Bambu X1C czy P1S?

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Nie. Mam te od bambu z ID 2.5. Mam za to je dłuższe (bo AMSy stoją "2" półki wyżej) i huba 4 portowego.

Niektórzy zmieniali rurki na ID 3 (hotend-hub i hub-AMS, resztę pozostawiając oryginalną) i piszą, że jest lepiej ale nie próbowałem (istnieje ryzyko, że będzie problem z kolei przy wsuwaniu filamentu bo konektory ptfe pod 2.5, a rurki były by ID 3 więc niefortunnie mogło by gdzieś zawadzać).

Z kątami to chodziło o rozwiązania typu https://www.printables.com/model/455673 ... ding-fix-t + z tyłu możliwie prosto poprowadzone rurki przy wszystkich "wylotach" (z huba np itd).

Zdaje się 2 sloty sprawdzałem w tym jednym AMSie i na obu bywał (bo to też nie zawsze) problem. Jak znów zacznie się dziać to bardziej zgłębię temat.
czy widzisz w niej jakieś wady
Z wad to w sklepie bambu darmowa przesyłka dopiero od ~55 EUR ;)

W X1C hmm - na razie nic mi do głowy nie przychodzi - czytaj nic mnie nie zirytowało czy też nie irytuje stale. Nie mówię, że to drukarka ideał ale po prostu jeszcze nie wystąpił istotny problem (czy to typu awaria czy typu "ale durnie zrobione")

Przy czym jeśli ktoś się spodziewa, że w ogóle nie będzie musiał przy drukarce nic robić to się myli... przykład - wilgotny filament wsadziłem, złamał się w rurkach w AMSie, trzeba było odpiąć AMS, rozbebeszyć (dwa wkręty), odpiąć rurkę ptfe w środku i wyciągnąć ułamany filament.

O, jest jedno "ale" - oświetlenie komory marne. Zarówno w X1C jak i w P1S. Z czasem przyzwyczaiłem się. Są projekty riserów (na printables np) podnoszące nieco poziom górnej szyby (przy okazji zmniejsza się kąt załamywania się rurek ptfe bo rurka ma więcej miejsca) i dodające dodatkowe oświetlenie. Przyzwyczajenie jednak spowodowało, że risera mam ale bez paska led w nim.

A, trzeba pamiętać, że te drukarki są stosunkowo głośne. MK3S+ przy nich to był jak wyłączony. Dla mnie nie problem bo stoją w innym pomieszczeniu.

W P1S - tragicznie działająca kamera (lub soft bo obraz jak jest to nie jest zły (mam na myśli pojedynczą klatkę)). Tragiczność objawia się niskim fps, zacinaniem się (np pokazuje mi 1.5s działania drukarki, za chwilę cofa obraz, znów pokazuje to samą sekwencję - jakby się zbuforowało i powtarzało to samo w kółko), zielonymi klatkami (mam na przemian dobry obraz i zieloną sieczkę, dobry obraz, zielona sieczka). Da się to naprawiać (np z aplikacji mobilnej wchodzę i na komputerze w podglądzie naprawia się problem z zieloną sieczką) w jakimś zakresie ale do X1C jest daleko - tam kamera działa bardzo dobrze, od "startu" i sporo FPS.
Po użytkowaniu X1C w P1S brakuje mi dotykowego LCD - w X1C zmienia się filament w AMSie, parę klików na LCD i już w slicerze pobierając dane o filamentach w AMSie pokazywało ładnie zmieniony (typ, kolor itd). W P1S trzeba sięgać po telefon (kompa mam na innym piętrze)... i problem jest jak telefon też jest gdzieś indziej. Do przeżycia ale te drobiazgi w X1C "rozpieszczają".

Z filamentów... TPU drukowałem (od dd, kupione z 5 lat temu), na P1S, bez AMSa oczywiście - zero problemów (części z TPU do wspomnianych riserów). ASA też, bez kłopotów. PLA/PETG to nawet nie ma co pisać.

Części tanie. Przykładowo kompletny hotend w zapasie lepiej kupić niż bawić się w wymianę samej dyszy (upierdliwe). Wygody wymiany, w porównaniu z Revo, nie ma ale też i potrzeby nie ma. W bambu 0.2 jeszcze ma sens (jak ktoś potrzebuje bardzo detali) ale 0.6 i wyżej już nie (nie daje żadnego przyspieszenia - hotend z 0.6 wyrabia z topieniem na tym samym poziomie co 0.4). 0.6 się stosuje do "ściernych" filamentów - by uniknąć ew clogów z powodu domieszek w filamencie. Jak już ktoś chce to wymiana kompletnego hotendu w Bambu to mniej więcej ten sam poziom co wymiana kompletnego hotendu w MK4 (czyli odkręcić 2 imbusy, odpiąć kabelki, wyjąć; w MK4 zwolnić zacisk, odpiąć kabelki, wyjąć). Z zabawnych historii - kompletny hotend z utwardzoną dyszą do Bambu to ~połowa ceny (czy nawet mniej) analogicznego zestawu dla MK4 (w X1C taki hotend+dysza jest standardowo w drukarce; w P1S nie; w MK4 nie).

