Bambu X1C czy P1S?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Zhan
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2018, 21:02
x 4

Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Zhan »

Witam,

wiem, że takie pytania już padały ale z tego co widzę w najnowszych recenzjach niedawno wyszła jakaś aktualizacja, która coś tam poprawiła w działaniu czujnika optycznego w X1C. Przymierzam się do zakupu, raczej w kicie z AMS i cały czas waham się czy wydawanie ekstra 500 EUR jest sensowne. Wiem, że różnic jest kilka ale aktualnie mam już chyba pięcioletnią Anycubic I3 Mega bez żadnych czujników i żyję... choć męczy mnie już poziomowanie na papier i dość losowa jakość druku. Fajnie jest mieć kolorowy wyświetlacz ale tak na prawdę odkąd zainstalowałem Octoprint wyświetlacz w 99% czasu służy mi do okazjonalnego podglądania podstawowych parametrów druku, cała obsługa z komputera.
Mam też pytanie do osób, które kupowały u producenta na firmę. Da się ich fakturę normalnie zaksięgować tak żeby wrzucić w koszty i odliczyć VAT?

dziękuję za opinię
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 3
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: RevanitaPL »

Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.
2x Bambu Lab P1P
marcin86
Postów w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 13 sie 2022, 15:45
Drukarka: AI3MS,direct,klipper
x 14

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: marcin86 »

Zgadzam się z kolegą powyżej ale dodam tylko ze w P1S dysza oraz ekstruder nie są dostosowane do filamentów z dodatkami CF/GF. Można te elementy samodzielnie wymienić.
Co do lidara - w P1P (P1S jak dojdzie upgrade) nie mam problemu z pierwszą warstwą a kalibracja ręczna jest dość prosta.

Też mam AI3M i wszystko zmieniła instalacja bltouch ( od Trianglelabs) oraz Titana Aero. Jest też o wiele cichsza od bambu;)
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.
Zhan
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2018, 21:02
x 4

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Zhan »

RevanitaPL pisze: 10 sie 2023, 13:51 Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.
No nie jest mi straszna, czy parametry kalibracji filamentu można zapisać? Rozumiem, że wtedy byłaby to czynność jednorazowa dla danej szpuli.

arek pisze: 10 sie 2023, 14:39 Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.
Stać mnie ale nie używam drukarki tak często żeby nie było mi szkoda kasy, chyba wolałbym lepszy wydech do moto ;-).
Sporo też zależy od kwestii księgowych, jeśli dałoby się wrzucić w koszty to łatwiej byłoby pogodzić się z takim wydatkiem.
To omijanie poszczególnych elementów rozumiem działa tylko z wyświetlacza? Z poziomu aplikacji nie da się tego uruchomić?
Awatar użytkownika
RevanitaPL
Postów w temacie: 3
Posty: 229
Rejestracja: 04 kwie 2023, 12:42
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bambu Lab P1P
x 127

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: RevanitaPL »

Zhan pisze: 10 sie 2023, 15:06
RevanitaPL pisze: 10 sie 2023, 13:51 Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.
No nie jest mi straszna, czy parametry kalibracji filamentu można zapisać? Rozumiem, że wtedy byłaby to czynność jednorazowa dla danej szpuli.

arek pisze: 10 sie 2023, 14:39 Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.
Stać mnie ale nie używam drukarki tak często żeby nie było mi szkoda kasy, chyba wolałbym lepszy wydech do moto ;-).
Sporo też zależy od kwestii księgowych, jeśli dałoby się wrzucić w koszty to łatwiej byłoby pogodzić się z takim wydatkiem.
To omijanie poszczególnych elementów rozumiem działa tylko z wyświetlacza? Z poziomu aplikacji nie da się tego uruchomić?
Tak, możesz zapisać jak najbardziej parametry szpuli, już na stałe. Sam mam zapisane profile pod PlastSpawa, PLA-LW czy PLA. Najlepiej zainstaluj sobie czy to Bambu Studio czy Orca Slicer i sam zapoznaj się mniej więcej z całym interfejsem :)
2x Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: morf »

@Zhan Na podstawie Twojego info sugerowalbym zakup P1S.


... ew Prusy MK4 :-)
Done is better than perfect.
Zhan
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 02 gru 2018, 21:02
x 4

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Zhan »

morf pisze: 10 sie 2023, 15:21 @Zhan Na podstawie Twojego info sugerowalbym zakup P1S.


... ew Prusy MK4 :-)
No nie, konstrukcje otwarte odpadają a Prusa z obudową trochę drogo wychodzi
morf
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Astro »

W X1C jedyne co robię od tygodnia to zmieniam filament. Taka różnica pomiędzy poprzednią drukarką selfmade gdzie trzeba było robić wszystko ręcznie. Tutaj jest automat. No i perspektywa nowości - ficzerów, dodatkowo maszyna jest dedykowana teoretycznie pod druk masowy/biznes.
Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: morf »

Aż tak bym nie dramatyzował.
Konstrukcyjnie to są prawie identyczne drukarki.
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”