prusasl ... ulticolor/

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 07:13
autor: bukszpryt
Ja to robię jako zwykłą podporę i w prusaslicerze na odpowiedniej warstwie dodaje z palca kod M300 (sygnał dźwiękowy) M600 (pauza) oraz kod do zmiany temperatury. Potem to samo na kolejnej warstwie wracając do poprzedniego materiału.
Powinienem napisać sobie pod to makro żeby nie wklepywac tego ręcznie (tak jak M300 i M600 są markami), ale mię się nie chce.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 07:32
autor: etet100
A nie wystarczy ustawić innego ekstrudera dla warstwy łączącej podpory z modelem? Przynajmniej w prusa slicer i pochodnych. Ja tak zrobiłem. Wydaje się działać i mam już nawet za sobą pierwsze całkowite porażki.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 09:32
autor: Grzesinski
fyme pisze: 09 sie 2023, 22:13 Jednym g code. Dorabiam sobie powierzchnię w fusion kopiując płaszczyznę elementu do druku i wrzucam do slicera jako element i dodaje dodatkową powierzchnię jako cześć. W slicerze ustawiam 2 ekstrudery i przypisuje każdy do innego elementu. I wrzucam druk. Jak przychodzi zmiana na drugi ekstruder to drukarka czeka na zmianę filamentu i po zmianie rusza dalej.
Brzmi skomplikowanie ale to tylko kilka kliknięć w slicerze.

Coś w ten deseń
https://forum.prusa3d.com/forum/prusasl ... ulticolor/
Jeśli dobrze zrozumiałem ideę, to metoda ogranicza grubość elementu wtrąconego do 2 warstw, dla grubszych zaczyna się żonglerka materiałem.
Ale to i tak najlepsze rozwiązanie jakie widziałem.
Pytanie jaki separator można dać dla ABS/ASA.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 09:47
autor: fyme
Dokładnie tak. Jeśli wspierana powierzchnia jedt wyżej a zazwyczaj jest to podpory buduję z materiału drukowanego a na nich robię przekładkę z innego.

Z asa/abs nie pomogę bo nie wiem. Gdzieś czytałem że można używać hips ale sam nie testowałem.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:05
autor: morf
Z ciekawosci wrzucajac w PS osobne czesci tez musicie zostawic lekka przerwe aby nie traktowal ich jako jedno?
Screenshot_20230810_100051.png

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:06
autor: fyme
Nie. Drugi element dodaję jako cześć i przypisuje drugi ekstruder. I w sumie może je traktować jako 1 cześć ale drukował będzie i tak z 2 materiałów.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:10
autor: morf
Zrobilem to samo ale np kontunuuje infill zamiast ogarnąć top + bottom layers.
Pewnie cos robie zle :)

Z przerwą 0.1
Screenshot_20230810_100920.png
bez przerwy
Screenshot_20230810_100944.png

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:13
autor: fyme
Aaa bo ja robię przekładkę o wysokości 2 warstw więc pewnie nawet nie zauważyłem że tak jest

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:15
autor: japim
morf pisze: 10 sie 2023, 10:10 Zrobilem to samo ale np kontunuuje infill zamiast ogarnąć top + bottom layers.
Pewnie cos robie zle :)
Nadal masz jeden obiekt (part) skladajacy sie z 2 cylindrow - dlatego tnie jakby bylo jedna czescia. Daj 2 oddzielne obiekty (2 oddzielne party) i wtedy kazdy potnie oddzielnie z oddzielnymi top/bottom layers.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:17
autor: morf
Słuszna uwaga :)
Natomiast to byl moj workaround bo jak mam dwa oddzielne obiekty to nie moge ich ustawic "na sobie" bo domyslnie muszą dotykać stołu.
Ma to sens nie da sie ukryc, tyle ze nie w tym "hacku".
simplescreenrecorder-(10).gif
simplescreenrecorder-(10).gif (1.05 MiB) Przejrzano 833 razy

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:23
autor: fyme
Właśnie z tego powodu drugi obiekt wrzucam jako cześć. Wtedy zachowuje położenie względem pierwszego który jest już na stole

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:25
autor: japim
morf pisze: 10 sie 2023, 10:17 Słuszna uwaga :)
Natomiast to byl moj workaround bo jak mam dwa oddzielne obiekty to nie moge ich ustawic "na sobie" bo domyslnie muszą dotykać stołu.
Ma to sens nie da sie ukryc, tyle ze nie w tym "hacku".

simplescreenrecorder-(10).gif
Tak - wiem.... Jest na to inny walk around :D
Zrob sobie ten gorny dysk z 2 dyskow. Ale ten dolny zrob o srednicy 0.01mm - taka nitkowego rozmiaru nóżka. Bedzie za mała aby slicer ją pociął - a obiekt bedzie zawieszony w powietrzu tam gdzie chcesz.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:27
autor: morf
Damnit! działa :D
Dzieki

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:29
autor: fyme
Podlapuje patent :D

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:31
autor: morf
A nie... przedwczesna euforia
Screenshot_20230810_103210.png
niby tnie ale rzuca bledem przy probie wyslania na drukarke
Screenshot_20230810_103017.png

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:32
autor: fyme
A mimo komunikatu nie pozwoli pociąć?