Się rozpisałem...
zlp, mkl, Trolinka, JGFTW
mkl
Postów w temacie: 5
Posty: 45
Rejestracja: 03 cze 2018, 16:14
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: X1CC, Photon Mono
x 11

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: mkl »

4-portowy hub do AMS jest w zestawie?
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Nie. Kupuje się osobno. Domyślnie jest 1 portowy z każdym AMSem.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Trolinka »

arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 Nie. Mam te od bambu z ID 2.5. Mam za to je dłuższe (bo AMSy stoją "2" półki wyżej) i huba 4 portowego.
A to może przez długość bo więcej powierzchni tarcia :P Ja najpierw wydrukowałem kilka stojaków i tak stały AMSy w wieży obok sobie, a teraz jeden stoi obok drukarki, nad nim LACK i na nim druki AMS. Na orginalnej długości i na szczęście śmigają. Oprócz jak wspomniałeś może ze 3-4 przypadków gdzie się filament urwał w rurce. Ale odpukać nie w środku AMS'a, raz kawałek w rurce przed extruderem, ostatnio w HUB'ie kawałek :> Stąd trzeba mieć wydrukowane pod ręką awaryjnie te odpinacze rurek :P
arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 O, jest jedno "ale" - oświetlenie komory marne. Zarówno w X1C jak i w P1S. Z czasem przyzwyczaiłem się. Są projekty riserów (na printables np) podnoszące nieco poziom górnej szyby (przy okazji zmniejsza się kąt załamywania się rurek ptfe bo rurka ma więcej miejsca) i dodające dodatkowe oświetlenie. Przyzwyczajenie jednak spowodowało, że risera mam ale bez paska led w nim.
Światełkowych LED'ow też mi się nigdy nie chciało bawić ale jest simple solution: https://www.printables.com/pl/model/415 ... d-diffuser Jest trochę jaśniej, wiadomo nie poziom paska LED no ale jest lepiej :PPP
arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 W P1S - tragicznie działająca kamera (lub soft bo obraz jak jest to nie jest zły (mam na myśli pojedynczą klatkę)).
CPU :-) P1P/P1S mają zupełnie inną płytę główną dużo słabszą niż X1 seria. Nawet na początku musieli ogarniać bo tak słaba płytka że podpięcie kamery w P1P (bo najpierw to był dodatek kupny a nie dodawana w standardzie) skutkowało zamrażaniem menu albo ledwo działało :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Trzeba wymontowywać całego leda jak na https://wiki.bambulab.com/en/x1/mainten ... hamber-led by wyciągnąć oryginalny dyfuzor?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 6
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Trolinka »

arek pisze: 04 paź 2023, 12:23 Trzeba wymontowywać całego leda jak na https://wiki.bambulab.com/en/x1/mainten ... hamber-led by wyciągnąć oryginalny dyfuzor?
Nie :-) Oryginalny to jest "klapka" na zatrzaskach po prostu. Jakby było tyle babrania się to bym jakiś pasek led kleił :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Różnica pomiędzy X1C
x1c.png
a P1S.
p1s.png
Najlepiej oglądać w pełnej wielkości.

Obie stoją obok siebie. Światło w pomieszczeniu wyłączone. Tylko to co wpada przez okno (półmrok na dworze). Podgląd z aplikacji mobilnej.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 9
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: arek »

Dodam, że różnica nie wynika z jakości oświetlenia wewnątrz drukarki tylko z samej kamery. W obu przypadkach, w tej pozycji stołu, mierząc MS-1300 przez położenie czujnika centralnie na stolę dostaję ok 13 luksów w obu drukarkach. Więc oświetlenie jest takie samo.

ps. W X1C nadal kamera lepiej działa ale jak widać nie w temacie jasności. Pewnie kwestia ustawień firmware/softu do których dostępu niestety brak.
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: Astro »

U mnie bez zmian - jedyne co robię to zmieniam filament w X1C i jazda. Trochę wydruków z PET od DD - wciąga jak makaron, ale ASA bez powodzenia, i w sumie nie mam ochoty się z tym bawić. Jeszcze mi próby z ABS zostały. Drukuję sporo 'zaległych' modeli bo teraz to 1/4 czasu jest na to potrzebna. No i ponad 95% skuteczności - te brakujące procenty to głupota użytkownika.
W porównaniu z maszyną własnej roboty - nuda, pcham materiał, model i gotowe.

ps. na zimę jak znalazł, przy wydrukach z peta, 250-260 stopni na głowicy, 80-90 na stole, i drukarka zmienia się w mały piecyk - wzrost temperatury w pomieszczeniu odczuwalny krótko po starcie. Nie dało się drukować w domu jak były te letnie upały, ale teraz może służyć jako dodatkowy kaloryfer :D

pps. wydruki jakościowo są na bardzo wysokim poziomie, domyślne ustawienia dostarczane z maszyną są skalibrowane właśnie pod to urządzenie, więc praktycznie nic nie zmieniam, najczęściej włącz/wyłącz support lub brim i w zasadzie nic więcej, wypełnienie jak potrzebuję mocniejszej konstrukcji, ale są gotowe dwa tryby z oprogramowaniem, standard i strength, oraz kilka nowości których jeszcze nie miałem okazji zbadać
zlp
mkl
Postów w temacie: 5
Posty: 45
Rejestracja: 03 cze 2018, 16:14
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: X1CC, Photon Mono
x 11

Re: Bambu X1C czy P1S?

Post autor: mkl »

Astro pisze: 07 paź 2023, 22:19 U mnie bez zmian - jedyne co robię to zmieniam filament w X1C i jazda. Trochę wydruków z PET od DD - wciąga jak makaron, ale ASA bez powodzenia, i w sumie nie mam ochoty się z tym bawić. Jeszcze mi próby z ABS zostały. ...
A jakie masz problemy z ASA? Odkleja się, czy coś innego? Myślisz, że X1C sobie nie radzi, czy problem po stronie użytkownika/materiału?
Czy nie jest tak, że jak nie idzie z ASA, to z ABS może być trudniej?
Podziel się uwagami, pls.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”