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 10:36
autor: morf
Niby tnie ale cos jest nie tak, nie daje sie zapisac ani wyslac na drukarke

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 11:21
autor: japim
Teraz teoretyzuje, bo siedze na firmowym kompie i nie mam Slicera przed soba. Dac trzeci cylinder wewnatrz tego obiektu o wiekszej i drukowalnej srednicy + modifier ustawiajacy zerowe wypelnienie, zerowa liczbe obwodek i gora/ dol tez?

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 11:37
autor: morf
japim pisze: 10 sie 2023, 11:21 Teraz teoretyzuje, bo siedze na firmowym kompie i nie mam Slicera przed soba. Dac trzeci cylinder wewnatrz tego obiektu o wiekszej i drukowalnej srednicy + modifier ustawiajacy zerowe wypelnienie, zerowa liczbe obwodek i gora/ dol tez?
Ładnie napisany soft -> po powiekszeniu do wymiarów drukowalnych jest ok, dodanie modyfikatora i ustawienie z zerowym wypelnieniem+obrysami wykrywa i rzuca ten sam błąd co wyzej :)
https://github.com/prusa3d/PrusaSlicer/issues/1513

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 11:55
autor: Grzesinski
W PS jest coś takiego jak galeria kształtów (helpers).
Wykorzystywałem je głównie jako punktowe brimy do długich skirtów, ale można spróbować i tutaj, co aż się prosi.
Czas przeszły jest celowo użyty, bo w najnowszej wersji coś spitolili (albo u mnie się namieszało) i skrzeczy że modele są za blisko (sequential print).

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 12:40
autor: fyme
Ja to robię tak i w zasadzie nie ma problemu. Od biedy można zwiększyć ilość zwartych warstw na dole o 2 warstwy które zabiera przekładka i po temacie. Do tego są tylko 2 zmiany filamentu a podporowy używany jest tylko nieznacznie.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 13:13
autor: bukszpryt
chyba dwie wymiany w te i wewte jeżeli dwie warstwy robisz. na każdej z warstw masz 2 materiały, więc na każdej musisz zmienić główny na podporowy a potem jeszcze na koniec z powrotem na główny, czyli ja tu widzę 5 zmian.

pewnie prościej by mi było narysować o co mi chodzi niż napisać, ale na komórce nie mam painta.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 14:20
autor: Grzesinski
Ja to widzę nieco inaczej.
Na każdej z mieszanych warstw drukowana jest część jednym materiałem część drugim.
W pierwszej warstwie najpierw materiał zasadniczy (kontynuacja wcześniejszego wydruku), później wymiana i materiał podporowy w pozostawioną lukę.
Materiałem podporowym lecą od razu dwie warstwy i po kolejnej zmianie wracamy do materiału zasadniczego, który uzupełnia drugą warstwę i kontynuuje dalszy wydruk.
Zatem zmiany są dwie.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 14:30
autor: fyme
No nie. Leci zielonym do powiedzmy 20. I zmiana. Zaczyna na 20 czerwonym i robię obie warstwy. I zmiana na zielony. To 2 zmiany razem

Edit. Jak napisał poprzednik :thumbup:

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 15:36
autor: bukszpryt
Czyli na jednej warstwie najpierw drukowany jest właściwy element, a potem podpora, a na kolejnej warstwie odwrotnie.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 15:50
autor: Grzesinski
No i da się, tak jak pisałem.
Prościej chyba się już nie da. Ale w sumie to i tak w 99% metoda fyme.

Prusa slicer
Ustawienia drukarki: 2 ekstrudery
Do przeanalizowania/konfiguracji drugi ekstruder ew. włączenie/konfiguracja multimaterial dla jednego ekstrudera.

Model właściwy oraz dodany cylinder wysokości dwóch warstw (okno galeria kształtów).
Oczywiście może to być inny obiekt z biblioteki lub własny STL jeśli jest nietypowy.
Po wybraniu obu należy wybrać opcję scal, co umożliwia dowolne przemieszczanie nad stołem 'plastra' (nie spada na stół).
Dalej do możliwie dokładne ustawienie położenie rozdzielacza, przypisanie ekstruderów i włączenie podpór.
Działa. Tnie i eksportuje.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 16:13
autor: morf
ok ale uzycie kształtu z biblioteki czy wstawienie walca duzo sie nie rozni z pkt widzenia obiektu.

Pytanie czy obie bryły są osobnymi obiektami? Czy obiekt masz jeden, który składa się z "części"?

Tutaj tez jest nieco inny przypadek niż mój, bo źródłowy model dotyka stołu.

Re: Płaska powierzchnia nad podporą

: 10 sie 2023, 16:46
autor: Grzesinski
To są dwa obiekty STL niezależnie jak wstawiane (Prusa pokazuje je jako dwie podpozycje w scalone).
Każdą z nich można przemieszczać itp. niezależnie, (indywidualnych modyfikatorów nie sprawdzałem ale powinny działać).
Trochę za bardzo przyciąłem obrazek, byłoby widać.
Właściwy obiekt jest żółty i dotyka stołu.
Wstawiony niebieski początkowo spadał na stół, dopóki ich nie scaliłem.
Automatycznie zmienił mu też ekstruder ale to można zmienić po swojemu.